Σελίδα 35 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 25303132333435
Προβολή αποτελεσμάτων 511 έως 518 από 518

Θέμα: πρωτο enduraki.τι να παρω? (συγχώνευση σχετικών συζητήσεων)

  1. #511
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2020
    Μηνύματα
    27
    Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση.. ωραιο ειναι το KLX αλλα μου φαινονται λιγα τα κυβικα.. θα μπορει να κανει μινι ταξιδακι πχ 150χλμ?

  2. #512
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/02/2019
    Μηνύματα
    34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από africanwannabe Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση.. ωραιο ειναι το KLX αλλα μου φαινονται λιγα τα κυβικα.. θα μπορει να κανει μινι ταξιδακι πχ 150χλμ?
    Ειχα ενα xr250r οταν ημουν φοιτητης Θεσσαλονικη. Ενδεικτικα ειχαμε κανει:
    Καβαλα και πισω (μαμα 13-48 γραναζωμα) ~340km
    Θεσσαλονικη - Καρδιτσα (μεσω Ελασσονας) (14-48 γραναζωμα) ~240 km και πισω την επομενη μερα
    Αυθημερον κυκλο λιμνης Πολυφυτου (14-48 γραναζωμα) ~320km
    Πολλα εκδρομικα, 2ημερα κτλ παρεα με 2χρονα 125 και οχι μονο.

    Οποτε σιγουρα το klx, θα τα κανει ανετα τα 150Km και μη το σκεφτεσαι καν!

  3. #513
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από africanwannabe Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση.. ωραιο ειναι το KLX αλλα μου φαινονται λιγα τα κυβικα.. θα μπορει να κανει μινι ταξιδακι πχ 150χλμ?
    Ενοειτε εδω πανε ταξιδια με παπάκια και σκουτερ...απλα πας απο δρομους μικροτερης ταχυτητας (κανεις καποιος συμβιβασμους) .

    Στο χώμα και κάθε μερα δε θες πολλά κυβικα (θες κατι ελαφρυ και μανιτζέβελο) εκτός και μιλαμε για μοτο δρόμου (τοτε λάθος thread ρώτησες)

    Somewhere in my soul
    there’s always Rock ‘n’ Roll.
    Yeahhh..

  4. #514
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/08/2018
    Μηνύματα
    17
    Καλησπέρα σε όλους και όλες! θα ήθελα να μου προτείνετε τι enduro να παρω..λοιπόν τα χρήματα που θέλω να διαθέσω είναι μέχρι 2000 ευρώ μόνο για την μηχανή. Πρώτα απ' όλα θέλω να έχει πινακίδα οπωσδήποτε για να μπορώ εύκολα να μεταβαίνω με την παρέα μου στο βουνό. Επίσης δεν το θέλω για extreme καταστάσεις..ίσα ίσα κανένα εύκολο μονοπάτι και χωματόδρομους. Επειδή είμαι εντελώς άσχετος δεν θα ήθελα μεγάλο κυβισμό οπότε πιστεύω τα 250cc 4t η τα 125cc 2t θα ήταν ότι πρέπει για μένα. Καταλαβαίνω πως με αυτά τα χρήματα δεν κοιτάω κάτι καινούριο οπότε αναγκαστικά πάμε δεκαετία 90'. Κάτι σημαντικό όσον αφορά τα σέρβις, θα το φτιάχνω μόνος μου καθώς υπάρχει τεχνογνωσία και εργαλεία. Τώρα θα ήθελα κάτι αξιόπιστο που να μην χαλάει εύκολα και να έχει ανταλλακτικά. Έχω κοιτάξει τα εξής μοντέλα : yamaha wr200, dt 200, ttr 250, honda xlr250, xlr 250 baja, xr 250.. Παρακαλώ πολύ κατατοπίστε με! Ευχαριστώ πολυ!! Ακούω γνώμες!!

  5. #515
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/03/2009
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από odysseas1995 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους και όλες! θα ήθελα να μου προτείνετε τι enduro να παρω..λοιπόν τα χρήματα που θέλω να διαθέσω είναι μέχρι 2000 ευρώ μόνο για την μηχανή. Πρώτα απ' όλα θέλω να έχει πινακίδα οπωσδήποτε για να μπορώ εύκολα να μεταβαίνω με την παρέα μου στο βουνό. Επίσης δεν το θέλω για extreme καταστάσεις..ίσα ίσα κανένα εύκολο μονοπάτι και χωματόδρομους. Επειδή είμαι εντελώς άσχετος δεν θα ήθελα μεγάλο κυβισμό οπότε πιστεύω τα 250cc 4t η τα 125cc 2t θα ήταν ότι πρέπει για μένα. Καταλαβαίνω πως με αυτά τα χρήματα δεν κοιτάω κάτι καινούριο οπότε αναγκαστικά πάμε δεκαετία 90'. Κάτι σημαντικό όσον αφορά τα σέρβις, θα το φτιάχνω μόνος μου καθώς υπάρχει τεχνογνωσία και εργαλεία. Τώρα θα ήθελα κάτι αξιόπιστο που να μην χαλάει εύκολα και να έχει ανταλλακτικά. Έχω κοιτάξει τα εξής μοντέλα : yamaha wr200, dt 200, ttr 250, honda xlr250, xlr 250 baja, xr 250.. Παρακαλώ πολύ κατατοπίστε με! Ευχαριστώ πολυ!! Ακούω γνώμες!!
    Να πω κι εγω την κουταμάρα μου αν και καποιοι ισως βοηθηθούν. Μένω Αγγλία και ειμαι σε αναζητηση μοτο που θα κανει καποιες βόλτες σε χωμα, δεν με ενδιαφέρει καμια αλλη χρηση, μόνο βολτα όποτε και αν. Κάτι σε κινεζικη κόπια μοτερ του xr/xlr 250 κοστίζει λοιπόν 2.500 με πινακίδα (ισως 2 χιλιαρικα και κατι ψιλα χωρις πινακίδα), και ακούω διαβαζω καλες κριτικές. Αναρωτιέμαι αν αυτό παίζει Ελλάδα σαν εναλλακτική για κάποιον που θέλει καινούργια μηχανή αποκλειστικά για χώμα. Εδω το λινκ : https://kurzbikes.com/kurz-fs-250-enduro-bike/

  6. #516
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikredf Προβολή μηνύματος
    Να πω κι εγω την κουταμάρα μου αν και καποιοι ισως βοηθηθούν. Μένω Αγγλία και ειμαι σε αναζητηση μοτο που θα κανει καποιες βόλτες σε χωμα, δεν με ενδιαφέρει καμια αλλη χρηση, μόνο βολτα όποτε και αν. Κάτι σε κινεζικη κόπια μοτερ του xr/xlr 250 κοστίζει λοιπόν 2.500 με πινακίδα (ισως 2 χιλιαρικα και κατι ψιλα χωρις πινακίδα), και ακούω διαβαζω καλες κριτικές. Αναρωτιέμαι αν αυτό παίζει Ελλάδα σαν εναλλακτική για κάποιον που θέλει καινούργια μηχανή αποκλειστικά για χώμα. Εδω το λινκ : https://kurzbikes.com/kurz-fs-250-enduro-bike/
    Πολυ ενδιαφερον, 2500 με πινακιδα καινούργιο? Το κυριότερο σε τέτοιες εισαγωγές ειναι να δεις αν υποστηρίζεται επαρκώς με ανταλλακτικά και εργασία.
    Εμεις εδω στην φτιχωμανα δεν εχουμε δυνατότητα για τετοια ποικιλία..και απο την αλλη θα κόστιζε τα διπλασια λογω μνημόνιο-φόρων.

    Αν τα εχεις τα φραγκα το αγοραζεις γιατι αν κλείσει αδοξα ο κυκλος της ζωης του δε καίγεσαι.. και πας για αλλο.
    Αν δε τα εχεις, πας με καλο ψαξιμο σε ενα καλοδιατηρημένο crf250l να κανεις την δουλεια σου

  7. #517
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/03/2009
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Πολυ ενδιαφερον, 2500 με πινακιδα καινούργιο? Το κυριότερο σε τέτοιες εισαγωγές ειναι να δεις αν υποστηρίζεται επαρκώς με ανταλλακτικά και εργασία.
    Εμεις εδω στην φτιχωμανα δεν εχουμε δυνατότητα για τετοια ποικιλία..και απο την αλλη θα κόστιζε τα διπλασια λογω μνημόνιο-φόρων.

    Αν τα εχεις τα φραγκα το αγοραζεις γιατι αν κλείσει αδοξα ο κυκλος της ζωης του δε καίγεσαι.. και πας για αλλο.
    Αν δε τα εχεις, πας με καλο ψαξιμο σε ενα καλοδιατηρημένο crf250l να κανεις την δουλεια σου
    Doctora ναι νομιζω η τιμη περιλαμβανει πινακιδα αλλα με περιορισμούς σε χρήση, επιτρεπεται μονο η διελευση σε δρόμο οταν ειναι απο σπιτι προς τον προορισμό και επιστροφή η αναμεσα σε χωματινες διαδρομές. Ανταλλακτικά υπάρχουν όσο ο εισαγωγεας υπαρχει και μαλιστα πολυ οικονομικά μπορεις να παραγείλεις και απο κινα.
    Απο ποιότητα κατασκευής φαντάζομαι ειναι απλά υποφερτή, το μόνο που βλεπω θετικό ειναι οτι τα προ πενταετίας προβλήματα εχουν ξεπεραστεί με βελτιωσεις απο τον κατασκευαστή, γενικά τα reviews που εχω διαβασει απο κατόχους λενε οτι αν συμβιβαζεσαι με χαμηλή ιποδυναμη και αν πιανουν τα χερια σου για εργασίες βασικής συντήρησης εισαι οκ. Στα αρνητικά, οι μηχανές αυτες εδω θεωρούνται competition επιτρεποντας στον εισαγωγέα να δινει εγγύηση ενος μήνα και οχι ενος/δυο ετων που αντιστοιχει σε μηχανές δρόμου, επίσης τα περιφερειακά ειναι μάλλον κλαιν αφου δεν αναφερεται κατασκευαστής παρα μονο σε καρμπς και κατι άλλα λιγα. Ο εισαγωγέας ρητα αναφέρει οτι δεν συνιστά την αγορά απο ατομα που δεν εχουν βασικές γνώσεις maintenance και ρύρμιση βαλβίδων προτεινεται σχεδον αμεσα μετα την αγορά. Φανταζομαι η παροτρυνση του να την αγορασεις αν και μονο αν πιανουν τα χερια σου εχει να κάνει με τις τιμες των μηχανικών εδω που ειναι απλησιαστες και αρα να αποφυγει παραπονα σχετικα με το κοστος χρησης. Αναφέρθηκα στο θεμα γιατι ειμαι σίγουρος οτι κινέζικα εντουρακια θα πουλιούνται στην ελλαδα με διαφορετικα ονοματα. Αν καποιος φιλος εχει εντυπωσεις ας μας πει εντυπώσεις. Διαβαζα τις προαλλες καπου οτι μπορεις να παραγγειλεις σαν πελατης απο κίνα οποιοδήποτε μηχανακι θέλεις σε τιμη περιπου μειον 30-40% απο την προαναφερόμενη (2.5κ) και παραλαμβάνεις την μηχανη αμονταριστη σε κομμάτια φυσικα χωρις εγγυηση.

  8. #518
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Αν ο εισαγωγέας δεν εχει δικτυο υποστήριξης και παραλληλα εσυ δεν εχεις το know how σε γενικη γνωση μηχανολογίας μη το συζητας άδικα, παρε κατι που μπορεις να εχεις την δυνατότητα της υποστήριξης.

    Για εντουρο που συμαινει χρηση και δρομου με ομολογκασιον απο EU εχουμε τα παρακατω ειναι οσα εισάγονται επισήμως:
    https://www.mototriti.gr/newbikes/times/markes.asp

    Τώρα για χρηση εκτος δρομου μονο και με καθολου χρήση δημοσίου δικτύου φαντάζομαι μπορεις να παραγγείλεις οτιδήποτε πληρώνοντας τους δασμους. Αλλα και εκει υποστήριξη θα εχεις μεσω Κίνας..συνεπως θα πρεπει να αγοράσεις 2 μηχανάκια για να εχεις ενα σε λειτουργική κατάσταση

Σελίδα 35 από 35 ΠρώτοΠρώτο ... 25303132333435

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να παρω;
    από adam_tsouk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 20:43
  2. Τι να παρω ? GSXR 750 ή GSXR 1000
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 18:42
  3. Αγορά 250 - Τι να πάρω ρε παιδιά?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 20:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF