Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Ενδοεπικοινωνία - απορίες

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2012
    Μηνύματα
    57

    Ενδοεπικοινωνία - απορίες

    Καλησπέρα!! Σκοπεύω να αγοράσω μια ενδοεπικοινωνία αλλά έχω μαύρα μεσάνυχτα επί του αντικειμένου!! Κατ αρχάς: Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η μάρκα και ο τύπος του κράνους .Αν δηλαδή υπάρχουν ενδοεπικοινωνίες που μπορούν να μπουν παντού. Το ένα κράνος είναι σπαστό Schuberth C-1 Concept και το άλλο Schuberth S-1 Pro (full face).
    Mετά, να προτιμήσω ασύρματη (και ακριβότερη) ή γίνεται η δουλειά και με μια απλή ενσύρματη??

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα φώτα σας!!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από butterfly Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα!! αλλά έχω μαύρα μεσάνυχτα επί του αντικειμένου!!

    Ευχή σου δίνω να μείνεις στα μαύρα μεσάνυχτα!
    Αν το προορίζεις για την σύζυγο απο πίσω,,,άστο νταξ.....να σου ζήσει!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2012
    Μηνύματα
    57
    Αρχηγέ να υποθέσω ότι προτιμάς να έχεις την ησυχία σου όταν ταξιδεύεις ;;;

  4. #4
    Εγω απο τοτε που αρχισα να χρησιμοποιω, πολυ το ευχαριστιεμαι. Γουστα ειναι αυτα θα μου πεις.

    Γενικα παιζουν τα εξης:

    Ασυρματες
    +ευκολια, δεν μπλεκονται καλωδια κλπ
    -πιθανον χειροτερη ποιοτητα ηχου, ακριβοτερες, θελουν μπαταριες

    Ενσυρματες
    +μαλλον φθηνοτερες, καλυτερος ηχος, αν συνδεονται με το ηλεκτρικο κυκλωμα της μηχανης δεν θελουν μπαταριες φορτιση
    -μπερδευεις τα μπουτια σου με τα καλωδια

    Ολες οι καλες βγαινουν και για κλειστα και για jet κρανη. Αλλαζει το μικροφωνο μονο αν δεν κανω λαθος.

    Προσωπικη εμπειρια μια starcom advance.
    Πολλες ρυθμισεις αλλα δυσκολες καθως η κεντρικη μοναδα ειναι κατω απο τη σελα, οποτε στην αρχη εχει κατεβα βγαλε σελα ρυθμισε, ξαναανεβα και δοκιμασε.
    Μετα απο 3 χρονια αρχισε να κανει εναν ηχο (τσικι τσικι) στα ηχεια του συνοδηγου. Γενικα τη θεωρω πολυ ακριβη για την ποιοτητα της (αν και στο ιντερνετ μονο καλα διαβαζα)
    Προσωπικη εμπειρια απο ενδοεπικοινωνια του lidl
    Τσαμπα, ευκολη ρυθμιση καθως η κεντρικη μοναδα ειναι στην τσεπη, ακους καλα μεχρι τα 120χλμ, αλλα επειδη το ακουστικο (μονο1 εχει) δεν ειναι μονιμο στο κρανος ποναει στο βαλε βγαλε του κρανους.
    Αυτα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από butterfly Προβολή μηνύματος
    Αρχηγέ να υποθέσω ότι προτιμάς να έχεις την ησυχία σου όταν ταξιδεύεις ;;;
    το αυτό.
    και εκεί που είσαι έτοιμος να χωθείς στην υπέρτατη στροφή,να την ακούς να μουρμουράει για την ταχύτητα,ακόμα και για το σπιράλ του θερμοσίφωνα που στάζει...
    δράμα σου λέω

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsompanis Προβολή μηνύματος
    το αυτό.
    και εκεί που είσαι έτοιμος να χωθείς στην υπέρτατη στροφή,να την ακούς να μουρμουράει για την ταχύτητα,ακόμα και για το σπιράλ του θερμοσίφωνα που στάζει...
    δράμα σου λέω


  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    7
    Καλημέρα,

    να πω και εγώ την εμπειρία μου στο θέμα.

    Αγόρασα μιά ενσύρματη για να την έχω και να ακούω μουσικούλα στο πηγενε-έλα στην δουλειά αλλά δεν.......ούτε καλό ήχο, πολλά καλώδια και γενικά ταλαιπωρία.
    σε μία εβδομάδα αγόρασα την BT2 και βρήκα την υγεία μου. Πάω με 120 (κράνος SHOEI XR1100) και με ακούνε καμπάνα. Νομίζουν ότι είμαι σε κλειστό χώρο.

    Απλά τα λεφτά είναι το θέμα (υπάρχει και η BT Next που έχει και ενσωματομένο ράδιο)

    Αυτά.

  8. #8
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    Τι να το κάνεις το ράδιο...? Πιστεύω οτι η ΒΤ2 είναι αρκετή....τα τελευταία 4 χρόνια μια χαρά δουλεύει σε εμένα η διπλή...
    The mountain is you

  9. #9
    It's just a trip.
    Εγγραφή
    24/07/2009
    Μηνύματα
    10
    παιδες γεια χαρα..

    αγορασα με φιλο τουτο το κινέζικο κ τα σπάει http://www.ebay.co.uk/itm/2x-Motorcy...item3a69059cc6

    τα δοκιμασαμε σε fullface κ αποσταση μεταξύ μοτοσυκλετών 500m+ κ ακουγαμε ο ένας τον άλλον καμπάνα με ταχύτητες 160+ (naked μηχανές, shoei xr1100). Πολυ καλή ποιότητα ήχου κ ένταση για κλήσεις κ μουσικούλα. Η ποιότητα κατασκευής κρίνεται ικανοποιητική. Κ αν η μπαταρία αντέξει αρκετό καιρό θα πρόκειται για κελεπούρι.

    Δεν εχει τόσες δυνατότητες παραμετροποιησης/λειτουργιών (ραδιο πχ) όπως τα BT Next, Interphone F5 κτλ αλλα κανει μόλις 30 ευρώ αντί για 200. Αξίζει κάθε ευρώπουλο.
    Υπόψην αν ασχοληθεί κανεις, ας προτιμήσει τα μοντέλα με απόσταση 1200 μετρα (που εγώ.. ανακάλυψα αφου παρήγγειλα το δικο μου)

  10. #10
    Πικραμένο μέλος Το avatar του/της guzzistas
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    851
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από poiu Προβολή μηνύματος
    παιδες γεια χαρα..

    αγορασα με φιλο τουτο το κινέζικο κ τα σπάει http://www.ebay.co.uk/itm/2x-Motorcy...item3a69059cc6

    τα δοκιμασαμε σε fullface κ αποσταση μεταξύ μοτοσυκλετών 500m+ κ ακουγαμε ο ένας τον άλλον καμπάνα με ταχύτητες 160+ (naked μηχανές, shoei xr1100). Πολυ καλή ποιότητα ήχου κ ένταση για κλήσεις κ μουσικούλα. Η ποιότητα κατασκευής κρίνεται ικανοποιητική. Κ αν η μπαταρία αντέξει αρκετό καιρό θα πρόκειται για κελεπούρι.

    Δεν εχει τόσες δυνατότητες παραμετροποιησης/λειτουργιών (ραδιο πχ) όπως τα BT Next, Interphone F5 κτλ αλλα κανει μόλις 30 ευρώ αντί για 200. Αξίζει κάθε ευρώπουλο.
    Υπόψην αν ασχοληθεί κανεις, ας προτιμήσει τα μοντέλα με απόσταση 1200 μετρα (που εγώ.. ανακάλυψα αφου παρήγγειλα το δικο μου)
    Κι εγώ πέρυσι πήρα αυτήν... αλλά μετά τα 120 δεν ακούω τίποτις.... πρέπει να φωνάζω και να φωνάζει....

    Ετσι κατέληξα στην albrecht AE600 την ενσύρματη... ΚΑΜΠΑΝΑ. Την έχουν και 4 φίλοι μου και μου την σύστησαν και τελικά είχαν δίκιο... σε τρομάζουν τα καλώδια μόλις τα βλέπεις αλλά δεν είναι τίποτε, απλώς η ιδέα.
    Οι μόνοι πιο ΗΛΙΘΙΟΙ από τους πολιτικούς, είναι οι ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ.



  11. #11
    It's just a trip.
    Εγγραφή
    24/07/2009
    Μηνύματα
    10
    κ εγω ειχα στην αρχή θεμα ανεπαρκούς έντασης αλλα ευκολα λύθηκε με καλύτερη τοποθέτηση των ηχείων/ακουστικών στην σωστή θέση (μοιαζει προφανές αλλα πάραυτα τα εβαλα σε λαθος σημειο αρχικά).

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της freco
    Εγγραφή
    26/04/2012
    Μηνύματα
    501
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από guzzistas Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ πέρυσι πήρα αυτήν... αλλά μετά τα 120 δεν ακούω τίποτις.... πρέπει να φωνάζω και να φωνάζει....

    Ετσι κατέληξα στην albrecht AE600 την ενσύρματη... ΚΑΜΠΑΝΑ. Την έχουν και 4 φίλοι μου και μου την σύστησαν και τελικά είχαν δίκιο... σε τρομάζουν τα καλώδια μόλις τα βλέπεις αλλά δεν είναι τίποτε, απλώς η ιδέα.
    Το καλώδιο για την μεταξύ σας επικοινωνία (μεταξύ μηχανών), το κουβαλάει ένας ή ο καθένας έχει το δικό του? (#jocking)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Cable.jpg 
Προβολές:	206 
Μέγεθος:	12,7 KB 
ID:	296468

    Νομίζω πως το να μιλάς με τους υπόλοιπους της παρέας είναι must, αν πρόκειται να χώσεις χρήμα για ενδοεπικοινωνία. Έτσι κι αλλιώς με τη σύζυγο συνήθως υπάρχει το πλήκτρο "Mute" και καθάρισες. Κρυστάλλινος ήχος σιωπής.
    Άρα κατ' εμέ το BT είναι μονόδρομος.
    Όχι "αμήχανος" πλέον...

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2004, 14:58
  2. σκασίματα στο νέο ΧΤ - απορίες
    από gspir στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/09/2004, 11:25
  3. 2 απορίες νεοεισαχθέντος
    από IKE στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2004, 01:56
  4. Απορίες του Μαθητευόμενου!
    από milaber στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 08:36
  5. αποριες για το fazer1000-THANO για σενα
    από lagel στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2003, 07:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF