Σελίδα 21 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 11161718192021222324252631 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 301 έως 315 από 518

Θέμα: πρωτο enduraki.τι να παρω? (συγχώνευση σχετικών συζητήσεων)

  1. #301
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    την καλημερα μου

    ξερω οτι το θεμα "πρωτο εντουρακι για χωμα..." εχει συζητηθει πολλακις.εχω ηδη διαβασει πολλες σχετικες συζητησεις και εδω αλλα και σε αλλα φορουμ.επειδη ομως το θεμα μου δεν ειναι απλα ενα μηχανακι για εισαγωγη στο χωμα,αλλα θελω να συνδυασω και αλλα,ισως μπορειτε να βοηθησετε με τα φωτα σας

    θελω:

    -ενα μηχανακι για αρχαριο στο χωμα.δεν εννοω mx καταστασεις,μιλαω για χωματοδρομους σχετικα βατους αρχικα και ισως αργοτερα αν φυσικα μου κρατησει το ενδιαφερον το συγκεκριμενο αθλημα,κατι πιο δυσκολο αλλα ποτε ακραια πραματα.δεν εχω καμια εμπειρια απο χωμα,μεχρις στιγμης μονο ασφαλτο.ειπα να εκμεταλλευτω το ορεινο της περιοχης μου...

    -το εν λογω μηχανακι να μπορει να παει και καμια βολτουλα-εκδρομουλα,μονος η δικαβαλο.μιλαω για αποστασεις της ταξης των 60-70 χλμ πηγαινε και αλλα τοσα η επιστροφη.οχι μονο να πεταχτω για εναν καφε σε διπλανες πολεις δηλαδη,αλλα αν χρειαστει και για μια διανυκτερευση,οποτε να μπορει να φορτωθει και κανα-δυο πραγματακια.μιλαμε για επαρχιακο αλλα και εθνικο δικτυο

    Να σημειωσω το υψος μου 1.77 και το βαρος 78 κιλα.μιλαω μονο για μεταχειρισμενα μιας και φραγκα πολλα δεν παιζουνε(μιλαω δηλαδη για το μεγιστο 2000 ευρω,προτιμοτερο ομως να μην τα φτασω)

    θεμα διπλωματος και τα τοιαυτα δεν παιζουνε.προφανως και θα αγορασω τον καταλληλο εξοπλισμο.


    εχω ηδη σκεφθει καποια μοντελα,αλλα εκει που ελεγα να παρω ας πουμε τετραχρονο 250αρι για να μπορω να παω λιγο χωμα,δεν ειμαι σιγουρος αν θα με βολεψει για την εκδρομουλα και μαλιστα δικαβαλο με μπαγκαζια.μετα λεω,να κοιταξω κατι σε ον-οφφ στα 500-650 κυβικα,αλλα θα βολεψει στο χωμα για την δουλεια που το θελω?

    ε ρε κατι προβληματα πουχει ο κοσμος...

    :rotflmao:

  2. #302
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Για αυτά που θέλεις πας μόνο είτε σε κλασικό On-Off όπως BMW Dakar, Transalp κλπ είτε σε On-Off από τις κλασικές Off-Road εταιρείες (KTM, Husqvarna, Husaberg κλπ) τα οποία έχουν περισσότερα κυβικά (500+) περισσότερο βάρος, λιγότερο πουσαρισμένο κινητήρα, λιγότερη και φθηνότερη συντήρηση και φυσικά περισσότερες "τουριστικές" και λιγότερες καθαρόαιμες χωμάτινες δυνατότητες.

    Η μέση φθηνή λύση είναι ενα DRZ-400S που έχει και πινακίδα και δεν είναι τόσο βαρύ όσο τα κλασικά On-Off και είναι και φθηνό στην αγορά.

  3. #303
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    φιλε συνονοματε

    να σε ευχαριστησω για την γρηγορη απαντηση σου

    διευκρινιζω πως αν θα ειναι ευρωπαικο η γιαπωνεζικο δεν με απασχολει ιδιαιτερα.απο κει και μετα,με μια προχειρη ματια,βρισκω ισως κανα-δυο αγγελιες για bmw dakar,suzuki drz και κtm 525(αν εννοεις αυτο) σε αυτα τα λεφτα περιπου.μιλαμε για μοντελα 2000-2002 αποτι ειδα.

    τα μονο μειονεκτηματα που μπορουν να θεωρηθουν ισως ειναι:

    - το dakar μηπως ειναι λιγο ψηλο για μενα?

    - το ktm σημανει πως θα πρεπει απο τωρα να κλεισω τις τριτε η τις τεταρτες μου?


    :rotflmao: :rotflmao:
    συγνωμη αλλα δεν αντεξα τον πειρασμο!

  4. #304
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    αποτι επισης καταλαβα,μαλλον προτεινεις να μην παω σε διχρονα

    ακομα,ειδα οτι μπορει να εννοεις και το ktm lc4 620 που παιζει καπου εκει μεσα

    απλα,διαπιστωσα οτι το dakar αποσα αναφερθηκαν ειναι το πιο βαρυ και το πιο ψηλο

    αντιθετως,το suzuki drz 400 ειναι απο τα πιο κοντα και πιο ελαφρια(περιπου 132 κιλα αδειο)

    εν τω μεταξυ,πετυχα σημερα τυχαια και ενα παλιο συμμαθητη που το εχει και μου το προετεινει ανεπιφυλακτα,το βασικο ειναι πως θα μου το δωσει να κανω καμια βολτα να το δοκιμασω και ο ιδος...για τις αναγκες μου θα με καλυψει απολυτα πιστευει,το μονο θεμα η σελα ειδικα για τον συνεπιβατη που ειναι στενη,αλλα σε πολυωρα και πιο μακρινα ταξιδια κυριως


  5. #305
    Διχρονίλαααα
    Εγγραφή
    26/10/2010
    Μηνύματα
    16

    wr 200??

    Καλησπέρα παιδιά είμαι νέος στο φόρουμ και στο εντούρο γενικότερα. Κάνοντας ΜΧ 2 χρόνια τώρα η αλήθεια είναι ότι βαρέθηκα τη μανούρα και επειδή σπουδάζω στο εξωτερικό πλέον πούλησα το μηχανάκι μου το καλοκαίρι (honda cr 125) και αποφάσισα για τις μέρες που θα είμαι Αθήνα να αγοράσω κάτι πιο συμβιβασμένο για χαλαρό εντούρο και βλέπουμε. Σαν βάση και σαν κόλλημα απο τα 16 έχω το yamaha wr 200 και έτσι αποφάσισα να ψάξω κάπως καλύτερα μήπως βρώ κάποιο της προκοπής. Τι πρέπει να κοιτάξω ιδιαίτερα για να μην φάω γκολ από τα αποδυτήρια?? Tα πλαίσια με τον καιρό φαντάζομαι τρώνε το ζόρι τους αλλά αυτό που με ανησυχεί σε γενικές γραμμες είναι ότι σε ένα τέτοιο σχετικά παλιό μηχανάκι παίζει το πλαίσιο να "την έχει ακούσει" τόσο πολύ ώστε να κάνω κάποιο άλμα και να το πάρω στο χέρι?? Το βαλάντιο μου είναι αρκετά περιορισμένο ωστε να κοιτάξω κάτι άλλο και το θεωρώ το πιο όμορφο εντούρο μηχανάκι άρα δεν μπορώ να είμαι και πολύ αντικειμενικός. Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη

  6. #306
    Να πω κι εγω την γνωμη μου βαση εμπειριας με συγκεκριμενα εντουρο μηχανακια μπας και βοηθησω κανενα παιδι που θελει να κανει την αρχη.
    Ξεκινησα με Xr250 το μηχανακι για αρχη ιδανικο δεν σε τρομαζει , ανεβαινει παντου , δεν σπαει και για οσους δεν αντεχει η τσεπη πολυ φθηνο να το αγορασεις.
    Το επομενο μου ηταν ενα ktm exc 250 του 2002 (2τ) φθηνη συντηρηση , δυνατο , παιχνιδιαρικο αλλα βαρεθηκα να κουβαλαω λαδακι για την μιξη και οι απο πισω να τρωνε τα ντουμανια
    Κατεληξα με ενα ktm excf 250 2007 (4t) το οποιο ειναι ενα "ευκολο" μηχανακι και με μια καλη εξατμιση παιρνει λιγο τα πανω του ομως με ακριβη συντηρηση και χωρις το γκαζι του διχρονου.
    Παντως για αρχη αναλογα βεβαια με την τσεπη του καθενος επενδυστε πρωτα σε πληρη εξοπλισμο για την προστασια σας και τα υπολοιπα στο μηχανακι που σας παιρνει και σας καθεται καλυτερα και ποτε μην ανεβαινεται μονοι στο βουνο.
    Αυτα ελπιζω να βοηθησα

  7. #307
    Διχρονίλαααα
    Εγγραφή
    26/10/2010
    Μηνύματα
    16
    Ευχαριστούμε για τις συμβουλές γιατί έτσι κ αλλιώς όλοι απο κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε... Γενικά τι έχουν ακούσει τα αυτιά σας για το wr 200 4bf (αυτο με το πλαστικο ντεποζιτο χωρις τρομπα λαδιου)? Θέλω εδώ και καιρόνα πάρω ένα. Τι πρέπει να προσέξω πιο πολύ???Ο σκελετός παίζει να έχει κάποιο θέμα αν το μηχανάκι πήγαινε συχνά βουνό?? Το προβλημα μου είναι ότι επειδή ασχολούμουν καιρο με το μοτοκρος οσο να ναι με τρωει ο κωλος μου για κανα αλματακι... Οποιαδηποτε αποψη δεκτη

  8. #308
    Αρχικά δημιουργήθηκε από eL nizmortalo
    Ευχαριστούμε για τις συμβουλές γιατί έτσι κ αλλιώς όλοι απο κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε... Γενικά τι έχουν ακούσει τα αυτιά σας για το wr 200 4bf (αυτο με το πλαστικο ντεποζιτο χωρις τρομπα λαδιου)? Θέλω εδώ και καιρόνα πάρω ένα. Τι πρέπει να προσέξω πιο πολύ???Ο σκελετός παίζει να έχει κάποιο θέμα αν το μηχανάκι πήγαινε συχνά βουνό?? Το προβλημα μου είναι ότι επειδή ασχολούμουν καιρο με το μοτοκρος οσο να ναι με τρωει ο κωλος μου για κανα αλματακι... Οποιαδηποτε αποψη δεκτη

    φιλε μου εχω ακουσει και το τονιζω αυτο γιατι ποτε δεν ειχα ενα οτι ειναι προβληματικα μηχανακια οσον αφορα τον κινητηρα , τον σκελετο τον βλεπεις αν ειναι οκ αλλα με τα ιδια λεφτα γιατι δεν παιρνεις ενα ktm exc 250 2t που θα ειναι και πιο καινουριο χρονολογικα και εχουν τα παντα απο αντ/κα και μετα θα μπορεις και να το πουλησεις ευκολα?

  9. #309
    Διχρονίλαααα
    Εγγραφή
    26/10/2010
    Μηνύματα
    16
    Το θεμα μου ειναι οτι και το budget ειναι αρκετα περιορισμενο (1500 ευρω) και οτι εχω ακουσει παρα πολλα για τα ΚΤΜ αν και βεβαια καταλαβαινω οτι οπως του φερεσαι σου φερεται γενικως... Μιας και ησουν κάτοχος μπορεις να με κατατοπισεις σχετικα με το τι να προσεξω ιδιαιτερα? Επειδη η αληθεια ειναι οτι με ψιλοτρομαζει η δυναμη που μπορει να εχει γιατι τοσο καιρο οδηγουσα 125 και υπο τελειως αλλες συνθηκες..

  10. #310
    Αρχικά δημιουργήθηκε από eL nizmortalo
    Το θεμα μου ειναι οτι και το budget ειναι αρκετα περιορισμενο (1500 ευρω) και οτι εχω ακουσει παρα πολλα για τα ΚΤΜ αν και βεβαια καταλαβαινω οτι οπως του φερεσαι σου φερεται γενικως... Μιας και ησουν κάτοχος μπορεις να με κατατοπισεις σχετικα με το τι να προσεξω ιδιαιτερα? Επειδη η αληθεια ειναι οτι με ψιλοτρομαζει η δυναμη που μπορει να εχει γιατι τοσο καιρο οδηγουσα 125 και υπο τελειως αλλες συνθηκες..

    Τα ktm ειναι μια χαρα μηχανακια στημενα για χωμα χρησιμοποιουν κορυφαιες εταιρειες για την κατασκευη τους (wp,brembo,keihin,excel κ.α ) και τα δεν ειναι τυχαιο οτι τα τελευταια χρονια εχουν σαρωσει σε αγωνες και γενικα το βουνο εχει αρχισει να γινεται πορτοκαλι τουλαχιστον εμενα 2 που ειχα δεν με αφησαν ποτε βεβαια παντα τα προσεχα οσον αφορα την συντηρηση τους.
    Τωρα τι να προσεξεις ιδιαιτερα τι να σου πω παρε ενα φιλο που γνωριζει 5 πραγματα η αν εχεις καποιο μηχανικο πηγαινε να το δει.
    Τα αναλωσιμα μπορεις να τα δεις κι εσυ (τακακια,γραναζια,αλυσιδα,λαστιχα,πλαστικα) .
    Το δικο μου το κτμ 250 του 2002 το εδωσα στον μαντρα 1800 ευρω και το μηχανακι ηταν λειτουργικοτατο απο ολες τις αποψεις αρα υπαρχουν μηχανακια περιπου στα λεφτα που ζητας.
    Η δυναμη αμα σε τρομαζει μπορεις να παρεις οπως εγραψα σε προηγουμενο post ενα xr250 αλλα αν ασχολιοσουνα με motocross δεν νομιζω να εχεις προβλημα.
    Ολα αυτα ειναι παντα δικη μου γνωμη ομως κι εσυ ξερεις καλυτερα.

  11. #311
    Διχρονίλαααα
    Εγγραφή
    26/10/2010
    Μηνύματα
    16
    Φιλε chris σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και ελπίζω σε κανα μηνα που επιστρέφω στη μαμά πατρίδα να βρεθώ κάτοχος ενός τέτοιου εργαλείου λοιπόν θα το ψάξω και καλύτερα μήπως βρεθεί και καμία ευκαιρία και θα μαι για δέσιμο ξανά.

  12. #312
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της balakia
    Εγγραφή
    10/04/2010
    Μηνύματα
    223
    εδω και κανα χρονο με το wr 200 4bf στα χερια μου,απολυτως κανενα προβλημα,ειναι σκυλι!

  13. #313
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    πόσο λάθος είναι για κάποιον αρχάριο να πάρει mx μηχανάκι αντί για enduro?

    μιλάω για μηχανάκι μέχρι 250 κυβικά από 2007 και μετά.

    οι τιμές των αντίστοιχων ειναι πολύ δελεστικές σε σχέση με τις αντίστοιχες των enduro.

  14. #314
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Για δίχρονα μιλάς?

    Τα δίχρονα mx 250cc δεν είναι για αρχάριους.
    Sent from me using a computer.

  15. #315
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    μιλάω για 125-144 KTM 2008+

    και για 250 τετράχρονα yamaha 2007+

    αν και τα yz 450 είναι πολύ δελεαστικά στις τιμές τους

    μιλάω για ερασιτεχνική χρήση καθαρά...

    το θεμα κόστος συντήρησης-αξιοπιστιας είναι επίσης βασικό!!!

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να παρω;
    από adam_tsouk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 20:43
  2. Τι να παρω ? GSXR 750 ή GSXR 1000
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 18:42
  3. Αγορά 250 - Τι να πάρω ρε παιδιά?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 20:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF