Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 116

Θέμα: ρε λες να γινεται τελικα?

  1. #46
    Μενελαε δυστυχως για να μην ζησεις σε καπιταλιστικη κοινωνια ή θα πρεπει να ζησεις μονος σε κανα βουνο με δικα σου γεωργικα προιοντα ή να ζεις σε μια χωρα με εξαθλιωμενες συνθηκες ζωης.Αρα δεν ειναι ακριβως οπως τα λες.Θα πρεπει να υπαρξει μια συμβιβαστικη λυση.Παρεπιμπτωντος ειναι μια κουβεντα που δεν μπορει να γινει μεσα απο φορουμ.

  2. #47
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από koulis19
    Μενελαε δυστυχως για να μην ζησεις σε καπιταλιστικη κοινωνια ή θα πρεπει να ζησεις μονος σε κανα βουνο με δικα σου γεωργικα προιοντα ή να ζεις σε μια χωρα με εξαθλιωμενες συνθηκες ζωης.Αρα δεν ειναι ακριβως οπως τα λες.Θα πρεπει να υπαρξει μια συμβιβαστικη λυση.Παρεπιμπτωντος ειναι μια κουβεντα που δεν μπορει να γινει μεσα απο φορουμ.
    σ'αυτό για την κουβέντα ,έχεις και δίκιο αλλά έχεις και άδικο...

  3. #48
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    ο κομμουνισμός είναι τόσο ουτοπίστικος και ανεφαρμοστος γιατί αντιβαίνει σε μια βασική ανθρώπινη αδυναμία...την φιλοδοξία...

  4. #49
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
    ο κομμουνισμός είναι τόσο ουτοπίστικος και ανεφαρμοστος γιατί αντιβαίνει σε μια βασική ανθρώπινη αδυναμία...την φιλοδοξία...
    word
    Triumph Tiger 800!

  5. #50
    εγώ θα έλεγα την απληστία

  6. #51
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Αν και δέν είναι μόνο αυτο το χωριό (ζαππατιστας , ενα χωριό στο ιράκ κάπου εκεί και μερικές ακόμα μικρές κοινωνίες)

    Ναι είναι δυνατό να γίνει αλλά το θέμα είναι η κλίμακα, άλλα κοινονικο-πολιτικά χαρακτηριστηκά έχει μια κοινωνία 10-20 χιλιάδων
    και άλλα μία κοινωνία με μερικα εκ.

    Είναι το ιδανικό σύστημα άν βγάλεις τόν παράγωντα ανθρώπινη φιλοδοξία έξω

    Και όμως ο Αναρχισμός δέν μιλάει μόνο για αστική πάλη αλλά έχει σκοπό τήν πτώση ενός συστήματος αλλά όχι ΑΝΩΜΙΑ.... σαφός και μιλάμε για μιά μορφή συστήματος με δομή , αναρχία δέν συμαινει κάνω ότι γουστάρω...σαν κάφρος....αλλά απλά υπακούς στούς απλούς κανώνες του σεβασμού τήσ ανθρώπινης υπόστασης

  7. #52
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Αρχικά δημιουργήθηκε από argg
    εγώ θα έλεγα την απληστία
    Αυτό δεν είναι αδυναμία, είναι γενετικό "ελάττωμα" οπότε ακόμα χειρότερα.

    (έντιτ για να μην κάνω δεύτερο ποστ)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από imitrelos

    Και όμως ο Αναρχισμός δέν μιλάει μόνο για αστική πάλη αλλά έχει σκοπό τήν πτώση ενός συστήματος αλλά όχι ΑΝΩΜΙΑ.... σαφός και μιλάμε για μιά μορφή συστήματος με δομή , αναρχία δέν συμαινει κάνω ότι γουστάρω...σαν κάφρος....αλλά απλά υπακούς στούς απλούς κανώνες του σεβασμού τήσ ανθρώπινης υπόστασης
    Η αναρχία είναι ένα εξαιρετικό σύστημα το οποίο δεν έχει καμία σχέση με τα μ@λακισμένα που σπάνε ό,τι βρουν με ή χωρίς λόγο (γι'αυτό αντί για αναρχικούς τους λέμε τώρα αντιεξουσιαστές πιστεύω). Δυστυχώς απαιτεί τόσο αυτοέλεγχο, συνειδητοποίηση και ενεργό συμμετοχή από όλα τα μέλη της εκάστοτε κοινότητας που νομίζω ότι είναι πρακτικά ανεφάρμωστη στα ξαδέρφια των μαϊμούδων. Αν οι κατσαρίδες κατακτήσουν τον κόσμο το συζητάμε.

  8. #53
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από argg
    εγώ θα έλεγα την απληστία
    τώρα που το ξανάσκέφτομαι ένα είναι το εμπόδιο που πρέπει να ξεπεραστεί ώστε να εφαρμοστεί ο κομμουνισμός-σοσιαλισμός...











    ...ο ανθρώπος.:rotflmao:

  9. #54
    νομπελιστας χημειας!!! Το avatar του/της pilotos_xtreme
    Εγγραφή
    18/07/2008
    Μηνύματα
    463
    δε καταλαβενω γιατι προσπαθητε να απαξιωσετε ενα συστημα το οποιο δε γνωριζετε καν.

    ο τρουπερ εγραψε τα βασικα για το πως δουλευει το συστημα αυτο ,απο κει κ περα αμα δε ζησεις μεσα δε μπορεις να ξερεις.

    επιφυλασομαι ως ενα βαθμο για την χρηστικοτητα του και την αποδοτικοτητα αλλα μου φαινετε πως το δεχομαι απο τη δικη μου τη πλευρα.
    νομιζω πως το βιοτικο ,αναπτυξιακο και προπαντων συναισθηματικο επιπεδο μιας τετοιας κοινωνιας θα ειναι πολυ παραπανω απο το δικο μας το τωρινο.....
    γιατι κανεις δε κανει λογο για το συναισθηματικο?
    ξερετε ποσο ωραια θα ηταν να μην εχεις το ανγχος μη σε διωξουν απο τη δουλεια,αμα θα χεις να φας εσυ κ τα παιδια σου, αμα το αυριο σου επιφυλασει δυσβασταχτα μετρα, αμα τελος παντως υπαρχει το αυριο κ εχεις μελλον?
    αυτοματος το επιπεδο ζωης μεγαλωνει.

    αυτο δε θελουν οι ηγετες του κοσμου μας, να δημιουργηθουν οντα συναισθηματικα που μπορουν κ να σκεφτονται κ να αποφασιζουν για τον εαυτο τους κ ολοι μαζι σαν κοινωνικο συνολο.
    εξου κ ολα αυτα τα ηλιθια στην τηλεοραση ,εξου κ η παραπληροφορηση κ ,στις μερες μας,η μειωση του επιπεδου της κοινωνικης μας ζωης.

    δε ξερω αμα το συστημα αυτο υπαγετε στο αντιεξουσιαστικο κ ΟΧΙ αναρχικο, γιατι οι ΄΄αναρχικοι΄΄
    ειναι απο τους λιγους ανθρωπους με αρχες κ ηθος. για αυτο ονοματιζονται αντιεξουσιαστες .
    δεν χρειαζετε πολιτικη γραμμη κ πολιτικο συστημα κ γενικα πολιτικη μια κοινωνια για να παει μπροστα.
    χρειαζετε την επιστημη κ την συμμετοχη ολων των ανθρωπων σε εργα

    η πολιτκη οπως κ η θρησκεια ειναι απλα μεσα για την χειραγωγηση του ανθρωπινου νου....

    ελπιζω αυτο το συστημα να πιασει κ να οφελησει ακομα περισσοτερο τους ανθρωπους,εστω κ αν φανταζει ουτοπικο. μακαρι αν αποδειχτει σωστο κ εκμεταλευσιμο να προωθειθει κ σε αλλες κοινωνιες.
    Θέλω να με πας εκεί που όλα είναι ωραία
    και να 'χω πάντοτε παρέα
    σου λέω θέλω να με πας
    Θεσσαλονίκη με φεγγάρι
    όλους τους πόνους μου να΄πάρει
    να ξημερώσεις στο Βαρδάρη
    εκεί για πάντα να με πας

  10. #55
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pilotos_xtreme
    δε καταλαβενω γιατι προσπαθητε να απαξιωσετε ενα συστημα το οποιο δε γνωριζετε καν.

    ο τρουπερ εγραψε τα βασικα για το πως δουλευει το συστημα αυτο ,απο κει κ περα αμα δε ζησεις μεσα δε μπορεις να ξερεις.

    επιφυλασομαι ως ενα βαθμο για την χρηστικοτητα του και την αποδοτικοτητα αλλα μου φαινετε πως το δεχομαι απο τη δικη μου τη πλευρα.
    νομιζω πως το βιοτικο ,αναπτυξιακο και προπαντων συναισθηματικο επιπεδο μιας τετοιας κοινωνιας θα ειναι πολυ παραπανω απο το δικο μας το τωρινο.....
    γιατι κανεις δε κανει λογο για το συναισθηματικο?
    ξερετε ποσο ωραια θα ηταν να μην εχεις το ανγχος μη σε διωξουν απο τη δουλεια,αμα θα χεις να φας εσυ κ τα παιδια σου, αμα το αυριο σου επιφυλασει δυσβασταχτα μετρα, αμα τελος παντως υπαρχει το αυριο κ εχεις μελλον?
    αυτοματος το επιπεδο ζωης μεγαλωνει.

    αυτο δε θελουν οι ηγετες του κοσμου μας, να δημιουργηθουν οντα συναισθηματικα που μπορουν κ να σκεφτονται κ να αποφασιζουν για τον εαυτο τους κ ολοι μαζι σαν κοινωνικο συνολο.
    εξου κ ολα αυτα τα ηλιθια στην τηλεοραση ,εξου κ η παραπληροφορηση κ ,στις μερες μας,η μειωση του επιπεδου της κοινωνικης μας ζωης.

    δε ξερω αμα το συστημα αυτο υπαγετε στο αντιεξουσιαστικο κ ΟΧΙ αναρχικο, γιατι οι ΄΄αναρχικοι΄΄
    ειναι απο τους λιγους ανθρωπους με αρχες κ ηθος. για αυτο ονοματιζονται αντιεξουσιαστες .
    δεν χρειαζετε πολιτικη γραμμη κ πολιτικο συστημα κ γενικα πολιτικη μια κοινωνια για να παει μπροστα.
    χρειαζετε την επιστημη κ την συμμετοχη ολων των ανθρωπων σε εργα

    η πολιτκη οπως κ η θρησκεια ειναι απλα μεσα για την χειραγωγηση του ανθρωπινου νου....

    ελπιζω αυτο το συστημα να πιασει κ να οφελησει ακομα περισσοτερο τους ανθρωπους,εστω κ αν φανταζει ουτοπικο. μακαρι αν αποδειχτει σωστο κ εκμεταλευσιμο να προωθειθει κ σε αλλες κοινωνιες.
    δεν ξέρω αν τα παιδιά παραπάνω έκαναν πλάκα όταν λεγαν ότι είναι εφαρμόσιμος σε μικρές κοινωνίες(μεταξύ σοβαρού και αστείου μου φάνηκε εμένα),αλλά καλού κακού λάβε και αυτό λίγο υπόψιν σου...μεταξύ σοβαρού και αστείου πάντα...

  11. #56
    Ειλικρινά δεν μπορώ να πιστέψω μερικούς εδώ μέσα.
    Δεν έχει μέλλον αυτός ο τόπος!
    Ρε σαπίζετε εδώ και σας αρέσει;
    Άδικος κόπος.

  12. #57
    νομπελιστας χημειας!!! Το avatar του/της pilotos_xtreme
    Εγγραφή
    18/07/2008
    Μηνύματα
    463
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Allst@rf
    δεν ξέρω αν τα παιδιά παραπάνω έκαναν πλάκα όταν λεγαν ότι είναι εφαρμόσιμος σε μικρές κοινωνίες(μεταξύ σοβαρού και αστείου μου φάνηκε εμένα),αλλά καλού κακού λάβε και αυτό λίγο υπόψιν σου...μεταξύ σοβαρού και αστείου πάντα...

    το λαμβανω φιλε μου για αυτο λεω οτι δε ξερω αμα ειναι εφαρμοσιμος κ ευχομαι αμα ειναι να το ασπαστουν κ αλλες κοινωνιες.
    απλα δε νιωθετε οτι το συστημα αυτο ειναι ΄΄παλαιων αρχων΄΄ πια?
    δε νομιζετε οτι με τα νεα δεδομενα θα πρεπει να δημιουργηθει κατι καινουργιο που να τεινει ποιο πολυ στην ανθρωπιστικη πλευρα παρα στην καπιταλιστικη?
    Θέλω να με πας εκεί που όλα είναι ωραία
    και να 'χω πάντοτε παρέα
    σου λέω θέλω να με πας
    Θεσσαλονίκη με φεγγάρι
    όλους τους πόνους μου να΄πάρει
    να ξημερώσεις στο Βαρδάρη
    εκεί για πάντα να με πας

  13. #58
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billanti
    Ειλικρινά δεν μπορώ να πιστέψω μερικούς εδώ μέσα.
    Δεν έχει μέλλον αυτός ο τόπος!
    Ρε σαπίζετε εδώ και σας αρέσει;
    Άδικος κόπος.

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Ειλικρινά δεν μπορώ να πιστέψω μερικούς εδώ μέσα. Δεν έχει μέλλον αυτός ο τόπος! Ρε σαπίζετε εδώ και σας αρέσει; Άδικος κόπος.
    Μονο λογια!!!

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Αν μπορω να βοηθησω ας πω και εγω την παρολα μου πρωτα απο ολα μου αρεσε πολυ το μοντελο που εχουν κανει η ισπανοι αν και εκει λογο πολιτικης καταστασης ειναι λογικο να γινεται κρατος εν κρατοι.Σιγουρα ειμαστε στο Moto και θελουμε να δειξουμε ταξιδια μακρινα και τοπους μαγικους αλλα δειτε αυτο που γινεται εδω στην Ψωρογιωργαινα και ας παραδειγματιστουμε απο κατι που κανουν Ελληνες και μπορει να δουλεψει αν εχουμε εστω και λιγο ματια αυτια και μυαλο ανοιχτα...ποσο μαλιστα τωρα που τα πραγματα θα ειναι ζορικα αντι να κλαιμε την μοιρα μας δουμε την φωτεινη πλευρα...


    Μια γευση απο το τι γινεται τα υπολοιπα στο λινκ
    http://taxalia.blogspot.com/2009/02/blog-post_4182.html

    Ένα χωριό στο Βόλο βάζει τα γυαλιά στους πολιτικούς ΠΡΟΤΥΠΟ ΧΩΡΙΟ Μαθήματα χρηστής Διακυβέρνησης προς άπαντες πολιτικούς. Πρόκειται για ένα απομακρυσμένο ορεινό χωριό που κατάφερε μετά από συστηματική προσπάθεια, όχι μόνο να σταθεί όρθιο, αλλά να γίνει πρότυπο ανάπτυξης. Για τη μεγάλη ανατροπή που έρχεται από την Ανάβρα του νομού Μαγνησίας. Στις δυτικές πλαγιές της Οθρυος, σε υψόμετρο 1.000 μέτρων και σε απόσταση 40 χιλιομέτρων από την κοντινότερη κωμόπολη (τον Αλμυρό), οι 700 κάτοικοι, όλοι τους κτηνοτρόφοι, απολαμβάνουν εισοδήματα από 30 έως 100 χιλιάδες ευρώ και μια ποιότητα ζωής που μπορεί να συγκριθεί μόνο με την πλούσια Ελβετία. Εδώ ο κόσμος δεν φεύγει προς τα... αστικά κέντρα, αλλά επιστρέφει στο χωριό του. Με ποσοστό ανεργίας στο μηδέν και με μέσο όρο ηλικίας τα 40 έτη, ο πληθυσμός διπλασιάστηκε μέσα στα τελευταία 15 χρόνια. Οι υποδομές του υποδειγματικές: Το αιολικό πάρκο, που δίνει έσοδα 100.000 ευρώ ετησίως στην κοινότητα, τα τρία υπερσύγχρονα κτηνοτροφικά πάρκα που στεγάζουν το χειμώνα (όταν η Ανάβρα αποκλείεται από τα χιόνια) 25.000 ζώα, το πρότυπο σφαγείο, που θυμίζει χειρουργείο, το διώροφο πάρκινγκ των 60 θέσεων, το γυμναστήριο με τα τελευταίας τεχνολογίας μηχανήματα, τα γήπεδα ποδοσφαίρου και μπάσκετ, το λαογραφικό μουσείο και φυσικά το περιβαλλοντικό-πολιτιστικό πάρκο, έκτασης 240 στρεμμάτων. Διαβάστε περισσότερα: http://taxalia.blogspot.com/2009/02/...#ixzz0mQF5rSDf
    Trooper ωραιο θεμα
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λες να την γλυτωσω...?
    από gollum στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 22:07
  2. λες να ειναι ετσι;
    από κουκουρουκου στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 19:48
  3. Ρε λες...
    από GyPsy στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 14:11

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF