Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Πρόβλημα με cbr 125 αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει

  1. #1

    Πρόβλημα με cbr 125 αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει

    Καλησπέρα σε όλους,
    Έχω πάρει ένα cbr 125 και έχω το έξεις πρόβλημα. Όταν το βγάζω σε ανοικτό δρόμο όπου μπορώ να το τρέξω (όσον μπορεί να τρέξει) με 4η και κοντά στον κόφτη έχω 120κ(περίπου) από εκεί και μετά όταν βάλω 5η δεν μου δίνει αλλά χιλιόμετρα και η βελόνα του στροφόμετρου τρεμοπαίζει. Μια φορά μάλιστα μου έκοψε στροφές από της 10000 στις 9000 στιγμιαία. Και αυτό έγινε σε κατηφορικό δρόμο. Ξέρει κανείς τη μπορεί να είναι? Να πω επίσης ότι πριν από λίγες μέρες έβαλα συναγερμό και πήγα να μου ρυθμίσουν το καρμπηλατερ γιατί μου έσβηνε όταν πήγαινα να το βάλω μπάστα το πρωί και όταν το δούλευα σε χαμηλές στροφές π.χ όταν πήγαινα να στρίψω με 2αρα το μηχανάκι «κλωτσούσε» και πήγαινε να σβήσει. Μετά την ρύθμιση που έκανε ο τεχνικός μπορώ να στρίβω με 2αρα και χαμηλές στροφές αλλά το πρωί αν δεν το γκαζώσω δεν μπορώ να ανοίξω το τσοκ και αν το αφήσω χωρίς τσοκ σβήνει μετά από λίγο. Λέτε να είναι πρόβλημα ρύθμισης καρμπηλατερ η κάτι άλλο? Αν ξέρει κάποιος ας πει την γνώμη του γιατί δεν ξέρω τη να κάνω και που να πάω για να διορθώσω αυτό το πρόβλημα. Και είμαι και ψιλοαχετος από μηχανάκια όποτε εύκολα μπορούν αν με πιάσουν κορόιδο.
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    2 strokes for ever!!! Το avatar του/της rd350lc
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    49

    Re: Πρόβλημα με cbr 125 αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GEORGEL
    Καλησπέρα σε όλους,
    Έχω πάρει ένα cbr 125 και έχω το έξεις πρόβλημα. Όταν το βγάζω σε ανοικτό δρόμο όπου μπορώ να το τρέξω (όσον μπορεί να τρέξει) με 4η και κοντά στον κόφτη έχω 120κ(περίπου) από εκεί και μετά όταν βάλω 5η δεν μου δίνει αλλά χιλιόμετρα και η βελόνα του στροφόμετρου τρεμοπαίζει. Μια φορά μάλιστα μου έκοψε στροφές από της 10000 στις 9000 στιγμιαία. Και αυτό έγινε σε κατηφορικό δρόμο. Ξέρει κανείς τη μπορεί να είναι? Να πω επίσης ότι πριν από λίγες μέρες έβαλα συναγερμό και πήγα να μου ρυθμίσουν το καρμπηλατερ γιατί μου έσβηνε όταν πήγαινα να το βάλω μπάστα το πρωί και όταν το δούλευα σε χαμηλές στροφές π.χ όταν πήγαινα να στρίψω με 2αρα το μηχανάκι «κλωτσούσε» και πήγαινε να σβήσει. Μετά την ρύθμιση που έκανε ο τεχνικός μπορώ να στρίβω με 2αρα και χαμηλές στροφές αλλά το πρωί αν δεν το γκαζώσω δεν μπορώ να ανοίξω το τσοκ και αν το αφήσω χωρίς τσοκ σβήνει μετά από λίγο. Λέτε να είναι πρόβλημα ρύθμισης καρμπηλατερ η κάτι άλλο? Αν ξέρει κάποιος ας πει την γνώμη του γιατί δεν ξέρω τη να κάνω και που να πάω για να διορθώσω αυτό το πρόβλημα. Και είμαι και ψιλοαχετος από μηχανάκια όποτε εύκολα μπορούν αν με πιάσουν κορόιδο.
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
    gia to oti den sou dinei xiliometra pano apo ta 120 emena mou erxete sto mualo kati se kofth. an kai ta 120 gia mhxanaki 125cc mou fenonte pali liga......(mhpos to mhxanaki to phres metaxeirismeno apo eisagogh dhladh kukloforise kai kapou allou px. iaponia??) tora gia to relanti o mhxanikos sou katebase tis strofes, des to manual sou an oi strofes pou krataei to mhxanaki einai sostes, an oxi exei kanei mal.... kai thelei ksana rithmisma to karbirater.

  3. #3
    Ο Κουζουλός...
    Εγγραφή
    28/04/2004
    Μηνύματα
    69
    Φίλε κι εγώ πιστεύω ότι είναι το καρμπυλατέρ. Πήγαινε στον μάστορα να στο καθαρίσει και να το ρυθμίσει όπως ήταν στην αρχή.
    Το μηχανάκι το έχεις πειράξει καθόλου; Πρόσεχε και από που του βάζεις βενζίνη...

  4. #4
    Καλημέρα,
    Το μηχανάκι το πήρα μεταχειρισμένο είναι για την Ελλάδα και όχι για άλλη χώρα. Επίσης ο κόφτης μπαίνει στη 12000 στροφές.
    Να πω ότι δεν το έχω πειράξει καθόλου μηχανικά. Το μόνο που έχω κάνει είναι ότι του άλλαξα εξάτμιση. από ότι μου έχουν πει είχαν κλέψει τα την εξάτμιση από το παιδί που το είχε πριν από μένα και αυτός έβαλε μια motorspor η οποία δεν μου άρεσε και έβαλα μια Remus. Την οποία (λόγο ότι δεν μπορούσα να βρω λαιμό ο εξατμησας την κόλλησε στον λαιμό από την motorspor. Επίσης να πω ότι έχει ανοίξει ένας μικρός πόρος στην κόλληση τις εξάτμισης το οποίο τον είδα σήμερα και από Τρίτη θα πάω να το διορθώσω.(υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό?)
    Να πω και κάτι ακόμα γένηκα η 5η και η 6η ταχύτητα δεν φορτώνουν εύκολα από τότε που μου ρύθμισαν το καρμπηλατερ αλλά εγώ το παρατήρησα αργά γιατί μέσα στην πόλη δεν βάζεις 5η η 6η εύκολα.
    Επίσης από τότε που το πήρα βάζω μόνο σούπερ αμόλυβδη και από ένα πρατήριο το οποίο το ξέρω και βάζω και στο αυτοκίνητο εδώ και χρόνια χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα.
    η 6η εύκολα.

  5. #5
    file gia ti teliki pou les kata 99% koftis einai, ki emena i 5i evgaze 110 kai i 6i 110 115 me to zori, ta kleinoun ola apo reymata tora gia na meiosoun telikes kai ipodinami an kai exw akousei gia kati 160ares oti grafei to cbaraki!!! alla peftoun poly grigora! rota se kapion poly psagmeno pou asxoleite me honda!

  6. #6
    Εγώ πιστεύω ότι είναι από το συναγερμό.Το ίδιο μου έκανε και εμένα με ένα tdm.Εϊχε κάνει μια μαλακία αυτός που το τοποθέτησε και έκοβα ρεύματα.Αν βγαίνει εύκολα ο συναγερμός και δεν έχει κόψει καλώδια δοκίμασε να το βγάλεις.

  7. #7
    To ιδιο εκανε και η Transalp ενος φιλου λογω λαθος καλωδιωσης του συναγερμου(patrol)
    www.tuscani.gr

Παρόμοια θέματα

  1. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει έναν αρχάριο οδηγό σκουτερ....
    από Marathos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2015, 17:29
  2. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2011, 13:04
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2009, 15:34
  4. πρόβλημα με Cbr 1000F
    από dg1 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2006, 17:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF