Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 169

Θέμα: Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!

  1. #31
    No bike.....No party Το avatar του/της zeli
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    244
    Καταρχήν καλημέρα...

    Αν δεν φοράς κρανος κλπ κλπ κλπ.:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:

    Ρε παιδιά εγώ χθες είδα τουλάχιστον 5 δίκυκλα του ιδίου τύπου χωρίς κράνος και ο τελευταίος μάλιστα κρατούσε μαγκομένο στον ώμο-σαγώνι το κινητό και στο αριστερό χέρι σουβλάκι

    Όποιος βρεί τον τύπο της μοτό κερδίζει σουβλάκι

  2. #32
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderothan
    το θέμα του κράνους είναι συζήτηση πολλών μηχανόβιων μεταξύ τους. Το τί προσφέρει και τί όχι διαφέρει από άτομο σε άτομο. Δεν αμφισβήτησα τα πλεονεκτήματα του κράνους ( αν και τελευταίες έρευνες άλλα δείχνουν) , άλλωστε κατέληξα ότι ναι σώζει , τώρα αν σας χαλάει το " εδώ στην Ελλάδα" αυτό πέστετο στον εαυτό σας όταν βρίζετε τον άσχετο-απρόσεκτο στο δρόμο . Τα νεκρά σημεία δεν είναι μόνο προς τα κάτω αλλά και 90ο δεξιά και αριστερά , φίλε παντογνώστη . Τώρα αν σας χαλάει το θέμα ? υπάρχει και το mouse που με διπλό κλικ μπαίνεις σε άλλο φόρουμ. Αυτά ΄για κάτι "doctor" εδώ μέσα!!
    ρε φιλε καταρχήν μην προσβαλεσαι! φορουμ ειναι εδω ανταλλαγη αποψεων γινεται οκ;
    δευτερον γι πες μας κατι παραπανω γι αυτες τις ερευνες που λες.
    που τις βρικες;τι λενε; και απο ποιον εγιναν;

  3. #33
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli


    Όποιος βρεί τον τύπο της μοτό κερδίζει σουβλάκι
    varadero ? afrika? transalp ισως?

  4. #34
    rolling fredo king Το avatar του/της DUKASII
    Εγγραφή
    11/07/2002
    Μηνύματα
    3.547
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
    varadero ? afrika? transalp ισως?
    ENA ΑΠΟ ΑΥΤΑ..Η ΚΑΝΑ BMW..

  5. #35
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    κάπου είχα (νομίζω σε κάποιο άρθρο για κράνη σε περιοδικό μοτο/τας) διαβάσει ότι πολλά από τα υλικά από τα οποία είναι κατασκευασμένα τα κράνη (θερμοπλαστικά κτλ) σε παρατεταμένη τριβή με την άσφαλτο (παρατεταμένη, όχι λίγο να τριφτούν) λιώνουν, κολλώντας στην άσφαλτο δημιουργώντας έτσι ροπές (δυνάμεις) στρέψης στο κεφάλι-αυχένα. οκ δεκτό αυτό (δεν είμαι επιστήμονας να αποδείξω αν ισχύει η όχι). αλλά χωρίς κράνος το κεφάλι μας-σου τι αντοχές έχει στην παρατεταμένη η έστω και ελάχιστη τριβή με την άσφαλτο (ακόμα και την ελληνική που δεν έχει μεγάλο συντ.τριβης);
    το κράνος σε προστατεύει πρώτιστος από προσκρούσεις (κυρίως) και μετά από τυχόν τριβή η άλλα τα οποία έπονται της πρόσκρουσης-πτώσης.

  6. #36
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    επίσης οι κατασκευαστές κρανών έχουν υπόψη τους (παίρνουν σαν δεδομένο) ότι το οπτικό πεδίο του αναβάτη είναι κυρίως προς τα μπροστά και εκατέρωθεν της πορείας του όποτε κατασκευάζουν αναλόγως και τα κράνη τους. αν τώρα θέλουμε να δούμε κάτι το οποίο είναι 90 μοίρες δίπλα μας, ε ας γυρίσουμε και λίγο το κεφάλι μας.
    και τέλος σαφώς είναι (λίγο πολύ) επιλογή του καθένα μας αν θα φοράει κράνος η όχι! αλλά ας το πει έτσι ακριβώς '' δεν γουστάρω να φοράω κράνος και δέχομαι τις οποίες συνέπειες''
    όχι λαλακιες του τύπου ''δεν μπορώ να δω στις 167 μοίρες δεξιά μου'' '' με ζεσταίνει το καλοκαίρι'' ''δεν έχω λεφτά'' κτλ.

  7. #37
    Highway To Hell... Το avatar του/της Boxer
    Εγγραφή
    16/03/2004
    Μηνύματα
    167
    Παντως Χρηστο υπαρχουν περιπτωσεις οπου το να κοιτας τον δρομο απο κατω σου ειναι πολυ σημαντικο.

    Εμεις οι boxer που τοσο μισεις , πρεπει να βλεπουμε που ειναι οι κυλινδροι οταν περναμε αναμεσα απο αυτοκινητα με μικρη ταχυτητα.

    Εγω προσωπικα ειχα μεγαλο προβλημα αλλα το ελυσα με κρανος που ανοιγει. Ετσι οταν περναω απο αυτοκινητα απλα ανοιγω το κρανος και βλεπω.

    Οταν παλαιοτερα δεν το φοραγα οι λογοι ηταν οι εξης:

    Χαλουσε το μαλλι - Τωρα βαζω ζελε στο γραφειο και κουβαλαω και ενα μαζι μου (χτενες κλπ )
    Βαριομουν να κουβαλαω το κρανος μετα μαζι μου - εβαλα βαλιτσα στη μηχανη και το βαζω μεσα


    Αρα εαν θελουμε βρισκουμε λυσεις ετσιιιιιιιιιιι;

    Keep on rocking in a free world !!!

  8. #38
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Boxer


    Οταν παλαιοτερα δεν το φοραγα οι λογοι ηταν οι εξης:

    Χαλουσε το μαλλι - Τωρα βαζω ζελε στο γραφειο και κουβαλαω και ενα μαζι μου (χτενες κλπ )

    Φίλε μου κι εμένα με προβληματίζει το θέμα των μαλλιών, αλλά λέω, καλύτερα να χαλάσουν τα μαλλιά παρά τα μυαλά.

  9. #39
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
    ENA ΑΠΟ ΑΥΤΑ..Η ΚΑΝΑ BMW..
    Έχεις δίκιο.
    ξέχασα και τα Harley

  10. #40
    No bike.....No party Το avatar του/της zeli
    Εγγραφή
    24/02/2005
    Μηνύματα
    244
    [Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ [/i]
    varadero ? afrika? transalp ισως?



    Το έχουμε πει ξάνα και ξανά τα Varodero+κράνος=conflict.-

  11. #41
    "αΝ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ...ΔΕΝ ΟΔΗΓΑΣ ΜΟΤΟ!
    ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ....ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΣΑΙ Κ@ΥΛΑ!"

    ολα καλα αυτα που λετε και τα αποδεχομαι στην πλυοψηφια τους...

    καποια πραγμα δεν μπορω να καταλλαβω ομως...

    τα νοιχτα κρανη ή και ανοιγοκλειωμενα (που ειχα και εγω παλαιοτερα) δεν ειναι επικινδυνα να γδαρεις το σαγωνη σου ασχημα?

    αφου πολλους απο εσας τους νοιαζει τοσο η ασφαλεια και οι αγαπημενοι σας πως τολματε και πατε με μηχανες 120-200Hp kai me 200+ km ακομα και σε μεσα στην αθηνα?? και στην εθνικη τα ιδια ειναι!!
    πιστευετε οτι με τετοιες ταχυτητες σε ενα (ομηγενητο) τρακαρισμα θα σηκωθητε ανετα απο κατω?

    βλεπει κανεις μια αντιφαση σε ολα αυτα?

    το κρανος οπως και η ζωνη σωζει αλλα δεν ειναι πανακια!!


    και χαλαρα με το παιδι... ειναι νεος!!


  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    "αΝ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ...ΔΕΝ ΟΔΗΓΑΣ ΜΟΤΟ!
    ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ....ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΣΑΙ Κ@ΥΛΑ!"

    ολα καλα αυτα που λετε και τα αποδεχομαι στην πλυοψηφια τους...

    καποια πραγμα δεν μπορω να καταλλαβω ομως...

    τα νοιχτα κρανη ή και ανοιγοκλειωμενα (που ειχα και εγω παλαιοτερα) δεν ειναι επικινδυνα να γδαρεις το σαγωνη σου ασχημα?

    αφου πολλους απο εσας τους νοιαζει τοσο η ασφαλεια και οι αγαπημενοι σας πως τολματε και πατε με μηχανες 120-200Hp kai me 200+ km ακομα και σε μεσα στην αθηνα?? και στην εθνικη τα ιδια ειναι!!
    πιστευετε οτι με τετοιες ταχυτητες σε ενα (ομηγενητο) τρακαρισμα θα σηκωθητε ανετα απο κατω?

    βλεπει κανεις μια αντιφαση σε ολα αυτα?

    το κρανος οπως και η ζωνη σωζει αλλα δεν ειναι πανακια!!


    και χαλαρα με το παιδι... ειναι νεος!!

    Motogp βλέπεις;

    Είχες δει πέρσυ έναν αγώνα στον οποίο ο NAKANO, αν θυμάμαι καλά, έπεσε με 300 γεμάτα και έφερνε για πόση ώρα τούμπες στην άσφαλτο; Είχες δει που στην κάθε τούμπα κοπανούσε το κεφάλι του στην άσφαλτο με όλη τη δύναμη μέχρι που... κάποτε... σταμάτησε;

    Αν το είχες δει θα σου λυνόταν η απορία σου για τα 200, γιατί ο άνθρωπος αυτός δεν έπαθε τίποτα!

    Φυσικά και δεν είναι πανάκεια το κράνος, αλλά ξέρεις κάτι που να είναι; Είναι μήπως επιχείρημα το "δεν με προστατεύει 100% άρα δεν το φοράω";

    Προσπαθείς με κάθε τρόπο να γυρίσεις τις πιθανότητες υπέρ σου...

    Φυσικά πάνω απ'όλα προσέχεις...
    Θάνος..

  13. #43
    φιλε θανο...

    αν στα μοτοgp αν εβαζες και μερικα αντιθετος κινουμενα αυτοκινητα ή μερικα φορτηγα και Ι.Χ. στην ιδια κατευθηνση δεν θα μιλαγαμε για αγονα αλλα για σφαγη...

    και μην ξεχνας οτι ακομα και με τα τρομερα μετρα σφαλειας των μοτοgp ειχαμε θανατηφορα ατυχηματα και αλλα πολυ σοβαρα.. (περησι νομιζω ενας ιαπωνας στα 1000 αλλα δεν θυμαμε ποιος και που και φυσικα ο Doohan που ειναι θαυμα που εχει δυο ποδια)

    αλλα και παλι δεν μου απαντησες...

    αν σας νοιζει τοσο η ασφαλεια και η ζωη γιατι πιεζετε τοσο την τιχη σας?

  14. #44
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    φιλε θανο...

    αν στα μοτοgp αν εβαζες και μερικα αντιθετος κινουμενα αυτοκινητα ή μερικα φορτηγα και Ι.Χ. στην ιδια κατευθηνση δεν θα μιλαγαμε για αγονα αλλα για σφαγη...

    και μην ξεχνας οτι ακομα και με τα τρομερα μετρα σφαλειας των μοτοgp ειχαμε θανατηφορα ατυχηματα και αλλα πολυ σοβαρα.. (περησι νομιζω ενας ιαπωνας στα 1000 αλλα δεν θυμαμε ποιος και που και φυσικα ο Doohan που ειναι θαυμα που εχει δυο ποδια)

    αλλα και παλι δεν μου απαντησες...

    αν σας νοιζει τοσο η ασφαλεια και η ζωη γιατι πιεζετε τοσο την τιχη σας?
    Εσύ, φιλόσοφε, θα πήδαγες χωρίς προφυλαχτικό; Ή είναι ρητορική η ερώτηση; Πηδάς εμάς εδώ πέρα με τις @@ σου και δεν χρειάζεται να κάνεις το άλλο;

    Δεν έχουν καμμία λογική αυτά που λες! Το ότι γουστάρουμε να πάμε τάπα δεν σημαίνει ότι θέλουμε να πεθάνουμε από κάτι που μπορούμε να το αποφύγουμε.

    Άντε ρε παίξε με τα playmobil σου και άσε τις μαλακίες... Σε διαβάζουν και άνθρωποι με μυαλό αλλά και μικρά παιδάκια (σαν και σένα) και νομίζουν ότι οι απόψεις οι δικές σου και του άλλου του varaderou-ταξέρωόλα-έχω1000onoff έχουν αξία....

    Να σε δω ρε φίλε να σέρνεσαι με το κεφάλι με 180 να σηκώνεσαι και να έχεις μόνο 2 γδαρσίματα στα γόνατα και να το συζητήσουμε ξανά το θέμα...

    Άιντε παπαρολόγοι!
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    φιλε θανο...

    αν στα μοτοgp αν εβαζες και μερικα αντιθετος κινουμενα αυτοκινητα ή μερικα φορτηγα και Ι.Χ. στην ιδια κατευθηνση δεν θα μιλαγαμε για αγονα αλλα για σφαγη...

    και μην ξεχνας οτι ακομα και με τα τρομερα μετρα σφαλειας των μοτοgp ειχαμε θανατηφορα ατυχηματα και αλλα πολυ σοβαρα.. (περησι νομιζω ενας ιαπωνας στα 1000 αλλα δεν θυμαμε ποιος και που και φυσικα ο Doohan που ειναι θαυμα που εχει δυο ποδια)

    αλλα και παλι δεν μου απαντησες...

    αν σας νοιζει τοσο η ασφαλεια και η ζωη γιατι πιεζετε τοσο την τιχη σας?
    Είπαμε, το κράνος δεν είναι πανάκεια... μιλάμε για φυσιολογικές καταστάσεις... για καταστάσεις που μπορείς να γλυτώσεις αν το φοράς αντί να ανοίξει το κεφάλι σου στα δύο.

    Αν καθίσουμε τώρα να αναλύσουμε όλους τους κινδύνους, το συμπέρασμα θα είναι να καθίσουμε σπίτι μας.

    Τώρα τι είναι τύχη και κατά πόσο την πιέζουμε, είναι ένα θέμα που ο καθένας το αξιολογεί υποσυνείδητα, καθημερινά και για τον ευατό του... τι να πούμε και τι να συζητήσουμε...

    Εγώ θεωρώ πιο επικίνδυνο να κάνω 1 χλμ από το σπίτι μου μέχρι την καφετέρια με 30 χλμ/ώρα ξεκράνωτος, παρά 600 χλμ με μέση ωριαία 150χλμ/ώρα και πλήρη εξάρτηση στην εθνική οδό.

    Ας μην μπούμε σε τέτοιο λαβύρινθο... Ας κάνει ο καθένας ό,τι καταλαβαίνει, αλλά όταν μπαίνει εδώ να γράψει στατιστικές και ασυναρτησίες που αφορούν στην ασφάλεια εν γένει θα πρέπει να είναι λίγο πιο προσεκτικός στο τι λέει...

    Μερικά θέματα είναι ευαίσθητα και θα πρέπει να μένουν ως έχουν.
    Θάνος..

Σελίδα 3 από 12 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF