Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 174 από 174

Θέμα: Εξουσιοδοτημενα Honda - Λιστα - Ποιο το καλυτερο;

  1. #166
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Έχω λουστεί ουκ ολίγες μαλακίες μαστόρων, μερικές ακριβές, μερικές επικίνδυνες, σχεδόν όλες αδικαιολόγητες για επαγγελματίες. Σε μία περίπτωση που ξαναπήγα το όχημα στο συνεργείο για να διορθώσουν πρόβλημα που δεν υπήρχε πριν την αρχική επίσκεψη, ο (εξουσιοδοτημένος) μάστορας μου την είπε κι από πάνω γιατί προφανώς κατ'αυτόν εγώ έβαλα χέρι στα καρμπυρατέρ μία μέρα μετά από σέρβις και τα έκανα μ**νί καπέλο.

  2. #167
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Για τον φίλο που ρωτάει, γιατί είναι χάσιμο χρόνου να σφίγγεις την βίδα της...κόρνας με δυναμόκλειδο, θα ρωτήσω, έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ δυναμόκλειδο; Το δυναμόκλειδο, δεν είναι τυχαία καστάνια, να την δουλεύεις σε οτιδήποτε, δεν θα είχαμε καστάνιες άμα ήταν έτσι. Το δυναμόκλειδο το προσέχεις, για να διατηρείται ακριβές, για να είναι σωστό όταν θα χρειαστεί.
    Αν αναφέρεσαι σ εμένα, δεν είπα να σφίξεις τη βίδα της κόρνας με δυναμόκλειδο. Κάτι διάβασες λάθος. Είπα ότι σε βίδες που παίζουν σημαντικό ρόλο για τη σωστή λειτουργία της μηχανής και την ασφάλεια του αναβάτη, κατά την άποψη μου, πρέπει να χρησιμοποιείται δυναμόκλειδο.

    Η λογική ¨το χέρι μου ελέγχει τη ροπή, με ακρίβεια 0,1 Ncm με ξεπερνάει¨.

    Δοκίμασε σε παρακαλώ να σηκώσεις ένα μπουκάλι 1,5 lt νερό και κράτησε το 5 δευτερόλεπτα για να καταλάβεις το βάρος του. Μετά κράτησε μια εξάδα νερά για 5 δευτερόλεπτα.
    Όταν πας, αμέσως μετά, να ξανασηκώσεις το 1,5lt, θα σου φανεί σαφώς ελαφρύτερο από την πρώτη φορά. Άλλαξε το βάρος του;

    Άρα δεν γίνεται καλέ μου άνθρωπε να υπολογίσεις με το χεράκι σου τη δύναμη. Εξαρτάται από πολλές μεταβλητές...

  3. #168
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Τα ίδια μου είχε πει κάποτε μάστορας για καρμπς,είχα δώσει το GpZ για να το ρυθμίσει μετά από αλλαγή σε βελόνες ζιγκλέρ, παρκαρισμένο άρχισε να τρέχει η βενζίνη ποτάμι !!
    Αλλά έβαλα ,χέρι για αυτό κατά τον μάστορα!!!
    porca miseria.

  4. #169
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Καποτε ειχα διαβασει ενα πονημα σε καποιο ΜΟΤΟ ή 0-300 που ελεγε για τους μηχανικους οτι μολις μαθουν την λειτουργια του δυναμοκλειδου, ανοιγουν δικο τους συνεργειο και ξεχνουν για παντα το δυναμοκλειδο



    Περσι στο σερβις του αυτοκινητου ο μηχανικος μου ειπε οτι εχουν φαγωθει τα πασα στα μπουζι να το προσεξω. Του ειπα οτι επι 19 χρονια δεν εχω αγγιξει μπουζοκλειδο και οτι τις τελευταιες 3 αλλαγες μπουζι τις εχει κανει αυτος.

    Στο Panda που πηρα περσι η ταπα του λαδιου ειναι κολλημενη και οι αλλαγες γινονται με τραβηγμα των παλιων λαδιων απο πανω, διοτι προφανως καποιος την μαμησε στο σφιξιμο πανω απο μια φορες. Σιγα μην την φτιαξω, ενας λιγοτερος λογος ανησυχιας στα σφιξιματα που κανουν οι "μαστορες"

  5. #170
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Οι περισσότεροι έχετε δίκιο,ουκ ολίγες φορές έχουμε αντιμετωπίσει τη μ@λακία του μάστορα να κουκουλώσει τα ακουκούλωτα και μάλιστα σε εργασία δική του.
    Φανταστήτε όμως και τον ίδιο το μάστορα πόσες χιλιάδες περιπτώσεις έχει πετύχει που ένας άσχετος ιδιοκτήτης αρχίζει να βάζει χέρι σε κρίσιμα σημεία της μηχανής επειδή "το χει" γιατί του παν πως να το κάνει οι φίλοι του ή το είδε στο ΥΤ και αφού τα κάνει μαντάρα,πάει τελικά στο συνεργείο με τη μισή μηχανή ρημαδιό.Ο Τηλέγονος έχει ένα πόιντ σ' αυτά που λέει.

    Έχω πετύχει με τα μάτια μου τύπο που ξεβίδωσε και αφαίρεσε ολόκληρο τον τεντωτήρα της καδένας (γιατί κοπάναγε και έπρεπε να τον βγάλω να τον φτιάξω ρε αδερφέ! ) και κατόπιν τράβηξε μανιβελιά για να δει πώς ακούγεται!
    Τον πήγα πατάκι μέχρι το συνεργείο με τον εκκεντροφόρο να έχει πηδήξει καμμιά 10ριά δόντια.

  6. #171
    Νέο μέλος Το avatar του/της GoFigure
    Εγγραφή
    22/06/2016
    Μηνύματα
    11
    Καταρχάς, καλή χρονιά σε όλους με υγεία εύχομαι.

    Ποστάρω στο τόπικ για να πω την εμπειρία μου σχετικά με μία βλάβη στο Honda μου (CB500X ΜΥ2014). Έχει δύο μέρες που μου αναβοσβήνει η ένδειξη στον μετρητή καυσίμου (όχι όπως όταν είναι στη ρεζέρβα, αλλά ολόκληρη η στήλη) ενώ το ντεπόζιτο είναι σχεδόν γεμάτο. Πρώτη μου σκέψη, διαβάζοντας το manual οπου περιγράφει την εν λόγω ένδειξη, να στραφώ σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Πάω σε δύο διαφορετικά όπου και οι δύο μηχανικοί αποφαίνονται -μετά απο απλό άνοιγμα του διακόπτη και χαζεύοντας την οθόνη να αναβοσβήνει- για βλάβη στο φλοτέρ (το οποίο πάει κλασικά μαζί με την τρόμπα και κοστίζει >400€). Οπότε μετά το πρώτο σοκ πέρνω σβάρνα το google και διαπιστώνω πως η συγκεκριμένη βλάβη είναι γνωστή και αντιμετωπίσιμη, χωρίς ανάγκη αντικατάστασης, με μια απλή επισκευή του καλωδίου της τρόμπας που συνήθως ξεκολλάει.

    Πηγές:

    1η) cb500x.com/index.php/topic,4607.0.html

    2η) https://www.cb500x.com/index.php/topic,6283.0.html

    3η) https://www.cb500x.com/index.php/top....html#msg76836

    Το θέμα τώρα είναι σε ποιόν να απευθυνθώ να το επισκευάσει (προσωπικά δεν έχω εργαλεία, ούτε χώρο να το κάνω) και πως το εξηγώ χωρίς να "προσβάλλω" τους απανταχού ειδήμονες. Γι' αυτό, μήπως, έχει κάποιος κάτοχος παρόμοια εμπειρία να μου συστήσει κάποιο μηχανικό στην Αθήνα;;

    Υ.Γ: Και οι δύο εξουσιοδοτημένοι μηχανικοί που επισκέφτηκα, δεν μου ήταν ξένοι, είχαν κάνει σέρβις κατα καιρούς στην μηχανή. Μιλάμε για απελπισία πλέον.

  7. #172
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GoFigure Προβολή μηνύματος
    Καταρχάς, καλή χρονιά σε όλους με υγεία εύχομαι.

    Ποστάρω στο τόπικ για να πω την εμπειρία μου σχετικά με μία βλάβη στο Honda μου (CB500X ΜΥ2014). Έχει δύο μέρες που μου αναβοσβήνει η ένδειξη στον μετρητή καυσίμου (όχι όπως όταν είναι στη ρεζέρβα, αλλά ολόκληρη η στήλη) ενώ το ντεπόζιτο είναι σχεδόν γεμάτο. Πρώτη μου σκέψη, διαβάζοντας το manual οπου περιγράφει την εν λόγω ένδειξη, να στραφώ σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Πάω σε δύο διαφορετικά όπου και οι δύο μηχανικοί αποφαίνονται -μετά απο απλό άνοιγμα του διακόπτη και χαζεύοντας την οθόνη να αναβοσβήνει- για βλάβη στο φλοτέρ (το οποίο πάει κλασικά μαζί με την τρόμπα και κοστίζει >400€). Οπότε μετά το πρώτο σοκ πέρνω σβάρνα το google και διαπιστώνω πως η συγκεκριμένη βλάβη είναι γνωστή και αντιμετωπίσιμη, χωρίς ανάγκη αντικατάστασης, με μια απλή επισκευή του καλωδίου της τρόμπας που συνήθως ξεκολλάει.

    Πηγές:

    1η) cb500x.com/index.php/topic,4607.0.html

    2η) https://www.cb500x.com/index.php/topic,6283.0.html

    3η) https://www.cb500x.com/index.php/top....html#msg76836

    Το θέμα τώρα είναι σε ποιόν να απευθυνθώ να το επισκευάσει (προσωπικά δεν έχω εργαλεία, ούτε χώρο να το κάνω) και πως το εξηγώ χωρίς να "προσβάλλω" τους απανταχού ειδήμονες. Γι' αυτό, μήπως, έχει κάποιος κάτοχος παρόμοια εμπειρία να μου συστήσει κάποιο μηχανικό στην Αθήνα;;

    Υ.Γ: Και οι δύο εξουσιοδοτημένοι μηχανικοί που επισκέφτηκα, δεν μου ήταν ξένοι, είχαν κάνει σέρβις κατα καιρούς στην μηχανή. Μιλάμε για απελπισία πλέον.
    Σε παραπλήσια κατάσταση που είχα αντιμετωπίσει, πήγα και του είπα μάστορα το πρόβλημα είναι αυτό... Και όντως ήταν έτσι όπως του είπα και το έφτιαξε. Να συμπληρώσω ότι ουσιαστικά η βλάβη ήταν θέμα ηλεκτρολογικό και αυτός ήθελε να κατεβάσει κινητήρα γιατί έλεγε ότι έχουν πάρει οι βαλβίδες...

  8. #173
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Πάνε οι εποχές που οι μάστορες επισκεύαζαν. Τώρα μονο αντικαθιστουν. Ειδικά στις αντιπροσωπείες μόνο αυτό κανουν γιατι δεν (τους) συμφέρει αλλιώς.

    Να βρεις μαστορα να ξερει τη βλάβη και να στην επισκευάσει δύσκολο. Πρεπει να πας σε ότι συνεργείο ξερεις και να ρωτάς τη βλάβη μεχρι να πετύχεις εκείνο που θα σου πει ότι θα το φτιάξει.
    Να ξεκινήσει τώρα ο συνεργειατζής να λύνει επειδή εσύ είδες κάτι στο ίντερνετ....αστο. Θα σε στειλει απο κει που 'ρθες. Και δεν θα έχει και αδικο εδώ που τα λεμε.

    Φτηνές επισκευές μόνο μοναχός σου.

  9. #174
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GoFigure Προβολή μηνύματος
    Καταρχάς, καλή χρονιά σε όλους με υγεία εύχομαι.

    Ποστάρω στο τόπικ για να πω την εμπειρία μου σχετικά με μία βλάβη στο Honda μου (CB500X ΜΥ2014). Έχει δύο μέρες που μου αναβοσβήνει η ένδειξη στον μετρητή καυσίμου (όχι όπως όταν είναι στη ρεζέρβα, αλλά ολόκληρη η στήλη) ενώ το ντεπόζιτο είναι σχεδόν γεμάτο. Πρώτη μου σκέψη, διαβάζοντας το manual οπου περιγράφει την εν λόγω ένδειξη, να στραφώ σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Πάω σε δύο διαφορετικά όπου και οι δύο μηχανικοί αποφαίνονται -μετά απο απλό άνοιγμα του διακόπτη και χαζεύοντας την οθόνη να αναβοσβήνει- για βλάβη στο φλοτέρ (το οποίο πάει κλασικά μαζί με την τρόμπα και κοστίζει >400€). Οπότε μετά το πρώτο σοκ πέρνω σβάρνα το google και διαπιστώνω πως η συγκεκριμένη βλάβη είναι γνωστή και αντιμετωπίσιμη, χωρίς ανάγκη αντικατάστασης, με μια απλή επισκευή του καλωδίου της τρόμπας που συνήθως ξεκολλάει.

    Πηγές:

    1η) cb500x.com/index.php/topic,4607.0.html

    2η) https://www.cb500x.com/index.php/topic,6283.0.html

    3η) https://www.cb500x.com/index.php/top....html#msg76836

    Το θέμα τώρα είναι σε ποιόν να απευθυνθώ να το επισκευάσει (προσωπικά δεν έχω εργαλεία, ούτε χώρο να το κάνω) και πως το εξηγώ χωρίς να "προσβάλλω" τους απανταχού ειδήμονες. Γι' αυτό, μήπως, έχει κάποιος κάτοχος παρόμοια εμπειρία να μου συστήσει κάποιο μηχανικό στην Αθήνα;;

    Υ.Γ: Και οι δύο εξουσιοδοτημένοι μηχανικοί που επισκέφτηκα, δεν μου ήταν ξένοι, είχαν κάνει σέρβις κατα καιρούς στην μηχανή. Μιλάμε για απελπισία πλέον.
    Πας σε οποιον διαλεξεις κ του λες να βγαλεις την τρομπα να δει το καλωδιο.
    Ποσα θελει για την δουλεια του? 30-40-50? Αν δεν ειναι αυτο βλεπεις μετα.
    Ανεξαρτητως τι θα σου πει δεν ειναι κακο να το δοκιμασεις κ να γλυτωσεις ενα σκασμο λεφτα (αν οντως ειναι το καλωδιο).
    Ride(s) the wind of change...

Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF