Σελίδα 25 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 152021222324252627282930 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 361 έως 375 από 518

Θέμα: πρωτο enduraki.τι να παρω? (συγχώνευση σχετικών συζητήσεων)

  1. #361
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2009
    Μηνύματα
    174
    Γεια σας.. ψαχνω enduro για το χωριο μου, για βολτες στο βουνο και για να πηγαινω και για εναν καφε.. θελω την αξιοπιστια του honda xr και εμφανισιακα κατι πιο <<καινουργιο>> απο το honda xr.. Στα κυβικα θελω απο 250cc και πανω... Εχετε κατι στον νου σας?? Επισης προτιμω κατι σε τετραχρονο..

  2. #362
    Καλησπερίζω την εντουράδικι παρέα του moto forum .Πολλή κουβέντα απο ότι διάβασα και αυτό είναι κάλο που όλο και πιο πολλοι βγάζουν την αγάπη τους για τις μηχανές σε ένα πιο ασφαλές περιβαλλον απο οτι οι ελληνικοί δρόμοι.Τελικά moto ακόμα δεν απέκτησα (βλ σχετ άρθρο tips για νέους)αλλά τώρα λεώ να ασχοληθώ με το enduro (αξιοποιώντας και την τοποθεσία που βρίσκομαι "πρόποδες πάρνηθας")το θέμα είναι ότι την είσοδο σε αυτον τον κόσμο πώς την κάνεις?Για μηχανή διάβασα τις συζητήσεις όπως και για εξοπλισμο και κατάλαβα..άλλα πώς μαθαίνεις να οδήγας στο χώμα αντε παίρνεις το εργαλείο και αρχίζεις και κοπανιέσαι μόνος σου ( δεν με χαλάει να είναι και έτσι τα πράγματα)ή υπάρχει κάποια σχόλη κάποια λέσχη ή όμαδα που μπορείς να γραφτείς και να μάθεις τα βασικά τουλάχιστον?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Καλές βόλτες
    "Riding a bike is like an art,something you do because feel something inside".
    Valentino Rossi

  3. #363
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sober
    Εγγραφή
    05/03/2007
    Μηνύματα
    950
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billydurex
    Καλησπερίζω την εντουράδικι παρέα του moto forum .Πολλή κουβέντα απο ότι διάβασα και αυτό είναι κάλο που όλο και πιο πολλοι βγάζουν την αγάπη τους για τις μηχανές σε ένα πιο ασφαλές περιβαλλον απο οτι οι ελληνικοί δρόμοι.Τελικά moto ακόμα δεν απέκτησα (βλ σχετ άρθρο tips για νέους)αλλά τώρα λεώ να ασχοληθώ με το enduro (αξιοποιώντας και την τοποθεσία που βρίσκομαι "πρόποδες πάρνηθας")το θέμα είναι ότι την είσοδο σε αυτον τον κόσμο πώς την κάνεις?Για μηχανή διάβασα τις συζητήσεις όπως και για εξοπλισμο και κατάλαβα..άλλα πώς μαθαίνεις να οδήγας στο χώμα αντε παίρνεις το εργαλείο και αρχίζεις και κοπανιέσαι μόνος σου ( δεν με χαλάει να είναι και έτσι τα πράγματα)ή υπάρχει κάποια σχόλη κάποια λέσχη ή όμαδα που μπορείς να γραφτείς και να μάθεις τα βασικά τουλάχιστον?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Καλές βόλτες
    Geia χαρά. ετσι θα έπρεπε να είναι, όσων αφορά το χώμα τουλαχιστον, να αναλαμβάνουν οι λέσχες μοτοσυκλέτες την εκμάθηση, διοργανώνοντας μαθήματα, εδρομές και τέλος αγώνες.

    Ώστε να παρασυρθούν στον ασφαλή δρόμο της εκτός δρόμου οδήγησης και όλα τα πιτσιρίκια και που τριγυρνάνε ανευ λόγου και αιτίας ξεκράνωτα με πάπιους και κάθε είδους δίκυκλο.

    Επειδή αυτο θ απάρει πολλά χρόνια ακόμα να γίνει... πάρε μηχανακι, πάρε και εξοπλισμό και βρές παρεάκι να σου δείξει τα αρχικά.

    Μετά γράψε ώρες , κάνοντας τα ίδια και τα ίδια. Θα φθασεις σιγα σιγα στο σημείο να καταλαβαινεις τι χρειάζεται να κάνεις ή όχι, θα αποκτήσεις το σωστο φήλινγκ που λέμε...

    Μετά είσαι έτοιμος να κάνεις εκδρομές με παρέα και διασχύσεις βουνών ή να παίξεις σε πιστάκια ή αν αγωνσθείς, εξαρτάται απο τα θέλω σου.

    Διάβασε εδω μέσα διάφορα θέματα και ότι θέλεις ρώτα.

    Μαθήματα γίνονται, αλλα κατα τη γνωμη μου θα πρέπει να εχεις παιδευτεί μονος σου κανα 6μηνο πρώτα ωστε να μπορεις να αντιληφθεις τι λέει ο δάσκαλος.
    Let's ride, ride how we ride ...

    I never did mind about the little things...








  4. #364
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
    Geia χαρά. ετσι θα έπρεπε να είναι, όσων αφορά το χώμα τουλαχιστον, να αναλαμβάνουν .........................................................................
    .................................Μαθήματα γίνονται, αλλα κατα τη γνωμη μου θα πρέπει να εχεις παιδευτεί μονος σου κανα 6μηνο πρώτα ωστε να μπορεις να αντιληφθεις τι λέει ο δάσκαλος.
    Ευχαριστώ sober για τα tips.
    "Riding a bike is like an art,something you do because feel something inside".
    Valentino Rossi

  5. #365
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billydurex
    Ευχαριστώ sober για τα tips.
    mpes kai δές εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread...hreadid=125650

  6. #366
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    mpes kai δές εδώ: http://www.moto.gr/forums/showthread...hreadid=125650
    πολύ καλή πρόταση.Eυχαριστώ ΚaTaNaS.
    "Riding a bike is like an art,something you do because feel something inside".
    Valentino Rossi

  7. #367
    Απλά ρε μάγκες αν επιλέξω 200 δίχρονο μήπως θα μου βγαίνουν τα ανταλακτικά πιο ακριβά από ότι το 250 το τετράχρονο??
    "Riding a bike is like an art,something you do because feel something inside".
    Valentino Rossi

  8. #368
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billydurex
    Απλά ρε μάγκες αν επιλέξω 200 δίχρονο μήπως θα μου βγαίνουν τα ανταλακτικά πιο ακριβά από ότι το 250 το τετράχρονο??
    Αν το δεις μακροσκοπικά μία η άλλη είναι τα έξοδα.

  9. #369
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billydurex
    Απλά ρε μάγκες αν επιλέξω 200 δίχρονο μήπως θα μου βγαίνουν τα ανταλακτικά πιο ακριβά από ότι το 250 το τετράχρονο??
    ποια ανταλλακτικα;

  10. #370
    Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
    ποια ανταλλακτικα;
    service και τέτοια ?
    "Riding a bike is like an art,something you do because feel something inside".
    Valentino Rossi

  11. #371
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billydurex
    service και τέτοια ?
    πιο καλο το 2Τ

  12. #372
    Αρχικά δημιουργήθηκε από billydurex
    Απλά ρε μάγκες αν επιλέξω 200 δίχρονο μήπως θα μου βγαίνουν τα ανταλακτικά πιο ακριβά από ότι το 250 το τετράχρονο??
    Οχι είναι ποιο φτηνό το μοτέρ και ποιο εύκολη η επισκευή του ...

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  13. #373
    Μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2012
    Μηνύματα
    41
    Εγώ πάντος...είμαι κατα-ευχαριστιμένος με το Yamaha DT 200 που επέλεξα ως 'χωματνος' φιλος. (ΟΧΙ DT-WR 200, TO DT200R ΕΝΟΩ)
    Και ότα λέω ευχαριστιμένος τι ενοώ?? 6 ταχύτητες που πάνε παντού, πραγματικά παντου. Με 5-6 σκαρφαλωνει τόσο ωραια που ειναι λες και εισαι στο χωριο σου και πηγενεις χαλαραααα 40-60 χιλιομετρακια, ρελαντι ουτε που θα ακουγετε σε αυτες τις στροφες. Αξιοπρεπέστατη άνεση στην σέλα και στην θέση σώματος σε σχέση με την ισοροπία του και την θέση του τιμονιού. Αναρτήσεις...εε νταξ εδώ υστερω λίγο γιατί ειναι παλιό και έχω αναρτήσεις με αέρα, αλλα και πάλι πολύ πιο άνετο απο κάποια άλλο επώνημα με ονοματα στην αγορά. Από τα οικονομικότερα πιστεύω δίχρονα στα ίδια κυβικά. Πολύ φτηνά ανταλαχτικά. Μεταχειρισμένα και σε 'σουπερ μαρκετ' πουλανε. Αποδοτικός κινητήρας με 34 άλογα στον τρόχο νομίζω, 38 αναφέρει γενικά. 1η έως 4η σχέση ταχυτήτων...η μηχανή ειναι στον αέρα (με το ypvs σε χαμηλές στροφές και η 5η σχέση).
    κ.α. ότι θέλετε ρωτήστε

    το DT-άκι μου

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	dt.jpg 
Προβολές:	247 
Μέγεθος:	103,4 KB 
ID:	273537
    Kαβαλάω ένα πνεύμα που στα ουράνια με πετά
    Καβαλάω εγώ τον χρόνο που αμείλικτα κυλά.
    Καβαλάω ένα νεύμα, του ανέμου μια πνοή
    Καβαλάω με λίγα λόγια την δικιά μου μηχανή.

  14. #374
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2013
    Μηνύματα
    6
    Γεία σας ειμαι καινουργιος στο site και θελω βοηθεια σε ενα θεμα..Ο γιος μου ειναι 15 χρονων και πριν εναμισι χρονο αγορασαμε ενα κροσακι 125 κιβυκων τετραχρωνο (κινεζικο) ...εχει μαθει να οδηγει με συμπλεκτη και ολα αυτα και το παει πολυ καλα..τωρα θελουμε να ανεβουμε κατηγορια και να παρει ενα διχρονο, ομως δε ξερω αμα πρεπει να παει σε 125 ή 85 κιβυκα??? ειναι 1.70m και σχεδον 70 κιλα...παρακαλω πειτε τη γνωμη σας, σαν πιο εμπειρη που ειστε στο χωρο!!!

  15. #375
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από m!tsako$ Προβολή μηνύματος
    Γεία σας ειμαι καινουργιος στο site και θελω βοηθεια σε ενα θεμα..Ο γιος μου ειναι 15 χρονων και πριν εναμισι χρονο αγορασαμε ενα κροσακι 125 κιβυκων τετραχρωνο (κινεζικο) ...εχει μαθει να οδηγει με συμπλεκτη και ολα αυτα και το παει πολυ καλα..τωρα θελουμε να ανεβουμε κατηγορια και να παρει ενα διχρονο, ομως δε ξερω αμα πρεπει να παει σε 125 ή 85 κιβυκα??? ειναι 1.70m και σχεδον 70 κιλα...παρακαλω πειτε τη γνωμη σας, σαν πιο εμπειρη που ειστε στο χωρο!!!
    Noμίζω το 125 είναι πλέον γι αυτόν.... αφού εχει και σωματική διάπλαση να το κουμαντάρει... το 85 είναι απ οτι θυμάμαι για 11-14 χρονών... αρα θα του είναι ψιλο μικρο..

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να παρω;
    από adam_tsouk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 20:43
  2. Τι να παρω ? GSXR 750 ή GSXR 1000
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 18:42
  3. Αγορά 250 - Τι να πάρω ρε παιδιά?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 20:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF