Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Ασφάλεια κλοπής για μηχανή

  1. #1

    Ασφάλεια κλοπής για μηχανή

    Αν και έχω ρωτήσει σε πολλές ασφαλιστικές δεν μπορώ να βρω καμία που να δέχεται να ασφαλίσει μηχανή για κλοπή. Ξέρει κανένας εάν γίνεται αυτό;

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Interamerican.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Ιντεραμέρικαν και Chartis από όσο γνωρίζω!

    Εγώ έχω ασφαλίσει στην Chartis.

    Περισσότερα με πμ.

  4. #4
    Μου είπε πράκοτρας ασφαλειών πω πρέπει να είναι καινούρια η μοτοσυκλέτα κια όχι μεταχ/νη για να ασφαληστεί κατά κλοπής. Ισχύει ??
    Run, rabbit run


  5. #5
    Όχι, όλες τις ασφαλίζει η Ιντεραμέρικαν 100%.
    Η chartis σου καλύπτει ένα ποσοστό μόνο (75%). Εκτός κι αν πάρεις μηχανάκι από το δίκτυο του Σφακιανάκη (suzuki) που θα σε καλύψει 100% γιατί έχει κάνει ειδική συμφωνία.
    ...there's too much panic in this town...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της djspy21
    Εγγραφή
    20/07/2008
    Μηνύματα
    171
    Και εγώ στην Chartis το έχω ασφαλίσει. Ήρθε πραγματογνώμονας και είδε την μηχανή για να ορίσει το ποσό ασφάλισης. Η ασφάλεια μου πήγε 195 ευρώ το εξάμηνο(με όλα εκτός από οδική), από 135 που είχε χωρίς ασφάλεια κλοπής.

  7. #7
    Πήγα και ρώτησα στην Ιντεραμέρικαν και μου είπαν ότι θέλουν 195 ευρώ για έξι μήνες για μια πλήρη ασφάλεια (κλοπή, οδική βοήθεια, πυρκαγιά, νομική προστασία κτλ).

    Αυτή τη στιγμή την έχω ασφαλισμένη στην Ιντερσαλονικα με 95 ευρώ το εξάμηνο αλλά δεν έχει κλοπή και πυρκαγιά. Λετε να την αλλάξω ή να πάρω με αυτά τα λεφτά έναν συναγερμό;

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    113
    Εγώ μόλις έκανα με την chartis me 367 για έναν χρόνο (8500 ασφαλιζόμενο ποσό) και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Ελπίζω βέβαια να μην κλείσει και αυτή η ασφαλιστική. Οι καιροί που ζούμε είναι δύσκολοι

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2009
    Μηνύματα
    128
    Εγώ θα έλεγα να κάνεις την ασφάλιση. Ο συναγερμός είναι μεν απαραίτητος αλλά δεν θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Όχι ότι με την ασφάλιση θεν θα αισθάνεσαι άγχος αλλά αν συμβεί το κακό τουλάχιστον θα αποζημιωθείς. Για ποια αξία οχήματος σου είπαν τα παραπάνω ποσά? Προσοχή να την ασφαλίσεις για την εμπορική αξία της αυτή τη στιγμή στην αγορά (αν συμβεί κάτι βάσει αυτής της αξίας θα αποζημιωθείς) όχι στην τιμή που την πήρες.

  10. #10
    τα ασφαλιστρα της chartis είναι αρκετα φθηνότερα απο της interamerican, σε περίπτωση κλοπής όμως σε αποζημιώνει για το 75% της μέσης τρέχουσας εμπορικής αξίας της μηχανής εκείνη την περίοδο.

    περισσότερες πληροφορίες με πμ
    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  11. #11
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    ΠΡΟΣΟΧΗ

    Σε όλες τις ασφάλειες κλοπής να αναπροσαρμοζετε κάθε χρόνο το ασφαλιστρο γιατί όταν θα πληρωθειτε για κλοπή (μακριά από εμάς) θα πάρετε τα χρήματα με βάση την παλαιότητα της μηχανής εκείνη την στιγμή άσχετα για τι πόσο την είχατε ασφαλισει εξ αρχής. Οπότε μιας και κάθε χρόνο η μηχανή παλιωνει το ασφαλιστρο κανονικά μειώνεται μιας και η αξία της μηχανής μειώνεται. Οι ασφαλιστικές βέβαια δεν το αναπροσαρμοζουν από μόνες τους αν και θα έπρεπε αλλά κάνουν την πάπια μέχρι να το ζητήσετε εσείς.

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
    Εγώ θα έλεγα να κάνεις την ασφάλιση. Ο συναγερμός είναι μεν απαραίτητος αλλά δεν θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Όχι ότι με την ασφάλιση θεν θα αισθάνεσαι άγχος αλλά αν συμβεί το κακό τουλάχιστον θα αποζημιωθείς. Για ποια αξία οχήματος σου είπαν τα παραπάνω ποσά? Προσοχή να την ασφαλίσεις για την εμπορική αξία της αυτή τη στιγμή στην αγορά (αν συμβεί κάτι βάσει αυτής της αξίας θα αποζημιωθείς) όχι στην τιμή που την πήρες.
    Για 4.000 ευρώ

  13. #13
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.260
    προσοχη! παντα μιλαμε για καλυψη ολικης κλοπης. δλδ αμα αφαιρεθουν εξαρτηματα δεν τα καλυπτει καμια απο τις 2 εταιρειες.....
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


  14. #14
    πλεον η αναπροσαρμογη στην αξια του οχηματος γίνεται αυτόματα στις περισσότερες περιπτώσεις.

    Η ασφάλιση αφορά μονο ολική κλοπη και ΟΧΙ μερική.

    Υπόψιν αποζημιωνόμαστε με βάση τη μέση εμπορική αξία του οχήματος τη δεδομένη στιγμή της κλοπης και όχι απαραίτητα αυτη που αναγράφεται στο συμβόλαιό μας. η αξία που αναφέρεται στο συμβόλαιο είναι ενδεικτική και όχι οριστική.

    στιγμές ...


    Τα βόδια τα δένουν απ' τα κέρατα, τον άνθρωπο απ' το λόγο του ...

  15. #15
    ο κουρασμένος Το avatar του/της andstag
    Εγγραφή
    11/07/2008
    Μηνύματα
    98
    ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΛΟΠΗΣ ΠΡΕΠΕΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΓΚΑΡΑΖ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ. ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (Π.Χ. ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΒΟΛΤΑ) ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΙΑ.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2010, 18:07
  2. Ασφάλεια κλοπής για Beverly 400?
    από mitridi_g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2009, 14:15
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2005, 14:49
  4. Πλυντήριο ΓΙΑ μηχανή
    από NLS στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2004, 15:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF