Σελίδα 7 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 169

Θέμα: Τελικά ..το κράνος σώζει ζωές ???!!

  1. #91
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Φίλτατε sonic22,
    έχω και πάλι την εντύπωση ότι αν και προσπαθείς να πεις κάτι σωστό, λές και διάφορες χαζομάρες, απλά για να ξεκινήσεις διαξιφισμούς.
    Και δεν εννοώ τ'αστεία σου.
    Εννοώ τις απόψεις σου, οι οποίες θα έπρεπε να είναι μέρος κάποιου άλλου thread, κι όχι αυτού,που το θέμα του είναι το κράνος.


    Ναι sonic22,
    μιλάω για την χρήση ή όχι του κράνους, κι όχι το χρώμα και το υλικό κάθε κράνους!
    (Γέμισε ο τόπος εξυπνάκηδες )

    Διακρίνω ένα κομπλεξ απέναντι στα πολλά Hp????

  2. #92
    einai alithia...
    otan eimouna mikros ithela ena poni...
    alla o babas mou den mou eperne giati den xwrage sto spiti mas... kai ola ta paidia tis gitonias eixan poni kai den me epaizan

    auto me odigise na misisw ta aloga kai na thelw na exw mono egw polla kai oxi oi alloi



    aaaaaxxx giati mu to thimises lupo???

  3. #93
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsoukas77
    Εγγραφή
    29/06/2004
    Μηνύματα
    375
    Αρχικά δημιουργήθηκε από downhill
    Να συμπληρώσω στον "ΑΡΧΑΙΟ" και το εξής:Αν δε θες μη φοράς κράνος,αλλά πρόσεχε μην μπει κανα σπουπίδι στα μάτια σου και πέσεις επάνω μου.Επίσης αν πέσεις να παρακαλάς να μην μείνεις ανάπηρος,αλλά να πεθάνεις.Δε θέλω απο την δική μου εργασία να πληρώνεται ένας ηλίθιος που έμεινε φυτό επειδή ήθελε να κάνει τη μόστρα του στις γκόμενες.Τα ίδια ισχύουν και στους ΙΧήδες που "δεν τους πιάνουν 4 ποτήρια jackdaniels"!
    Τοτε δεν πρεπει να κυκλοφορουν ουτε πεζοι οι μεθυσμενοι,γιατι μπορει να τραυματιστουν και να τους πληρωνουμε μια ζωη.Να μην κυκλοφορουν παιδια κατω των 18 μονα τους,γιατι μπορει επισης να κανουν ζημια στην τσεπη μας.
    Μην ειμαστε παραλογοι και μην φτανουμε σε ακροτητες...
    Ειμαι υπερ της μη υποχρεωτικης χρησης του κρανους,καθως πιστευω οτι οντως σωζει ζωες...Αλλα οχι να το επιβαλλουμε,για να μην ζημιωθουμε οικονομικα...
    Κατω τα χερια απο τον 'Ακη!

  4. #94
    lupo ηλικρινα τι να το κανεις το κρανος οταν θα πεσεις πανω σε κατι σταθερο με 120 km/h (200-80 του προπορεβομενου οχηματος)?

    θα σωσεις το κεφαλι σου (ισος) και?

    ειναι σαν να φωρας αλεξησφερο γιλεκο για να αντημετοπισεις χειροβομβιδες... κατι θα μεινει για να σε αναγνωρησουνε (μπρρρ τι λεμε βραδιατικα) αλλα τι να το κανω??

    αν θελουμε να μηλαμε για σφαλεια πρεπει να μιλαμε για συνολικη ασφαλεια!

    εκτος και αν σας νοιζει μονο το κεφαλι για να το βαλετε σε κρυογενικη καπσουλα...

    τωρα για υτο που λεει ο theod δεν ξερω...
    και δεν ξερω και αν τα μπουφαν κανουν τιποτα... (σε καμια περιπτωση παντος δεν μπορουν να κρατησουν τους σπονδηλους ενομενους αν αυτοι δεχτουν δυναμεις)
    υπο πιες συνθηκες μιλας και που το βρικες αυτο το στοιχειο?

  5. #95
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/05/2005
    Μηνύματα
    258
    Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
    Τοτε δεν πρεπει να κυκλοφορουν ουτε πεζοι οι μεθυσμενοι,γιατι μπορει να τραυματιστουν και να τους πληρωνουμε μια ζωη.Να μην κυκλοφορουν παιδια κατω των 18 μονα τους,γιατι μπορει επισης να κανουν ζημια στην τσεπη μας.
    Μην ειμαστε παραλογοι και μην φτανουμε σε ακροτητες...
    Ειμαι υπερ της μη υποχρεωτικης χρησης του κρανους,καθως πιστευω οτι οντως σωζει ζωες...Αλλα οχι να το επιβαλλουμε,για να μην ζημιωθουμε οικονομικα...
    Σαφώς και δεν πρέπει να κυκλοφορούν μεθυσμένοι στο δρόμο.Όσο για τα παιδιά,αν υπήρχε κυκλοφοριακή αγωγή απο τους γονείς και απο το σχολείο θα θρηνούσαμε λιγότερα θύματα.Πριν λιγη ώρα άκουγα ότι τα 3 τελευταία χρόνια περισότερα απο 2500 παιδιά τραυματήστηκαν με ποδήλατο.Ένα παιδί 9 ετών έχασε τη ζωή του επειδή έκανε σούζα με το ποδήλατο σε κεντρικό δρόμο τηα Αναβύσου.Αν φόραγε κράνος-ποδηλατου-και αν δεν είχε βγει στον κεντρικό δρόμο να κάνει σούζες,μπορεί να το χαίρονταν οι γονείς του.Αλλά έχουν και αυτοί ευθύνες.

  6. #96
    παντος ειναι πολοι που εχουν την λογικη του μπατσου-υπουργου...

    το χρημα και πωναει πολυ αυτον που το πλειρωνει και γεμιζει και τα ταμεια ωσπου οι αλητες μηχανοβιοι να γινουν κοματια για μεταμοσχευση...

    και να τα μπλοκα για να γεμισουν τα ταμια και να αναγασουμε τους αλητες μηχανοβιους να σκευτουν οτι πιο απηθανο για να σκαπουλαρουν το προστημο χωρις να τους νοιζει η ασφαλεια τους...

    και εγω μαζι σας παντος...
    παραπονεθηκε ποτε κανενα μοσχαρι γιατι το σφαξανε?
    ξεγραμενους σας εχουν μολις παρετε μηχανη! καταλαβετε το κανεις δεν νοιαζετε αν θα ζησετε ή οχι!

    ατνε να πανε τα φαρμακια κατω βραδιατικα!


  7. #97
    Μονολυκος Το avatar του/της crs-k
    Εγγραφή
    02/06/2004
    Μηνύματα
    12.224
    Εγω παντος ...


    Παραδινομαι !!!
    ... να ευχεσαι να 'ναι μακρυς ο δρομος.

  8. #98
    ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ ΜΙΑ ΠΡΟΣ ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΛΥΠΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ.ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΝΕΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΧΑΡΟΥΝ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΧΟΝΤΑΣ ΣΑΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΕ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΑΙ ΣΤΗ ΜΗ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗ ΚΡΑΝΟΥΣ ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΝΟΜΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΥΣΤΗΡΕΣ ΚΗΡΩΣΕΙΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΝΑ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΑΓΟΡΑ ΟΧΙ ΕΝΟΣ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ΚΡΑΝΩΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ.ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΟΥΤΕ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΙΣΑ ΙΣΑ ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4 ΚΛΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΡΑΝΟΣ ΕΙΜΑΙ ΟΔΗΓΟΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΩ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΞΕΡΩ ΚΑΛΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ Η ΓΝΩΣΤΟΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΕΙ ΚΕΡΑΚΙΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΤΗ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΔΕΥΤΕΡΑ.ΝΑΝΑΙ ΚΑΛΑ Η ΠΑΡΕΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΑ Η ΜΕΡΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΛΑ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕ ΞΥΠΝΑΜΕ ΠΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΤΑΙ Η ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΙΤΕ ΚΑΙ ΜΗΝ ΕΙΣΤΕ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΤΥΧΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΥΧΕΙ ΣΤΟ ΚΑΘΕΝΑ.ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΗΣ ΠΑΛΗΚΑΡΙΕΣ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΝ ΨΑΧΝΕΤΑΙ ΜΟΥ$##ΠΑΓΙΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΕΦΕ ΠΑΡΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ,ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΦΩΣΟΝ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΤΗ ΤΥΧΗ ΜΑΣ..... ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΩΝ ΜΕ ΔΙΚΥΚΛΑ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΘΥΜΑΤΑ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΑΣ ΟΙ ΟΙΠΟΙΟΙ ΘΕΩΡΟΥΣΑΝ ΟΤΙ ΟΚ ΜΩΡΕ ΠΑΠΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΠΑΘΩ.ΑΝΟΙΧΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΒΑΛΤΕ ΚΡΑΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΤ ΠΑΝΤΑ ΑΝΟΙΧΤΑ.


    Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΥΑΛΟ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ.

    ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ
    ΟΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΟΙ DUCATI ΦΤΙΑΧΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ

  9. #99
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
    Aκούστε κάτι που θα σας σοκάρει λίγο....
    (...)
    Χρειάζεσαι μαθήματα λογικής. Σαν άσκηση για το σπίτι, προσπάθησε να αντικρούσεις μόνος σου αυτά που είπες.

  10. #100
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
    Χρειάζεσαι μαθήματα λογικής. Σαν άσκηση για το σπίτι, προσπάθησε να αντικρούσεις μόνος σου αυτά που είπες.
    αυτο ονομάζεται αυτολογοκρισία ...

    αυτοαναιρεση...


    sonic με έχεις πρήξει με τις κοτσάνες σου δεν πάει άλλο...

    αμμα καμιά μέρα σκάσεις κάτω πάνω στον αγκώνα σου καθώς θα πεφτεις θα μακαρίζεις τα λεφτά που έσκασες για το ενυσχημένο τζάκετ...
    και η ζωή συνεχίζεται...

  11. #101
    Αιώνιος Νεανίας! Το avatar του/της Lupo
    Εγγραφή
    17/05/2005
    Μηνύματα
    626
    Μία κουβέντα μόνο!
    Είμαι κατά του υποχρεωτικού, γενικώς!

    Δεν γουστάρω να με υποχρεώνει κανείς, ούτε να υποχρεώνω κανέναν.Η σωστή λέξη είναι επιβολή! Κατά, λοιπόν.

    Αλλά είμαι φανατικά ΥΠΕΡ της παιδείας.
    Να μάθουμε λοιπόν ΓΙΑΤΙ πρεπει να φοράμε κράνος, και μετά , σαν λογικοί άνθρωποι, θα ψάχνουμε από μόνοι μας, να βρούμε το κράνος με τις καλύτερες προδιαγραφές!




    Το μόνο πρόβλημα στις αρχές, και τις απόψεις μου, είναι ότι υπάρχουν κάτι τυπάκια,(ακούς sonic22?)
    που δεν λένε να βάλουν μυαλό, κι ας ξέρουν το σωστό. Απλά θέλουν να είναι αντιδραστικοί (ή αντιδραστήρες! ).
    Ακόμα χειρότερα όμως, είναι το ότι τους ακούνε κάτι παιδιά, που ακόμα δεν έχουν διαμορφώσει άποψη,( η παδεία που λέγαμε είναι περιορισμένη, ) και είναι στο μεταίχμιο της σωστής συμπεριφοράς μοτοσυκλετισμου και της καγκουριάς.
    Ίσως, λοιπόν, να σκεφτούν, χωρίς στοιχεία, χωρίς τιποτα, ότι "εγώ δεν βάζω κράνος. είναι πιο επικύνδινο. το είπε κάποιος μέσα στο moto.gr. δεν ξέρουν αυτοί?!"

    Συγκεντρωθείτεεεεεεεε


    Δεν το συζητάω άλλο το θέμα.
    Και για μία ακόμη φορά, θα συμφωνήσω με τον συνλύκο τον παλιό, και .......

    Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
    Εγω παντος ...


    Παραδινομαι !!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	beer1.gif 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	4,2 KB 
ID:	17655
    5/2/2008 Καλωσόρισες!
    22/1/2013 Καλωσόρισες!
    :a07:

  12. #102
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    καμιά λευκή σημαία???
    τίποτα??
    και η ζωή συνεχίζεται...

  13. #103
    δεν εχω διαθεση να συνεχισω την συζητηση αλλα εχει γινει μια παρεξηγηση...

    αυτο που λεω για τα μπουφαν ειναι σε σχεση με την σύνθλιψη-κατάγματα σπονδύλων και μονο!!
    τα μοτοσηκλετιστικα μπουφαν ειναι εξερετικα και απαρετητα.. και ας στοιχιζουν οσο ενα παπι... ας ειναι..

    και τελος για να καταλαβω τι μου προσαπτετε...

    η κινηση με Χ2 του οριου ειναι ακινδυνη αν φορας κρανος και φορμα?
    εγω δεν επρεπε να μιλησω σε ενα ποστ για κρανη για την οδηγικη συμπερηφορα και γενικη ασφαλεια?
    δεν υπαρχουν κοθολου δυσκολιες ή και προβληματα με τα κρανη?
    υπαρχει καποιος ακομα που πιστευει πως ειμαι πολεμιος του κρανους?

    και μονολεκτικες απαντησεις δεκτες... αλλα μονο εντος θεματος!


  14. #104
    Banned
    Εγγραφή
    10/01/2004
    Μηνύματα
    354
    Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
    αυτο ονομάζεται αυτολογοκρισία ...

    αυτοαναιρεση...
    Και συ έχεις πρόβλημα, απ'ότι βλέπω.

    Για ξαναδιάβασε τι έγραψα και ξανασκέψου τι σημαίνουν αυτά που είπα.

  15. #105
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
    Και συ έχεις πρόβλημα, απ'ότι βλέπω.

    Για ξαναδιάβασε τι έγραψα και ξανασκέψου τι σημαίνουν αυτά που είπα.
    τσιρος...
    σε βλεπω να σε πιάνω απο την ουρά να σε πετάω σε ενα κουβά με άσπρη μπογιά ...

    και αφου στεγνώσεις θα σου φτιάξω ενα κοκκινο σταυρό και μετά θα κάνεις το ασθενοφόρο του 166..

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    και η ζωή συνεχίζεται...

Σελίδα 7 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF