Σελίδα 6 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 169

Θέμα: Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!

  1. #76
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    ρε sonic

    ολα αυτα που λες ειναι ολοσωστα και συμφωνουμε ολοι( η εστω σχεδον ολοι)

    το θεμα μας ομως, ηταν αν τελικα ειναι η οχι προστασια το να φορας κρανος!
    και ολοι ( η σχεδον ολοι) λεμε ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ με ολα τα ''μειονεκτιματα''
    που εχει (ζεστη το καλοκαιρι κτλ)
    ο φιλος που το ξεκινησε μιλησε για ''ερευνες'' που λενε το αντιθετο!
    ας μας πει εστω και εναν αναβατη που σκοτωθηκε ΕΠΕΙΔΗ φορουσε κρανος. δεν νομιζω οτι υπαρχει.

    τα ιδια λεμε εδω και 3 σελιδες του ποστ αλλα δεν καταλαβαινωμαστε τελικα.
    ας το τελιωνουμε ρε παιδες εδω το θεμα!

  2. #77
    φτου και απο την αρχη δεν λες τιποτα...

    για ολα τα στραβα και τους χαρακτηρισμους οι ακρανοι φτεναι??

    πολοι καταλαβαν τι λεω αλλα καθε τοσο καπιοι βρισκουν και μια νεα δικαιολογια για να αποπροσανατολισουν το ποστ..

    ετσι το βλεπω ετσι το λεω...

    και καλες μερες σε ολους!


  3. #78
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    ..............................

    για να ημαστε σωστοι μοτοσηκλετηστες (πρωτυπα) πρπει να προσεχουμε την συμπερηφορα μας ωστε να μην θετουμε τον εαυτο και τους γυρο μας σε κινδυνο!!

    δλδ μονο το κρανος σας νιαζει και ας πηγενει ο αλλος με 2Χ το οριο ταχυτητας?

    μονο με το κρανος δεν σωζεις την ζωη σου!!

    ειναι ασχετο αυτο απο το θεμα οπως το εθεσε ο varaderothan??

    σοβαρολογητε???


    Ρε παληκαρι μου ...
    Γιατι κανεις πως ΔΕΝ καταλαβαινεις ???

    Πολλα πραγματα πρεπει να κανουμε και να προσεχουμε !

    Αλλα εδω το θεμα ειναι ΜΟΝΟ αν πρεπει να φοραμε ή οχι ΚΡΑΝΟΣ !!!

    ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ !!!

    Ετσι ακριβως το εθεσε κι ο varaderothan !!!
    Αμα βαριεσε να πας στην αρχη να το ξαναδιαβασεις παρτο ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από varaderothan
    Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!

    τελικά τι συμβαίνει ρε παιδιά ? Σώζει ή δε σώζει? Και ότι αν πέσεις σώζει , είναι γεγονός .....μήπως βοηθάει να πέσεις όμως ? οπότε αν βοηθάει στο να πέσεις , τότε δε το φοράς και δε πέφτεις. Ποιός δεν οδηγάει πιο άνετα με πλήρη αντίληψη του γίγνεσθαι τριγύρω όταν δεν φοράει κράνος ? Ποιός δε μπορεί να μανουβράρει πιο άνετα αν δεν φοράει κράνος ? Ποιός όμως σταματάει το κεφάλι που έχει πάρει ρότα για το πεζοδρόμιο ? ή την κολώνα ? Θα έλεγα πάντως ότι ΝΑΙ ΣΩΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ και μόνο. Γιατί εδώ είναι ζούγκλα και σου έρχονται οι άσχετοι , οι συνταξιούχοι, τα μοντέλα με τα καινούργια κινητά ...σαν τις σφαίρες.
    Καποιος ΔΕΝ καταλαβαινει τι διαβαζει ...

    Να ανοιξουμε μια αλλη συζητηση και να μιλαμε για "ταχυτητες", μια αλλη για "συμπεριφορες", μια αλλη για ΟΤΙ αλλο θες!
    ΔΕΝ εχω κανενα προβλημα!

    Αλλα εδω τεθηκε θεμα ΜΟΝΟ για το Κρανος !!!
    Απο ΜΟΝΟ του!
    Οχι σε συνδιασμο με "ταχυτητες" και "συμπεριφορες" !!!

    Αυτος που παει "ταπα" κι αυτος που ΔΕΝ παει, ποτε εχουν περισσοτερες πιθανοτητες (ξεχωριστα ο καθενας) ?
    Με κρανος η χωρις ???

    ΑΥΤΟ ειναι το θεμα κι ΟΧΙ αν ο ενας ΔΕΝ επρεπε να τρεχει !!!


    ΕΛΕΟΣ πια ...




    Τι διαλο ...
    Εχασα την ικανοτητα επικοινωνιας με το περιβαλον ???
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  4. #79
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    στο ποστ που διαβάζετε τώρα,


    είχα γράψει ολόκληρη έκθεση-απάντηση υπέρ του κράνους,πολλώωωωων λέξεων,

    αλλά την έσβησα, γιατί στην τελική, πολλοί τα είπαν.
    Στο τέλος, ας κάνει ο καθένας ότι καταλαβαίνει!
    Αν είναι να κάνουμε σαν παιδάκια 2 χρονών,
    - "όχι εγώ δεν βάζω κράνος, είναι καλύτερα ,
    πέρνει κι αέρα το κεφάλι μου και τα μυαλά μου, σιγά μην πέσω, αφού βλέπω καλύτερα χωρίς",

    τότε καλά μας κάνουν και μας βρίζουν.


    Εγώφοράω τοδερμάτινο , ακόμα και τώρα, με 38 βαθμούς κελσίου, και το κράνος, ακόμα και πηγαίνοντας στο περίπτερο.
    Έχω καταντήσει γραφικός? ίσως.
    Έτσι γουστάρω. Εσείς έχετε αντίθετη άποψη?
    Τι να κάνουμε!

    Είπα ότι έσβησα ότι είχα γράψει. τέλος


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	an070.gif 
Προβολές:	177 
Μέγεθος:	17,4 KB 
ID:	17633
    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Τι διαλο ...
    Εχασα την ικανοτητα επικοινωνιας με το περιβαλον ???
    :rotflmao: :rotflmao: Άστα ρε Χρήστο... άστα...

    Εδώ κοντεύω ν'αρχίσω το κάπνισμα ...
    Θάνος..

  6. #81
    δλδ μου βαζετε χερι επιδει δεν ειπα και εγω ενα μεγαλοπρεπες και σοβαρο επηχειρημα του στιλ

    "Είναι στα @@ τους και είναι εντελώς ΜΑΛΑΚΕΣ!!!!"
    "ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΦΟΡΑΝΕ ΚΡΑΝΗ ΕΧΟΥΝ ΜΥΑΛΟ ΚΟΚΡΑΝΙ"
    "Αυτό το ποστ είναι μόνο για γέλια."
    "πάντα γύριζα σπίτι μου. ΕΠΕΙΔΗ φοράω ΠΑΝΤΑ το ΚΡΑΝΟΣ......"
    "αΝ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙς ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΡΑΝΟΣ...ΔΕΝ ΟΔΗΓΑΣ ΜΟΤΟ!
    ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ....ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΣΑΙ Κ@ΥΛΑ!"

    που εχει ισχυρη πυθο και το καταλαβαινουν ολοι!


    ΟΚ παιδια...
    οποιος δεν φωραει ειναι ηλιθιος και θα επρεπε να τον εκτελεσουν επιτοπου για παραδηγματισμο
    (αφου ετσι και αλλιος η ζωη του αχριστη ειναι τετοιος λακαμας που ειναι)

    οποις δε φωραει κρανος ειναι το καλυτερο παιδι!
    ποτε δεν θα παθει ουτε γρατζουνια
    και ολοι οι γυρο του (γνωστοι και αγνωστοι) τον χαιρετανε και θελουν να τον ιοθετησουν ή να τον παντρεψουν με την κορη τους!

    και ας κανει οτι μαλ#@$ του κατεβει στο κεφαλι αρκει αυτο να ειναι μεσα σε κρανος!

    οκ? το ληξαμε?
    παμε για μπυρες με τους 500Ηρ μας!!




  7. #82
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
    :rotflmao: :rotflmao: Άστα ρε Χρήστο... άστα...

    Εδώ κοντεύω ν'αρχίσω το κάπνισμα ...
    και το καπνισμα καλο κανει!!!

    αρκει να φωρας το κρανος οταν το κανεις!!


  8. #83
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Μα γιατί βρε καμάρι μου, sonic22
    , το κάνεις αυτό???

    Αφού λες ΚΑΙ σωστά πράγματα, αλλά μιλάς για ταχύτητα και επικύνδινη οδική συμπεριφορά.
    Εδώ όμως η διαμάχη είναι για το κράνος.
    Γιατί δεν ανοίγεις ένα καινούργιο thread, να πεις κι αυτά τα σωστά??
    Εδώ είπε κάτι για το κράνος. Μην το υποστηρίζεις.
    Ασ'το
    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  9. #84
    Γατάκιαααααα....... Το avatar του/της arxaios
    Εγγραφή
    18/11/2004
    Μηνύματα
    1.553
    Λοιπόν Sonic22, για να τελειόνουμε, θέλεις φόραγε κράνος, δεν θέλεις μην φοράς...............
    Προσωπικά στα παλαιότερα των υποδημάτων μου......................
    Το δικόσου κεφάλι είναι στο κάτω - κάτω της γραφής..........
    Όμως μην βάζεις διλήματα της μορφής αν το κράνος σώζει......
    όταν νοιώσεις την κεφάλα σου να κοπανάει στην άσφαλτο θα είναι μάλλον ήδη αργά αλλά μην πείς ότι δεν ήξερες..................
    ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΜΕ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ ΒΛΑΚΕΙΕΣ........................

  10. #85
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Υπήρξε ποτέ περίπτωση στο Moto.gr κάποιο μήνυμα να φτάσει πάνω από 10-15 απαντήσεις και να μην εκφυλιστεί σε μια απίθανη μπουρδολογία ????

    Αυτό θα αποτελούσε εξαίρεση ???

  11. #86
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Να συμπληρώσω στον "ΑΡΧΑΙΟ" και το εξής:Αν δε θες μη φοράς κράνος,αλλά πρόσεχε μην μπει κανα σπουπίδι στα μάτια σου και πέσεις επάνω μου.Επίσης αν πέσεις να παρακαλάς να μην μείνεις ανάπηρος,αλλά να πεθάνεις.Δε θέλω απο την δική μου εργασία να πληρώνεται ένας ηλίθιος που έμεινε φυτό επειδή ήθελε να κάνει τη μόστρα του στις γκόμενες.Τα ίδια ισχύουν και στους ΙΧήδες που "δεν τους πιάνουν 4 ποτήρια jackdaniels"!

  12. #87
    arxaios... malon ekanes lathos kai apantas se allo post giati auta pou les einai endelos asxeta me oti exei ipothei mexri stigmis...

    kai telos gia na katalavw i diamaxi einai gia to kranos?
    oxi gia tin asfaleia pou prosferei???
    dld gia to ti xromata prepei na exei,apo ti iliko na einai kai tetia pragmata?

    alla egw ipa!
    parte ropala kai opoion vlepete na odigei xwris kranos rixte tou mia gia na mathe na anapneie tsaba aera kai na troei tsaba to psomi sas...

    kai meta kade kai ena bantiliki me ta 800Hp sas panv tou!!
    etsi gia na gustaroume oloi kai na sa lene prosextiko odigo!!!!


  13. #88
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
    Επίσης αν πέσεις να παρακαλάς να μην μείνεις ανάπηρος,αλλά να πεθάνεις.Δε θέλω απο την δική μου εργασία να πληρώνεται ένας ηλίθιος που έμεινε φυτό επειδή ήθελε να κάνει τη μόστρα του στις γκόμενες.

    Aκούστε κάτι που θα σας σοκάρει λίγο....

    Στατιστικά αποδεικνείεται ότι το κράνος ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ την πιθανότητα μόνιμης ολικής αναπηρίας από τροχαίο...

    Ακούστε πως λειτουργεί το θέμα...
    Το κράνος προστατεύει από κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις που σε σοβαρή έκταση κατά κανόνα είναι θανατηφόρες ...

    ΑΛΛΑ...κατά 90% οι μόνιμες κινητικές αναπηρίες οφείλονται σε σύνθλιψη-κατάγματα σπονδύλων στην οσφυική χώρα οι οποίες έχουν σαν επακόλουθο την τομή του νωτιαίου μυελού και κατά συνέπεια την πλήρη αχρηστία των κάτω άκρων...ή ακόμα χειρότερα, σε αυχενικά κατάγματα που αν ο ασθενής επιζήσει, οδηγούν σε πλήρη απώλεια κινητικότητας του κορμού και των 4 άκρων...

    Φυσικά το κράνος δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να προστατέψει τις περιοχές αυτές, αλλά σώζει την ζωή ανθρώπων με τέτοιου είδους τραύματα οι οποίοι αν δεν φορούσαν το κράνος θα είχαν καταλήξει από τις συνοδευόμενες κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις....

    Με λίγα λόγια αν δεν φορούσαμε κράνη θα είχαμε περισσότερους θανάτους αλλά λιγότερους ανάπηρους !!!
    Από ΑΥΣΤΗΡΑ οικονομικής-κοινωνικής άποψης (γιατί ως γνωστόν ένας μόνιμα ανάπηρος κοστίζει στο κοινωνικό σύνολο περισσότερα από ότι ένας πεθαμένος), και μιλώντας ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ η ύπαρξη κράνους είναι επιζήμια....


    Και παρακαλώ πολύ....Πρίν πεταχτεί κανένας να απαντήσει οργισμένα, ας διαβάσει προσεκτικά αυτά που έγραψα ....γιατί τώρα τελευταία είναι αρκετά της μόδας άλλα να γράφονται και άλλα να καταλαβαίνονται....

  14. #89
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Ωραία!

    Ένας λόγος παραπάνω!



    ΦΟΡΑΩ ΚΡΑΝΟΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ!
    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  15. #90
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Aκούστε κάτι που θα σας σοκάρει λίγο....

    Στατιστικά αποδεικνείεται ότι το κράνος ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ την πιθανότητα μόνιμης ολικής αναπηρίας από τροχαίο...

    Ακούστε πως λειτουργεί το θέμα...
    Το κράνος προστατεύει από κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις που σε σοβαρή έκταση κατά κανόνα είναι θανατηφόρες ...

    ΑΛΛΑ...κατά 90% οι μόνιμες κινητικές αναπηρίες οφείλονται σε σύνθλιψη-κατάγματα σπονδύλων στην οσφυική χώρα οι οποίες έχουν σαν επακόλουθο την τομή του νωτιαίου μυελού και κατά συνέπεια την πλήρη αχρηστία των κάτω άκρων...ή ακόμα χειρότερα, σε αυχενικά κατάγματα που αν ο ασθενής επιζήσει, οδηγούν σε πλήρη απώλεια κινητικότητας του κορμού και των 4 άκρων...

    Φυσικά το κράνος δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να προστατέψει τις περιοχές αυτές, αλλά σώζει την ζωή ανθρώπων με τέτοιου είδους τραύματα οι οποίοι αν δεν φορούσαν το κράνος θα είχαν καταλήξει από τις συνοδευόμενες κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις....

    Με λίγα λόγια αν δεν φορούσαμε κράνη θα είχαμε περισσότερους θανάτους αλλά λιγότερους ανάπηρους !!!
    Από ΑΥΣΤΗΡΑ οικονομικής-κοινωνικής άποψης (γιατί ως γνωστόν ένας μόνιμα ανάπηρος κοστίζει στο κοινωνικό σύνολο περισσότερα από ότι ένας πεθαμένος), και μιλώντας ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ η ύπαρξη κράνους είναι επιζήμια....


    Και παρακαλώ πολύ....Πρίν πεταχτεί κανένας να απαντήσει οργισμένα, ας διαβάσει προσεκτικά αυτά που έγραψα ....γιατί τώρα τελευταία είναι αρκετά της μόδας άλλα να γράφονται και άλλα να καταλαβαίνονται....
    Ένας λόγος παραπάνω για να φοράμε μπουφαν με "καμπούρα"...Απ'ότι ξέρω υπάρχουν και δετες όπου τις βγάζεις εύκολα και πας για καφε!!!!

Σελίδα 6 από 12 ΠρώτοΠρώτο 1234567891011 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF