Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 26

Θέμα: Το παλιο η το καινουριο;;;

  1. #1
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407

    Το παλιο η το καινουριο;;;

    Θελω γνωμες απο εμπειρους και γνωστες. Κατοχος δυο διαφορετικων Africa 750 τα τελευταια 7 χρονια, (μια του 94 και μια του 2000) ξαφνικα μου καρφωθηκε στον εγκεφαλο να δωσω το 750 και να παρω το 650. Καποιοι το λενε καλυτερο. Καλυτερο που; σε ποιον τομεα; Το δικο μου ειναι πραγματικα αψογο, και φοβαμαι μην το μετανοιωσω. Υπαρχει καποιος που να γνωριζει, χωρις να εχει φαει καμια καψουρα σ ενα απ τα δυο;;;
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  2. #2
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Ποιο θεωρείς παλιό και πιο καινούργιο;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Κανένα από τα 2

  4. #4
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
    Ποιο θεωρείς παλιό και πιο καινούργιο;
    Υποθετω οτι ρωτας εμενα που ανοιγω το θεμα. Δεν θεωρω κανενα απ τα δυο καινουριο για την εποχη μας. Αναφερομαι σε καινπουριο και παλιο μεταξυ τους.
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  5. #5
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Aν βρεις 650 σε ανεκτη κατασταση παρτο με κλειστα ματια.Υπεροχο μηχανακι,πολυ ελαφρυτερο απο το 750 και με πιο καλες εντουροτουριστικες δυνατοτητες.Δεν ειναι βεβαια και κανα πουπουλο αλλα 40 κιλα λιγοτερα ειναι καλα,ειδικα αν πηγαινεις και καμποσο χωμα.
    Αλλιως γιατι δεν σκεφτεσαι να αλλαξεις λιγο το Africa με αλλα κοστουμια,πλαστικα κλπ και να το φερεις σε πιο rally κατασταση,αν κοιταξεις λιγο στο net θα βρεις απειρες ιδεες.
    Μοτερ-πλαισιο απο το Africa ειναι μια καλη βαση για μετετροπη
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  6. #6
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    40 κιλα δεν ειναι και λιγο πραμα για ιδιας κατηγοριας μοτο... Το χωμα δεν μ ενδιαφερει ιδιαιτερα. Δεν υπαρχει περιπτωση βεβαια να κολοσω σε καποιο χωματινο δρομολογιο, αλλα θα παω "ησυχα". Εμενα μ ενδιαφερει η αξιοπιστια πρωτ απ ολα, Η δυναμη του για ταξιδια, η καταναλωση, η ανεση του, και τα κρατηματα του σε κλειστα κομματια. Παντα συγκριτικα με το 750. Και γιατι τελικα το λενε καλυτερο; Ποιος θα μου πει που υπερτερει; Οποιο κι αν ρωτησα, η απαντηση ειναι η ιδια. "Ε, ειναι καλυτερο. Μην το ψαχνεις. Συγκρινονται ρε αδερφε;" κι αλλα τετοια... Σαφης απαντηση ομως, απο κανεναν.
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
    [...]Εμενα μ ενδιαφερει η αξιοπιστια πρωτ απ ολα, Η δυναμη του για ταξιδια, η καταναλωση, η ανεση του, και τα κρατηματα του σε κλειστα κομματια[...]
    αυτά ψάχνεις να τα βρεις σε μηχανάκι 15ετίας;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pilgrimage
    Εγγραφή
    06/04/2010
    Μηνύματα
    100
    την αξιοπιστία θα την βρεί πιστεύω στον africa .φημίζετε για αυτό.
    Get your motor running..

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    και την δυναμη για ταξιδια...

  10. #10
    πλάκα κανεις :rotflmao:
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  11. #11
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    πλάκα κανεις :rotflmao:
    Δεν κανω καθολου πλακα αδερφε. Σημασια εχει με τι κανεις συγκριση. Εγω εχω ηδη Africa 7 χρονια. Απο αξιοπιστια, δεν νομιζω οτι θα βρω καλυτερο. Απο κρατημα, ελα δες με. Απο δυναμη, οκ, καλο θα ηταν το κατι παραπανω, ομως πας παντου αξιοπρεπεστατα. Απο κει και μετα, εγω δεν ψαχνω κατι παραπανω. Και δεν καταλαβαινω γιατι ξεφευγεται απ την αρχικη μου ερωτηση. Απλα πραματα δεν ρωτησα; Θελω συγκριση μεταξυ Africa 650 και750.
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
    Δεν κανω καθολου πλακα αδερφε. Σημασια εχει με τι κανεις συγκριση. Εγω εχω ηδη Africa 7 χρονια. Απο αξιοπιστια, δεν νομιζω οτι θα βρω καλυτερο. Απο κρατημα, ελα δες με. Απο δυναμη, οκ, καλο θα ηταν το κατι παραπανω, ομως πας παντου αξιοπρεπεστατα. Απο κει και μετα, εγω δεν ψαχνω κατι παραπανω. Και δεν καταλαβαινω γιατι ξεφευγεται απ την αρχικη μου ερωτηση. Απλα πραματα δεν ρωτησα; Θελω συγκριση μεταξυ Africa 650 και750.
    Η πλάκα πάει στο οτι στο 650 θα βρεις δύναμη για ταξίδια... Μιλάμε για μηχανάκι με πολλά χλμ στην πλατη του, όποιο και να βρεις (δε θυμάμαι ποτε σταμάτησε να βγαίνει)

    Το οτι εσυ μπορεί να το στίβεις στο στριψιμο και να περνας σουβλάκι πιο καινουρια ή/και γρήγορα μηχανάκια δε το αμφισβητώ και αφού δεν ψάχνεις κατι παραπάνω, μια χαρα είσαι

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #13

    Re: Το παλιο η το καινουριο;;;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
    Θελω γνωμες απο εμπειρους και γνωστες. Κατοχος δυο διαφορετικων Africa 750 τα τελευταια 7 χρονια, (μια του 94 και μια του 2000) ξαφνικα μου καρφωθηκε στον εγκεφαλο να δωσω το 750 και να παρω το 650. Καποιοι το λενε καλυτερο. Καλυτερο που; σε ποιον τομεα; Το δικο μου ειναι πραγματικα αψογο, και φοβαμαι μην το μετανοιωσω. Υπαρχει καποιος που να γνωριζει, χωρις να εχει φαει καμια καψουρα σ ενα απ τα δυο;;;
    Αφου λες οτι το δικο σου ειναι αψογο γτ θελεις να το δωσεις????Κρατα το να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!!!
    Πωλουνται προστατευτικα καγκελα κινητηρα!

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101820

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Africaptan
    Δεν κανω καθολου πλακα αδερφε. Σημασια εχει με τι κανεις συγκριση. Εγω εχω ηδη Africa 7 χρονια. Απο αξιοπιστια, δεν νομιζω οτι θα βρω καλυτερο. Απο κρατημα, ελα δες με. Απο δυναμη, οκ, καλο θα ηταν το κατι παραπανω, ομως πας παντου αξιοπρεπεστατα. Απο κει και μετα, εγω δεν ψαχνω κατι παραπανω. Και δεν καταλαβαινω γιατι ξεφευγεται απ την αρχικη μου ερωτηση. Απλα πραματα δεν ρωτησα; Θελω συγκριση μεταξυ Africa 650 και750.

    Πατριώτη και συνονόματε σαν κάτοχος 2 XRV 650 οφείλω να σε προειδοποιήσω όσον αφορά το θέμα των φθορών που προέρχονται από την ηλικία της μοτό η οποία ξεπερνάει τα 20 χρόνια. Αν δεν είσαι άνθρωπος που ασχολείται με τη μοτοσυκλέτα του, καλλίτερα να το αποφύγεις. Επίσης, οι φθορές σε περιφερειακά πλαστικά, τα οποία μετά τόσα χρόνια είναι μάλλον ξεραμένα κοστίζουν.

    Τώρα συγκριτικά, είναι πιό κόμπακτ μηχανάκι, πιό μαντζέβελο. Όποτε τυχαίνει να οδηγήσω 750 μου αφήνει μια αίσθηση πιό δύσχρηστης μηχανής.

    Σε θέματα αξιοπιστίας είναι το ίδιο, μόνο που στα ταξίδια αντί να παίρνεις μαζί σου extra ανορθωτή και αντλία βενζίνης, παίρνεις ανορθωτή και ηλεκτρονική.

  15. #15
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407

    Re: Re: Το παλιο η το καινουριο;;;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
    Αφου λες οτι το δικο σου ειναι αψογο γτ θελεις να το δωσεις????Κρατα το να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!!!
    Δεν θελω να το δωσω αδερφε. Μ αρρεσει παρα πολυ αυυτο το μηχανακι και με την 7ετη μου πειρα με τα Africa, ειμαι τοσο ευχαριστημενος που θεωρω οτι παντα θα εχω ενα τετοιο, εστω και σαν δευτερο ισως, μετα απο μερικα χρονια. Η ερωτηση ηταν "το παλιο η το καινουριο" για τον μονο λογο οτι καποιοιο λενε οτι το 650 ειναι καλυτερο απ το 750. Αυτο ηθελα να διαπιστωσω, και μαλιστα (μεταξυ μας τωρα που δεν ακουει η γυναικα...) δεν ειχα σκοπο να διωξω το 750. Αμμεσα τουλαχιστον...
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παει το παλιο μοντέλο??
    από aggelos_thess στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2009, 17:57
  2. Θέλω...το παλιο μαντρι.... (8)
    από project.breeze στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 160
    Τελευταίο μήνυμα: 02/11/2007, 19:50
  3. το παλιό κ το νέο μου κράνος
    από johnpan στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2007, 17:17
  4. ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΣΤΡΟΦΑΛΟΜΠΙΕΛΟ!!
    από OzZzZzY στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2007, 23:24
  5. Το παλιο μας στεκι
    από PortisHead στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/07/2006, 09:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF