Σελίδα 13 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 518

Θέμα: πρωτο enduraki.τι να παρω? (συγχώνευση σχετικών συζητήσεων)

  1. #181
    γεια σας και απο εμενα
    μετα απο καμια 10αρια χρονια με μηχανες δρομου και καποια μεγαλa enduro(990 ktm)
    λεω να μπω και εγω στα χωματα.
    δεν θελω να οδηγαω πια στην ζουγκλα που λεγετε ελληνικοι δρομοι
    ιδιαιτερα μετα την αποκτηση του παιδιου μου,προτημω να το κανω σε ελεγχομενο περιβαλον
    θελω λοιπων να παρω ενα enduro 250 η 450.
    ξερω οτι το 450 ειναι παρα πολυ για χωμα για εναν αρχαριο αλλα θελω αυτο που θα παρω να μπορω να το πηγαινω και σε καμια πιστα για sm και φοβαμαι οτι εκει τα 250 θα ειναι λιγα.
    θελω ακομα να μου πειτε ποσο πιο ακριβη ειναι η συντηρηση ενος 450,γιατι με εχουν φοβησει πολυ με αυτο?
    ευχαριστω και ελπιζω να μην σας μπερδεψα!

  2. #182
    Αρχικά δημιουργήθηκε από panos1050

    θελω λοιπων να παρω ενα enduro 250 η 450.
    ξερω οτι το 450 ειναι παρα πολυ για χωμα για εναν αρχαριο αλλα θελω αυτο που θα παρω να μπορω να το πηγαινω και σε καμια πιστα για sm και φοβαμαι οτι εκει τα 250 θα ειναι λιγα.
    θελω ακομα να μου πειτε ποσο πιο ακριβη ειναι η συντηρηση ενος 450,γιατι με εχουν φοβησει πολυ με αυτο?
    γεια χαρά, καλώς να μπεις στο χώμα... αλλά μολις δεις περι τίνος ομορφιάς πρόκειται δε σε βλέπω να ψαχνεσαι για δευτερο ζευγαρι τροχων ΣΜ... (αυτο απλα αφηνω να το επιβεβαιωση η ιστορία)

    η συντηρηση ενος τετραχρονου ειναι ιδια είτε ειναι 2.4 ειτε 4.5 είτε 5.25 , μια φορα το χρονο (αν κανεις ερασιτεχνικα μονο χωμα) βαλβιδες , λαδάκια 2-3 φορες το χρονο και εισαι κομπλέ!

    ξέχνάς τα πολλά έξοδα των στρητ, τα χωματινα δεν σπανε δεν χαλανε (ουτε απο τουμπες ουτε απο μονα τους αν τα συντηρεις σωστα), ενα ζευγαρι λαστιχα κοστιζει μαξιμουμ 140 ευρω και κραταει για μια ολοκληρη σαιζον αν εισαι βολταδώρος.

    απλα χρειαζεται να συμπληρωσεις σε προστατευτικό εξοπλισμό ενα ποσο της τάξης των 300 ευρω περιπου (μινιμουμ)




    επίσης υπάρχουν και τα δίχρονα (τα γνησια χωματινα που λένε πολλοί) που θελουν ενα πιστονακι καθε 2 χρονια (αναλόγως τη χρηση) και το λαδακι τους στη βενζίνη και καθαρισες... αισθητα πιο ελαφρά, αισθητά πιο νευρικά, απαιτούν περισσοτερη τεχνική και χαρίζουν πιο αέρινα περάσματα!

  3. #183
    ευχαριστω katanas
    γιατι ειχα ακουσει πολλα για τα 450

  4. #184
    Γεια σας παιδια!

    Έχοντας εμπειρία μέχρι τώρα μόνο απο street μηχανες (bandit 400 και monster 900) χρειάζομαι την βοήθεια σας...
    Θα ήθελα μία μηχανή για μικρές μετακινήσεις εντός πόλης και για να κάνω τις εκτός δρόμου βόλτες μου.
    Δεν ενδιαφέρομαι να κυνηγάω χρόνους κτλ παρα μόνο να διασκεδάζω εκτός δρόμου και να χαίρομαι την φύση.
    Διάβασα όλο το θέμα από την αρχή και αυτό που κατάλαβα είναι ότι η καλύτερη επιλογή είναι κάποιο ΚΤΜ 200 2Τ. Μήπως όμως είναι πολύ σκληροπυρινικό για αυτά που ζητάω? Μήπως πρέπει να κοιτάξω κάτι σε 4Τ?

    Κάτι τελευταίο... πώς τα πάνε τα 2Τ από κατανάλωση γιατί μόνο vespa είχα στην κατοχή μου (50s και 125 primavera)

    Τέλος να πω ότι είμαι 24 ετών, 1.77, 73 κιλά.

    ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μακροσκελές ερωτημά μου.

  5. #185
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Raftopoua

    Θα ήθελα μία μηχανή για μικρές μετακινήσεις εντός πόλης και για να κάνω τις εκτός δρόμου βόλτες μου.
    Δεν ενδιαφέρομαι να κυνηγάω χρόνους κτλ παρα μόνο να διασκεδάζω εκτός δρόμου και να χαίρομαι την φύση.
    Διάβασα όλο το θέμα από την αρχή και αυτό που κατάλαβα είναι ότι η καλύτερη επιλογή είναι κάποιο ΚΤΜ 200 2Τ. Μήπως όμως είναι πολύ σκληροπυρινικό για αυτά που ζητάω? Μήπως πρέπει να κοιτάξω κάτι σε 4Τ?
    απο τη στιγμη που το μηχανακι προορίζεται ΚΑΙ για εργατης ξεχνας το δίχρονο...

    οποτε πας σε 4χρονο και μεχρι 400 κυβικα.

    XR 250, XR 400, LC4 400, DRZ 400 S ακομα καλυτερα E με πινακιδα.
    DR 350, exc 400, yamaha WRF 250

  6. #186
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    απο τη στιγμη που το μηχανακι προορίζεται ΚΑΙ για εργατης ξεχνας το δίχρονο...

    οποτε πας σε 4χρονο και μεχρι 400 κυβικα.

    XR 250, XR 400, LC4 400, DRZ 400 S ακομα καλυτερα E με πινακιδα.
    DR 350, exc 400, yamaha WRF 250
    Ενα πιο on-OFF μοντέλο από την γκάμα θα ήταν προτιμότερο από το EXC & WRF. Είναι λίγο πιο βαριά από τα εντούρο μοντέλα αλλά θέλουν ελάχιστη και φθηνή συντήρηση και βολευουν περισσότερο σε καθημερινή μετακίνηση χωρίς να λένε όχι σε εντουράδες. Στο εντούρο βέβαια θα σε κουράσουν λόγω βάρους περισσότερο και είναι για πιο χαλαρές βόλτες και όχι σκληροπυρηνικά πράγματα. Είναι ενα trade-off που πρέπει να κάνεις είτε προς την μια είτε προς την άλλη πλευρά.

    Πάντως σίγουρα πάς σε 4Τ και μάλιστα μεγάλο γιατί λογικά και μια βόλτα μακρύτερα θα θελήσεις να την πας.

  7. #187
    Το ttr600 πώς σας φαίνεται?

  8. #188
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Raftopoua
    Το ttr600 πώς σας φαίνεται?
    poly ψηλο , πλαισιο που λαστιχαρει, βαρυ για χωμα και μανιβελα δυστηχως!

    κατα τα αλλα πανεμορφο!

  9. #189
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Εκτός αυτών που αναφέρθηκαν μπορείς να κοιτάξεις και

    KTM LC4 640
    Husqvarna TE 610
    Husaberg FE 501
    KTM MXC 525 (εάν βρεις είναι πολύ καλή επιλογή μιας και έχει μεγάλο τεποζιτο και μακρύ γραναζωμα)

  10. #190
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

    Σήμερα όλη μέρα ψάχνω αγγελίες για να βρω ένα μηχανάκι κοντά σε αυτά που ζητάω και δυστυχώς συνηδειτοποίησα ότι οι τιμές των 4Τ είναι πολύ μεγαλύτερες των 2Τ.
    (*Είμαι τελείως απειρος στο θέμα...)
    Edit: αυτό το KLX 250 τι σας λέει? http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/495335/

    Μόνο ΤΤR βρίσκω σε καλές τιμές και όπως μου είπατε δεν κάνει για την δουλειά που το θέλω...
    Επίσης αυτό που κατάλαβα είναι ότι τα 4Τ χρειάζονται προσεκτική και συχνή συντήρηση η οποία σε ενα σύγχρονο τετράχρονο εντούρο κοστίζει αρκετά από ότι λέτε.

    Το καλό είναι ότι έχω αρχίσει να βλέπω με άλλο ματι τα 2Τ και λέω να κοιτάξω αυτήν την οδό τελικά...
    Στο κάτω κάτω αν δεν την παλεύω στην πόλη υπάρχει πάντα η vespa αν και την έχω βαρεθεί πάρα πολύ!
    5-10 χλμ την μέρα θα κάνω max... ελπίζω να μην χρειαστεί να επιστρέψω σε αυτή!!!

    -Ανάμεσα σε 125 και 250 ποιο θεωρείται ποιο αξιόπιστο? Ποιο έχει περισσότερα εξοδα?
    Σε αυτό το θέμα διαβασα ότι τα 250 είναι πιο ανθεκτικα για αυτό ρωτάω.

    -To crm είναι καλό μηχανάκι?

    -Η μη υπαρξη ανεστραμένου πιρουνιού είναι κατι που πρέπει να με φοβίζει στα endouro?

    Πολύ σας κουράζω και θα μου την πείτε...

  11. #191
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    http://www.xe.gr/pages/AutoMotoResults.aspx?catId=2200

    δεν ειναι και τοσο ακριβα τα τετραχρονα τελικα,τουλαχιστον οχι ολα...

    http://www.xe.gr/pages/AutoMotoResults.aspx?catId=2403

    http://www.xe.gr/pages/AutoMotoResults.aspx?catId=2476

  12. #192
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Δεν ισχύει αυτό που λες για τις τιμές. Ποσά θέλεις να δώσεις; Εγω βρήκα στα 2500-3000 αρκετά 4Τ 2004+

    Αν ψάχνεις κάτι εώς 2000 ευρω θα πρέπει να πας πιο παλιά αλλά πρόσεξε μόνο να έχουν μίζα.

    Τα 2Τ και 4Τ στην ίδια τιμή παίζουν περίπου μεταχειρισμένα και 1000 περίπου ευρώ πιο φθηνά καινούργια.

    Εάν πάρεις κάτι από αυτά που ανέφερα δεν θα θέλεις ακριβή και συχνή συντήρηση γιατί είναι πιο on-off μοντελα. Πιο δύσκολα και βαριά για εντουρο αλλά πιο καλά για κάθε μέρα και για εκδρομικο ή χαλαρό εντουρο.

    Πάντως από τα 2Τ πάρε 250 ή ακόμη και 300. Όσο πιο μικρό τόσο πιο νευρικό και δύσκολο και θέλει να δουλεύει ψηλά. Ειδικά τα παλιότερα του 2006 μοντέλα. Απλά θα πρέπει να είσαι πιο προσεκτικός με το γκάζι αλλά θα έχεις δυναμη ακόμη και με λάθος σχέση. Αυτό ισχύει και για τα 4Τ.

  13. #193
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/10/2008
    Μηνύματα
    118
    o τιτλος σου φιλε μου ειμαι για πρωτο εντουρακι οχι για καθαροαιμο εντουρο η μοτοκρος.εγω ειμαι της γν ωμης για ενα 4Τ εντουρο εως 250 κυβικα και μετα προχορας.ξεχασαμε ολλη τα XR, DR,XT,TTR,XLR/XLX,KLR που οργωναμε ολλα τα βουνα και ειταν πολλη πολλη καλλα;ΡΕ ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΡΕ, ΠΟΥ ΠΑΜΕ.ελεγε ο αιμνηστος Αυλωνιτης στης παλλιες καλλες ταινιες

  14. #194
    Ρώτησα αν το TTR είναι καλό και πήρα αρνητική απάντηση.
    Γενικά το TTR 250 μου αρέσει παντως και είναι και αρκετά οικονομικό στην συμβίωση από ότι έχω διαβασει.

  15. #195
    Εγω φιλε που εχω ενα TTR250 θεωρω οτι κανει τα παντα απο λιγο.Εχει μιζα που ειναι πολυ βολικο σε πολλες περιπτωσεις.Κανω γυρω στα 220 χιλιομετρα με ολοκληρο το ντεποζιτο....

    Δυναμη δεν εχει πολυ ουτε μπορεις να κανεις κολπα κτλ στο χωμα...Ειναι οικονομικο για να κανεις τη δουλεια σου...
    http://www.youtube.com/watch?v=P-odnY4tEKo

Σελίδα 13 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516171823 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να παρω;
    από adam_tsouk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 20:43
  2. Τι να παρω ? GSXR 750 ή GSXR 1000
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 18:42
  3. Αγορά 250 - Τι να πάρω ρε παιδιά?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 20:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF