Σελίδα 17 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 7121314151617181920212227 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 241 έως 255 από 518

Θέμα: πρωτο enduraki.τι να παρω? (συγχώνευση σχετικών συζητήσεων)

  1. #241
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pilgrimage
    Εγγραφή
    06/04/2010
    Μηνύματα
    100
    Που είναι ο τυπάς που πήγε ινδία με το XR να μας πει τι γίνεται με τα ταξίδια?
    Get your motor running..

  2. #242
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Pilgrimage
    να τα ξεχάσω?δηλαδη καμιά νότια κρήτη δεν με βγάζει?
    όταν λες κανονικό δεν είναι υποχρεωτικό δίχρονο ε?
    Όχι δίχρονο. 4Τ.
    Κοίτα, αφού θες καθημερινό μηχανάκι τα enduro θα πρέπει να τα ξεχάσεις. Δε κάνουν για αυτή τη δουλειά, έχουν υψηλό κόστος χρήσης, συν το γεγονός ότι τα περισσότερα δεν έχουν καν κλειδιά. Θα φοβάσαι να το αφήνεις από τα μάτια σου.
    Βρες ένα Yamaha WR250R (φίλος το έχει και ακολουθεί κανονικά enduro, μόλις γυρίσαμε βασικά) ή ένα Kawasaki KLX 250. (είναι και σε καλή τιμή).

    Τελευταία επιλογή θα σου έβαζα το DRZ400 το οποίο όμως είναι αρκετά πιο βαρύ.

  3. #243
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pilgrimage
    Εγγραφή
    06/04/2010
    Μηνύματα
    100
    το KLX μου αρέσει τρελά και είχα πετύχει μερικά του '99 με 1300 ευρά αλλά με είπαν ότι είναι βαρύ και έτσι αλλά ούτος ή άλλως δεν πάω επαγγλελματικό enduro. Βόλτα στα χώματα και καμιά μακακία στο βουνό να περάσει η ώρα.
    Απόψεις για το Εξαρακι?
    Get your motor running..

  4. #244
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Pilgrimage
    το KLX μου αρέσει τρελά και είχα πετύχει μερικά του '99 με 1300 ευρά αλλά με είπαν ότι είναι βαρύ και έτσι αλλά ούτος ή άλλως δεν πάω επαγγλελματικό enduro. Βόλτα στα χώματα και καμιά μακακία στο βουνό να περάσει η ώρα.
    Απόψεις για το Εξαρακι?

    Μιλάω για το καινούριο KLX. Να το βρεις μεταχείρο. Κανένας δε πάει επαγγελματικά enduro. Τη κάβλα μας κάνουμε.
    Τo XR είναι παλιό, άμα σου σβήσει σε κανά ανηφόρι άντε να το βάλεις μπροστά & δύσκολο να βρεις πλέον κάποιο καθαρό. Θα πήγαινα για πιο καινούριο μηχανάκι.


  5. #245
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pilgrimage
    Εγγραφή
    06/04/2010
    Μηνύματα
    100
    επειδή υπάρχει περιορισμός στα 2000 ευρώ όποτε τα καινούρια είναι απαγορευτικά προς το παρών όποτε το βλέπω σε κάποιο μετάχειρο μέχρι να πάω σε κάτι ποιό σοβαρό.
    Get your motor running..

  6. #246
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Γειά σας...

    Μια και το καλοκαίρι πλησιάζει
    Μια που δύσκολα μπορώ να ΞΑΝΑ ευχαριστηθώ SS
    Μια που η αστυνομιά ειναι παντού και η πινακίδα στο SS δε θα υπάρχει
    Μια που μετά από την πίστα, ήθηλα να ασχοληθώ και με το χώμα
    Μια που οι καιροί ειναι δύσκολοι και οι μεταπωλήσεις ακόμα πιο δύσκολες

    Σκέφτομαι να κοιτάζω για χωμάτινο μηχανάκι

    Τι σκέφτομαι...

    ktm exc 200/250 ή μήπως κανένα 450?:hypnotize
    wrf 250/450

    ίσως και crf...

    θέλω την άποψή σας

    Τα ktm θα ειναι από 2008 και μετά
    τα yamaha με τα αλουμινένια πλάισια (2007+)
    το crf δεν ξέρω...(σίγουρα από 2006 και μετά)

    Αναλογα με το μηχανάκι θα εξαρτηθεί και η χρήση

    Θέλω ενα μηχανάκι για βόλτες στο βουνό...
    Δε θέλω κάτι που θα με κουράζει...(125)
    Θέλω κατι αξιόπιστο...(ΠΟΛΥ βασικό)
    Θα ήθελα να μην χρησιμοποιώ τρέιλερ (στην περίπτωση του crf θα αναγκαστώ να αγοράσω)
    Θα ήθελα στις εντουροβόλτες να πηγαίνω καβάλα στο μηχανάκι και οχι με το αμάξι

    Θέλω τις απόψεις σας και τις συμβουλές σας

  7. #247
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16

    Θέλω ενα μηχανάκι για βόλτες στο βουνό...
    Δε θέλω κάτι που θα με κουράζει...(125)
    Θέλω κατι αξιόπιστο...(ΠΟΛΥ βασικό)
    Θα ήθελα να μην χρησιμοποιώ τρέιλερ (στην περίπτωση του crf θα αναγκαστώ να αγοράσω)
    Θα ήθελα στις εντουροβόλτες να πηγαίνω καβάλα στο μηχανάκι και οχι με το αμάξι

    Θέλω τις απόψεις σας και τις συμβουλές σας
    τετραχρονο θα παρεις... ή 4.5αρι yamaha ή 400αρι ΚΤΜ .

    αν εχεις φραγκα για κατι καινουργιο παίρνεις ενα 400αρι ΒΕΤΑ και τα κανεις ολα και συμφερεις

  8. #248
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    τετραχρονο θα παρεις... ή 4.5αρι yamaha ή 400αρι ΚΤΜ .

    αν εχεις φραγκα για κατι καινουργιο παίρνεις ενα 400αρι ΒΕΤΑ και τα κανεις ολα και συμφερεις
    5000 ειναι τα λεφτά που θέλω να φτάσω

    άντε να ανέβω κανένα 500 αν ειναι κάτι πολύ καλό

    επιθυμία ειναι να παίξω στα 4000-4500

    για Beta δεν ξέρω τίποτα...

    βασικός παράγοντας η αξιοπιστία και η υποστήριξη
    επίσης όσο λιγότερες ανάγκες συντήρησης έχει τόσο καλύτερα... (αν μπορώ να το κάνω και μόνος μου, ακόμα καλύτερα)

    πάντως προτιμώ ktm απο yamaha

    γιατι βγάλαμε έξω τα δίχρονα?

  9. #249
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16


    για Beta δεν ξέρω τίποτα...

    βασικός παράγοντας η αξιοπιστία και η υποστήριξη
    επίσης όσο λιγότερες ανάγκες συντήρησης έχει τόσο καλύτερα... (αν μπορώ να το κάνω και μόνος μου, ακόμα καλύτερα)

    πάντως προτιμώ ktm απο yamaha

    γιατι βγάλαμε έξω τα δίχρονα?
    τα BETA υπο νέα αντιπροσωπέια και μηχανακια πλεον ολο δικά της προσφερει ακριβως αυτα που εγραψες παραπανω, αξιοπιστία και σοβαρη υποστηριξη! Αν και τα πιο συμφεροντα μηχανακια εντουρο αυτη τη στιγμή στην αγορα , χρειαζεσαι 8990 ευρω για να αποκτησεις αυτο το κοσμημα...

    τα διχρονα τα εβγαλα απ΄έξω επειδη ζητας να μη φορτωνεις τρεϊλερ... για αυτο εβγαλα και το 2.5 τετραχρονο...

    μερικες καλες περιπτωσεις:

    http://forum.enduro-republic.gr/foru...hp?f=16&t=3643

    http://forum.enduro-republic.gr/foru...hp?f=16&t=3638

    http://forum.enduro-republic.gr/foru...hp?f=16&t=3078

    http://forum.enduro-republic.gr/foru...hp?f=16&t=3400

    http://forum.enduro-republic.gr/foru...hp?f=16&t=3440

  10. #250
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    τα διχρονα τα εβγαλα απ΄έξω επειδη ζητας να μη φορτωνεις τρεϊλερ... για αυτο εβγαλα και το 2.5 τετραχρονο...
    δηλαδή με ενα δίχρονο 200/250 ή με το wrf δε μπορώ να ανέβω Καλλιθέα Βαρυμπόμπη κινούμενος με 70-80 Km/h. Ξέρω πως δεν ειναι και το καλύτερο από την άποψη οτι το μηχανάκι θα γράφει άχρηστες ώρες, αλλα ειναι απαγορεύτικό?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS


    μερικες καλες περιπτωσεις:

    http://forum.enduro-republic.gr/foru...hp?f=16&t=3400
    αυτό το έχω προσέξει και εγώ και μου αρέσει πάρα πολύ. Δεν ειναι όμως μειοέκτημα που έχει κάνει τόσα χιλιόμετρα στην άσφαλτο?


    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    τα BETA υπο νέα αντιπροσωπέια και μηχανακια πλεον ολο δικά της προσφερει ακριβως αυτα που εγραψες παραπανω, αξιοπιστία και σοβαρη υποστηριξη! Αν και τα πιο συμφεροντα μηχανακια εντουρο αυτη τη στιγμή στην αγορα , χρειαζεσαι 8990 ευρω για να αποκτησεις αυτο το κοσμημα.
    Δεκτά αυτά που λές (και σε πιστεύω απόλυτα), αλλα έχω και εγώ τα κολλήματά μου...

    Από οτι κατάλαβα το crf δεν σου αρέσει καθόλου σαν ιδέα...

    Επίσης δε θέλω να πάρω ktm πριν το 2008 μιας και απ΄οτι διαβάζω βελτιώθηκαν πολύ στο θεμα πλαισίου/σταθερότητας από εκει και μετά. Επίσης είναι και πιο ωραία:smilea:

    Η συντήρηση των δίχρονων δεν ειναι πιο απλή από αυτή των τετράχρονων?
    Δηλαδή σε ενα δίχρονο και να αμελήσεις λίγο των αλλαγή πιστονιού δεν έγινε και τίποτα, αλλα σε ενα τατράχρονο μια αντίστοιχη αμέλεια μπορεί να στοιχίσει τον κινητήρα...

    Ευχαριστώ για τις συμβουλές

  11. #251
    βουρ για το βουνο Το avatar του/της dond4le
    Εγγραφή
    16/05/2009
    Μηνύματα
    493
    Δεν εχω ξαναμπει σε χωμα......(μονο μια βολτιτσα ενα ktm 250 exc για κανα δεκαλεπτο και απλα κολλησα).

    Ερωτησεις:

    1.Αναμεσα σε WRF250 04' και Husqvarna te250 05' με 2000xil περιπου και τα 2 ποιο να προτημισω.

    Να πω πως και στα 2 θα κανω ανταλλαγη με το SV650 που εχω.

    Το yamaha το παιρνω απευθειας ανταταλαγη ενω το Ηus εχει 2700 και θα μου δωσει την διαφορα.

    2.Ποιο εχει καλυτερη μεταπολητικη?

    3.Ανταλακτικα-σερβις-αξιοπηστια ποιο εχει τα παραπανω +?

    4.Ενας εξοπλισμος ποσο θα κοστισει για αρχαριο. Χαλαρα πραγματα εντουραδα ποιο πολυ?

    5.Επειδη η κριση εμας τους φοιτητες μας ''βαραει'' αλλυπητα και δεν εχουμε πολλα ? για τις καυλες

    μας μηπως ενα διχρονο 200 η 300 θα μου εβγαινε ποιο οικονομικο και στην αγορα αλλα και στην συντηρηση και ισως το κρατουσα και περισοτερο καιρο απο οτι ενα 4τ 250αρι. ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΕΝΤΟΥΡΟ ΧΡΗΣΗ?



    Το ξερω οτι εχουν χιλιουποθει τετοιες απορειες αλλα ειναι τοσα πολλα που μπερδευομαι οσες φορες και ανα τα διαβασα.

  12. #252
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dond4le
    Δεν εχω ξαναμπει σε χωμα......(μονο μια βολτιτσα ενα ktm 250 exc για κανα δεκαλεπτο και απλα κολλησα).

    Ερωτησεις:

    1.Αναμεσα σε WRF250 04' και Husqvarna te250 05' με 2000xil περιπου και τα 2 ποιο να προτημισω.

    Να πω πως και στα 2 θα κανω ανταλλαγη με το SV650 που εχω.

    Το yamaha το παιρνω απευθειας ανταταλαγη ενω το Ηus εχει 2700 και θα μου δωσει την διαφορα.

    2.Ποιο εχει καλυτερη μεταπολητικη?

    3.Ανταλακτικα-σερβις-αξιοπηστια ποιο εχει τα παραπανω +?

    4.Ενας εξοπλισμος ποσο θα κοστισει για αρχαριο. Χαλαρα πραγματα εντουραδα ποιο πολυ?

    5.Επειδη η κριση εμας τους φοιτητες μας ''βαραει'' αλλυπητα και δεν εχουμε πολλα ? για τις καυλες

    μας μηπως ενα διχρονο 200 η 300 θα μου εβγαινε ποιο οικονομικο και στην αγορα αλλα και στην συντηρηση και ισως το κρατουσα και περισοτερο καιρο απο οτι ενα 4τ 250αρι. ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΕΝΤΟΥΡΟ ΧΡΗΣΗ?



    Το ξερω οτι εχουν χιλιουποθει τετοιες απορειες αλλα ειναι τοσα πολλα που μπερδευομαι οσες φορες και ανα τα διαβασα.
    Προσωπικα θα διαλεγα το WRF250 04' !

    Κυριως απο θεμα αξιοπιστιας και ανταλακτικων..!

    Βασικο ρολο παντως παιζει και σε τι κατασταση θα το παρεις ( σε συγκριση με το Husqvarna )


  13. #253
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Λοιπόν μιας και το έψαχνα καιρό κι εγώ και ξέρω τα σχετικά:

    - Το Husqvarna είναι σαφώς καλύτερο μηχανάκι και σαν κινητήρα και σαν αναρτήσεις και σαν στήσιμο. Ειδικά εκείνες τις χρονολογίες ήταν το καλύτερο σε όλα τα συγκριτικά

    - Το Husqvarna λόγω πιο κοντής διαδρομής και πιο υψηλού στροφαρίσματος είναι το πιο δυνατό από τα 250 της εποχής έως το 2007 περίπου. Ίσως το μόνο αξιόλογο 250 της εποχής το οποίο στέκεται καλά ακόμη και σήμερα. Όλα τα άλλα ήταν αδύναμα.

    -Το WR250 είναι ίσως το πιο αδύναμο από τα 250 της εποχής. Το 450 είναι πολύ καλό όμως

    - Τα 2700 είναι πολλά για το Husqvarna. 2200-2500 (το πολύ) είναι πιο λογική τιμή. Δικαιολογείται μόνο εαν είναι πολύ προσεγμένο και εχει κάνει rebuild σχετικά πρόσφατα ή έχει ελάχιστες ώρες λειτουργίας.

    - Να υπολογίσω ότι το WR το παίρνεις γύρω στα 4000? Και αυτά πολλά είναι. Δεν θα έδινα πάνω από 3000.

    Εγώ θα έπαιρνα Husqvarna. Και πήρα δηλαδή αλλά το ΤΕ450 '04

    -----

    Μεταπωλητική αξία έχει λίγο πιο υψηλή το WR αλλά συνήθως φεύγουν εύκολα τα 450. Τα 250 όχι τόσο. Οπότε ελάχιστη η διαφορά. Στην πράξη δεν έχουν διαφορά ή πιθανά να χάνεις λιγότερα (ή καθόλου) από το Husqvarna μιας και το αγοράζεις και πιο φθηνά.

    Ανταλακτικά υπάρχουν σε δύο καταστήματα (Αθήνα & Θεσ/νίνη) αλλά μόλις άνοιξε και επίσημη αντιπροσωπία και στην Ελλάδα και δεν θα έχεις πια κανένα πρόβλημα. Εχω και διευθύνσεις σε USA & UK που πήρα όλα τα ανταλλακτικά για το rebuild που έκανα στην μισή τιμή σχεδόν (με τα μεταφορικά) οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ακόμη και στην τιμή.

    Όσον αφορά τις τιμές, μιας και κάποιος φίλος μόλις έκανε rebuild ενα YZF450, kάποια ανταλλακτικά είναι πιο ακριβά της Husqvarna και κάποια άλλα είναι πιο ακριβά της Yamaha. Σαν σύνολο είναι περίπου το ίδιο κόστος επισκευής.

    Αξιοπιστία το WR450 έχει μεγάλη αλλά το 250 πρέπει να το ζορίζεις περισσότερο λόγω έλειψης δύναμης οπότε είναι στα ίδια με το Husqvarna. Κανενα δεν θα σου βγάλει καμιά περίεργη βλάβη εαν ακολουθείς ευλαβικά την συντήρησή που πρέπει να γίνεται. Κυρίως Λάδια φίλτρα συχνά και έλεγχο/ρύθμισμα βαλβίδων. Δεν χρειάζονται περισσότερα.

    ----

    Ο εξοπλισμός είναι ο ίδιος, είτε πρόκειται για χαλαρή εντουράδα, είτε για αγώνες. Δεν ξέρεις που παραφυλάει η στραβή.

    - Κράνος ...... 50-150 ευρώ
    - Μπότες ...... 100-200 ευρώ
    - Γάντια ...... 25-45 ευρώ
    - Θώρακας ...... 70-120 ευρώ
    - Επιαγκωνίδες ...... 20-40 ευρώ
    - Επιγωνατίδες ...... 30- 70 ευρώ
    - Στολή (μπλούζα-πανελόνι) ...... 80-150 ευρώ
    - Μπουφάν ...... 100-180 ευρώ

    Τα παραπάνω έχουν μπει με σειρά προτεραιότητας αλλά είναι απαραίτητα όλα (εκτός από το μπουφαν αναλόγως τον καιρό). Οι τιμές αφορούν μεταχειρισμένο εξοπλισμό ή και καινουργιο εξοπλισμό. Για μεταχειρισμένο εξοπλισμό κάνε μια βόλτα και από τον Καρρερ.

    ----

    Ενα 2Τ σαφώς και θα ήταν πιο οικονομικό και στην αγορά (ελάχιστη διαφορά) αλλά κυρίως στην συνήρηση. Ενα 4Τ για να γίνει rebuild μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας κοστίζει 1000-1500 ευρώ ανάλογα. Το 2Τ δεν θα σου κοστίσει πάνω από 500. Θα χρειαστεί ίσως ενα πιστονάκι πιο νωρίς αλλά δεν είναι ακριβό αυτό.

    ----

    Η τελική επιλογή σου εξαρτάται από την κατάσταση (και την τιμή) που θα είναι τα δύο μηχανάκια που έχεις δει. Καλό έιναι να πάρεις αυτό με τις λιγότερες ώρες λειτουργίας από το τελευταίο rebuild. Όπως είπα εαν χρειαστεί να ανοίξεις κινητήρα θέλεις 1000 ευρώ τουλάχιστον (300 μόνο ο μάστορας για να τον ανοιξει-κλείσει). Πήγαινέ τα σε ένα μάστορα να τα τσεκάρει (όσο μπορεί) και να σου πει και τα περιφερειακά τους τι λένε. Τσεκάρετε και τις αναρτήσεις τους. Ενα service αναρτήσεων κάνει γύρω στα 250 ευρώ (εμπρός και πίσω). Αυτό είναι ίδιο έξοδο σε 2Τ & 4Τ.

    ----

    Συμπέρασμα:

    Εαν είναι σε καλή κατάσταση και τα δύο εγώ θα έπαιρνα το Husky με 2300 ευρώ.

    Αλλιώς μην δώσεις πάνω από 2000 για κανένα τους μιας και θα δώσεις άλλα 1000+ επιπλέον για να τα συμαζέψεις.



  14. #254
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
    5000 ειναι τα λεφτά που θέλω να φτάσω

    άντε να ανέβω κανένα 500 αν ειναι κάτι πολύ καλό

    επιθυμία ειναι να παίξω στα 4000-4500

    για Beta δεν ξέρω τίποτα...

    βασικός παράγοντας η αξιοπιστία και η υποστήριξη
    επίσης όσο λιγότερες ανάγκες συντήρησης έχει τόσο καλύτερα... (αν μπορώ να το κάνω και μόνος μου, ακόμα καλύτερα)

    πάντως προτιμώ ktm απο yamaha

    γιατι βγάλαμε έξω τα δίχρονα?
    Εαν θέλεις 4Τ και ελάχιστη συντήρηση τότε παίρνεις με κλειστά μάτια YAMAHA WR450. Όλα τα άλλα είναι ίδια σε συντήρηση. Το WR θέλει λιγότερο προσοχή και αντέχει περισσότερο εαν την παραμελήσεις. Αν και δεν βλέπω τον λόγο να μην αλλάζεις συχνά λάδια και φίλτρο και να ελέγχεις/ρυθμίζεις τις βαλβίδες. Αυτή είναι ουσιαστικά η καθημερινή συντήρηση που χρειάζονται.

    Το 2Τ χρειάζεται σαφώς λιγότερα χρήματα για συντήρηση (1/3 από τα 4Τ), είναι πιο απλή και δεν ασχολείσαι με βαλβίδες.

    Τα 2Τ μην τα αποκλείεις. Μια χαρά θα σε πάνε όπου θέλεις αρκεί να μην δουλεύεις με σταθερό γκάζι ούτε και με τέρμα γκάζι.

    Πάντως μην κολλάς και δεν χρειάζεται να ψάχνεις μόνο τελευταία μοντέλα. Για ερασιτεχνική χρήση οποιοδήποτε μοντέλο από το 2004 και μετά είναι μια χαρά. Τις διαφορές τις καταλαβαίνεις μόνο όταν κυνηγάς τον χρόνο.

    Για τα ΚΤΜ έχεις δίκιο για τα μοντελα 2008+ αλλά μόνο όσον αφορά την πίσω ανάρτηση που δουλεύει πια σωστά. Όχι ότι θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και με τα προηγούμενα μοντέλα αλλά όντως το νέο σετάρισμα δουλεύει σωστά.


  15. #255
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Εαν θέλεις 4Τ και ελάχιστη συντήρηση τότε παίρνεις με κλειστά μάτια YAMAHA WR450. Όλα τα άλλα είναι ίδια σε συντήρηση. Το WR θέλει λιγότερο προσοχή και αντέχει περισσότερο εαν την παραμελήσεις. Αν και δεν βλέπω τον λόγο να μην αλλάζεις συχνά λάδια και φίλτρο και να ελέγχεις/ρυθμίζεις τις βαλβίδες. Αυτή είναι ουσιαστικά η καθημερινή συντήρηση που χρειάζονται.
    Λάδια φίλτρα δεν έχω πρόβλημα να αλλάζω, ακόμα και μετά από κάθε βόλτα.
    Για βαλβίδες έχω ένα θέμα, αφού θα πρέπει να τρέχω σε μάστορα (εκτός αν ειναι τόσο εύκολο που μπορώ να το κάνω και εγώ) και δεν έχω τόσο χρόνο στις καθημερινές (άτιμη δουλειά).

    Για να καταλάβω οταν λέει στις τόσες ώρες άλλαξε πιστόνι (σε 4τ) και εγώ δεν το αλλάξω...θα σπάσει ή απλά θα πέσει ηα απόδοση, θα καίει λαδια κτλ?


    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Το 2Τ χρειάζεται σαφώς λιγότερα χρήματα για συντήρηση (1/3 από τα 4Τ), είναι πιο απλή και δεν ασχολείσαι με βαλβίδες.

    Τα 2Τ μην τα αποκλείεις. Μια χαρά θα σε πάνε όπου θέλεις αρκεί να μην δουλεύεις με σταθερό γκάζι ούτε και με τέρμα γκάζι.
    Εγώ προσωπικά δίχρονο θα ηθελα. Είναι και πιο ελαφριά (σαν αίσθηση λέει πολλά) και πιό απλά στη συντήρηση.
    Άρα μπορούν να περπατήσουν και λίγο εθνική για να φτάσουμε στο χώμα...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Πάντως μην κολλάς και δεν χρειάζεται να ψάχνεις μόνο τελευταία μοντέλα. Για ερασιτεχνική χρήση οποιοδήποτε μοντέλο από το 2004 και μετά είναι μια χαρά. Τις διαφορές τις καταλαβαίνεις μόνο όταν κυνηγάς τον χρόνο.

    Για τα ΚΤΜ έχεις δίκιο για τα μοντελα 2008+ αλλά μόνο όσον αφορά την πίσω ανάρτηση που δουλεύει πια σωστά. Όχι ότι θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και με τα προηγούμενα μοντέλα αλλά όντως το νέο σετάρισμα δουλεύει σωστά.

    Αφού θα το πάρω που θα το πάρω, ας πάρω κατευθείαν κατι καλό.
    Επιπλέον θεωρώ οτι θα είναι και πιο εύκολη η μεταπώληση σε περίπτωση που παρω ΚΤΜ 2008+


Παρόμοια θέματα

  1. Τι να παρω;
    από adam_tsouk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 19:43
  2. Τι να παρω ? GSXR 750 ή GSXR 1000
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 17:42
  3. Αγορά 250 - Τι να πάρω ρε παιδιά?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 19:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF