Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Auf dem Weg nach Hannover...

  1. #1
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429

    Exclamation Auf dem Weg nach Hannover...

    Λοιπόν μιας και αρχές Αυγούστου υπάρχει πιθανότητα να πάω Γερμανία λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων σκέφτομαι η όλη διαδικασία να μη γίνει με αεροπλάνο αλλά με μηχανή.

    Η εξόρμηση αυτή αν και εφ όσον γίνει θα είναι η πρώτη μου φορά με μηχανή στο εξωτερικό. Εδώ οι έμπειροι αλπινιστές χιλιομετροφάγοι θα ήθελα να μου δώσουν τα φώτα τους για:

    α) Την ιδανικότερη και ποιο γρήγορη διαδρομή με τις απαραίτητες στάσεις και που θα ήταν καλό να γίνουν αυτές και εκτιμόμενο συνολικό κόστος καθώς και εκτιμώμενη διάρκεια.

    β) Την στριφτερότερη και μέσα από πανέμορφα πάσα διαδρομή με τις απαραίτητες στάσεις και που θα ήταν καλό να γίνουν αυτές και εκτιμόμενο συνολικό κόστος καθώς και εκτιμώμενη διάρκεια.

    γ) tips and tricks πριν και μετά τη διαδρομή και τυχόν παγίδες που θα μπορούσα να συναντήσω στη διαδρομή. Επίσης τι έξτρα ρουχισμό και τυχόν έξτρα εξοπλισμό διότι εγώ μπαγκαζιέρες, δερματινα κτλ δεν έχω. Από εξοπλισμός υπάρχει ήδη κρανος RX7, DYLAN της Colori, draggin jeans και SIDI goretex μπότες. Τυχόν έξτρα κόστος;

    Το μοτόρι είναι Suzuki bandit 650SA με 6500 km περίπου και μαμά λάστιχα ΒΤ020 και ΒΤ011 μπροστά. Για πείτε.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  2. #2
    δεν ξέρω αλλα μπορείς να ψάξεις και συ στο viamichelin.com

  3. #3
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mpompas
    δεν ξέρω αλλα μπορείς να ψάξεις και συ στο viamichelin.com
    Το γνωρίζω το ViaMichelin και το ξεκοκκαλίζω χρόνια τώρα αλλά θέλω και γνώμη από πρώτο χέρι!
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  4. #4
    Στην επομενη βόλτα θα σου 'χω χαρτη

    Εν ταχει:

    1. Η πιο γρήγορη διαδρομή ειναι αυτη που θα σου βγάλει ή το viamichelin ή το autoroute. Απο αυτοκινητόδρομο. Γρήγορα, ανετα, σιγουρα και βαρετα.

    2. Απο Ιταλια για Αννοβερο, δοξα τα πάσα εχουμε πολλές εναλλακτικές... . Μεση ωριαία 50 χλμ βγαινει παντως (ασε που θα σταματας καθε τοσο με το στομα ανοικτο....

    3. Με το Ντυλαν ενδεχομένως να ζεσταθείς

    4. Κοστος περιπου 100 ευρω/ημερα (βενζινη φαγητο διαμονη)

    Θες 3 μερες να πας απο Ανκονα Ανοβερο με χαλαρο ρυθμο αυτοκινητοδρόμου και 1,5 μερα εαν βαλεις το κεφάλι κατω

    Θες αγνωστο αριθμο ημερων εαν πας απο πασα (δες το "2" παραπάνω )

    Αυτα για αρχη
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #5
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Αδιάβροχα !
    Give me fuel, Give me fire

  6. #6
    Ducati 1098
    Εγγραφή
    30/05/2009
    Μηνύματα
    145

    ...

    To google ebgale1384/1417/1447 xiliometra apo ancona hannover (analoga poia diadromh dialegeis) . 8a kaneis mia dianuktereush monaxo h sth stuttgardi (exw paei kai me mhxanh kai einai wraia) kai meta thn epomenh ftaneis. Outos h allios orio taxuththas sthn Germania den uparxei opote kai na to pathseis ligo parapanw den trexei kai tipota.Bres ena ksenodoxeio gia to brady sto monaxo h opou allou Germania (stutgardi – frankfurti) 8eleis kai eisai komple. Adiabroxa opws eipe o filos o chris_86 8a einai aparaithta. Me tzin den 8a taksideua egw prosopika. Pare ena panteloni mhxanhs. Alla gadgets einai kalo na exeis ena gps, ena koutaki depon, otoaspides, ena kit episkeuhs lastixou kai ladi gia thn alisida. Auta apo emena. Opios 8elei na pros8esei

  7. #7
    Ducati 1098
    Εγγραφή
    30/05/2009
    Μηνύματα
    145

    ...

    kai kalh dia8esh

  8. #8
    Εδώ ταιριάζει καλύτερα

  9. #9
    Το περασμένο καλοκαίρι είχα κάνει την διαδρομή Βενετία - Grossglockner(Αυστριακές Άλπεις) - Zell Am See (θέρετρο) , μετά ιταλικές ,γαλλικές άλπεις (διάφορες διαδρομές) και μετά το πήραμε παραλιακά όλη την κυανή ακτή και πίσω ιταλία.
    Σου αναφέρω τα τρία πρώτα σημεία επειδή :

    1.κατα τη γνώμη μου αν είναι να πας βόρεια ,καλύτερα βενετία .
    Μπορεί να είναι μισή μέρα παραπάνω αλλά φτάνεις 8:00 το πρωί και έχεις ολόκληρη την μέρα μπροστά σου + οτί ξεκινάς απο πιο βόρειο σημείο.

    2.Το Grossglockner είναι κορυφή των Αυστριακών Αλπεων με παγετώνα όλο τον χρόνο (εντυπωσιακό θέαμα) με καταπληκτικό δρόμο μέσα απο πυκνό δάσος .
    Να φανταστείς για να περάσεις το δάσος πληρώνεις 14? διόδια η μηχανή.
    Μπες στο site του Grossglockner να πάρεις μία γεύση.

    3.Απο εκεί διανυκτερεύσαμε στο Zell Am See .το οποίο είναι θέρετρο πάνω σε λίμνη που κάνουν διακοπές οι αυστριακοί και όχι μόνο. Τσέκαρέ το και αυτο στο internet.

    Ολη αυτή η διαδρομή είναι περιπού 360 χλμ. και απο το Zell Am See , το Μόναχο είναι 181 χλμ.
    Μετά έχεις όλη την Γερμανία δικιά σου.

    Κάναμε μεγάλη βόλτα ,είδαμε αρκετά πάσα ,μείναμε σε πολλά μέρη ,αλλά αυτό το πρώτο μέρος της διαδρομής ακόμα το συζητάμε.Είναι εμπειρία.
    Δυστυχώς δεν είχα εγώ το gps ,για να σου στείλω ακριβώς την διαδρομή.

  10. #10
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos wylde
    Το περασμένο καλοκαίρι είχα κάνει την διαδρομή Βενετία - Grossglockner(Αυστριακές Άλπεις) - Zell Am See (θέρετρο) , μετά ιταλικές ,γαλλικές άλπεις (διάφορες διαδρομές) και μετά το πήραμε παραλιακά όλη την κυανή ακτή και πίσω ιταλία.
    Σου αναφέρω τα τρία πρώτα σημεία επειδή :

    1.κατα τη γνώμη μου αν είναι να πας βόρεια ,καλύτερα βενετία .
    Μπορεί να είναι μισή μέρα παραπάνω αλλά φτάνεις 8:00 το πρωί και έχεις ολόκληρη την μέρα μπροστά σου + οτί ξεκινάς απο πιο βόρειο σημείο.

    2.Το Grossglockner είναι κορυφή των Αυστριακών Αλπεων με παγετώνα όλο τον χρόνο (εντυπωσιακό θέαμα) με καταπληκτικό δρόμο μέσα απο πυκνό δάσος .
    Να φανταστείς για να περάσεις το δάσος πληρώνεις 14? διόδια η μηχανή.
    Μπες στο site του Grossglockner να πάρεις μία γεύση.

    3.Απο εκεί διανυκτερεύσαμε στο Zell Am See .το οποίο είναι θέρετρο πάνω σε λίμνη που κάνουν διακοπές οι αυστριακοί και όχι μόνο. Τσέκαρέ το και αυτο στο internet.

    Ολη αυτή η διαδρομή είναι περιπού 360 χλμ. και απο το Zell Am See , το Μόναχο είναι 181 χλμ.
    Μετά έχεις όλη την Γερμανία δικιά σου.

    Κάναμε μεγάλη βόλτα ,είδαμε αρκετά πάσα ,μείναμε σε πολλά μέρη ,αλλά αυτό το πρώτο μέρος της διαδρομής ακόμα το συζητάμε.Είναι εμπειρία.
    Δυστυχώς δεν είχα εγώ το gps ,για να σου στείλω ακριβώς την διαδρομή.
    To Großglockner ακούγεται ιδανικό. Σκαλίζοντας τους χάρτες βλέπω ότι επιτρέπουν μια επίσκεψη προς τα εκεί. Αν κανονιστεί μάλλον για εκεί το κόβω. Thanks for your info!
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  11. #11
    Ασε το πόσο ζηλεύω.
    Είναι εμπειρία το έξω .Οποια διαδρομή και να αποφασίσεις , όπου και να περάσεις θα βρείς κάτι που θα σε εντυπωσιάσει.
    Καλές βόλτες και φρόντισε να κλέισεις απο πρίν τα ξενοδοχεία (parking) , για να είσαι ξέγνοιαστος.

  12. #12
    Σου επιβεβαιώνω και εγώ τα παραπάνω μιας και πέρσι έκανα αρκετά χιλιόμετρα εκεί έξω και φέτος απ ότι φαίνεται θα το συνεχίσω.
    Η εμπειρία είναι εκπληκτική απλά οργανώσου όπως σου είπαν τα παιδιά πιο πάνω.
    Καλό ταξίδι.

    Υ.Σ Θα σου πρότεινα εγώ πρίν ξεκινήσεις να βάλεις τα BRIDGESTONE BT 021.

  13. #13

    Post

    Oder du kannst in Nuernberg uebernachten..

    Παιδι, τα τελευταια χρονια μενω Νυρεμβεργη (ναι ειμαι ενας απο αυτους που σιχαθηκαν την Ελλαδα) και αν ειμαι σπιτι (και βολευει γενικοτερα) μπορεις να κοιμηθεις στο καναπε μου. Ισως κατεβω να σε παραλαβω απο Grossglockner.. (για να μη χαθεις.. χεχε)
    Στειλε πμ.

    Γιωργος

    ΥΓ. ενα μοτοσυκλετιστικο hospitalityclub/couchsurfing δεν ειναι και ασχημη ιδεα..

Παρόμοια θέματα

  1. Σάββατο 6/4 "Alle Mann an Bord... Volle Kraft voraus!" auf dem Peloponnes...
    από Ichigo στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2013, 09:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF