Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Τι λάμπες XENON να βάλω σε Piaggio Typhoon 125?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2010
    Μηνύματα
    4

    Question Τι λάμπες XENON να βάλω σε Piaggio Typhoon 125?

    Γεια χαρα, ειναι το πρωτο μου ποστ σε αυτο το φορουμ! Εχω ενα Piaggio Typhoon 125 αγορασμενο καινουργιο το καλοκαιρι του 1997!!! Το εχω σε πολυ καλη κατασταση, το προσεχω σαν τα ματια μου αν και το ταλαιπωρω αρκετα! Αλλα τα σερβις του τα κανω ολα τακτικα και ανελλιπως. Η αληθεια ειναι οτι εχω σκεφτει να παρω μεγαλυτερη μηχανη αλλα δεν με παει η καρδια να το αφησω και μιας και κινουμαι σε μια μικρη πολη, με βολευει απιστευτα.

    Στο θεμα μας τωρα, η λαμπα η μεσαια καθε λιγο και λιγακι καιγεται τον τελευταιο χρονο και επειδη τωρα καλοκαιρι θα το χρησιμοποιω το μηχανακι και βραδυα (τωρα πιο πολυ στο κεντρο στην δουλεια και για ψωνια), θελω να βαλω μια καλη. Μου ειπανε για λαμπες XENON χωρις ομως να αλλαξεις τιποτα, μονο λαμπα δηλαδη, αλλα εχει πολυ καλυτερο φως σε σχεση με τις απλες. Αυτες πως τις ψαχνω? Κατι Η κατι ειναι με νουμερα αλλα δεν τα ξερω. Καποιος γνωριζει να μου πει και αν εχει καποιο λινκ να τα παραγγειλω?

    Επισης, μηπως θα ηταν καλυτερη λυση να αλλαξω ολο τον μηχανισμο και να μπει κανονικο XENON συστημα? Ειδα κατι προσφορες για αυτοκινητα με 80-100? οποτε αν υπαρχει για μηχανη θα ειναι λογικα πολυ πιο φθηνο.

    Ευχαριστω για τον χρονο σας και παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει με λινκς ή απλα με πληροφορηση θα του ημουν ευγνωμων. Και απο eBay αν υπαρχουν links δεν εχω προβλημα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Οι λαμπες που σου ειπαν ειναι "τυπου ΧΕΝΟΝ" και στην πραγματικοτητα δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με ενα καλο συστημα ΧΕΝΟΝ.Απλα το φως τους ειναι λιγο καλυτερης ποιοτητας απο οτι μιας συνηθισμενης λαμπας.

    Τωρα ,οι λαμπες εχουν καποιους τυπους πχ Η4 Η7 Η1.Ο καθε τυπος ειναι διαφορετικος.
    Τι φοραει το δικο σου δεν ξερω.

    Τωρα για το κατα ποσο σε συμφερει να πληρωσεις για να βαλεις ΧΕΝΟΝ στον Τρυφωνακο δε ξερω και εξαρταται απο την δικη σου τσεπη.Σιγουρα παντως μπορεις να βρεις απο αρκετα φθηνα συστηματα μεχρι συστηματα που ειναι αρκετα ακριβα.Τα μεν με τα δε ομως δεν εχουν καμια ποιοτικη σχεση ουτε στον φωτισμο ουτε στα υλικα.Αυτο δε σημαινει οτι τα φθηνοτερα θα βγουν σκαρτα ,αλλα σε καμια περιπτωση δεν εχουν την ποιοτητα ενος συστηματος ΧΕΝΟΝ κοστους 150-200-300Ε(αναλογα τον/τους τυπους της λαμπας.)

    Ολα αυτα πληροφοριακα για να καταλαβεις τι παιζει γενικα.Μπορεις να παρεις παντως ενα συστημα ΧΕΝΟΝ μεχει 100Ε(οπως λες και εσυ) και να κανεις την δουλεια σου.Η διαφορα του πριν και του μετα θα ειναι μεγαλη και θα μεινεις ευχαριστημενος...



  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Κατ' αρχήν καλώς ήλθες.

    Κατά δεύτερον, σε 125άρι scooterάκι του 1997 και δη ιταλικό ΜΗ βάλεις HIDs.
    α. Είναι παράνομα.
    β. Δεδομένης της ιταλικής ηλεκτρικής φινέτσας, παίζει να τα κάψεις όλα.


  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2010
    Μηνύματα
    4
    Σας ευχαριστω και τους 2 για την απαντηση, οποτε να υποθεσω οτι με την αγορα μιας λαμπας "τυπου ΧΕΝΟΝ" θα κανω την δουλεια μου και μαλιστα οικονομικα? Καποιο λινκ για να την παραγγειλω? Και ρε παιδια πως αλλαζει η λαμπα γνωριζετε? Τοσα χρονια μια ζωη το πηγαινα σε συνεργειο ακομα και για λαμπα, το παλιο μου παπακι το ηξερα απ'εξω και ανακατωτα! Πρεπει να ξεβιδωθει ολη η μασκα για να αλλαχτει η λαμπα?

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pug206
    Σας ευχαριστω και τους 2 για την απαντηση, οποτε να υποθεσω οτι με την αγορα μιας λαμπας "τυπου ΧΕΝΟΝ" θα κανω την δουλεια μου και μαλιστα οικονομικα? Καποιο λινκ για να την παραγγειλω? Και ρε παιδια πως αλλαζει η λαμπα γνωριζετε? Τοσα χρονια μια ζωη το πηγαινα σε συνεργειο ακομα και για λαμπα, το παλιο μου παπακι το ηξερα απ'εξω και ανακατωτα! Πρεπει να ξεβιδωθει ολη η μασκα για να αλλαχτει η λαμπα?
    Δεν ξερω αν σε συμφερει να την παραγγειλεις απο ιντερνετ.Περνα πρωτα και ρωτα καμια τιμη σε μαγαζι με αξεσουαρ αυτοκινητων ή σε μαγαζι που κανει τοποθετησεις ΧΕΝΟΝ.


    Πως μπαινει δε ξερω,δεν το εχω το μηχανακι...

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pug206
    Σας ευχαριστω και τους 2 για την απαντηση, οποτε να υποθεσω οτι με την αγορα μιας λαμπας "τυπου ΧΕΝΟΝ" θα κανω την δουλεια μου και μαλιστα οικονομικα? Καποιο λινκ για να την παραγγειλω? Και ρε παιδια πως αλλαζει η λαμπα γνωριζετε? Τοσα χρονια μια ζωη το πηγαινα σε συνεργειο ακομα και για λαμπα, το παλιο μου παπακι το ηξερα απ'εξω και ανακατωτα! Πρεπει να ξεβιδωθει ολη η μασκα για να αλλαχτει η λαμπα?
    Πρεπει αλλα δεν ειναι τιποτα.μονο βιδες και λιγο ζορι να βρεις το κουμπωμα-ξεκουμπωμα.Το ξερω οτι ξεφευγω απο το αρχικο θεμα αλλα αν θες τη γνωμη μου παρε ενα αλλο μηχανακι.Εκτος του οτι τωρα ειναι στα τελευταια του αν παρεις κατι σε γιαπωνεζικο 4χρονο παπι πχ και ποιο οικονομικα service θα εχεις και καταναλωση αφου ειναι 2 χρονο.Παντως πρεπει να το προσεχεις υπερβολικα για να μην εχει γδυθει ολοκληρο απο το χρωμα.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2010
    Μηνύματα
    4
    Ποιος ειπε γερικο το μηχανακι μου?!?!?! Μην τους ακους typhoonaki μου, δεν ξερουνε τι αστερι εισαι!!! Χαχα, λοιπον με το μηχανακι ειμαστε συναισθηματικα δεμενοι και δεν το αλλαζω με τιποτα, 13 χρονια το εχω και παντα με βγαζει ασπροπροσωπο, εχω αμαξι καλο και θα μπορουσα να παρω και μια μεγαλη μηχανη αλλα δεν θελω να το αλλαξω!!!

    Μαλλον θα παρω σβαρνα τα συνεργεια να με πουνε τιμες για λαμπα και μια και μια θα παω να βρω μια καλη μπαταρια να βαλω γιατι αυτη που εχω τωρα ειναι στα τελευταια της. Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από pug206
    Ποιος ειπε γερικο το μηχανακι μου?!?!?! Μην τους ακους typhoonaki μου, δεν ξερουνε τι αστερι εισαι!!! Χαχα, λοιπον με το μηχανακι ειμαστε συναισθηματικα δεμενοι και δεν το αλλαζω με τιποτα, 13 χρονια το εχω και παντα με βγαζει ασπροπροσωπο, εχω αμαξι καλο και θα μπορουσα να παρω και μια μεγαλη μηχανη αλλα δεν θελω να το αλλαξω!!!

    Μαλλον θα παρω σβαρνα τα συνεργεια να με πουνε τιμες για λαμπα και μια και μια θα παω να βρω μια καλη μπαταρια να βαλω γιατι αυτη που εχω τωρα ειναι στα τελευταια της. Ευχαριστω παιδια για την βοηθεια.

    Mια χαρα ειναι το Τρυφωνακος,μην ακους κανεναν

Παρόμοια θέματα

  1. Σε τι Sites μπορω να βαλω το μηχανακι μου για πουλημα?
    από nik666666 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2012, 07:04
  2. Τί ακτινωτή ζάντα να βάλω στο supra;
    από afentis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2012, 22:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF