Σελίδα 16 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 6111213141516171819202126 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 240 από 518

Θέμα: πρωτο enduraki.τι να παρω? (συγχώνευση σχετικών συζητήσεων)

  1. #226
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ZooMan
    για κάποιον που έχει εντουρο (DRZ400E) αλλά είναι και νέος στο χώρο (κανα χρόνο το παιδεύω) και θέλει το κάτι παραπάνω (γκάζι φρένα αναρτηση κλπ).... λέω αλλαγή προς WR450F http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/177443/
    τι λέτε? πάντα σε σχέση με το DRZ . Βασική χρήση χώμα αλλά και κανα 10 λεπτο πηγενελα δουλεια. Λίγα χιλιόμετρα το χρόνο, με το DRZ έκανα περίπου 1500χλμ....
    και αν είναι απλό (μόνος μου του αλλάζω τα λάδια ή θα του αλλάξω τα φώτα?) - οικονομικό (πόσα περίπου το σέρβις και κάθε πότε, λάδια ξύδια, βαλβίδε?) στη συντήρηση πάντα σε σχέση με το DRZ :smilea: :smilea:
    Αν είναι να πάρεις αυτό που λες στην αγγελία, πάρε καλύτερα αυτό εδώ:

    http://www.moto.gr/forums/showthread...ghlight=WR450f

    Και εγγυημένα προσεγμένο και πιο φθηνό και με σετάκι motard και με έξτρα


    Σαφώς και θα είναι πιο ελαφρύ από το DRZ στο χώμα και αντέχει για μερικά ασφάλτινα χιλιόμετρα. Στην άσφαλτο το DRZ είναι προτιμότερο αλλά για 10 λεπτά πηγαινε-ελα στην δουλειά δεν θα έχει πρόβλημα. Απο συντήρηση περίπου ότι θα έκανες και στο DRZ.

  2. #227
    καλά τώρα μπήκα σε άσχημο τρυπάκι..... δεν ξέρω αν ξεφεύγω αλλά σκέφτομαι και αυτό http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/557951/
    αυτό σε σχέση με DRZ (καλά δύναμη αναρτηση κιλά δεν το συγκρίνω) και τη καθημερινότητα, να το προτιμήσω ή να πάω στο WR ή τελικά να τα ξεχάσω όλα και να μείνω σουζουκας... βασικά δε θέλω να ξεφύγω (πολύ) απο τη ''νοοτροπία'' του DRZ (μάλλον το ΚΤΜ ''ξεφεύγει'').
    στη τελική θέλω ένα εντουράκι πιο καλό απο DRZ400Ε (δύναμη και κτλ) αλλά να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στην απλότητα και καθημερινότητα του DR (και στα 4000ευρά) ....
    το ξέρω πως το ιδανικό για όλες τις δουλειές δεν υπάρχη , αλλά κάτι που να φέρνει προς τα 'κει..... :rotflmao:
    thanks

  3. #228
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Για καθημερινότητα και συντήρηση πιο κοντά στο DRZ πάς σε YAMAHA και μόνο.

  4. #229
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ZooMan
    καλά τώρα μπήκα σε άσχημο τρυπάκι..... δεν ξέρω αν ξεφεύγω αλλά σκέφτομαι και αυτό http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/557951/
    αυτό σε σχέση με DRZ (καλά δύναμη αναρτηση κιλά δεν το συγκρίνω) και τη καθημερινότητα, να το προτιμήσω ή να πάω στο WR ή τελικά να τα ξεχάσω όλα και να μείνω σουζουκας... βασικά δε θέλω να ξεφύγω (πολύ) απο τη ''νοοτροπία'' του DRZ (μάλλον το ΚΤΜ ''ξεφεύγει'').
    στη τελική θέλω ένα εντουράκι πιο καλό απο DRZ400Ε (δύναμη και κτλ) αλλά να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στην απλότητα και καθημερινότητα του DR (και στα 4000ευρά) ....
    το ξέρω πως το ιδανικό για όλες τις δουλειές δεν υπάρχη , αλλά κάτι που να φέρνει προς τα 'κει..... :rotflmao:
    thanks

    Ζητάς κάτι το οποίο είναι πολύ δύσκολο, ως ακατόρθωτο. Θα σου πρότεινα ένα KTM 400 EXC, το οποίο είναι ίσως το πιο αξιόπιστο 4χρονο KTM, που σαφώς θα πρέπει να κάνεις τη συντήρηση που χρειάζεται στην ώρα του.

    Το 450 είναι αρκετά πιο απότομο

  5. #230
    A cold-hearted bastard Το avatar του/της Gares'
    Εγγραφή
    27/07/2005
    Μηνύματα
    432
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ZooMan
    καλά τώρα μπήκα σε άσχημο τρυπάκι..... δεν ξέρω αν ξεφεύγω αλλά σκέφτομαι και αυτό http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/557951/
    αυτό σε σχέση με DRZ (καλά δύναμη αναρτηση κιλά δεν το συγκρίνω) και τη καθημερινότητα, να το προτιμήσω ή να πάω στο WR ή τελικά να τα ξεχάσω όλα και να μείνω σουζουκας... βασικά δε θέλω να ξεφύγω (πολύ) απο τη ''νοοτροπία'' του DRZ (μάλλον το ΚΤΜ ''ξεφεύγει'').
    στη τελική θέλω ένα εντουράκι πιο καλό απο DRZ400Ε (δύναμη και κτλ) αλλά να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στην απλότητα και καθημερινότητα του DR (και στα 4000ευρά) ....
    το ξέρω πως το ιδανικό για όλες τις δουλειές δεν υπάρχη , αλλά κάτι που να φέρνει προς τα 'κει..... :rotflmao:
    thanks
    Γενικά να ξέρεις οτι το DRZ δεν το λες ακριβώς εντούρο.Είναι αρκετά βαρύ για εντούρο (140 kg full).Είναι πιο πολύ trail μηχανάκι (ντεμι κατάσταση).Ο κινητήρας του είναι πιο ήπιος σε σχέση με τα εντουρο μηχανάκια και δεν θέλει την ίδια φροντίδα και για αυτό κάνει και για καθημερινές μετακινήσεις.Τα μηχανάκια που λες παραπάνω είναι δύσκολο να τα κυκλοφορείς καθημερινά.Είναι κυριώς φτιαγμένα για να δουλεύουν σε ψηλές στροφές και το καθημερινό 1η-2η στην κίνηση τα φθίρει.Επίσης όπως είπαν και οι παραπάνω χρειάζονται πολύ συχνότερα λάδια,ξύδια και λοιπά αναώσιμα σε σχέση με το DRZ σου.Τώρα από εκεί και πέρα επιλέγεις εσύ.Πάντου πας με όλα δεν είναι το θέμα το μηχανάκι αλλά ο αναβάτης
    Yesterday is history.
    Tommorow is mystery.
    But today is a gift.
    That is why it is called the "present"...

  6. #231
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αν κάποιος ψάχνει για εντουρακι 4Τ αυτό φαίνεται καλή επιλογή σε καλή τιμή. Έτυχε να το δω και είπα να το αναφέρω.

    http://forum.enduro-republic.gr/foru...hp?f=16&t=3078

  7. #232
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Θα σου πρότεινα ένα KTM 400 EXC, το οποίο είναι ίσως το πιο αξιόπιστο 4χρονο KTM, που σαφώς θα πρέπει να κάνεις τη συντήρηση που χρειάζεται στην ώρα του.
    Και του οποίου - εντελώς συμπτωματικά - είσαι κάτοχος ...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Το 450 είναι αρκετά πιο απότομο
    Στο racing kit δίνουν και βελόνες πλεξίματος (Νο 8 αν θυμάμαι καλά ...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  8. #233
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Να κι ενα 2Τ 300αρι για όποιον ψάχνει...

    EXC 300 '02 ---> 2000

    http://forum.enduro-republic.gr/foru...hp?f=16&t=3244

  9. #234
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pilgrimage
    Εγγραφή
    06/04/2010
    Μηνύματα
    100
    Να μαι΄, χεχε.Λοιπόν,

    Το κοιτάω προς 4τ γιά να είναι πιό φιλικό σε καθημερινή χρήση(θα ναι το μόνο μου μέσο) και γιατί θέλω να κάνω κάνα ταξιδάκι σε περίμετρο 500 χμ.Επίσης μεταχειρισμένο γιατί δεν έχω και δεν πιστέυω πως είναι καλό γιά την τσέπι πρώτη μηψανή και καινούρια.Μοντέλα που μου έκατσαν στο μυαλό είναι το KLX και το XR στα 250 κυβικά.Δεν είμαι (ακόμα :P) χαρντκορ εντουράς οπότε οι στο χώμα θα έχω ποιό ήπιους τόνους.Λέει ή να κοιτάξω κάποιο 2τ και ας με ταλαιπωρήσει?Αυτά


    Να προσθέσω τα λεφτά θα ναι κάπου στα 1500
    Get your motor running..

  10. #235
    Recalibrate... Το avatar του/της stako
    Εγγραφή
    10/02/2003
    Μηνύματα
    1.591
    Μήπως εννοείς περίμετρο 50 χλμ???

  11. #236
    οντως φιλε.Με enduro μηχανη να κανεις 500km δυσκολο ειναι...Εδω μεχρι την χαλκιδα να πας σου βγαινει η παναγια...

    Τωρα αμα γουσταρεις δρομους μικρους και οχι εθνικη οδο ειναι ωραια....
    http://www.youtube.com/watch?v=P-odnY4tEKo

  12. #237
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pilgrimage
    Εγγραφή
    06/04/2010
    Μηνύματα
    100
    Ε μιά στο τόσο ωρέ σεις.Ηράκλειο είμαι έ χανιά,νότια κρήτη ,άγιο νικόλαο το πήγαινε έλα με βγάζει max 300 αλλά δεδομένου οτί το σκέφτομαι από δρομάκια ανεβαίνει λέμε άμα! ΜΕ 4χρονο δεν θα είναι εύκολο?

    EDIT : Το πήγαινε-έλα σε κάθε προορισμό διαφορετικά όχι άθροισμα
    Get your motor running..

  13. #238
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Pilgrimage
    Ε μιά στο τόσο ωρέ σεις.Ηράκλειο είμαι έ χανιά,νότια κρήτη ,άγιο νικόλαο το πήγαινε έλα με βγάζει max 300 αλλά δεδομένου οτί το σκέφτομαι από δρομάκια ανεβαίνει λέμε άμα! ΜΕ 4χρονο δεν θα είναι εύκολο?

    EDIT : Το πήγαινε-έλα σε κάθε προορισμό διαφορετικά όχι άθροισμα

    Μάλιστα, Ηράκλειο. Ηράκλειο είμαι και εγώ. Υπάρχει μεγάλη παρέα από εντουράδες στη πόλη.
    Αν θες να πραγματικό enduro, ξέχνα τα 500 χιλιόμετρα. 150 τη μέρα μαξ και είσαι οκ. Πας σε κανονικό enduro μοτόρι.
    Αλλιώς κοιτάς σε ταξιδιωτικό enduro, drz, xchalenge, pampera.
    Καλλυτερα 4τ αν θες και αποστάσεις.



  14. #239
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pilgrimage
    Εγγραφή
    06/04/2010
    Μηνύματα
    100
    να τα ξεχάσω?δηλαδη καμιά νότια κρήτη δεν με βγάζει?
    όταν λες κανονικό δεν είναι υποχρεωτικό δίχρονο ε?
    Get your motor running..

  15. #240
    τατετραχρονα για την κρητη θα ειναι ομορφα...Ομως για να πηγαινεις χανια θα εχεις δυσκολιες....
    http://www.youtube.com/watch?v=P-odnY4tEKo

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να παρω;
    από adam_tsouk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 19:43
  2. Τι να παρω ? GSXR 750 ή GSXR 1000
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 17:42
  3. Αγορά 250 - Τι να πάρω ρε παιδιά?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 19:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF