Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 169

Θέμα: Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!

  1. #16
    το 1985 τρακαρα με ενα σχολικο φιατ 238. εστρονα το ζακς που ειχα τοτε ξεκηνησα απο το φαναρι και πριν βαλω δευτερα τρακαρα. πεταχτηκε απο στοπ και ο καθρεπτης του οδηγου εσπασε στο προσοπο μου και το μπρατσο του καθρεπτη μπηκε στο στομα μου σπαζωντας τα δοντια μου και κοματιαζοντας τα χιλια μου και το κεφαλι μου σταματισε στην κολονα της πορτας εχωντας χωθη το μπρατσο ολο στο στομα. μου εσχισε και το πισο μερος βαθια στο στομα.
    φωρουσα κρανος και σταβοσα την κολονα του σχολικου διαλιωντας την εφηγε και το μπαρπριζ. αυτο που με εσωσε ηταν οτι φωρωντας το κρανος για 1-2 εκατοστα που ηταν αναμεσα στο προσοπο μου και την κολονα λιτουργισε σαν στοπ και δεν μου βγηκε το μπρατσο του καθρεπτη απο το σβερκο.
    πολλες φορες κηνιωμουν ακομα και με το ντιο της κατερινας αξιας 400 ευρω με κρανος των 800 ευρω και δερματινο μπουφαν με ενισχησεις.
    πολλοι με εβλεπαν και λεγαν ..
    τον μαλακα εδοσε μια περιουσια για δερματινα και κρανος και δεν επερνε ενα σοστο μηχανακι.
    και μαλιστα μου το ειχαν πει στο δρομο μαγκες μηχανοβοιοι.
    αυτοι δεν φωρανε κρανος για να φενετε η φατσα τους για να τους βλεπουν ποιοι ειναι με την μηχαναρα τους. εγω φωραω κρανος οχι γιατι ντρεπομε για αυτο που καβαλαω αλλα γιατι θελω να ειμαι το δηνατον ασφαλης μαλακας.
    καποτε μια διαφημηση αμερικανημη ελεγε....
    αν το κεφαλι σας εχει αξια ενος δολαριου φωρεστε κρανος του ενος δολαριου. εμεις το κεφαλι μας πιστευουμε οτι αξηζη περισοτερο απο ενα δολαριο.........

  2. #17
    ρε παιδια...

    μηπως ζω σε αλλη χωρα και διαβαζω αλλο ποστ απο εσας???

    δεν ειπα πουθενα και σε κανενα να μην φωραει κρανος...
    μια στατιστικη εδωσα και προσπαθησα να αναλυσω (απο τις δικες μου εμπιριες) το γιατι δεν φοραμαι κρανος οταν δεν φοραμαι..

    αμφιβαλει κανεις πως η συντρηπτικη πλοιοψηφια των οδηγων δεν φωραει κρανος (ή εστω δεν φωραει σωστο κρανος, δλδ κρανη μονο για να μην τους κοψουνε προστημο)??

    αν ειναι απλα ολοι αυτοι μαλ!#! και απερισκεπτοι τωτε θα επρεπε να φωβαστε πολυ που σας περητριγηριζουν τοσοι μαλ#@!$$

    το οτι υπαρχουν τα προβληματα και τα λαθη γυρο μας πρεπει αν το παραδεχτουμε οστε να τα λυσουμε...

    εκτος και αν ετοιμαζετε καμια καινουρια φυλλη και σας νοιαζει μονο η παρη σας...

    ειναι πολοι που δεν καταλαβενουν την αξεια του κρανους και εχουν αυτα τα επηχηρηματα που παραθεσα...

    και το βαρυ κρανος δεν θα σου σπασει το κεφαλι.. θα στο σωσει αλλα ειναι μαθηματικα βεβαιο πως θα εχεις μεγαλυτερη αδρανια απο το κεφαλι χωρις κρανος.

    οσο για τους καθρεπτες... εγω δεν εχω... ρηξτε με στην πυρα...


    Υ.Γ. στα επηχηρηματα να απαντατε με επηχηρηματα και οχι με βρισιες και προσβολες... εκτος και αν θεοριτε πωσ μιλατε με εντελος ηλιθιους που δεν περνουν λογια. σε αυτην την περηπτωση ομωσ θα επρεπε απλα να μην μιλατε.. χανετε τα λογια σας...


  3. #18
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Πριν από μερικές μέρες, είχα μια παρόμοια συζήτηση με τα παιδιά μου στο σχολείο....
    Κύριε πόσο τρέχει η μηχανή ;;;;;;
    Πόσο την έχετε πατήσει ;;;;;;;;
    Δεν σας ενοχλεί το κράνος, εμείς δεν το μπορούμε καθόλου..........

    Η απάντηση που απλά τους έδωσα είναι ότι κατ'αρχήν τους εύχομαι να φτάσουν το σημείο που δεν θα έχουν ανάγκη να αποδείξουν κάτι σε κανέναν (ο νοών, νοείτω) και ότι μετά από 8;; μηχανές και μηχανάκια παλιοσίδερα (χωρίς να φταίω), πάντα γύριζα σπίτι μου. ΕΠΕΙΔΗ φοράω ΠΑΝΤΑ το ΚΡΑΝΟΣ......

  4. #19
    απο στατηστικη ξανα...

    στατιστικα εχει υπολογιστει οτι σε ολους μας αντιστοιχει κατα μεσο ορο ενα βαρβατο ατυχημα καθε 200.00 Km!

    ειναι γενικα πιο ευκολο να πεσεις παρα να μηνεις πανω στην μηχανη.

    αν δεν μαθουμε να ζουμε με αυτο δεν νομιζω πως θα πρεπει να οδηγαμε μηχανη.

    το κρανος σωζει ζωες...

    συνηδητοποιημενους σας θελω και οχι να εθελοτηφλητε.

    αδε και καλα χιλιομετρα.


  5. #20
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    απο στατηστικη ξανα...

    στατιστικα εχει υπολογιστει οτι σε ολους μας αντιστοιχει κατα μεσο ορο ενα βαρβατο ατυχημα καθε 200.00 Km!

    ειναι γενικα πιο ευκολο να πεσεις παρα να μηνεις πανω στην μηχανη.

    αν δεν μαθουμε να ζουμε με αυτο δεν νομιζω πως θα πρεπει να οδηγαμε μηχανη.

    το κρανος σωζει ζωες...

    συνηδητοποιημενους σας θελω και οχι να εθελοτηφλητε.

    αδε και καλα χιλιομετρα.

    Σοφά λόγια....

    Πατρικές συμβουλές...

  6. #21
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
    το 1985 τρακαρα με ενα σχολικο φιατ 238. εστρονα το ζακς που ειχα τοτε ξεκηνησα απο το φαναρι και πριν βαλω δευτερα τρακαρα. πεταχτηκε απο στοπ και ο καθρεπτης του οδηγου εσπασε στο προσοπο μου και το μπρατσο του καθρεπτη μπηκε στο στομα μου σπαζωντας τα δοντια μου και κοματιαζοντας τα χιλια μου και το κεφαλι μου σταματισε στην κολονα της πορτας εχωντας χωθη το μπρατσο ολο στο στομα. μου εσχισε και το πισο μερος βαθια στο στομα.
    ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΑΠΟ ΔΑΧΤΥΛΑ ΤΟΥ ΔΕΞΙΟΥ ΜΟΥ ΧΕΡΙΟΥ ΣΤΟ ΔΑΠΕΔΟ

    ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΟΥ ΧΕΡΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΠΕΔΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ

    ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΛΑΡΙ ΔΕΝΤΡΟΥ ΝΑ ΞΥΝΕΙ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΕΡΑΤΟΕΙΔΗ ΜΟΥ

    ΑΛΛΑ

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ


    WHAT THE FUCK MAN!!!!!!!! WHAT THE F U C K!!!!!
    ΠΡΟΣΚΥΝΑΩ ΣΤΟ ΨΥΧΙΚΟ ΣΟΥ ΣΘΕΝΟΣ

  7. #22
    το θέμα του κράνους είναι συζήτηση πολλών μηχανόβιων μεταξύ τους. Το τί προσφέρει και τί όχι διαφέρει από άτομο σε άτομο. Δεν αμφισβήτησα τα πλεονεκτήματα του κράνους ( αν και τελευταίες έρευνες άλλα δείχνουν) , άλλωστε κατέληξα ότι ναι σώζει , τώρα αν σας χαλάει το " εδώ στην Ελλάδα" αυτό πέστετο στον εαυτό σας όταν βρίζετε τον άσχετο-απρόσεκτο στο δρόμο . Τα νεκρά σημεία δεν είναι μόνο προς τα κάτω αλλά και 90ο δεξιά και αριστερά , φίλε παντογνώστη . Τώρα αν σας χαλάει το θέμα ? υπάρχει και το mouse που με διπλό κλικ μπαίνεις σε άλλο φόρουμ. Αυτά ΄για κάτι "doctor" εδώ μέσα!!

  8. #23
    τι σου ειπε!!!
    ου προσβολα!!!

    ξυλο, ξυλο!!!

    :rotflmao:
    :rotflmao:
    :rotflmao:

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderothan
    το θέμα του κράνους είναι συζήτηση πολλών μηχανόβιων μεταξύ τους. Το τί προσφέρει και τί όχι διαφέρει από άτομο σε άτομο. Δεν αμφισβήτησα τα πλεονεκτήματα του κράνους ( αν και τελευταίες έρευνες άλλα δείχνουν) , άλλωστε κατέληξα ότι ναι σώζει , τώρα αν σας χαλάει το " εδώ στην Ελλάδα" αυτό πέστετο στον εαυτό σας όταν βρίζετε τον άσχετο-απρόσεκτο στο δρόμο . Τα νεκρά σημεία δεν είναι μόνο προς τα κάτω αλλά και 90ο δεξιά και αριστερά , φίλε παντογνώστη . Τώρα αν σας χαλάει το θέμα ? υπάρχει και το mouse που με διπλό κλικ μπαίνεις σε άλλο φόρουμ. Αυτά ΄για κάτι "doctor" εδώ μέσα!!
    Μηχανόβιοι που συζητάνε αν πρέπει ή όχι να φοράνε κράνος, πολύ απλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΙ!!!!!!

    Το θέμα αυτό έχει συζητήθεί εδώ μέσα ουκ ολίγες φορές με το ίδιο πάντα αποτέλεσμα. Το τι προσφέρει και τι όχι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ! Προσφέρει πάντα ένα και μόνο πράγμα... ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!!

    Όσο για τα τυφλά σημεία... save it... αυτά είναι για τους αδαείς!

    Τώρα λοιπόν αν μας χαλάει το θέμα, θα απαντήσουμε αναλόγως και αν δεν σου αρέσει, υπάρχει το διπλό κλικ όπως καλά το λες...
    Θάνος..

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pavlaras1
    Εγγραφή
    17/07/2004
    Μηνύματα
    493

    Smile Παντα υπαρχει και η χρυση τομη.

    Παντα υπαρχει και η χρυση τομη.

    Σε αυτην την περιπτωση για να συνυπαρξουν και οι δυο αποψεις ειναι οτι πρεπει να φοραμε ποιο βελτιωμενα κρανη.

    Δηλαδη να ειναι ποιο ελαφρια (π.χ. Ανθρακονυματα,UVEX 990gr)

    Με καλυτερο και μεγαλυτερο ορατο πεδιο, που δεν ξερω ποια εταιρεια προσφερει αυτην την δυνατοτητα.

    Οποιος το γνωριζει παρακαλω να με ενημερωσει.

    Αυτα καλη συνεχεια και καλη ακρη.

    Υ.Γ. Το Nolan N-101 (Flip-Up)που εχω, δεν εχει και το καλυτερο ορατο πεδιο που εχω δει εως τωρα.

    Σε κοντινες προσπερασεις και στριμογματα αναμεσα απο δυο αυτοκινητα ανοιγω παντα το κρανος για να μην γρατσουνισω κανεναν κατα λαθος.

    Σας επισυναπτω και μια φωτο απο το κρανος μου.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nolan_n101_atlantic_blue.jpg 
Προβολές:	361 
Μέγεθος:	15,9 KB 
ID:	17583

  11. #26
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderothan
    Δεν αμφισβήτησα τα πλεονεκτήματα του κράνους ( αν και τελευταίες έρευνες άλλα δείχνουν)
    Εγώ θα σταθώ σε αυτό.

    Δηλαδή τι; αν δε φοράς κράνος σε τι έχεις πλεονέκτημα από κάποιον που φοράει κράνος;

    Ρε κλάπα, που πιστεύεις τις "έρευνες" (θες έρευνα σχετική με την ασφάλεια που προσφέρει το κράνος; τράβα στο ΚΑΤ και ρίξε μια ματιά), ενα ΜΥΓΑΚΙ να σου μπει στο μάτι, ΤΗΝ ΜΟΥΤΣΗΣΕΣ._

  12. #27
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderothan
    το θέμα του κράνους είναι συζήτηση πολλών μηχανόβιων μεταξύ τους. Το τί προσφέρει και τί όχι διαφέρει από άτομο σε άτομο. Δεν αμφισβήτησα τα πλεονεκτήματα του κράνους ( αν και τελευταίες έρευνες άλλα δείχνουν)
    ............................

    Δεν εχει νοημα να απαντησω κι εγω, μιας και με καλυψε ο Θανος πιο πανω, αλλα κολλαω ρε παιδι μου σε καποια πραγματα ...

    Το τι προσφερει διαφερει απο ατομο σε ατομο ???

    Υπαρχουν ερευνες που δειχνουν "αλλα" ??? :hypnotize


    Δεν μας ενημερωνεις και μας τους αδαης "παντογνωστες" ??? :wacko:
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  13. #28
    Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderothan
    Τώρα αν σας χαλάει το θέμα ? υπάρχει και το mouse που με διπλό κλικ μπαίνεις σε άλλο φόρουμ. Αυτά ΄για κάτι "doctor" εδώ μέσα!!
    Πας καλά λεβέντη μου; Έρχεσαι και μας γράφεις αρλούμπες και μετά, πατώντας στα δύο ολόκληρα μηνύματά σου στο φόρουμ, μας προτρέπεις να σου αδειάσουμε και τη γωνιά;

    Μήπως θα έπρεπε το username σου να είναι kalami-than???

  14. #29
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547

    καλημερα κοριτσια..

    εγω θα σταθω μονο στο σημειο οτι καποιοι εχουνε την ιδεα οτι το κρανος μπορει να μην ειναι και τοσο χρησιμο τελικα!

    μπορει να σας βγει ευκολα αυτη η ιδεα απο το κεφαλι σας...

    αν ανοιξει στα 2 μετα απο πτωση με 10 χιλιομετρα!


    ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ...ΔΙΑΠΙΣΤΩΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΤΟΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ!


    2 ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΚΡΕΒΑΤΙ...ΝΑ ΦΩΝΑΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΑΝΕ ΓΙΑ ΚΑΤΟΥΡΗΜΑ...
    2 ΜΗΝΕΣ ΜΕ ΖΑΛΑΔΕς ..ΣΑΝ ΠΙΝΕΙς ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΣ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΟΥΖΟ..[ΚΑΛΑ ΞΕΡΩ ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΡΕΣΕ.. ]
    2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ...

    2 ΜΗΝΕΣ...ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΟΥΜΠΑ ΜΕ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ..

    Τωρα τα αλλα που λετε...οτι με το κρανος κτλ δε βλεπεις και αλλα ωραια..

    αΝ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ...ΔΕΝ ΟΔΗΓΑΣ ΜΟΤΟ!
    ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ....ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΣΑΙ Κ@ΥΛΑ!

  15. #30
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Δεν εχει νοημα να απαντησω κι εγω, μιας και με καλυψε ο Θανος πιο πανω, αλλα κολλαω ρε παιδι μου σε καποια πραγματα ...

    Το τι προσφερει διαφερει απο ατομο σε ατομο ???

    Υπαρχουν ερευνες που δειχνουν "αλλα" ??? :hypnotize


    Δεν μας ενημερωνεις και μας τους αδαης "παντογνωστες" ??? :wacko:
    Βρε Χρήστο… αφού σου λεει το παιδί, ότι μερικοί… επειδή νομίζουν ότι ο εγκέφαλος τους είναι στο αγκώνα, το κράνος το φοράνε στο χέρι ,άλλοι που γνωρίζουν ότι είναι ανεγκέφαλοι, δεν φοράνε καθόλου, διότι δεν έχουν τίποτα να προστατέψουν
    Απλά τα πράγματα

Σελίδα 2 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF