Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 45

Θέμα: Να σας πω τι χρήση θα κάνω να μου πείτε τι μηχανή να πάρω?

  1. #1

    Talking Να σας πω τι χρήση θα κάνω να μου πείτε τι μηχανή να πάρω?

    Δεν θα σας κρύψω ότι για βδομάδες τώρα ''μελετάω'' αυτά που γράφετε και μόνο έτσι άρχισα να ρωτάω τον εαυτό μου για τι χρήση θέλω τη μηχανή που πρόκειται να αγοράσω...

    Αυτό που θέλω πρώτα πρώτα είναι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από μεριά βλαβών γι' αυτό καταλήγω στο καινούριο. Αλλά ακόμα και καινούριο, αν ξέρετε κάτι για προβλήματα ήδη γνωστά πείτε μου. Είμαι όπως καταλαβαίνετε λίγο άσχετος. Πριν σας διαβάσω δεν ήξερα την στρομ πχ...

    Κάτι άλλο πολύ ενδιαφέρον για μένα είναι η κατανάλωση...

    Η χρήση τώρα που τη θέλω. Το συνηθισμένο μου θα είναι κίνηση μέσα στην πόλη. Αλλά βγαίνω και έξω. Τα ταξιδάκια θα είναι σε εθνική και επαρχιακούς με αρκετές στροφές και τα τελευταία χιλιόμετρα πριν τις παραλίες (από 500 μέτρα μέχρι 10 χιλιόμετρα), σε μέτριο χωματόδρωμο όπου πηγαίνω σιγά γιατί στο παρελθόν με την κλε είχα πτώσεις σε χωμτόδρωμους, από ριπές αέρα στα ασερούσια όρη και την ασχετίλα μου. Δεν αποκλείω βέβαια ταξίδια εκτός νησιού Αθήνα Θεσσαλονίκη Πελοπόνησο...

    Αν και η συνηθισμένη χρήση θα είναι στην πόλη όταν βγαίνω στην εθνική θέλω να αισθάνομαι ασφάλεια με τα ''έως 150'' που πηγαίνω.

    Το τελευταίο μηχανάκι που είχα είναι ένα κλε 500 που το έχω χαλασμένο να σκουριάζει εξω από το σπίτι και δεν το φτιάχνω γιατί βαρέθηκα τις ζημιές του. Γι αυτό σας είπα στην αρχή ότι το πρώτο που θέλω είναι ΟΧΙ ΖΗΜΙΕΣ

    Είδα στο σαιτ ότι σε πόλη και επαρχιακούς, το στρομ είναι δυσκίνητο ανάλογα με το τρανσάλπ. Πόσο δυσκίνητο είναι για την πόλη ή για τους επαρχιακούς της Κρήτης (γεμάτους στροφές) ?

    Το τρανσάλπ με προβληματίζει με τις 5 του ταχύτητες, την μεγάλη κατανάλωση μετά τα 120 και τον αέρα.

    Σύμφωνα με αυτά που σας είπα είναι σωστό να πάρω ον οφ?

    Ποια είναι η γνώμη σας για τα μηχανάκια που σας λέω ανάλογα με την χρήση που κάνω?

    Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια
    Live to ride, ride to live

  2. #2
    Saiyan Το avatar του/της Sephiroth5
    Εγγραφή
    02/07/2009
    Μηνύματα
    106

    Re: Να σας πω τι χρήση θα κάνω να μου πείτε τι μηχανή να πάρω?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από rider6182
    Δεν θα σας κρύψω ότι για βδομάδες τώρα ''μελετάω'' αυτά που γράφετε και μόνο έτσι άρχισα να ρωτάω τον εαυτό μου για τι χρήση θέλω τη μηχανή που πρόκειται να αγοράσω...

    Αυτό που θέλω πρώτα πρώτα είναι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από μεριά βλαβών γι' αυτό καταλήγω στο καινούριο. Αλλά ακόμα και καινούριο, αν ξέρετε κάτι για προβλήματα ήδη γνωστά πείτε μου. Είμαι όπως καταλαβαίνετε λίγο άσχετος. Πριν σας διαβάσω δεν ήξερα την στρομ πχ...

    Κάτι άλλο πολύ ενδιαφέρον για μένα είναι η κατανάλωση...

    Η χρήση τώρα που τη θέλω. Το συνηθισμένο μου θα είναι κίνηση μέσα στην πόλη. Αλλά βγαίνω και έξω. Τα ταξιδάκια θα είναι σε εθνική και επαρχιακούς με αρκετές στροφές και τα τελευταία χιλιόμετρα πριν τις παραλίες (από 500 μέτρα μέχρι 10 χιλιόμετρα), σε μέτριο χωματόδρωμο όπου πηγαίνω σιγά γιατί στο παρελθόν με την κλε είχα πτώσεις σε χωμτόδρωμους, από ριπές αέρα στα ασερούσια όρη και την ασχετίλα μου. Δεν αποκλείω βέβαια ταξίδια εκτός νησιού Αθήνα Θεσσαλονίκη Πελοπόνησο...

    Αν και η συνηθισμένη χρήση θα είναι στην πόλη όταν βγαίνω στην εθνική θέλω να αισθάνομαι ασφάλεια με τα ''έως 150'' που πηγαίνω.

    Το τελευταίο μηχανάκι που είχα είναι ένα κλε 500 που το έχω χαλασμένο να σκουριάζει εξω από το σπίτι και δεν το φτιάχνω γιατί βαρέθηκα τις ζημιές του. Γι αυτό σας είπα στην αρχή ότι το πρώτο που θέλω είναι ΟΧΙ ΖΗΜΙΕΣ

    Είδα στο σαιτ ότι σε πόλη και επαρχιακούς, το στρομ είναι δυσκίνητο ανάλογα με το τρανσάλπ. Πόσο δυσκίνητο είναι για την πόλη ή για τους επαρχιακούς της Κρήτης (γεμάτους στροφές) ?

    Το τρανσάλπ με προβληματίζει με τις 5 του ταχύτητες, την μεγάλη κατανάλωση μετά τα 120 και τον αέρα.

    Σύμφωνα με αυτά που σας είπα είναι σωστό να πάρω ον οφ?

    Ποια είναι η γνώμη σας για τα μηχανάκια που σας λέω ανάλογα με την χρήση που κάνω?

    Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια


    καποιος εχει αύπνιες...
    I find your lack of faith disturbing.

  3. #3
    Saiyan Το avatar του/της Sephiroth5
    Εγγραφή
    02/07/2009
    Μηνύματα
    106
    Το τρανσαλπ παει κ ασφαλτο κ χωμα, καταναλωση οντως μεγαλη για την ιπποδυναμη του αλλα σε εμενα δεν ειχε παθει τπτ κ ηταν σχετικα ευκολοδηγητο.
    Το οτι εχει 5 ταχυτητες δεν καταλαβαινω γιατι σε πειραζει κ με τον αερα δεν εχει προβλημα.
    Σιγουρα ον οφ χρειαζεσαι αν θα το βαζεις κ σε χωμα κ εγω θα σου ελεγα το V-storm 650
    γιατι εκτος απο το χωμα ειναι σε ολα τα αλλα καλυτερο απο το τρανσαλπ.

    Εκτος αν ρεει το χρημα κ κινηθεις σε BMW καταστασεις που ειναι ακομα καλυτερα.
    Ορεξη που εχω βραδιατικα να γραφω...
    I find your lack of faith disturbing.

  4. #4
    Χμμμ.. μικρή εμπειρία έχω.. είναι και αργά.. έχω και λίγο τα νεύρα μου..
    αλλα όσο μπορώ θα βοηθήσω..

    Απ'αυτά που είπες θα έλεγα οτί πολύ καλά κάνεις και θές ον-οφφ, σίγουρα είναι η μόνη κατηγορία για τοσες χρήσεις..

    Απο την λιγοστή εμπειρία μου λοιπόν θα σου πω: σ'αυτήν την κατηγορία έχω οδηγήσει στρώμα, έχω οδηγήσει το τρανσάλπι (του 09) και έχω οδηγήσει και τον πήγασο (απρίλια) (όχι δεν είμαι 20χρονος ψυχανώμαλος, απλά ο πατέρας μου αλλάζει μηχανάκια καθε τρεις και λίγο)
    Βέβαια εκτός απ'τον πήγασο τα άλλα δεν τα έχω οδηγήσει σε κίνηση.
    Το στρώμα θέλει κουράγιο για να το οδηγήσεις και να το συνηθήσεις νομίζω (βέβαια αυτό ισχύει για εμένα που είμαι και 54 κιλά άνθρωπος ) αλλά απο όσα έχω ακούσει από αρκετούς είναι πολύ καλό και για ταξίδια και άνετο (όσο κι αν δεν του φαίνετε) μέσα στην πόλη. Το τρανσάλπι μου άρεσε υπερβολικά πολύ (Μόνο το συγκεκριμένο μοντέλο όμως) και ο πήγασος εξίσου καλός αλλα μεταξύ των δύο ψηφίζω τρανσαλπ.
    Οπότε απ' αυτές τις φοβερές εμπειρίες θα σου πρότεινα το στρώμα (σε κόκκινο κιόλας )

    Και για να σοβαρεύτώ και λίγο.. οδήγησε και τα δύο και όποιο σου αρέσει.
    ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΛΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ αν δεν έχεις ήδη. ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΣΟΥ ΛΕΝΕ.
    ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ


































    Αυτά απο μένα, πάω να κοιμηθώ.. Το πρωί θα απαντήσουν κι οι ποιο έμπειροι του forum (δεν το λέω ειρωνικά, ε? μην παρεξηγηθεί κανείς)
    Καληνύτες
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  5. #5
    Με αυτα τα κριτηρια δες bmw 650-800 ,versys,tenere-xt660(ayta me επιφυλαξη γιατι ειναι 1κυλινδρα)καποιο θα σε καλυψει!To v-strom τιμιο αλλα λιγο δυσκοιλιο!
    Πωλουνται προστατευτικα καγκελα κινητηρα!

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101820

  6. #6
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    CBF 600?

    το στρομ θα σου φανεί αρκετά βαρύ και μέχρι να το μάθεις θα την έχεις φάει τη σούπα σου το πιθανότερο...και η σουτζούκι πονάει σε κάτι τέτοια....

    περί κίνησης: μπορεί να είναι λίγο δυσκίνητο αν δεν το ξέρεις. κατά τ' άλλα είναι πανεύκολο μηχανάκι. χρειάζεται μια Α σωματική διάπλαση δυστυχώς ώστε να μπορέσεις να κάνεις κάποια περάσματα αφού σίγουρα θα χρειαστεί κάποια στιγμή να πλαγιάσεις το μηχανάκι ώστε να αποφύγεις καθρέφτες κλπ. δεν έχει και τα καλύτερα φρένα αλλά είναι τίμιο. η κατανάλωση εξαρτάται από το πως το πας το γαϊδούρ' και έχει μεγάλο ντεπόζιτο το οποίο είναι και πολύ βολικό.

    περί ταξιδιού: Α-ΝΕ-ΤΟ. στις ταχύτητες που θες όσο και να το έχεις φορτώσει πάει άνετα. και... στρίβει πολύ καλά (σε σχέση με κάτι βαρκαντέρο και τουδουμου)!

    περί χώματος: αν δεν είναι κανένας βατός χωματόδρομος χωρίς πολλές πέτρες και λακούβες... ξέχνα το.



  7. #7
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098


    Αρχικά δημιουργήθηκε από rider6182


    Κάτι άλλο πολύ ενδιαφέρον για μένα είναι η κατανάλωση...

    είναι κίνηση μέσα στην πόλη. Αλλά βγαίνω και έξω. Τα ταξιδάκια θα είναι σε εθνική και επαρχιακούς με αρκετές στροφές και τα τελευταία χιλιόμετρα πριν τις παραλίες (από 500 μέτρα μέχρι 10 χιλιόμετρα),

    σε μέτριο χωματόδρωμο όπου πηγαίνω σιγά


    όταν βγαίνω στην εθνική θέλω να αισθάνομαι ασφάλεια με τα ''έως 150'' που πηγαίνω.


    ΟΧΙ ΖΗΜΙΕΣ


    Το τρανσάλπ με προβληματίζει με τις 5 του ταχύτητες, την μεγάλη κατανάλωση μετά τα 120 και τον αέρα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2008_xtz660-tenere_stu_03.jpg 
Προβολές:	1031 
Μέγεθος:	20,2 KB 
ID:	195844
    Accipere quam facere praestat injuriam

  8. #8
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Αδερφε, τραβα δωσε 2500 χιλιαρικα να παρεις μια Africana, και να σου μεινουν και φραγκα για εξοπλισμο, αξεσουαρ κτλ, και να μη χρειαστει ν ασχοληθεις ποτε σου με συνεργεια κτλ. Δυσκολια πολης; οκ, δεν ειναι transalp, αλλα δυο φιλαρακια που την εχουν (με υψος 1,65) μια χαρα την καταφερνουν. Καταναλωση; οκ, δεν ειναι bmw, αλλα οταν ξερεις οτι δεν αφηνεις φραγκα στα συνεργεια, σου ερχεται φθηνοτερα. Στο φιναλε σιγα την καταναλωση. 5,5 λιτρα χαλαρα, 7 λιτρα σπασμενος. Προστασια; οκ, δεν ειναι paneuropean, αλλα στα 150 που λες, ισα που θα νοιωθεις τον αερα (φυσικα εχει να κανει η ζελατινα σου, το υψος σου, κτλ). Φορτωμα για ταξιδι; οκ, εδω πρεπει να μας υποκλιθουν ολα τ αλλα... Α, και δεν μπορεις να φανταστεις πως στριβει κι ας μην του φαινεται... Κι επειδη οπως βλεπεις εισαι συμπατριωτης και ξερω για τι πραμα μιλας, σε διαβεβαιωνω οτι δεν θα σε ζορισει πουθενα. Φυσικα αμα δεν το γουσταρεις το μηχανακι, ολα αυτα πανε στον καδο των αχρηστων και πολυ καλα θα το κανεις. Αμα το γουσταρεις ομως, ειναι οτι καλυτερο. Αν σ ενδιαφερει και θελεις prive πληροφοριες, εδω ειμαι. Καλες αγορες ετσι κι αλλιως.
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    603
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
    Αδερφε, τραβα δωσε 2500 χιλιαρικα να παρεις μια Africana, και να σου μεινουν και φραγκα για εξοπλισμο, αξεσουαρ κτλ, και να μη χρειαστει ν ασχοληθεις ποτε σου με συνεργεια κτλ. Δυσκολια πολης; οκ, δεν ειναι transalp, αλλα δυο φιλαρακια που την εχουν (με υψος 1,65) μια χαρα την καταφερνουν. Καταναλωση; οκ, δεν ειναι bmw, αλλα οταν ξερεις οτι δεν αφηνεις φραγκα στα συνεργεια, σου ερχεται φθηνοτερα. Στο φιναλε σιγα την καταναλωση. 5,5 λιτρα χαλαρα, 7 λιτρα σπασμενος. Προστασια; οκ, δεν ειναι paneuropean, αλλα στα 150 που λες, ισα που θα νοιωθεις τον αερα (φυσικα εχει να κανει η ζελατινα σου, το υψος σου, κτλ). Φορτωμα για ταξιδι; οκ, εδω πρεπει να μας υποκλιθουν ολα τ αλλα... Α, και δεν μπορεις να φανταστεις πως στριβει κι ας μην του φαινεται... Κι επειδη οπως βλεπεις εισαι συμπατριωτης και ξερω για τι πραμα μιλας, σε διαβεβαιωνω οτι δεν θα σε ζορισει πουθενα. Φυσικα αμα δεν το γουσταρεις το μηχανακι, ολα αυτα πανε στον καδο των αχρηστων και πολυ καλα θα το κανεις. Αμα το γουσταρεις ομως, ειναι οτι καλυτερο. Αν σ ενδιαφερει και θελεις prive πληροφοριες, εδω ειμαι. Καλες αγορες ετσι κι αλλιως.
    +10000000000000000000000000000000000

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  10. #10
    Φίλε Sephiroth5 μάλλον δεν ήμουν ο μόνος που είχα αυπνίες χθες.... Για μηχανάκια έψαχνα στο νετ και δεν κατάλαβα πως πήγε 4,00.

    Εκτός από το χρήμα που σίγουρα δεν ρέει δεν γουστάρω να δίνω τα λεφτά μου σε λαό που δεν με γουστάρει σαν έλληνα. Γι αυτό όχι μπέμπα.

    Επήσης όχι βέρσις ή άλλο καβασάκι λόγω κακού σέρβις στην πόλη μου

    Οι 5 ταχύτητες της ΤΑ ακούω (δεν ξέρω) ότι η έλληψη 6ης ανεβάζει πολύ τις στροφές στην εθνική γι αυτό και η κατανάλωση.

    Φίλε lettas με προβληματίζει για την πόλη μην πάρω κανένα καράβι σαν το φορντ μοντέο που παλεύω . Γι αυτό την ψάχνω ακόμα + ότι με το κλε που είχα πριν, το στρομ μου φαίνεται μεγάλο, όχι πως αυτό δεν συνηθίζεται...Για πήγασο ποιον εννοείς; Τον στράντα; βγαίνει με αβσ;

    Φίλε Νοε13 το tenere-xt660 φαίνεται δεν έχει abs και δεν με εντυπωσιάζει το ότι είναι μονοκίλυνδρο

    Φίλε LiakosVstrom αυτό είναι που φοβάμαι στο στρομ. Η πόλη (και οι επαρχιακοί). Πρόβλημα μικρού σωματικού βάρους δεν έχω :rotflmao: (1,80 και 95 κιλά) αλλά με προβληματίζει πόσο δύσκολο είναι στην πόλη και πόση μεγάλη διαφορά θα έχει απο το κλε που έχω συνηθίσει και μου φαίνεται ευκίνητο. Είναι κανένας που έχει οδηγήσει κλε και στρομ για να τα συγκρίνει στην πόλη και επαρχιακούς; Πολλά ζητάω ε; Για χωματόδρομους αν πάω με λίγα χιλιόμετρα (όαα με παίρνει) ελπίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα.


    Φίλε Africaptan η africa twin μ' αρέσει εμφανισιακά μάλλον λόγω παρόμοιου στυλ μ' αυτό που είχα πριν. Έχει σταματίσει η παραγωγή ε;(συγγνώμη για την ασχετοσύνη). Θα προτιμούσα πάντως κάποιο καινούριο και με abs. Σίγουρα είναι τόσο καλα τα πράγματα με ζημιές βλάβες; Αν πετύχω μεταχειρισμένο με κακή χρήση από τον προκάτοχο ή που το έχει παραζορίσει δεν θα έχω πρόβλημα;

    Παιδιά απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον κλείνω προς στρομ λόγω abs, καλύτερου κινητήρα, ικανοποιητικής κίινησης στην εθνική, αλλά την ψάχνω ακόμα για κάτι που θα είναι καλό στα προηγούμενα και θα είναι καλύτερο σε πόλη επαρχιακούς. Αν δεν βρω κάτι τέτοιο, που δύσκολο μου φαίνεται θα πάω για στρομ. Σας περιμέεεεεεεεεεεεεεενω όμως δεν βιάζομαι

    Σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα γνώμες σας

    Θα συνεχίσω το ψάξιμο λαμβάνοντας υπ' όψιν αυτά που μου είπατε. Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση είμαι όλος αυτιά

    Live to ride, ride to live

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rider6182
    Για πήγασο ποιον εννοείς; Τον στράντα; βγαίνει με αβσ;
    αυτό. aprilia pegaso (μοντ.09) Νομίζω βγαίνει και με αμπς. Μη σε παρασύρει η χώρα προέλευσης :a13: όχι, σοβαρά, είναι πολύ αξιόπιστη μηχανή και πολύ πολύ ευκολοδήγητη, και με πολύ καλή συμπεριφορά σε κίνηση.
    Αλλά βάλε άλλη μία παράμετρο, αυτό και το τρανσαλπι έχουν τελική γύρω στα 165-170. το στρώμα πάει και λίγο παραπάνω, μικρή διαφορά αλλά σημαντική για μεγάλο ταξίδι.
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από lettas
    αυτό. aprilia pegaso (μοντ.09) Νομίζω βγαίνει και με αμπς. Μη σε παρασύρει η χώρα προέλευσης :a13: όχι, σοβαρά, είναι πολύ αξιόπιστη μηχανή και πολύ πολύ ευκολοδήγητη, και με πολύ καλή συμπεριφορά σε κίνηση.
    Αλλά βάλε άλλη μία παράμετρο, αυτό και το τρανσαλπι έχουν τελική γύρω στα 165-170. το στρώμα πάει και λίγο παραπάνω, μικρή διαφορά αλλά σημαντική για μεγάλο ταξίδι.
    Να σου πω, τα παραπάνω από 150 τα βλέπω με κυάλι :smilea: . Αρκεί μέχρι εκεί να με πάει καλά. Εσύ το έχεις οδηγήσει; Από εμφάνηση λέει πάντως. Δεν βλέπω αμπς βλέπω μονοκίλυνδρο όμως. Θα πάω στο μαγαζί να το δω από κοντά, να γνωριστούμε, να δούμε αν υπάρξει αμοιβαία έλξη.... :smilea:
    Ευχαριστώ για τη βοήθεια φίλε Λετα
    Live to ride, ride to live

  13. #13
    Ρε παιδιά να μας πει κάποιος ποια είναι τα υπέρ και τα κατά σε μονοκίλυνδρα και δικύλινδρα;
    Live to ride, ride to live

  14. #14
    ο τακακιας Το avatar του/της nio1981
    Εγγραφή
    08/03/2010
    Μηνύματα
    780
    egw tha sou pw thn gnwmh mou apo to v-strom pou exw.den kaiei,den zhtaei,aneto,isws oxi to pio grhgoro alla arketa dunato me 150 nomizeis oti mporei na se phgainei mia evdomada astamathta,strivei mia xara,exei ogko alla einai polu efkolo sthn odhghsh,xamhles strofes se antithesh me to 1000 pou shmainei oti sthn polh tha eisai ok.swmatotoipo exoume sxedon ton idio.egw eimai ligo pio psilos kai thn koumantarw mia xara.sinithizetai polu efkola kai grhgora.

    afta....kalh epilogh kai kales voltes me prosoxh

    nio1981

    πολυ ζουζουνι ο καμπος....:a37: :a37:


  15. #15
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rider6182
    Ρε παιδιά να μας πει κάποιος ποια είναι τα υπέρ και τα κατά σε μονοκίλυνδρα και δικύλινδρα;
    Στο δικύλινδρο ανοίγεις το γκάζι από 1500 στροφές το μονοκύλινδρο εκεί σκορτσάρει, κοπανάει πρωτεύουσα και δευτερεύουσα μετάδοση γιατί δεν έχει το δεύτερο πιστόνι να εξουδετερώσει τις σφυριές του ενός. Το δικύλινδρο δουλεύει σε περισσότερες στροφές, το μονοκύλινδρο τελειώνει πιο νωρίς. Με λίγα λόγια έχει μικρότερο εκμεταλλεύσιμο εύρος στροφών. Βγάζει λιγότερους ίππους. Έχει πιο φθηνή συντήρηση, είναι πιο ελαφρύ, έχει κραδασμούς.
    Αρνητικά τώρα δεν μου έρχονται για να σου πω.

    Αν δεν οδηγήσεις δεν καταλαβαίνεις τι εστί 50 μονοκύλινδρα αλογάκια.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι δουλειά θα έπρεπε να κάνετε;
    από milaber στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2004, 15:22
  2. πείτε μου πότε γεννηθήκατε να σας πώ τι είστε (3 από 3)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 10:28
  3. πείτε μου πότε γεννηθήκατε να σας πώ τι είστε (2 από 3)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 10:28
  4. πείτε μου πότε γεννηθήκατε να σας πώ τι είστε (1 από 3)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 10:27
  5. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2003, 18:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF