Σελίδα 10 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 150 από 174

Θέμα: Εξουσιοδοτημενα Honda - Λιστα - Ποιο το καλυτερο;

  1. #136
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostasagk
    Εγγραφή
    11/01/2010
    Μηνύματα
    378
    Λοιπόν υπάρχουν δύο ειδών μηχανικοί...αυτός που μπορεί να λύσει και να δέσει ένα μηχάνημα με κλειστά μάτια αλλά μέχρι εκεί...ο άλλος που ζει με το μηχάνημα και μπορεί να βρει τις βλάβες και να τις διορθώσει... ανάλογα με το πρόβλημα μας βγάζουμε και τα συμπεράσματα...για τον ίδιο μηχανικό θα ακούσεις δύο απόψεις σίγουρα...λίγοι μηχανικοί κατέχουν και τα δύο χαρίσματα...και ιδίως τώρα με τα κομπιούτερ που τα βάζουν σε εγκέφαλο ...έχουν χάσει την ικανότητα να βρίσκουν την λύση...πριν μερικά χρόνια με μια μπέμπα που είχα έναν ένα πείραμα...έχει πρόβλημα το abs...έκανα reset τον εγκέφαλο με ένα καλώδιο και τον κόκκινο διακοπτη...μετά το πήγα σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο...τελικά το πρόβλημα δεν το έβρισκε το κομπιούτερ ούτε οι μηχανικοί...αφού περίμενα να δώσει την λύση το κομπιούτερ...δεν γίνεται τίποτα μου λένε ....την πήρα και έφυγα γιατί άρχιζε το να λύσουμε να δούμε χρειαζευ αυτό εκείνο... κόστος...το βρήκα μόνος...είμαι και μηχανικός ...με κόστος 35ευρω...κατά τα άλλα είναι πολύ καλό συνεργείο

  2. #137
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2020
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostasagk Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν υπάρχουν δύο ειδών μηχανικοί...αυτός που μπορεί να λύσει και να δέσει ένα μηχάνημα με κλειστά μάτια αλλά μέχρι εκεί...ο άλλος που ζει με το μηχάνημα και μπορεί να βρει τις βλάβες και να τις διορθώσει... ανάλογα με το πρόβλημα μας βγάζουμε και τα συμπεράσματα...για τον ίδιο μηχανικό θα ακούσεις δύο απόψεις σίγουρα...λίγοι μηχανικοί κατέχουν και τα δύο χαρίσματα...και ιδίως τώρα με τα κομπιούτερ που τα βάζουν σε εγκέφαλο ...έχουν χάσει την ικανότητα να βρίσκουν την λύση...πριν μερικά χρόνια με μια μπέμπα που είχα έναν ένα πείραμα...έχει πρόβλημα το abs...έκανα reset τον εγκέφαλο με ένα καλώδιο και τον κόκκινο διακοπτη...μετά το πήγα σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο...τελικά το πρόβλημα δεν το έβρισκε το κομπιούτερ ούτε οι μηχανικοί...αφού περίμενα να δώσει την λύση το κομπιούτερ...δεν γίνεται τίποτα μου λένε ....την πήρα και έφυγα γιατί άρχιζε το να λύσουμε να δούμε χρειαζευ αυτό εκείνο... κόστος...το βρήκα μόνος...είμαι και μηχανικός ...με κόστος 35ευρω...κατά τα άλλα είναι πολύ καλό συνεργείο
    Νομιζω πως το πρώτο είναι μια μεγάλη μερίδα που αποκτάς από την εξοικείωση. Ο δεύτερος είναι αυτός που αποκτάς από την εμπειρία και την αγάπη σου για το επάγγελμα σου.

  3. #138
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Ξεθάβω το θέμα και ζητώ την άποψη σας για τον Μπατή στον Κολωνό.

    Πλησιάζουν τα 1000χλμ και ψάχνομαι για ένα καλό εξουσιοδοτημένο το οποίο θα αναλάβει τα σέρβις της μηχανής. Ιδανικά να χρησιμοποιεί δυναμόκλειδο για σύσφιξη βιδών (το ξέρω μπορεί να είμαι τρελός να σκέφτομαι κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, γι αυτό έγραψα ιδανικά). Είμαι λίγο ψείρας

    Ευχαριστώ!

  4. #139
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της vassilis79
    Εγγραφή
    06/08/2009
    Μηνύματα
    110
    Έχει και ο Σαρακάκης συνεργείο μέσα στη αντιπρσωπία .
    Ο επικεφαλής του συνεργείο είναι γνώστης .
    ουδείς αχαριστότερος του ευεργετηθέντος

  5. #140
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Τον ειχα χρησιμοποιησει στο παρελθον και ημουνα ευχαριστημενος. Για το δυνανοκλειδο μπορεις να του το ζητησεις εαν δε χρησιμοποιει, δε θυμάμαι καθως εχω να παω καιρο.

  6. #141
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Λοιπόν, παιδιά, το πρώτο σέρβις έγινε στον Μπατή στον Κολωνό, και είπα να γράψω τις εντυπώσεις μου..

    Καλός άνθρωπος μου φάνηκε σαν πρώτη εκτίμηση. Έχει όρεξη να σου εξηγήσει και γενικά να πει τις απόψεις του. Στα συν θα έβαζα και ότι μπορείς να παραβρίσκεσαι εκεί κατά τη διάρκεια του σέρβις. Επίσης, μου φάνηκε προσεχτικός. Εντάξει, μια αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού έκανε, οπότε δεν μπορώ να ξέρω σε πιο απαιτητικές εργασίες, πώς δουλεύει.

    Δυναμόκλειδο, βέβαια, έχει το χέρι του

    Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι, αφενός θεωρεί (σωστά) ότι η μαμά Honda ξέρει και γι αυτό προτείνει λάδια 10W30 ακόμα και για καλοκαίρι στην Ελλάδα, αφετέρου είναι υπερβολή της Honda να ζητάει αλλαγή λαδιών κάθε 12000 χλμ (στο NC 750X) και κατ΄αυτόν πρέπει στις 6000 χλμ να γίνεται αλλαγή. Λέει, πως, ναι μεν το manual γράφει στις 12000 χλμ αλλά, επίσης, γράφει ότι θα τσεκάρεις τα λάδια κάθε μέρα (όντως το γράφει το manual). Οπότε, αν τα τσεκάρεις κάθε μέρα, ας τα αλλάξεις στις 12000 χλμ. Αλλιώς στις 6000..

    Αυτά...

  7. #142
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Αυτό το τελευταίο με τα λάδια μου το εξηγεί κάποιος κι εμένα να το καταλάβω; Λέει δλδ ότι λόγω πολλών χιλιομέτρων το λάδι γίνεται τόσο "λεπτό" που μπορεί να ξεκινήσει ξαφνικά να το καίει ένα μοτέρ που δεν έχει δείξει δείγματα κατανάλωσης λαδιού μέχρι τότε; Έχει βάση αυτό;

  8. #143
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.125
    Μη τους σκάμε κιόλας, οσοι έχουμε μικρό - μεγάλο δυναμόκλειδο νομίζω έχουμε καταλάβει πως μετά από μερικές επαναλήψεις αντιλαμβάνεσαι
    να το κάνεις με το χέρι.
    Δεν λέω να δέσει κινητήρα χωρίς δυναμόκλειδο αλλά κάτι αλουμίνια, κάτι φίλτρα κ.λπ. είναι αστεία για τον μηχανικό.

  9. #144
    Μοτοβόλτα mode ON Το avatar του/της SAVVAS62
    Εγγραφή
    29/05/2011
    Μηνύματα
    110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, παιδιά, το πρώτο σέρβις έγινε στον Μπατή στον Κολωνό, και είπα να γράψω τις εντυπώσεις μου..

    Καλός άνθρωπος μου φάνηκε σαν πρώτη εκτίμηση. Έχει όρεξη να σου εξηγήσει και γενικά να πει τις απόψεις του. Στα συν θα έβαζα και ότι μπορείς να παραβρίσκεσαι εκεί κατά τη διάρκεια του σέρβις. Επίσης, μου φάνηκε προσεχτικός. Εντάξει, μια αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού έκανε, οπότε δεν μπορώ να ξέρω σε πιο απαιτητικές εργασίες, πώς δουλεύει.

    Δυναμόκλειδο, βέβαια, έχει το χέρι του

    Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι, αφενός θεωρεί (σωστά) ότι η μαμά Honda ξέρει και γι αυτό προτείνει λάδια 10W30 ακόμα και για καλοκαίρι στην Ελλάδα, αφετέρου είναι υπερβολή της Honda να ζητάει αλλαγή λαδιών κάθε 12000 χλμ (στο NC 750X) και κατ΄αυτόν πρέπει στις 6000 χλμ να γίνεται αλλαγή. Λέει, πως, ναι μεν το manual γράφει στις 12000 χλμ αλλά, επίσης, γράφει ότι θα τσεκάρεις τα λάδια κάθε μέρα (όντως το γράφει το manual). Οπότε, αν τα τσεκάρεις κάθε μέρα, ας τα αλλάξεις στις 12000 χλμ. Αλλιώς στις 6000..

    Αυτά...
    Και κάθε δευτερόλεπτο να τα ελέγχουμε πάλι τα ίδια θα είναι.
    Αλλάζω κάθε 12.000 ή κάθε χρόνο και δεν κάνει κιχ.
    Επίσης 10-30 χειμώνα καλοκαίρι.

  10. #145
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.717
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Μη τους σκάμε κιόλας, οσοι έχουμε μικρό - μεγάλο δυναμόκλειδο νομίζω έχουμε καταλάβει πως μετά από μερικές επαναλήψεις αντιλαμβάνεσαι
    να το κάνεις με το χέρι.
    Δεν λέω να δέσει κινητήρα χωρίς δυναμόκλειδο αλλά κάτι αλουμίνια, κάτι φίλτρα κ.λπ. είναι αστεία για τον μηχανικό.
    Πως εξηγείς λοιπόν ότι συμβαίνει συχνότατα σε επαγγελματίες μηχανικούς να παίρνουν τα σπειρώματα στο χέρι, ειδικά της βίδας στην έξοδο του λαδιού; Και μυαλό δε βάζουν.
    Δεν συμφωνώ καθόλου, το δυναμόκλειδο ειδικά σε κάποια σημαντικά τμήματα της μοτοσυκλέτας είναι υποχρέωση. Η μη χρήση δυναμόκλειδου είναι που κουράζει τα σπειρώματα ώσπου έρχεται η μέρα που την πατάνε (και δεν το ομολογούν και όλας).

  11. #146
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Πως εξηγείς λοιπόν ότι συμβαίνει συχνότατα σε επαγγελματίες μηχανικούς να παίρνουν τα σπειρώματα στο χέρι, ειδικά της βίδας στην έξοδο του λαδιού;
    Εξήγηση: Τις περισσότερες φορές, έχει βάλει το χεράκι του, πριν τον μηχανικό ο ''πιάνουν τα χέρια μου εμένα-σιγά μην δώσω λεφτά σε συνεργείο'' ιδιοκτήτης.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #147
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Πως εξηγείς λοιπόν ότι συμβαίνει συχνότατα σε επαγγελματίες μηχανικούς να παίρνουν τα σπειρώματα στο χέρι, ειδικά της βίδας στην έξοδο του λαδιού; Και μυαλό δε βάζουν.
    Δεν συμφωνώ καθόλου, το δυναμόκλειδο ειδικά σε κάποια σημαντικά τμήματα της μοτοσυκλέτας είναι υποχρέωση. Η μη χρήση δυναμόκλειδου είναι που κουράζει τα σπειρώματα ώσπου έρχεται η μέρα που την πατάνε (και δεν το ομολογούν και όλας).
    έχεις δικιο αλλά και εγω δεν μπορω να εμπιστευτω οτι δεν το εχει ζορισει καποιος που το βιδωσε οπως να ειναι, που βαριοταν να λυσει τα καγκελα
    που δεν αλλαξε την μεταλλικη τσιμουχα γιατι του φανηκε καινουρια επειδη ειχε πατησει ομοιομορφα κ.λπ.

    οτι το σωστο ειναι με δυναμοκλειδο δεν το συζητω, απλα βλεπω και τους μηχανικους να ακουνε τοσα πολλα πια που τους λυπαμαι.

  13. #148
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Χωρις δυναμοκλειδο παντα μπαινει μεγαλυτερη ροπη για ασφαλεια
    Αυτο κουραζει ενα σπειρωμα που ειναι βασικο ειναι δυσκολο να επισκευαστει και ειναι αυτο που θα δουλεψει τις περισσότερες φορες στη ζωη του μοτερ

  14. #149
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν, παιδιά, το πρώτο σέρβις έγινε στον Μπατή στον Κολωνό, και είπα να γράψω τις εντυπώσεις μου..

    Καλός άνθρωπος μου φάνηκε σαν πρώτη εκτίμηση. Έχει όρεξη να σου εξηγήσει και γενικά να πει τις απόψεις του. Στα συν θα έβαζα και ότι μπορείς να παραβρίσκεσαι εκεί κατά τη διάρκεια του σέρβις. Επίσης, μου φάνηκε προσεχτικός. Εντάξει, μια αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιού έκανε, οπότε δεν μπορώ να ξέρω σε πιο απαιτητικές εργασίες, πώς δουλεύει.

    Δυναμόκλειδο, βέβαια, έχει το χέρι του

    Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι ότι, αφενός θεωρεί (σωστά) ότι η μαμά Honda ξέρει και γι αυτό προτείνει λάδια 10W30 ακόμα και για καλοκαίρι στην Ελλάδα, αφετέρου είναι υπερβολή της Honda να ζητάει αλλαγή λαδιών κάθε 12000 χλμ (στο NC 750X) και κατ΄αυτόν πρέπει στις 6000 χλμ να γίνεται αλλαγή. Λέει, πως, ναι μεν το manual γράφει στις 12000 χλμ αλλά, επίσης, γράφει ότι θα τσεκάρεις τα λάδια κάθε μέρα (όντως το γράφει το manual). Οπότε, αν τα τσεκάρεις κάθε μέρα, ας τα αλλάξεις στις 12000 χλμ. Αλλιώς στις 6000..

    Αυτά...
    Εγω θα αλλαζα ανα 6Κ.
    Θεωρητικα κ 12Κ να το αφησεις η χρονο θα εισαι οκ.
    Παιζει ρολο κ πως το πας βεβαια.
    Αν δεν εισαι κ κανας καφρος its ok.
    Εδω πριν μερικα χρονια αλλαζαμε αν 3Κ...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Εξήγηση: Τις περισσότερες φορές, έχει βάλει το χεράκι του, πριν τον μηχανικό ο ''πιάνουν τα χέρια μου εμένα-σιγά μην δώσω λεφτά σε συνεργείο'' ιδιοκτήτης.
    Καλα εχω δει εγω να μου κανουν το σπειρωμα στον πισω αξονα απο αλλαγη ελαστικων ρδελο...
    Αντε μετα φτιαξτο κ παξιμαδι ασφαλειας κλπ κλπ.
    Κ να σου λεει...μα καλα ποιος το εσφιξε ετσι?
    Κ να του λες...ο τελευταιος που το ελυσε εκει πισω ησουν εσυ...
    Ride(s) the wind of change...

  15. #150
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Εγω θα αλλαζα ανα 6Κ.
    Θεωρητικα κ 12Κ να το αφησεις η χρονο θα εισαι οκ.
    Παιζει ρολο κ πως το πας βεβαια.
    Αν δεν εισαι κ κανας καφρος its ok.
    Εδω πριν μερικα χρονια αλλαζαμε αν 3Κ...



    Καλα εχω δει εγω να μου κανουν το σπειρωμα στον πισω αξονα απο αλλαγη ελαστικων ρδελο...
    Αντε μετα φτιαξτο κ παξιμαδι ασφαλειας κλπ κλπ.
    Κ να σου λεει...μα καλα ποιος το εσφιξε ετσι?
    Κ να του λες...ο τελευταιος που το ελυσε εκει πισω ησουν εσυ...
    Συμφωνώ για αλλαγή νωρίτερα από τις 12000, αλλά δεν μπορείς να λες η μαμά εταιρία ξέρει τι τύπο λαδιών βάζει, αλλά απ την άλλη δεν ξέρει στα ποσα χλμ θέλει αλλαγή.

    Όσον αφορά το δυναμοκλειδο, φίλος (τότε) μηχανικός σε αλλαγή λαδιών στο αδερφού μου το τζιξερ χάλασε τις βόλτες στο καρτερ και μετά βέβαια δεν παραδεχόταν τπτ. Και ποιος πλήρωσε τη ζημιά;;; Εννοείται ο αδερφός μου

    Όντως ακούνε πολλά οι μηχανικοί, αλλά φταίνε γιατί δεν καθαρίζουν τον κλάδο τους από τα λαμόγια. Κοντά στα ξερα (οι πλειοψηφία) καίγονται και τα χλωρά

Σελίδα 10 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 56789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF