Σελίδα 18 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 8131415161718192021222328 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 256 έως 270 από 518

Θέμα: πρωτο enduraki.τι να παρω? (συγχώνευση σχετικών συζητήσεων)

  1. #256
    Με 4.500 5.000 παίρνεις ανετα 08 μηχανακι 250 exc -f η κανα διχρονο 250 exc 08 η κανα six days

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  2. #257
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
    Λ



    Αφού θα το πάρω που θα το πάρω, ας πάρω κατευθείαν κατι καλό.
    Επιπλέον θεωρώ οτι θα είναι και πιο εύκολη η μεταπώληση σε περίπτωση που παρω ΚΤΜ 2008+


    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  3. #258
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
    Λάδια φίλτρα δεν έχω πρόβλημα να αλλάζω, ακόμα και μετά από κάθε βόλτα.
    Για βαλβίδες έχω ένα θέμα, αφού θα πρέπει να τρέχω σε μάστορα (εκτός αν ειναι τόσο εύκολο που μπορώ να το κάνω και εγώ) και δεν έχω τόσο χρόνο στις καθημερινές (άτιμη δουλειά).

    Για να καταλάβω οταν λέει στις τόσες ώρες άλλαξε πιστόνι (σε 4τ) και εγώ δεν το αλλάξω...θα σπάσει ή απλά θα πέσει ηα απόδοση, θα καίει λαδια κτλ?

    Έλεγχο στις βαλβίδες μπορείς να κάνεις. Δεν είναι πολύ δύσκολο. Ρύθμισμα δεν είναι απαραίτητο ότι θα θέλουν συχνά. Τσεκάρισμα όμως θέλουν.

    Εξαρτάται από το τι κατάσταση είναι το πιστόνι σε αυτές τις ώρες. Εξαρτάται πως το δουλεύεις, τι λάδια βάζεις και κάθε πόσο κλπ. Μπορεί στις ίδιες ώρες το πιστόνι να αντέχει για άλλες τόσες στα δικά σου χέρια ή να είναι έτοιμο να κολλήσει. Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος εαν δεν το ανοίξεις και το δεις. Γι αυτό και λένε συγκεκριμένες ώρες. Και το κατέβασμα και άνοιγμα κινητήρα μόνο κοστίζει 300 ευρώ εργατικά. Εαν πάλι το κάνεις μόνος σου τότε δεν υπάρχει θέμα. Εκτός από το πιστόνι πιθανά να χρειάζεσαι και ρουλεμάν στροφάλου μαζί.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
    ...
    Εγώ προσωπικά δίχρονο θα ηθελα. Είναι και πιο ελαφριά (σαν αίσθηση λέει πολλά) και πιό απλά στη συντήρηση.
    Άρα μπορούν να περπατήσουν και λίγο εθνική για να φτάσουμε στο χώμα...

    Μπορούν να περπατήσουν όσο θέλεις στην Εθνική και δεν έχει σχέση τόσο η ταχύτητα. Ανάλογα το γρανάζωμα μπορείς να πας και 120+ αρκεί να μην είσαι κοντά στην τελική σου. Μια ταχύτητα στα 100 μπορείς πάντως να την έχεις. Ούτως ή άλλως με περισσότερα από 110-120 θα χαλάσεις και όλα σου τα τακούνια και θα τρέμει και το τιμόνι σου λόγω τακουνιών πάλι.

    Θέλει όμως να μην έχεις σταθερό το γκάζι (ακόμη και χαμηλά). Πρέπει να παίζεις λίγο με το γκάζι άνοιγμα-κλείσιμο και είναι λίγο εκνευριστικό αυτό. Αλλιώς πας και μακριά. Εγώ με το DT200WR είχα πάει Αθήνα-Πατρα-Αθήνα με ενδιάμεσα 200χλμ trailride χωρίς πρόβλημα ούτε τότε ούτε εκ των υστέρων.

    Μάλιστα στα 2Τ τα ασφάλτινα χιλιόμετρα σου κοστίζουν και λιγότερο στην τσέπη. Απλά είναι λιγότερο βολικά από τα 4Τ.


  4. #259

  5. #260
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    το 250
    http://forum.enduro-republic.gr/foru...hp?f=16&t=3336
    αυτά πώς γίνονται 280?
    με το κλασικό κύλινδρο πιστόνι?

    άρα έχει ήδη μια ανακατασκευή?

    επίσης οι ώρες που λέει ειναι νορμαλ?

  6. #261
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Έλεγχο στις βαλβίδες μπορείς να κάνεις. Δεν είναι πολύ δύσκολο. Ρύθμισμα δεν είναι απαραίτητο ότι θα θέλουν συχνά. Τσεκάρισμα όμως θέλουν.
    Οκ, φαντόζομαι λύνω καπάκι λεφαλής και μετρώ με φιλεράκι...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Εξαρτάται από το τι κατάσταση είναι το πιστόνι σε αυτές τις ώρες. Εξαρτάται πως το δουλεύεις, τι λάδια βάζεις και κάθε πόσο κλπ. Μπορεί στις ίδιες ώρες το πιστόνι να αντέχει για άλλες τόσες στα δικά σου χέρια ή να είναι έτοιμο να κολλήσει. Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος εαν δεν το ανοίξεις και το δεις. Γι αυτό και λένε συγκεκριμένες ώρες. Και το κατέβασμα και άνοιγμα κινητήρα μόνο κοστίζει 300 ευρώ εργατικά. Εαν πάλι το κάνεις μόνος σου τότε δεν υπάρχει θέμα. Εκτός από το πιστόνι πιθανά να χρειάζεσαι και ρουλεμάν στροφάλου μαζί.
    Το παραπάνω αφορά τετράχρονα ή δίχρονα?

    Λίγο δύσκολο να λύσω κινητήρα μόνος μου. Να τον κατεβάσω γίνεται...

    Αν απλά μιλάμε για πτώση απόδοσης τότε δεν με πολυ ενδιαφέρει, αν μιλάμε για κινδυνο να τα πάρω όλα στο χέρι...με νοιάζει και με κόφτει.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Μπορούν να περπατήσουν όσο θέλεις στην Εθνική και δεν έχει σχέση τόσο η ταχύτητα. Ανάλογα το γρανάζωμα μπορείς να πας και 120+ αρκεί να μην είσαι κοντά στην τελική σου. Μια ταχύτητα στα 100 μπορείς πάντως να την έχεις. Ούτως ή άλλως με περισσότερα από 110-120 θα χαλάσεις και όλα σου τα τακούνια και θα τρέμει και το τιμόνι σου λόγω τακουνιών πάλι.
    Οκ μια χαρά τότε. Έτσι θα γλυτώσω και το τρέιλερ, αφού έχω πρόβλημα αποθήκευσής του, αυτή τη στιγμή.
    Γνωστο αυτό με τα τακούνια γι΄αυτό μιλά και για απλή μετακίνηση στην άσφαλτο.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Μάλιστα στα 2Τ τα ασφάλτινα χιλιόμετρα σου κοστίζουν και λιγότερο στην τσέπη. Απλά είναι λιγότερο βολικά από τα 4Τ.

    Αυτό απο ποιά άποψη το λές?

    Αξίζει μικρό τετράχρονο (250/280) ή θα πρέπει να το δουλεύω συνέχεια ψηλά και θα με κουράσει?

    Αν υποθέσουμε οτι ένα μηχανάκι θέλει καθε 100 ώρες πιστόνι μια λογική αντιστοιχεία ειναι 20 βόλτες?

  7. #262
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
    αυτά πώς γίνονται 280?
    με το κλασικό κύλινδρο πιστόνι?

    άρα έχει ήδη μια ανακατασκευή?

    επίσης οι ώρες που λέει ειναι νορμαλ?
    Υπάρχει έτοιμο κιτάκι για το την άυξηση κυβισμού. Δεν είναι πατέντα.

    Οι ώρες που λέει είναι οι μισές περίπου από αυτές που θα χρειαστείς να ξανανοίξεις κινητήρα και πιθανά ακόμα λιγότερες μιας και το έχει ανοίξει ήδη για να βάλει το κιτάκι. Λογικά μπορείς να ξεπεράσεις και τις 200 ώρες με νορμάλ δούλεμα κινητήρα. Αλλα όλα αυτά είναι ικασίες.

    Ο Danef είναι γνωστός (γενικά, όχι δικός μου) από τα trail ride που συμμετέχει και πιθανά να μην λέει μπούρδες. Μίλα μαζί του εαν σε ενδιαφέρει και βλέπεις.

  8. #263
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
    Οκ, φαντόζομαι λύνω καπάκι λεφαλής και μετρώ με φιλεράκι...
    ΣΩΣΤΟ


    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16

    Το παραπάνω αφορά τετράχρονα ή δίχρονα?
    Τα δίχρονα συνήθως θέλουν πιο συχνά το πιστονάκι τους


    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16

    Αν απλά μιλάμε για πτώση απόδοσης τότε δεν με πολυ ενδιαφέρει, αν μιλάμε για κινδυνο να τα πάρω όλα στο χέρι...με νοιάζει και με κόφτει.
    Όλα παίζουν. Ποτέ δεν ξέρεις. Βέβαια ξέρεις την χρήση και την συντήρηση που του έχεις κάνει οπότε πιθανόλογείς αναλογα. Λογικά μπορείς να το τρενάρεις εν το έχεις συντηρήσει σωστά.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16


    Αυτό απο ποιά άποψη το λές?

    Αξίζει μικρό τετράχρονο (250/280) ή θα πρέπει να το δουλεύω συνέχεια ψηλά και θα με κουράσει?

    Αν υποθέσουμε οτι ένα μηχανάκι θέλει καθε 100 ώρες πιστόνι μια λογική αντιστοιχεία ειναι 20 βόλτες?
    Εδώ θα ακούσεις πολλές γνώμες. Και όλες θα έχουν κάποιο δίκιο.

    Ένα 250 έχει ελαφρύτερη αίσθηση (όχι βάρος) λόγω ελαφρύτερων κινούμενων μερών στον κινητήρα και είναι πιο εύκολο σε μονοπάτια και γενικά κλειστά κομμάτια. Υπολείπεται βέβαια σε δύναμη από ενα 450. Αυτό από την μια είναι καλό γιατί η περίσσια δύναμης κάνει τον τροχό να χάνει πρόσφυση (κακό) εαν δεν μπορείς να κουμαντάρεις σωστά το γκάζι και γενικά δεν κουράζει εαν το κυνηγάς. Αντίθετα τα 450 έχουν δύναμη και πιο βαριά αίσθηση και εαν τα κυνηγήσεις σε κουράζουν όπως επίσης σε κουράζουν περισσότερα στα μονοπάτια.

    Απο την άλλη ενα 250 θέλει να είσαι πιο συγκεκριμένος με την οδήγησή του. Δεν του περισσεύει δύναμη οπότε δεν σε παίρνει πολλές φορές να είσαι λάθος ταχύτητα (πχ με μια ταχύτητα πάνω) γιατί δεν θα σε βγάλει. Θέλει στροφάρισμα για να σε βγάλει στα δύσκολα ή εαν είσαι βαρύς αναβάτης. Αυτό βέβαια σε βελτιώνει σαν οδηγό αλλά δεν μπορείς να είσαι και πολύ χαλαρός αλλά πιο συγκεντρωμένος σε αυτό που κάνεις. Ενώ το 450 μπορείς να το πας σε χαλαρότερους ρυθμούς πιο εύκολα και σου συγχωρεί κάποια λάθη σου. Επίσης λόγω του δουλέματος θέλουν και πιο σωστή συντήρηση από τα 450.

    Κάποιοι λένε ότι ειδικά για μη έμπειρους τα 250 είναι καλύτερα. Εγώ πάλι προτιμώ τα 450 γιατί δεν είμαι πιστσιρικάς για να τα κυνηγάω και θέλω και την δύμαμη και την ροπή να με ξελασπώνει. Επίσης είμαι μαλακός με το γκάζι και δεν έχω πρόβλημα.

    Σωστό και το ένα, σωστό και το άλλο


    Αρχικά δημιουργήθηκε από S16

    Αν υποθέσουμε οτι ένα μηχανάκι θέλει καθε 100 ώρες πιστόνι μια λογική αντιστοιχεία ειναι 20 βόλτες?
    Εαν θεωρήσουμε μια βόλτα = 4 ώρες ---> 100 ώρες = 25 βόλτες ---> 200 ώρες = 50 βόλτες
    Εαν θεωρήσουμε ότι κάνεις κάθε σχεδόν Κυριακή μια βόλτα ---> 1 χρόνος = 35-40 βόλτες

    Λογικά με ερασιτεχνική χρήση θα θέλεις άνοιγμα κινητήρα στα 1,5-2 χρόνια. Εξαρτάται από το πόσο συχνά βγαίνεις και τι κάνεις. Επίσης και από το πόσο άγρια δουλεύεις τον κινητήρα.


    :wacko: :wacko: :wacko:

  9. #264
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Pilgrimage
    Ε μιά στο τόσο ωρέ σεις.Ηράκλειο είμαι έ χανιά,νότια κρήτη ,άγιο νικόλαο το πήγαινε έλα με βγάζει max 300 αλλά δεδομένου οτί το σκέφτομαι από δρομάκια ανεβαίνει λέμε άμα! ΜΕ 4χρονο δεν θα είναι εύκολο?

    EDIT : Το πήγαινε-έλα σε κάθε προορισμό διαφορετικά όχι άθροισμα

    Πάρε αυτό το DRZ και θα είσαι μια χαρά. Πας όπου θέλεις κάνοντας τους απαραίτητους φυσικά συμβιβασμούς που πρέπει για να πας και χώμα και άσφαλτο και να μην πληρώνεις τα μαλιοκέφαλά σου κάθε λίγο σε service.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...hreadid=101854

  10. #265
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pilgrimage
    Εγγραφή
    06/04/2010
    Μηνύματα
    100
    και αν έχεις το μηχανάκι και γιά εντώς πόλης και κάννα ταξιδάκι θα πάει στους 8-9 μήνες?
    Get your motor running..

  11. #266
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pilgrimage
    Εγγραφή
    06/04/2010
    Μηνύματα
    100
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Πάρε αυτό το DRZ και θα είσαι μια χαρά. Πας όπου θέλεις κάνοντας τους απαραίτητους φυσικά συμβιβασμούς που πρέπει για να πας και χώμα και άσφαλτο και να μην πληρώνεις τα μαλιοκέφαλά σου κάθε λίγο σε service.

    http://www.moto.gr/forums/showthread...hreadid=101854
    Καλύπτεται με Α1 γιατί είμεθα μικροί.?
    Get your motor running..

  12. #267
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Pilgrimage
    και αν έχεις το μηχανάκι και γιά εντώς πόλης και κάννα ταξιδάκι θα πάει στους 8-9 μήνες?
    Τότε μην πάρεις εντουράκι.

    Δεν σε συμφέρει. Καλύτερα να πάρεις ένα On-Off με 1300-2000 (βρίσκεις ότι θέλεις) και να πας όποιο ταξιδάκι θέλεις άνετα και χαλαρά και να το έχεις και σαν παπί και πάρε ενα εντουράκι να το έχεις μόνο για βουνό.

    1500 ευρώ θα σου βγει το rebuild σε 1-1,5 χρόνο (το 4Τ). Με τα ίδια λεφτά παίρνεις το on-off και είσαι και πιο άνετος.

    Το DRZ-S που έβαλα παραπάνω είναι πιο πολύ On-Off από άποψης συντήρησης αλλά δεν ξέρω εαν καλύπτεται από το Α1.

  13. #268
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pilgrimage
    Εγγραφή
    06/04/2010
    Μηνύματα
    100
    τη ενοείς rebuild?

    την μηχανή την θέλω υβρίδιο γιά άσφαλτο και χώμα και το dreambike είναι το 990 adv αλλά γιά πρώτη μηχανή θα 'θελα κάτι που να το κάνει αυτό.Αν ένα KLX η XR δεν..τότε με βλέπω για anhelo ή xt 500
    Get your motor running..

  14. #269
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Pilgrimage
    τη ενοείς rebuild?

    την μηχανή την θέλω υβρίδιο γιά άσφαλτο και χώμα και το dreambike είναι το 990 adv αλλά γιά πρώτη μηχανή θα 'θελα κάτι που να το κάνει αυτό.Αν ένα KLX η XR δεν..τότε με βλέπω για anhelo ή xt 500
    α) Rebuild σημαίνει άνοιγμα του κινητήρα και άλλαγμα ότι χρειάζεται εαν χρειάζεται (πιστόνι, ελατήρια, βαλβίδες, ρουλεμάν κλπ).

    β) Το 990 Adventure δεν κάνει εντούρο. Κάνει χώμα.

    γ) Το KLX και το XR μια χαρά σου κάνει την δουλειά σου.



  15. #270
    βουρ για το βουνο Το avatar του/της dond4le
    Εγγραφή
    16/05/2009
    Μηνύματα
    493
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Λοιπόν μιας και το έψαχνα καιρό κι εγώ και ξέρω τα σχετικά:

    - Το Husqvarna είναι σαφώς καλύτερο μηχανάκι και σαν κινητήρα και σαν αναρτήσεις και σαν στήσιμο. Ειδικά εκείνες τις χρονολογίες ήταν το καλύτερο σε όλα τα συγκριτικά

    - Το Husqvarna λόγω πιο κοντής διαδρομής και πιο υψηλού στροφαρίσματος είναι το πιο δυνατό από τα 250 της εποχής έως το 2007 περίπου. Ίσως το μόνο αξιόλογο 250 της εποχής το οποίο στέκεται καλά ακόμη και σήμερα. Όλα τα άλλα ήταν αδύναμα.

    -Το WR250 είναι ίσως το πιο αδύναμο από τα 250 της εποχής. Το 450 είναι πολύ καλό όμως

    - Τα 2700 είναι πολλά για το Husqvarna. 2200-2500 (το πολύ) είναι πιο λογική τιμή. Δικαιολογείται μόνο εαν είναι πολύ προσεγμένο και εχει κάνει rebuild σχετικά πρόσφατα ή έχει ελάχιστες ώρες λειτουργίας.

    - Να υπολογίσω ότι το WR το παίρνεις γύρω στα 4000? Και αυτά πολλά είναι. Δεν θα έδινα πάνω από 3000.

    Εγώ θα έπαιρνα Husqvarna. Και πήρα δηλαδή αλλά το ΤΕ450 '04

    -----

    Μεταπωλητική αξία έχει λίγο πιο υψηλή το WR αλλά συνήθως φεύγουν εύκολα τα 450. Τα 250 όχι τόσο. Οπότε ελάχιστη η διαφορά. Στην πράξη δεν έχουν διαφορά ή πιθανά να χάνεις λιγότερα (ή καθόλου) από το Husqvarna μιας και το αγοράζεις και πιο φθηνά.

    Ανταλακτικά υπάρχουν σε δύο καταστήματα (Αθήνα & Θεσ/νίνη) αλλά μόλις άνοιξε και επίσημη αντιπροσωπία και στην Ελλάδα και δεν θα έχεις πια κανένα πρόβλημα. Εχω και διευθύνσεις σε USA & UK που πήρα όλα τα ανταλλακτικά για το rebuild που έκανα στην μισή τιμή σχεδόν (με τα μεταφορικά) οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ακόμη και στην τιμή.

    Όσον αφορά τις τιμές, μιας και κάποιος φίλος μόλις έκανε rebuild ενα YZF450, kάποια ανταλλακτικά είναι πιο ακριβά της Husqvarna και κάποια άλλα είναι πιο ακριβά της Yamaha. Σαν σύνολο είναι περίπου το ίδιο κόστος επισκευής.

    Αξιοπιστία το WR450 έχει μεγάλη αλλά το 250 πρέπει να το ζορίζεις περισσότερο λόγω έλειψης δύναμης οπότε είναι στα ίδια με το Husqvarna. Κανενα δεν θα σου βγάλει καμιά περίεργη βλάβη εαν ακολουθείς ευλαβικά την συντήρησή που πρέπει να γίνεται. Κυρίως Λάδια φίλτρα συχνά και έλεγχο/ρύθμισμα βαλβίδων. Δεν χρειάζονται περισσότερα.

    ----

    Ο εξοπλισμός είναι ο ίδιος, είτε πρόκειται για χαλαρή εντουράδα, είτε για αγώνες. Δεν ξέρεις που παραφυλάει η στραβή.

    - Κράνος ...... 50-150 ευρώ
    - Μπότες ...... 100-200 ευρώ
    - Γάντια ...... 25-45 ευρώ
    - Θώρακας ...... 70-120 ευρώ
    - Επιαγκωνίδες ...... 20-40 ευρώ
    - Επιγωνατίδες ...... 30- 70 ευρώ
    - Στολή (μπλούζα-πανελόνι) ...... 80-150 ευρώ
    - Μπουφάν ...... 100-180 ευρώ

    Τα παραπάνω έχουν μπει με σειρά προτεραιότητας αλλά είναι απαραίτητα όλα (εκτός από το μπουφαν αναλόγως τον καιρό). Οι τιμές αφορούν μεταχειρισμένο εξοπλισμό ή και καινουργιο εξοπλισμό. Για μεταχειρισμένο εξοπλισμό κάνε μια βόλτα και από τον Καρρερ.

    ----

    Ενα 2Τ σαφώς και θα ήταν πιο οικονομικό και στην αγορά (ελάχιστη διαφορά) αλλά κυρίως στην συνήρηση. Ενα 4Τ για να γίνει rebuild μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας κοστίζει 1000-1500 ευρώ ανάλογα. Το 2Τ δεν θα σου κοστίσει πάνω από 500. Θα χρειαστεί ίσως ενα πιστονάκι πιο νωρίς αλλά δεν είναι ακριβό αυτό.

    ----

    Η τελική επιλογή σου εξαρτάται από την κατάσταση (και την τιμή) που θα είναι τα δύο μηχανάκια που έχεις δει. Καλό έιναι να πάρεις αυτό με τις λιγότερες ώρες λειτουργίας από το τελευταίο rebuild. Όπως είπα εαν χρειαστεί να ανοίξεις κινητήρα θέλεις 1000 ευρώ τουλάχιστον (300 μόνο ο μάστορας για να τον ανοιξει-κλείσει). Πήγαινέ τα σε ένα μάστορα να τα τσεκάρει (όσο μπορεί) και να σου πει και τα περιφερειακά τους τι λένε. Τσεκάρετε και τις αναρτήσεις τους. Ενα service αναρτήσεων κάνει γύρω στα 250 ευρώ (εμπρός και πίσω). Αυτό είναι ίδιο έξοδο σε 2Τ & 4Τ.

    ----

    Συμπέρασμα:

    Εαν είναι σε καλή κατάσταση και τα δύο εγώ θα έπαιρνα το Husky με 2300 ευρώ.

    Αλλιώς μην δώσεις πάνω από 2000 για κανένα τους μιας και θα δώσεις άλλα 1000+ επιπλέον για να τα συμαζέψεις.



    Καταφερες και μου αλαξες εντελος την γνωμη που ειχα για τα εντουρο. καταλιγο με 2Τ μιας και η Κοζανη ειναι μεσα στα βουνα και δεν ζρειαζεται να κανω μεγαλες διαδρομες σε ασφαλτο , εχω αρκετα κιλα και υψος και πιστευω ενα 4Τ 250 δεν θα ικανοποιει και ενα 450 θα ειναι πολυ βαρη +τα κιλα μου και θα με κουραζει στα δυσκολα κομματια.

    Η πρωτη μου βολτα-εμπειρια με χωματινο ηταν με EXC 250 2τ και δεν με τρομαξε τοσο σαν αρχαριο οποτε και θα καταλιξω σε αυτο απο αποψη οικονομικοτερης αγορας-συντηρησης-δυναμης και βαρους.

    Για ΕΧC 250 η 300 04' η 05' και μεχρι 3000 πιστευω ειναι λογικη τιμη εε?


    Ευχαριστω για την ενημερωση εεε!!!



    Σου εστειλα και π.μ για το hugger του TL. Το μετρησες???

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να παρω;
    από adam_tsouk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 19:43
  2. Τι να παρω ? GSXR 750 ή GSXR 1000
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 17:42
  3. Αγορά 250 - Τι να πάρω ρε παιδιά?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 19:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF