Σελίδα 34 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 2429303132333435 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 496 έως 510 από 518

Θέμα: πρωτο enduraki.τι να παρω? (συγχώνευση σχετικών συζητήσεων)

  1. #496
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/06/2020
    Μηνύματα
    4
    Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα . Σκοπεύω να αγοράσω το πρώτο μου enduro και θα ήθελα να με συμβουλέψετε ωστέ να αποφασίσω που να καταλήξω. Είμαι ανάμεσα σε δίχρονο 125 και τετράχρονο 250. Απ'ότι έχω δεί για πρώτα αυτά ειναι τα καλύτερα σαν επιλογές ωστε να μάθεις αλλα και να πιεστείς να γίνεις καλύτερος λόγω οτι δεν είναι τόσο δυνατά. Κλείνω πρός το δίχρονο λόγω κόστους συντήρησης που αν έχω καταλάβει σωστά σαν ερασιτεχνική χρήση οι ώρες λειτουργίας του δεν είναι τόσες πολλές που να γίνεται ασύμφορο. Σαν μπάτζετ για την μηχανή έχω ορίσει τα 2.000€. Ήθελα να ρωτήσω αν είναι ρεαλιστικό ωστε να πάρω κάτι αξιόλογο που δεν θα το πάρω στα χέρια στην πρώτη βόλτα.

  2. #497
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Όπως αναφέρουμε πολλάκις παραπάνω το διχίλιαρο είναι οριακά χαμηλό για να βρεθεί κάτι αξιοπρεπές.

    Κατά τα λοιπά
    Πρώτον , ψάχνεις την σωστή εποχή, πολύ σωστά. Οι τιμές τσιμπάνε απο Οκτώβρη μιας και το σπορ δεν είναι για ζέστες.

    Παρακάτω, διευκρίνησε τι μοντέλα κοιτάς για διχρονα και τετράχρονα. Στα 2 χιλ πχ θα βρείς ΧR250 , ΤΤR250 και τα έτερα της εποχής. Καλά μηχανάκια για αρχάριο και για απλή βόλτα (καθόλου μεμπτόν, δεν είμαστε όλοι για σκλΕρο εντούρο, πρώτος και καλύτερος εγώ). Μιλάμε βέβαια για μοντέλα στην καλύτερη των περιπτώσεων 20 ετών+ με ότι συνεπάγεται αυτό.

    125 δεν έχω οδηγήσει ποτέ. Λένε ότι είναι σχολείο, ειδικά εαν είσαι και νέος ηλικιακά. Εγώ πχ στα 40 μου, στην βόλτα που πάμε με φίλο, αυτός το 125, εγώ 250 δίχρονα, το ίδιο πάμε, δεν υστερεί κάπου σημαντικά το μικρότερο. Βέβαια οι απαιτήσεις μας περιορίζονται σε ρυθμούς βόλτας και πολύ (βατό ως επι το πλείστον) μονοπάτι.
    Πάντως μην το απορρίψεις ως "μικρό". Σίγουρα δεν έχει την ροπή να σε βγάλει απο δύσκολες καταστάσεις όπως ένα μεγαλύτερο, αλλά είναι ευκολότερο να βρείς κάποιο αξιοπρεπές στο μπάτζετ σου και να χαρείς βουνό.

    Τέλος μην πας μόνο με σκεπτικό "έχω τόσα λεφτά, ποιο είναι το μεγαλύτερο που μπορώ να πάρω?"

    Ιεράρχησε τις ανάγκες σου έτσι ώστε να προσανατολιστείς σε επιλογές που θα σε καλύψουν καλύτερα.
    Παράδειγμα σου δίνω απο μένα.
    Ηλικία είπαμε, φυσική κατάσταση μέτρια, αποσταση απο βουνό σχετικά κοντά (οπότε δεν χρειάζομαι τρείλερ), απαιτήσεις : χαλαρή βολτίτσα σε βατά μονοπάτια. Αν έμπαινα τώρα στο χώρο, μάλλον σε ΧR θα κοιτούσα. Επέλεξα ΚΤΜ250 δίχρονο γιατί με έπαιρνε στα λεφτά και ήταν και απο γνωστό.
    Οι δυνατότητες του είναι μακράν μεγαλύτερες απο τις δικές μου (κι ας είναι 2005 μοντ). Βέβαια η αλήθεια είναι ότι με έχει βοηθήσει αρκετά λόγω ροπής και έχω βελτιωθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό απ όταν ξεκίνησα.Αυτό έχει κι άλλο. Εγώ να δούμε τι κέφια θα έχω!
    Σκληροτράχηλο μεν και απο γνωστό αλλά για ένα μικρό συμάζεμα και αλλαγή αναλωσίμων έφυγαν 600€...Χωρίς να έχει θέμα το μηχανάκι ε...
    Απο σέρβις που λένε όλοι...ποτέ. Μόνο αλλαγή λαδιών εννοούνε. 10€...
    Το άθλημα είναι ακριβό και βαρέλι χωρίς πάτο αν πας σ ότι φθηνότερο μπορείς να βρείς..
    Το χειρότερο όλων δεν είναι η κακή χρήση ή η πλημμελής συντήρηση. Το χειρότερο είναι οι διάφορες πατέντες των μαστόρων κατα καιρούς τα οποία θα ανακαλύψεις the hard way στην πορεία.

  3. #498
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Επίσης βάλε στην εξίσωση και αν έχεις την όρεξη να κάνεις κάποιες (αρκετές) εργασίες μόνος σου.

    Αν το υποψήφιο μηχανάκι θέλει μαζέματα, που θα θέλει, αν βάλεις και τα μαστορικά πέρα από τα ανταλλακτικά-αναλώσιμα ανεβαίνει επικίνδυνα η "λυπητερή".

    Επίσης παθών, όχι σίγουρα μαθών, αλλά με μπάτζετ κοντά στο δικό σου, πήρα ένα παρτάλι, αφού απέρριψα καμιά 10αριά χειρότερα από αυτό και έχω χώσει εδώ και ένα χρόνο ένα χιλιάμπαλο ίσως και παραπάνω και μηχανάκι δεν έχω ακόμα.

    Μπορεί βέβαια εσύ να είσαι πιο τυχερός ή πιο προσεκτικός.

  4. #499
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/06/2020
    Μηνύματα
    4
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου! Το κυριότερο κριτήριο μου είναι να πάρω όσο γίνεται πιο καινούργια μηχανή. Θα μου πείς δεν υπάρχουν καινούργια και σκισμένα; Σαν εταιρεία δεν έχω κάτι που αποκλείω απλά σαν προτίμηση θα ήθελα KTM. Συνολικά υπολογίζω συν 1-1.500€ για εξοπλισμό και πρώτο σέρβις με το που το πάρω γιατί αν μου λές οτι απο φίλο σου πήγε 600 το συμάζεμα τρέχα γύρευε με αγορά απο ξένο άτομο (φαντάσου υπολόγιζα περίπου 300-400 το πρώτο τόσο αισιόδοξος). Το μηχανάκι θα είναι σε γκαράζ στο πάτημα χαλανδρίου οπότε σε πρώτη φάση για πεντέλη που είναι το κοντινότερο βουνό νομίζω δεν χρειάζεται τρέιλερ. Ηλικία είμαι 31 σε αρκετά καλή φυσική κατάσταση. Σε 250 στα 2000€ και λειτουργικό μηχανάκι απότι βλέπω από αγγελίες δύσκολο.
    Τελευταία τροποποίηση από Voxabler; 19/06/2020 στις 14:42.

  5. #500
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/06/2020
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Επίσης βάλε στην εξίσωση και αν έχεις την όρεξη να κάνεις κάποιες (αρκετές) εργασίες μόνος σου.

    Αν το υποψήφιο μηχανάκι θέλει μαζέματα, που θα θέλει, αν βάλεις και τα μαστορικά πέρα από τα ανταλλακτικά-αναλώσιμα ανεβαίνει επικίνδυνα η "λυπητερή".

    Επίσης παθών, όχι σίγουρα μαθών, αλλά με μπάτζετ κοντά στο δικό σου, πήρα ένα παρτάλι, αφού απέρριψα καμιά 10αριά χειρότερα από αυτό και έχω χώσει εδώ και ένα χρόνο ένα χιλιάμπαλο ίσως και παραπάνω και μηχανάκι δεν έχω ακόμα.

    Μπορεί βέβαια εσύ να είσαι πιο τυχερός ή πιο προσεκτικός.
    Θα χρειαστεί να το δώ με μάστορα το μηχανάκι γιατί έχω μικρή εμπερία ώστε να κρίνω αν είναι καλό ή όχι. Εσύ με μηχανικό το είδες ή μόνος;

  6. #501
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    582
    Για αρχη μην βιάζεσαι, το οτι έχεις μαζεψει τα χρήματα δεν είναι κάτι. Ψάξε ενημερώσου και πάρε το καλύτερο που θα βρείς ήτε 125 250 450 δίχρονο τετράχρονο. Μήν μπείς στην διαδικασία αυτό το μοντέλο θέλω αυτό θα πάρω.
    Δεύτερον ιεράρχησε τι θές να κάνεις με αυτό. Μια βόλτα το μήνα είσαι και κοντα Πεντέλη , η κάθε ΣΚ και θα πηγαίνεις Βαρυμπόμπη.
    Στήν δέυτερη περίπτωση ενα έτοιμο σε καλή κατάσταση θα σου έρθει φθηνότερα σίγουρα θα είναι ακριβότερο.
    Το enduro και το βουνό γενικά ζητάνε να μαστορεύεις μόνος σου απο πλύσιμο λάδωμα μετά απο κάθε βόλτα μέχρι μια κομμένη ντίζα στο βουνό.
    Μηχανάκια υπάρχουν και βγαίνουν και σε καλές τιμές αλλα θέλει υπομονή και βέβαια μήν περιμένεις το μηχανάκι να είναι σε άριστη κατάσταση. Βγές κάνε βόλτα στο βουνό και κάθε φορά θα φτίαχνεις κάτι δέν είναι απαραίτητο να γίνουν όλα μαζί.
    Ούτε μόλις το πάρεις να κοιτάς τα προβλήματα του το επίπεδο μας ( βάζω και τον εαυτό μου μέσα ) είναι πολύ χαμηλότερο απο οποιοδήποτε μηχανάκι.
    Αυτά απο μένα που αγόρασα ενα 30 ετίας μηχανάκι πέρσι και το έχω ευχαριστηθεί όσο μπορώ απο θέμα χρόνου. Σίγουρα θέλει πολύ μάζεμα ακόμα αλλά και με 5000 ευρώ να πάρεις κάτι θα θέλει μάζεμα.
    Τα dt wr είναι μια καλή λύση σίγουρα ένα ktm θα ήταν και η δική μου επιλογή αλλά θέλει ψάξιμο.
    LIVE FREEEEE!!!!!

  7. #502
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    815
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Voxabler Προβολή μηνύματος
    Θα χρειαστεί να το δώ με μάστορα το μηχανάκι γιατί έχω μικρή εμπερία ώστε να κρίνω αν είναι καλό ή όχι. Εσύ με μηχανικό το είδες ή μόνος;
    Όχι μόνος μου το είδα!
    Το μηχανάκι ήταν εκτός πόλεως και δεν έπαιζε η πιθανότητα να πάρω μάστορα μαζί μου να το δει, ούτε φαντάζομαι ότι θα είχε και ο πωλητής όρεξη να το φορτώσει και να το φέρει 200-300 χιλιόμετρα πήγαινε-έλα, στο μάστορα μου. (Άσε που δεν είχα και μάστορα εμπιστοσύνης ή κάνα φίλο που να κατέχει.).


    Είχα δει κάποια εμφανή προβλήματα κυρίως περιφερειακά, αλλά έκρυβε και άλλες εκπλήξεις στα ενδότερα.
    Επίσης εγώ ήθελα οπωσδήποτε πινακίδα, γιατί πρέπει να κάνω κάποια λίγα χιλιόμετρα δρόμο και σε σημεία μέσα από κατοικημένη περιοχή, και η ύπαρξη άδειας για κάποιο "μαγικό-ελλήνικό" λόγο αυξάνει την τιμή.

    Είδα από κοντά 3 x DT-WR, 1 x XR 250, 1 x GG 250 και 1 x KTM 200, που τελικά αγόρασα.
    Πριν από αυτό είχα απορρίψει καμιά 20άρα γιατί δεν είχαν χαρτιά ή ήταν πολύ μακριά ή είχαν "θεματάκια" ή "κόπηκε" ο ιδιοκτήτης από το τηλέφωνο.

    Η γνώμη μου είναι πάρε ότι βρεις σε καλύτερη κατάσταση, ανεξάρτητα από μάρκα, κυβικά, 2Τ-4Τ.
    Να βγεις βουνό και μετά να δεις τι σου πάει και τι δεν σου πάει.
    Το μόνο που θα πρόσεχα είναι επάρκεια ανταλλακτικών.
    Όσο πιο παλιό μοντέλο ή μοντέλο που δεν πούλησε πολύ στην Ελλάδα, τόσο πιο δύσκολα τα πράγματα.

  8. #503
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/06/2020
    Μηνύματα
    4
    Και σε άλλο φόρουμ που έχω κάνει ανάρτηση βλέπω οτι μου επισημαίνετε τα 2000 οτι ειναι οριακότατο σαν budget μάλλον πρέπει να ανέβω λίγο. Σας ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα και πάλι!

  9. #504
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.405
    το δίχρονο θέλει μάστορα να ξέρει τι κάνει
    αλλιώς θα δεις τ άλογα σου να ψοφάνε το ένα μετά το άλλο

  10. #505
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2020
    Μηνύματα
    27
    Καλησπερα εδω και μηνες προσπαθω να αποφασισω τι μηχανακι να παρω.. Σκεφτομουν για on/off αλλα κατεληξα σε enduro/motard. Διαθετω 2000 ευρω περιπου μονο για το μηχανακι. Θελω να το εχω και για καθημερινο να με πηγαινει στη δουλεια ( 2-3 χλμ) και για βολτες στη πολη, καμια εκδρομη κοντινη αλλα σκεφτομαι και το βουνο στο μελλον ( οχι κατι αγριο, λιγα μονοπατια μονο). Η σκεψη μου ειναι να παρω ενα motard και στο μελλον ισως ενα ζευγαρι τροχους enduro.. Το budget ειναι 2 χιλιαδες και τα μοντελα που σκεφτομαι και μου αρεσουν ειναι το
    TTR 600 σε μοταρτν
    XR 400/600 αλλα δν βρισκω αρκετα motard.
    XT 600

    Πιο πολυ απολα μου αρεσει το ΤΤΡ. Αν μπορει καποιος να με καθοδηγησει σε 1 απτα 3 μοντελα και ισως σε καποιο ακομα που δν ξερω..

  11. #506
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    Καλησπέρα,έχω εμπειρία με τα 2,τα Yamaha.
    To TT είναι μηχανάρα αλλά...Ας πω τι μου άρεσε πρώτα σε σχέση με το Χτ,βασικά πιο γκαζιάρικο μοτέρ και αναρτήσεις,πλαίσιο,ψαλίδι.Θα μου πεις τι άλλο θέλεις;
    Η μανιβέλα είναι θέμα.Τρώει κολλήματα ώρες ώρες και δεν παίρνει.Ετοιμάσου για προπόνηση.Μόλις το μάθεις καλύτερα γίνεται ευκολότερο.
    Θέματα στα ηλεκτρικά ,μην με ρωτήσεις τι ακριβώς, πέθανε σε ένα γκαράζ ψάχνοντας,παρατήθηκε και έγινε ανταλλακτικά τελικά.
    Γενικά είναι άρμα.


    Τώρα το ΧΤ ειλικρινά δεν είναι ούτε εντούρο ούτε μοταρντ αλλά είναι ικανοποιητικό σε όλα αν δεν έχεις υψηλές απαιτήσεις.
    Αν το θέλεις δηλαδή για να κάνεις κόντρες με Δούκες ή να πηγαίνεις σε πολύ κακοτράχαλα βουνά δεν...
    Για την πόλη ότι πρέπει,εγώ το δικό μου το έκανα πολλές βόλτες και στο βουνό ,σε ανοιχτούς χωματόδρομους βέβαια ,όχι κάτι extreme.
    Σκυλί μαύρο και αυτό,δεν είχα θέματα 10 χρόνια και δεν το πρόσεχα και πολύ σε αλλαγές λαδιών π.χ.
    Για πιο ανέμελη ζωή σίγουρα το ΧΤ ,για πιο ενδιαφέρον όχημα ε το ΤΤ με κάτι λίγα κουσούρια του αλλά είναι κούκλα.
    'Αλλες διαφορές ,το χτ είναι πιο χαμηλό,μεγαλύτερο τεπόζιτο,πιο άνετο το χτ,δεν τα γράφω σαν θετικά απαραίτητα.
    porca miseria.

  12. #507
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2020
    Μηνύματα
    27
    Καλησπερα και ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Το ΧΤ το εχω τελευταιο στη λιστα και δεν μου πολυαρεσει κιολας.. απλα το budget ειναι χαμηλο για αυτο. Το ΤΤΡ μου αρεσει απειρα, οσο αναφορα τη μανιβελα το χω διαβασει και αλλου αλλα δεν το θεωρω καθολου προβλημα.. θα τη μαθω και τελειωσε η υποθεση.. σιγα. Αυτο που με απασχολει πιο πολυ ειναι ενα προβλημα που λενε οτι βγαζει στη 2η ταχυτητα. Ισχυει? Αλλα πλεον αυτα τα μηχανακια ειναι 20ετιας οποτε θα το χει βγαλει μεχρι τωρα πιστευω.. Υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα για Motard?

  13. #508
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.432
    xt660 έχει κοντά στο 2χίλιαρο τώρα σε τι κατάσταση είναι δεν ξέρω.
    και το FMX παίζει το Χόνδα,αρκετά όμορφο.
    Κάτι ΚΤΜ,Husqvarna σε αυτό το μπάτζετ μην τα κοιτάς,θα μπλέξεις.
    Μηχανάρες,καμία σχέση με τα άλλα αλλά για αρχάριο δεν είναι ότι καλύτερο,θέλουν πολύ φροντίδα.
    porca miseria.

  14. #509
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2020
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    xt660 έχει κοντά στο 2χίλιαρο τώρα σε τι κατάσταση είναι δεν ξέρω.
    και το FMX παίζει το Χόνδα,αρκετά όμορφο.
    Κάτι ΚΤΜ,Husqvarna σε αυτό το μπάτζετ μην τα κοιτάς,θα μπλέξεις.
    Μηχανάρες,καμία σχέση με τα άλλα αλλά για αρχάριο δεν είναι ότι καλύτερο,θέλουν πολύ φροντίδα.
    Το ΧΤΧ δεν μουυ κανει τοσο Motard.. δεν μου πολυαρεσει. Το fmx ωραιο ειναι αλλα ακουω οτι ειναι αρκετα ψοφιο στο κινητηρα του.

  15. #510
    Μάλλον ψάχνεις απλά για on off πάρε ενα οποιοδήποτε μηχανάκι που να ειναι σχετικά ελαφρύ και να μη καίει αρκετά ωστε να έχεις και αυτονομία για τπτ εκδρομές (injection θα ηταν το ιδανικό). Απο εκει και πέρα με οποιδήποτε on off πας σε χωματόδρομους στο βουνό με σωστά ελαστικά με τακούνι . Εγω προσωπικά αν ηθελα ενα μηχανάκι απλα να κανω τις βολτίτσες μου στο βουνο μια στο τοσο και να το εχω για καθε μέρα (klx 250 kawasaki) θα έπαιρνα .

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

Σελίδα 34 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 2429303132333435 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να παρω;
    από adam_tsouk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 19:43
  2. Τι να παρω ? GSXR 750 ή GSXR 1000
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 17:42
  3. Αγορά 250 - Τι να πάρω ρε παιδιά?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 19:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF