Προβολή αποτελεσμάτων ψηφοφορίας: Μάρκα Κράνους

Ψηφοφόροι
249. Δεν μπορείτε να ψηφίσετε
  • AGV

    15 6,02%
  • ARAI

    56 22,49%
  • SHOEI

    74 29,72%
  • OGK

    10 4,02%
  • SUOMI

    6 2,41%
  • NOLAN / X-LITE

    17 6,83%
  • HJC

    12 4,82%
  • SHARK

    24 9,64%
  • Schuberth

    13 5,22%
  • Αλλη μάρκα

    56 22,49%
Ψηφοφορία πολλαπλών επιλογών
Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 122

Θέμα: Τι κράνος φοράμε;

  1. #1

    Τι κράνος φοράμε;

    Κατά καιρούς ρωτάνε διάφοροι συμφορουμίτες τι κράνος να διαλέξουν και συνήθως η κουβέντα καταλήγει στο να προτείνουμε 1-2 μάρκες που θεωρούμε ότι είναι οι καλύτερες. Ασχετα με τις συμβουλές, σε ποιά εταιρία εμπιστευόμαστε το κεφαλάκι μας;

    YΓ: Εαν φοράμε 2-3 κράνη, μπορούν να γίνουν περισσοτερες από μία επιλογές.
    ΥΓ 2: Όποιος θέλει γράφει και ένα δύο σχόλια για το ή τα κράνη που έχει.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #2
    Arai RX-7 :εξαιρετική αεροδυναμική, καλή ποιότητα κατασκευής, πολύς θόρυβος
    Shoei XR-900: Πάρα πολυ καλή ποιότητα κατασκευής, αλλά το έχω αρκετά χρόνια και πάει για απόσυρση.
    HJC: Εχω ένα full face που είναι σχετικά ικανοποιητικό για τα λεφτά του (η ζελατίνα ποτέ δεν κλείνει σωστά όμως) και ένα jet που πήρα πριν λίγους μήνες για τον γιό μου. Η ποιότητα κατασκευής του είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #3
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    ενα
    arai astro/j απο το 2003 ή 4 δε θυμαμαι

    και ενα

    arai rx7 corsair πηρα μολις

    το astro/j ειναι το καλυτερο κρανος που ειχα ποτε! εφαρμογη, ποιοτητα και αντοχη στο χρονο απιστευτη! τα εσωτερικα του δεν αφαιρουνται και εχω να πω οτι αυτο τελικα ειναι θετικο και οχι αρνητικο γιατι αυτο τα κανει και να μη μετακινουνται ουτε χιλιοστο! το εχω πλυνει απειρες φορες και δεν εχει χασει καθολου απο το "bling bling" του

    το rx7 corsair ειναι υπερβολικα (ενοχλητικα) θορυβωδες κρανος. εχει ομως τα θετικα του astro/j και καλυτερο εξαερισμο (τον καλυτερο θα ελεγα...)

    αγορασα ενα x-spirit προσφατα αλλα αν και πολυ καλο κρανος (και πιο αθορυβο απο τα arai) δε το κρατησα , το πουλησα και πηρα το cοrsair στη θεση του λογο εφαρμογης των arai στη κεφαλα μου (αυτο που λενε ταιριαζει "γαντι"..αν και κρανος )

    2 X-LITE Χ-901 που περασαν απο το κεφαλι μου τα τελευταια 4-5 χρονια σα "δευτερο κρανος" τα λατρεψα γιατι μπαιναν και βγαιναν ευκολα στο κεφαλι μου πραγμα που ηταν καλο για τη χρηση που τους εκανα στη πολη με συχνες στασεις... αλλα δε πιανουν σε κανενα τομεα τα arai και περισσοτερο απο ολα την αντοχη και τη ποιοτητα (αλλα εχουν και την αντιχτοιχη τιμη) το βαρος ηταν μεγαλο και ο εξαερισμος φτωχος. για τη τιμη που τα πηρα τα εβγαλαν τα λεφτα τους 100%.

    ενα εχω να πω "arai και τελος" για μενα... ειδικα στην εφαρμογη και στη ποιοτητα δεν εχουν αντιπαλο. εχουν υψηλη τιμη και θορυβο μονα αρνητικα (και ακριβες ζελατινες)

  4. #4
    XR-1000: πιστευω παρα πολυ καλο κρανος, το εχω μερικους μήνες και ειμαι πολύ ευχαριστημένος, ελαφρύ με καλή αεροδυναμική. Πρίν απο αύτό είχα:
    Nolan Ν100 Genesis (ή κάπως έτσι): ανοιγόμενο, πολυ καλο για το καλοκαίρι αλλά αρκετά βαρύ και απο τοτε που φορεσα το Shoei δεν μπορω να το ξαναβαλω, το αισθάνομαι σαν κουβά στο κεφάλι μου.

  5. #5
    arai rx-7 : ότι καλύτερο έχω βάλει, με την παρατήρηση μόνο ότι δεν είχα στην κατοχή μου αντίστοιχο πχ shoei για να συγκρίνω άμεσα...Ο θόρυβος δεν με απασχολεί, βάζω ωτοασπίδες και τέλος. Ο εξαερισμός του είναι απίθανος. Η ποιότητα του εσωτερικού και γενικότερα όλου του κράνους απλά δεν πιάνεται...Εφαρμογή: όσο κανένα άλλο κράνος που έχει κάτσει στη κεφάλα μου

    επίσης έχω:
    ένα παλιό OGK FF3 (6ετίας πλέον και χρήζει αντικατάστασης), που το χρησιμοποιώ ακόμα στις καθημερινές ρουτινιάρικες διαδρομές ή και αν έχω σκοπό να πάω κάπου και να μη με νοιάζει αν θα το βουτήξουν, αν θα βρωμέσει, που θα το αφήσω (πχ παραλία)... Θα ξανάπαιρνα? ΟΧΙ. Κακή ποιότητα εσωτερικού, πολύ κακή ποιότητα βαφής, οι αεραγωγοί του σπάνε για πλάκα (είχε σπάσει 3 φορές) και το after sales ήταν για το φούτσο ...(ανταλλακτικά, άμα ήμουν τυχερός).

    Caberg ανοιγόμενο (justisimo αν δεν κάνω λάθος λέγεται το μοντέλο): τζάμπα δώρο ήταν απο το κατάστημα με αγορά προηγούμενης μοτο. Για γέλια είναι ... εντελώς ΓΤΠΚ...

  6. #6
    make love not work Το avatar του/της L.omerta
    Εγγραφή
    18/04/2005
    Μηνύματα
    137
    Εγω φοράω ένα FOX V3 Racing εντουράδικο απλά πανάλαφρο και πανέμορφο...
    Για full face εχω ένα uvex αλλα δεν θυμάμαι μοντέλο
    go big or go home!!!

  7. #7
    εγώ είχα ένα airoh ,δεν θυμάμαι μοντέλο, ανοιγόμενο κάπου στα 170 ευρά το χα πάρει λοιπόν αρνητικά πολυ θόρυβο, οι βίδες ξεβίδωναν όλη την ώρα και αναγκάστηκα να τις σφίξω και να βάλω μια κόλλα ωστε να κρατήσουν (σχεδόν 1 μήνα μετά την χρήση όλα αυτά μην φανταστείτε χρονο κετς) θετικά τώρα - κανένα- σε ένα ταξίδι με μηχανή φίλου και χωρίς πολλά χιλιόμετρα φάγαμε μια ελαφριά σούπα απο λάδια στο δρόμο με αποτέλεσμα να τριφτώ (νανε καλά δερματινα και προστασίες) και όλα τα χτυπήματα στο κεφάλι δεν τα κατάλαβα καθόλου όμως και παλι καλα ήμουν σαν αστακός και ψιλο-ένιωσα σα να έιμαι σε κάποιο παράξενο παιχνίδι στο allou fun park. γενικά καλόφτιαγμένο για δύσκολες ώρες όπως οι τούμπες γενικά... αλλα όλα τα κράνη για αυτό το λόγο είναι ... αρα μουφα τρέλα μακριά ... αυτά απο μένα.

  8. #8
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    xr-1000 shoei εκλεισα 5 χρονια μαζι του φετος

    Αγορασμενο τοτε απο ελλαδα μιας που δεν χειριζομουν τοσο καλα το ιντερνετ ωστε να κανω τοτε αγορες απεξω εδωσα ολο μου το μισθο τοτε να το παρω. Το κρανος ειναι παναλαφρο με φοβερη αεροδυναμικη (σαν σταγονα) και ησυχο. Ο εξαερισμος του ειναι ικανοποιητικος , εχωντας 4 εξαερισμους (τους 3 μπροστα). Ειμαι ζελατινοφαγος και του εχω αλλαξει 3 ασπρες ζελατινες μεχρι στιγμης που μου γρατζουνιστικαν υπερβολικα πολυ εκτος απο την φιμε που μετρα λιγοτερες ''ωρες πτησης'' ετσι και αλλιως.Τα γραφικα του (εχω το diabolic2 υπαρχουν και μονοχρωμα) ειναι πολυ καλης ποιοτητας. Τα μαξιλαρακια μεσα ειναι αφαιρουμενα στα μαγουλα μονο αλλα αυτο δεν με εμποδισε να το πλενω. Μετα απο 4 χρονια εβγαλε τα εξης προβληματα: ο μπροστινος αεραγωγος κολλησε και ανοιγει με πατεντα (θενκς manhunter ) το καλυμμα του πισω αεραγωγου ξεκολλησε (ξανακολλαει) τα μαξιλαρακια στα μαγουλα πεσαν αρκετα ωστε να αγορασω καινουργια να τα αντικαταστισω.Κατα ταλλα το κρανος αυτο εχει την χειριστη αντιμετωπιση απο εμενα τα τελευταια 2,5 χρονια που το εκανα κρανος για καθε μερα (μιας που απεσειρα το nolan που φοραγα γιατι ηταν λαθος νουμερο και κουβας ) και παρολα οτι δε το προσεχα καθολου δεν εχει ξευτισει δεν εχει σκιστει δεν εχει αλοιωθει πρεπει να το προσεξεις απο κοντα για να καταλαβεις οτι περασαν χρονια απο πανω του....το καλυτερο κρανος που εχω φορεσει.




    x-spirit shoei 1 μηνα

    κορυφαια ποιοτητα μεσα (αν και θα προτειμουσα τα μαξιλαρακια να ειναι πιο μαλακα οπως στα αντιστοιχα arai ) πολλοι αεραγωγοι 7 στο συνολο! ειδικα τετοια εποχη τους χρειαζομαστε και παραυτα δεν εχει θορυβο (περισσοτερο απο το xr-1000 λιγοτερο απο πολλα αλλα κρανη) αφαιρουμενα μαξιλαρακια , ζελατινες ιδιες με του xr-1000. Η κατασκευη του κορυφαιου κρανους της shoei φαινετε με την πρωτη που θα το πιασεις στα χερια σου.Παιζει στα 1300+ γραμμαριακια αναλογα και το μεγεθος . Το κελυφος του ειναι πιο μικρο απο τα αλλα shoei.Δεν εχω δοκιμασει αεροδυναμικη κλπ σε πολλα χιλιομετρα ακομα οπωτε δεν εχω προσωπικη αποψη.






    N83 nolan

    αγορασμενο αρχες του 2004 με γνωμονα μονο τα γραφικα του (δρακοι και ετς ) και την τιμη του

    Οταν το φοραγα τοτε το θεωρουσα ενα καλο κρανος.Ομως με πολυ λιγη ''δραση'' κολλησαν γρηγορα οι αεραγωγοι του ανοιξαν πολυ γρηγορα τα μαξιλαρακια του και ειναι πολυ βαρυ.Ομως ειναι και λαθος νουμερο...μου ηταν παντα μεγαλο οπωτε δεν μπορω να εχω σαφη εντυπωση.Δεν εχω ταξιδεψει ποτε με αυτο παντα για διαδρομες μες την Αθηνα με το μηχανακι...4 αεραγωγοι κουμπωμα κανονικο οχι o-ring (με ενοχλει στο λαιμο αυτο) καλη τεχνικη υποστιριξη ομως και φτηνα ανταλακτικα και ζελατινες κλπ. Δεν ξερω αν βγαινει ακομα αυτο το μοντελο.





    εχω δοκιμασει arai και shark δεν ειχα ποτε ομως και το μονο που μπρορω να πω ειναι οτι το εσωτερικο τους ειναι καταπληκτικο αλλα δεν μου καθοντε στο κεφαλι μου σωστα και για αυτο αποφευγω την αγορα τους και μονο για αυτο.
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    arai rx-7
    και για 2ο ενα shark s650.

    παλιοτερα ενα nolan που ειχα ηταν για τον φουτσο...

    απο τα προηγουμενα 2 ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

  10. #10
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.691
    Μετα απο πολλα nolan (αποτο 1993, νομιζω 5...) αποφασισα να αγορασω κορυφαιο κρανος και πηρα περσυ ARAI RX7 corsair, απο ιντερνετ φυσικα...Μου φανηκε πολυ καλυτερο αλλα οταν καποια στιγμη αναγκαστικα ξαναβαλα για λιγο το nolan καταλαβα οτι δεν ηταν απλα καλυτερο...ηταν η μερα με την νυχτα παιδια...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  11. #11
    βολτάδικο μέλος
    Εγγραφή
    27/03/2005
    Μηνύματα
    370
    αρχικά ένα HJC CS-12, όπου τώρα το χρησιμοποιώ μόνο όταν πάω κανα γήπεδο για να το παρατάω όπου να ναι... για τα λεφτά του νομίζω ότι ήταν μια χαρά!

    το τελευταίο 6μηνο, επιτέλους σοβαρό κράνος, Shoei XR-1000... απόλυτα ευχαριστημένος, ειδικά για το γυμνό μηχανάκι μου!

  12. #12
    KTM ως το κοκκαλο Το avatar του/της OzZzZzY
    Εγγραφή
    26/11/2006
    Μηνύματα
    1.340
    shoei xr-1000:
    Ελαφρυ με καλη εφαρμογη και απιστευτα αθορυβο.

    ΚΒC Super-X:
    Για τα λεφτα του καλουτσικο σε ολους τους τομεις, αν και το βαρος του λιγο αυξημενο.
    Πωλουνται ζαντες mx-enduro excel πορτοκαλι ανωδιομενο και μαυρο για ΚΤΜ (το λεω λογω χρωματος ) και super moto did (tubeless). Μαζι προεραιτικα δινονται κεντρα και ακτινες με ergal καψουλια. Πμ για πληροφοριες!

  13. #13
    λοιπον με την σειρα μου και εγω.
    εχω δυο κρανη αραι και τα δυο,ενα astro j πο υτο εχω 6 χρονια καθε μερα σχεδον στο κεφαλι μου
    φοβερο κρανος πολυ ησυχο με σχεση που προσφατα πηρα το viper gt και σχεδον το εχω μετανιωσει λογου θορυβου.

    παντος το κεφαλι μου ειναι για αραι εχω δοκιμασει και shoei οταν ηταν να παρω δευτερο κρανος αλα κατι με το πηγουνι δεν μου το καλυβε καλα το κρανος,ενω με το αραι ολο το κεφαλι θηληκωνει μεσα.
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  14. #14
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Arai Viper GT. Πολυ καλη εφαρμογη και εξαερισμο αλλα απο θορυβο οτι χειροτερο εχω φορεσει.

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  15. #15
    @@ κι άλλο ένα @ Το avatar του/της Konti
    Εγγραφή
    04/08/2005
    Μηνύματα
    494
    Vemar VSREV De Angelis Black
    + Ελαφρύ, σταθερό στα "πολλά" χλμ και καλό εξαερισμό.
    - Ζελατίνα και θόρυβος.

    OGK Aeroblade
    + Σταθερό στα χλμ και ζελατίνα.
    - Βάρος και ποιότητα εξαερισμού.

    M2R Relevation (enduro κράνος)
    + Για enduro κράνος έχει καλή αεροδυμανική θα έλεγα και Ποιότητα
    - Ότι όλα τα εντουροκράνη....
    ΤΕΛΟΣ


Σελίδα 1 από 9 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ψιτ, εσύ! Τι κράνος φοράς; Είσαι ευχαριστημένος;
    από FestoNero στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2011, 19:57
  2. Τι jacket (μπουφαν) και τι κράνος;;;;
    από Nikitaz στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2011, 14:24
  3. Τί κράνος να αγοράσω????
    από burgy650 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2008, 11:34
  4. Τι κράνος??????????????????
    από LARISEOS στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2008, 22:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF