Σελίδα 4 από 12 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 169

Θέμα: Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Sonic την προηγούμενη εβδομάδα γλύστρησα απο σαπουνόνερα 50 μέτρα απο το σπίτι μου ενώ πήγαινα με 30-40χαω.Το κράνος σαφώς και σε σώζει.Αλλά σίγουρα δεν είναι πανάκεια.Όπως είπε και προηγούμενος φίλος κανεις sex χωρίς προφυλακτικό;Αν είσαι υπεύθυνος δεν κάνεις.Ακόμα και αν ξέρεις τη γυναίκα μπορεί να την αφήσεις έγγυο...Το ίδιο και με τη μοτοσυκλέτα.Όσο και να πηγαίνεις αργά,ή να ξέρεις το δρόμο υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες που καθιστούν την οδήγηση επικίνδηνη.Και οι δικαιολογίες "με πονάει το κεφάλι μου,ζαλίζομαι,ζεστένομαι,ξέρω να οδηγάω" είναι ατυχείς.Αν δεις στους αγώνες οι περισότερες πτώσεις γίνονται με 80-100 χαω σε στροφές.Ταχυτητες που μπορείς να πιάσεις σε πολλες λεωφόρους στην Αθήνα.Το κράνος είναι απαραίτητο.Και η άποψη μου είναι,όποιον σταματούν και δε φοράει κράνος,να του πέρνουν για 3 μηνες το δίπλωμα.Και δεν είναι προσωπικό θέμα αλλά κοινωνικό.Αν θέλει κάποιος να βάλει τέρμα στη ζωή του-που δεν του ανήκει στην τελική ανάλυση-ας ποιει ένα μπουκάλι θειηκό οξύ στο σπίτι του.

  2. #47
    και ξανα πρεπει να πω πως ειμαι υπερ του κρανους

    αλλα δεν καταλλαβενω πως καποιος τολμα να μου δηνει συμβουλες για την ασφαλεια μου την στηγμη που ο ιδος θετει σε κινδυνο την δικη του ζωη αλλα κυριος και την δικη μου..

    γιατι αν τυχει και πεσει πανω μου με 200 -300 km/h δεν ξερω για τι πραγμα θα μιλαμε...

    το να μην φωραει καποιος κρανος δεν με απασχολει προσοπικα και πολυ ισος και να το κατανοω. Ο καθενας οτι καταλλαβενει κανει..

    αν με ρωτησει θα του πω να φορεσει κρανος .

    αλλα οι αλλοι που μου το παιζετε ειδημονες της ασφαλειας με κανετε και απορω...

    ειναι σαν να εχεις 10 περιστροφα μαζι σου και να θες να μου κανεις κυριγμα για την αναγκη της απαγορευσης της οπλοκατοχης...

    και οσο για τον γνωστο-γνωστο sniper τι να πω...

    τα κομπλεξ σου ειναι τοσα πολλα και τοσο μεγαλα οσο και η ηλικια σου...
    αν εγω playmobil εσυ μασελητσα και μαγουρα??

    αυτα και δεν ασχολουμε αλλο με προσβλητικα ποστ απο τους γνωστους-γνωστους..

    σαν κατανοω και σας συν-παθω..

  3. #48
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    .........

    και οσο για τον γνωστο-γνωστο sniper τι να πω...

    ......
    Τα ακούς από όλον το κόσμο αλλά εσύ εκεί... το βιολί σου. Εγώ φταίω που στα λέω όπως είναι.... Άμα είναι έτσι να το κοιτάξω λιγάκι να στα λέω ποιο μαλακά....

    Θα έχεις ειδική μεταχείριση.....


    Πολύ γρήγορα θίγεται η νεολαία μας σήμερα.....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  4. #49
    sniper και την οικογενεια να μου βρισεις δεν θα προσβληθω...

    ειμαι απροσβλητος

    το προβλημα ειναι πως αν σου μιλησω οπως μου μιλας μετα απο 3-4 ποστ θα γινει το forum ακαταλληλο για ανηλικους και ευαισθητους ενηλικους...
    μονο φορτηγατζηδες και ναυτικοι της παλιας εποχης θα αντεχουν...

    keep it civilized boys!


  5. #50
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    sonic καταλαβαινω αυτα που λες
    και συμφωνω μαζι σου οτι ειναι αυτοκτονια να πηγαινεις με 200-300-αεροπορια εντος πολης.(αν το κανεις αυτο σαφος δεν μπορεις να κανεις κυρηγμα για ασφαλους οδηγηση αλλα αυτοι που το κανουν μαλλον δεν φορουν και κρανος οποτε...)και σαφος το κρανος δεν θα σε σωσει να πεσεις με 250+ στο προπορευομενο οχημα (τοσοι και τοσοι το παθανε πχ ο Γερασιμος της ΛΕΜΟΤ πριν δυο χρονια..... καλο φιλαρακι τεσπα)
    το τοπικ ξεκινησε με το αν το κρανος ειναι αναγκαιο τελικα η οχι και για ποιους λογους!αυτο ειναι το θεμα.το οτι μερικοι δεν εχουν πειστει για την χρησημοτητα του κρανους η δεν θελουν να το παραδεχθουν και προφασιζονται διαφορα αστεια για αποδειξουν το δικιο τους.

    τεσπα
    ΟΣΟΙ ΦΟΡΑΝΕ ΚΡΑΝΟΣ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ
    ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΟΡΕΣΟΥΝ ΘΑ ΜΑΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΦΟΡΟΥΝ!

  6. #51
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    sniper και την οικογενεια να μου βρισεις δεν θα προσβληθω...

    ειμαι απροσβλητος

    το προβλημα ειναι πως αν σου μιλησω οπως μου μιλας μετα απο 3-4 ποστ θα γινει το forum ακαταλληλο για ανηλικους και ευαισθητους ενηλικους...
    μονο φορτηγατζηδες και ναυτικοι της παλιας εποχης θα αντεχουν...

    keep it civilized boys!

    Δεν βρίζω κανέναν και πολύ περισσότερο τις οικογένειες άλλων.

    Εσύ τα παίρνεις όλα πολύ προσωπικά. Μπαίνεις με ύφος 30 καρδιναλλίων σε ένα μέρος που μπορεί, ΙΣΩΣ, είναι πολύ πιθανόν κάποιοι, λόγω ηλικίας ή εμπειρείας να έχουν 10 γραμμάρια γνώσης παραπάνω από εσένα και αρχίζεις να το παίζεις καθηγητής και δεν ξέρω γω τι άλλο....

    Εδώ μέσα φιλαράκο το 99% αυτών που γράφουν έχουν από πολύ καλές έως άριστες σχέσεις. Κι οι περισσότεροι δεν έχουν δει ο ένας τον άλλο.

    Αν θες να σε παίρνουν στα σοβαρά, γίνε κι εσύ σοβαρός.
    Αρλούμπες, αμπελοφιλοσοφίες και κόντρα μόνο για την κόντρα είναι βαρετά, δεν προσφέρουν τίποτα και σπάνε τα νεύρα ορισμένων......
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #52
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332

    Επειδή...

    ....δεν άντεξα άλλο με αυτά που διαβάζω τόση ώρα,
    θα πώ κι εγώ την γνώμη μου με την παράθεση
    δύο ποστ ΑΥΤΟ και ΑΥΤΟ κι ο "νοών νοείτο",
    και τις στατιστικές μερικών μερικών
    να τους πειτε να τις βάλουν....εκεί που ξέρουμε όλοι
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  8. #53
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    φίλοι,

    κράνος και εξοπλισμός μπουφάν παντελόνι με προστατευτικά...

    δεν την ψάχνουμε αλλά ανννννν

    κάτσει μπάς και την γλυτώσουμε...
    και η ζωή συνεχίζεται...

  9. #54
    eimai gramenos poly ligo kairo kai einai proti fora pou grafo kati. meta ta dyo post pou diavasa tha thela na anafero ena kai mono peristatiko pou mou synevei. toso aplo, to opoio xoris kranos de ksro tora an tha grafa tora. gyrnao pou lete apo ta tei, ola kala, ftano sthn kinisi kai kathos ta autokinita pane simeioton ego pao me 15-20 varia varia anamesa apo ta parkarismena kai autous pou perimenan stin kinisi. e, kapoios apo ta parkarismena 2 metra prin ftaso st amaksi tou anoigei tin porta. e, kai opos panta patao kai ta dyo frena. omos kato eixe ligi ammo. glystrise o mprosta troxos kai epesa. ego tipota, to mhxanaki tipota, o kathreftis ligo allakse, e auta. omos otan epesa, to dipla autokinito ksekinouse. kai o profylaktiras tou mou afhsa akrivos sto piso meros tou kranous mia maurila 15pontous me ena trelo gdarsimo. pisteuo pos an de to forousa... .
    opos kai an to deite to kranos sozei. auta. kalo mesimeri se olous

  10. #55
    sorry που το συνεχιζο το θεμα μιας και την αποπση μου την ειπα αλλα καπιοι νομιζω πως διαβαζουν μονο οτι τους συμφερει ή διαβαζουν πολυ γρηγορα και δεν διαβαζουν σωστα τα ποστ.

    "ΑΜΑ ΦΟΡΑΣ ΚΡΑΝΟΣ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ «ΘΕΟ» ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!!! "

    δλδ οσοι δεν τα καταφεραν ενω φορουσαν κρανος δεν πιστευαν στο θεο?? ή μηπως ενοεις πως πρεπει να πηγενουμε τα κρανη για αγιασμο...

    και τελικα τι σχεση εχει αυτο με ολα τα παραπανω?
    οταν καβαλας μηχανη πρπει να ξερεις πως μπορει να χτηπησεις ασχημα... αν σας ενοχλη αυτη η σκεπση μην οδηγατε μηχανη!!

    αυτο πιστευω τουλαχιστον και αυτο λενε οι στατιστικες που παραθετω!!

    και για να γινεις πιο σωστος για ποιανου στατιστηκες μιλας για να ξερω και πως να απαντησω...

    οσο για τον φιλο free rider

    δλδ πιστευεις πως δεν ειναι προκλητικο να πηγενεις ταπα 2 φορες πιο γρυγορα απο το οριο του δρομου?

    δλδ ο ghoost rider ειναι παραδειγμα προς μιμηση αφου φωραει κρανακι και φορμα??

    και αν καποιος μου βρει σωστα επηχηρηματα οτι αυτα που λεω (αφου τα εχετε διαβασει) θα το βουλωσω και θα παραδεχτω το λαθος μου!

  11. #56
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    ...........

    δλδ πιστευεις πως δεν ειναι προκλητικο να πηγενεις ταπα 2 φορες πιο γρυγορα απο το οριο του δρομου?

    δλδ ο ghoost rider ειναι παραδειγμα προς μιμηση αφου φωραει κρανακι και φορμα??

    και αν καποιος μου βρει σωστα επηχηρηματα οτι αυτα που λεω (αφου τα εχετε διαβασει) θα το βουλωσω και θα παραδεχτω το λαθος μου!
    Ξεκινάς από λάθος παραδοχή. Νομίζεις ότι όσοι λέμε "φόρα κράνος" πάμε τάπα όλη την μέρα.

    Αντιθέτως.... μέσα στην πόλη αλλά και σε δρόμους με κίνηση μας περνάνε παπάκια....

    Και όλοι μας γνωρίζουμε πως όποιος καβαλάει μηχανή θα πέσει...

    Απλά μα πάρα πολύ απλά φοράς κράνος για τις περιπτώσεις που θα σε σώσει.... Το να καρφώσεις έναν τσιμεντέντιο τοίχο με το κεφάλι, φοράς δεν φοράς κράνος θα πεθάνεις.

    Για τις υπόλοιπες καταστάσεις το λέμε όπου π.χ. είσαι σταματημένος στο φανάρι κι έρχεται κάτι από πίσω στην φοράει, πέφτεις και χτυπάς το κεφάλι στο πεζοδρόμιο και σου ανοίγει σαν καρπούζι (το έχω δει αυτό)... Ούτε το οπτικό πεδίο σου είναι μικρό, ούτε τον κινητήρα θες να ακούς, ούτε ......
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #57
    Μέλος απο...τότε... Το avatar του/της powerphot
    Εγγραφή
    21/05/2004
    Μηνύματα
    2.332
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    δλδ οσοι δεν τα καταφεραν ενω φορουσαν κρανος δεν πιστευαν στο θεο?? ή μηπως ενοεις πως πρεπει να πηγενουμε τα κρανη για αγιασμο...
    Αγοράκι μου......έχεις ξεφύγει τελείως :hypnotize
    Καληνύστα:ZZZ: :ZZZ: :ZZZ:
    Το ταξίδι του Ηλία Βροχίδη μπορείτε να το διαβάζετε και στην ιστοσελίδα του Madnomad.gr, στο Facebook Madnomad

  13. #58
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Δεν μου λέτε υπέρμαχοι του ΜΗ κράνος....

    Το φαινόμενο, είναι κάποιος πάνω στην μηχανή και κουβαλάει ένα ή πολλές φορές και δύο παιδάκια ξεκράνωτοι όλοι αυτοί πως το βλέπεται;

    Ή δεν χρειάζεται το μωρό να φοράει κράνος;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #59
    Highway To Hell... Το avatar του/της Boxer
    Εγγραφή
    16/03/2004
    Μηνύματα
    167
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    sorry που το συνεχιζο το θεμα μιας και την αποπση μου την ειπα αλλα καπιοι νομιζω πως διαβαζουν μονο οτι τους συμφερει ή διαβαζουν πολυ γρηγορα και δεν διαβαζουν σωστα τα ποστ.

    "ΑΜΑ ΦΟΡΑΣ ΚΡΑΝΟΣ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ «ΘΕΟ» ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!!! "

    δλδ οσοι δεν τα καταφεραν ενω φορουσαν κρανος δεν πιστευαν στο θεο?? ή μηπως ενοεις πως πρεπει να πηγενουμε τα κρανη για αγιασμο...

    ΟΧΙ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ.ΕΝΝΟΕΙ ΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ. ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ

    και τελικα τι σχεση εχει αυτο με ολα τα παραπανω?
    οταν καβαλας μηχανη πρπει να ξερεις πως μπορει να χτηπησεις ασχημα... αν σας ενοχλη αυτη η σκεπση μην οδηγατε μηχανη!!

    ΞΕΡΕ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗ ΜΠΑΝΙΕΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΓΛΙΣΤΡΥΣΕΙΣ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΑΝΙΟ;

    αυτο πιστευω τουλαχιστον και αυτο λενε οι στατιστικες που παραθετω!!

    και για να γινεις πιο σωστος για ποιανου στατιστηκες μιλας για να ξερω και πως να απαντησω...

    οσο για τον φιλο free rider

    δλδ πιστευεις πως δεν ειναι προκλητικο να πηγενεις ταπα 2 φορες πιο γρυγορα απο το οριο του δρομου?

    ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΤΑΤΟ

    δλδ ο ghoost rider ειναι παραδειγμα προς μιμηση αφου φωραει κρανακι και φορμα??

    ΕΠ ΟΥΔΕΝΙ - ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ

    και αν καποιος μου βρει σωστα επηχηρηματα οτι αυτα που λεω (αφου τα εχετε διαβασει) θα το βουλωσω και θα παραδεχτω το λαθος μου!

    ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΘΟΣ.
    ΑΠ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ Η ΟΧΙ;

    Σε καθε περιπτωση οταν πας με 200-300 μεσα στην πολη εισαι εγκληματιας ενω οταν δεν φορας κρανος απλα ηλιθιος.
    Keep on rocking in a free world !!!

  15. #60
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    ολο το τοπικ εχει ξεφυγει μαλλον πλεον απο το αρχικο του θεμα
    ας μην το κανουμε προσωπικη αντιπαραθεση παιδια

    επιχειρηματα (και παραδηγματα) υπερ του κρανους θεωρω οτι ειναι καλλιτερο να ακουγονται μπας και πειστει εστω και ενας να φορεσει κρανος. τοτε το τοπικ αυτο θα εχει πετυχει πληρος.εστω κι ενας ρε γμτ!

Σελίδα 4 από 12 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF