Σελίδα 6 από 35 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 518

Θέμα: πρωτο enduraki.τι να παρω? (συγχώνευση σχετικών συζητήσεων)

  1. #76
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Oι περισσότεροι που δεν ασχολούνται με το βουνό νομίζουν οτι οι κατηγορίες στο εντούρο είναι σαν τους αγώνες πίστας ή σαν τα rally (στα αυτοκίνητα) ή δεν ξέρω και εγώ .

    Οπότε έχουμε 125 (2τ) και 250 (4τ) για τους αρχάριους (κάπως σαν τα 125 στις πίστες) , 250 (2τ) και 450 (4τ) για ένα μέτριο επίπεδο και 500+ (4τ) και 300 (2τ) για τρομερούς χεράδες .

    Τα πράγματα όμως στο χώμα είναι τελείως διαφορετικά .
    Αν ρίξει κάποιος μια ματιά στα αποτελέσματα της ΓΕΝΙΚΗΣ, δεν θα αργήσει να καταλάβει οτι οι κατηγορίες είναι μπερδεμένες.
    Ο καλός οδηγός θα έρθει πρώτος γενικής είτε τρέχει στην Ε1 είτε στην Ε3 .
    Τρανό παράδειγμα, είναι οτι ο πρωταθλητής Ελλάδος τρέχει στην Ε1 ή ακόμα οτι στο παγκόσμιο ο πρωτοπόρος έως τώρα τρέχει στην Ε1 .
    Και ας αφήσουμε τα 4τ του Σιαφαρίκα και του Ahola . Προχθές στην Χαλκίδα ο Λευτέρης με το 125 πήρε όλες (εκτός απο μια ) τις ειδικές στην EB .

    Ολα αυτά τα λέω για να καταλάβει αυτός που δεν είναι στο χώρο, οτι τα κυβικά δεν πάνε με το επίπεδο του αναβάτη.

    Κάποιος που θέλει να αγοράσει μηχανή (χωμάτινη) θα πρέπει πρώτα να δοκιμάσει όσες περισσότερες μπορεί ώστε να καταλάβει τί του ταιριάζει . Δεν είναι τυφλοσούρτης . Δεν μπορείς να πείς " Α καινούριος θα πάρεις αυτό" .
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  2. #77
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird


    Το βασικότερο είναι η καμπύλη απόδοσης, ο συνδυασμός της με τις σχέσεις μετάδοσης, η ρύθμιση των αναρτήσεων και ένα κάρο λεπτομέρειες που φυσικά έχουν να κάνουν με τον αναβάτη, την εμπειρία του και τις προτιμήσεις του (οι οποίες -φυσικά- με την πάροδο του χρόνου αλλάζουν).


    Εν ολίγοις κατ'εμέ δεν υπάρχουν do and don't, αλλά μόνο προτιμήσεις όσον αφορά το σημείο εκκίνησης. Από κει και πέρα εάν δεν ξοδέψεις χρόνο με το μηχανάκι σου, δεν ξέρεις τι πραγματικά σου αρέσει......


  3. #78
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird

    Το βασικότερο είναι η καμπύλη απόδοσης, ο συνδυασμός της με τις σχέσεις μετάδοσης, η ρύθμιση των αναρτήσεων και ένα κάρο λεπτομέρειες που φυσικά έχουν να κάνουν με τον αναβάτη, την εμπειρία του και τις προτιμήσεις του (οι οποίες -φυσικά- με την πάροδο του χρόνου αλλάζουν).


    Enduro Republic, Prime Minister

  4. #79
    Ιδανική κατάσταση για νέους αναβάτες (όχι σε ηλικία) είναι κατά την γνώμη μου:

    1. Καινούργια μοτοσυκλέτα για να ασχοληθούν με την οδήγηση και όχι να γίνουν μηχανικοί,
    2. Ελαφριά μοτοσυκλέτα με λίγα κυβικά εστιασμένα στην ροπή και όχι στην δύναμη, ώστε να μπορέσουν να την οδηγήσουν χωρίς να φοβούνται.

    Τα παραπάνω οδηγούν σε α. Δίχρονο 125 και β. Τετράχρονο 250

    Επιπλέον παραδοχές:

    1. Όσο καλή μοτό και να πάρεις, αν δεν σε βοηθήσει κάποιος έμπειρος με γνώσεις θεωρίας και πράξης, απλά θα καις βενζίνη (με ή χωρίς πανάκριβο διχονόλαδο) με πολύ αργή εξέλιξη.
    2. Θα αγοράσεις και άλλη μοτό σε 1 με 2 χρόνια ανάλογα της εξέλιξής σου.
    3. Πρότίμησε μοντέλα με υδραυλικό συμπλέκτη και 4Τ με μίζα
    Enduro Republic, Prime Minister

  5. #80
    ...και γυμνιστής Το avatar του/της odt
    Εγγραφή
    24/05/2006
    Μηνύματα
    824
    Ας το επαναφέρω λίγο το θέμα...και να μοιραστώ μαζί σας τον προβληματισμό μου..ως παντελώς άσχετος με την οδήγηση στο χώμα (κάποιοι θα πουν ότι είμαι άσχετος με την οδήγηση γενικά )

    Ωραία, θέλω να ξεκινήσω δειλά δειλά τα πρώτα μου βήματα...(μπουσουλώντας μάλλον) Ο προϋπολογισμός είναι χαμηλός και φτάνει μέχρι τα 1500? (βαριά) για μηχανάκι...Εξοπλισμό έχω βρει και (σχεδόν) έχω πάρει...

    Είμαι μεταξύ crm250 και xr250 το καθένα για διαφορετικούς λόγους. Ισχύει αυτό που μου έχουν πει ότι το xr είναι πιο καλά στημένο από το crm ?? Τίθεται θέμα δύναμης (ή αδυναμίας) του xr επειδή είμαι 90 κιλά? (ψηλός 1,83, ξανθά μαλλιά,γαλανά μάτια, εχέμυθος κλπ,κλπ) ή επειδή δεν μπορώ καλά καλά να τσουλήσω στο ίσωμα χωρίς να πέσω δεν έχει σημασία...?

    Αν το crm έχει όντως τόσο μαλακές αναρτήσεις, θα παίξει ρόλο για μένα που οδηγικά είμαι πολύ πίσω? (για να το πω κομψά...)

    Σε αυτά τα λεφτά...να προτιμήσω μήπως κάτι άλλο...? Δηλώνω εκ των προτέρων (ξανά) παντελή ασχετοσύνη...
    Εισαι σωστος μοτοσυκλετιστής...
    …αν
    Τα προφυλακτικά που χρησιμοποιείς ειναι δίγομα , σκληρά στο κέντρο και μαλακά στα πλάγια
    Βρέθηκε πένσα, παρακαλείται ο κάτοχος να επικοινωνήσει με πμ :a29:

    Pics


  6. #81
    Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
    Σε αυτά τα λεφτά...να προτιμήσω μήπως κάτι άλλο...? Δηλώνω εκ των προτέρων (ξανά) παντελή ασχετοσύνη...

    dinei h tati ενα KTM εxc 200 σε αυτα τα λεφτα

  7. #82
    Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
    Ας το επαναφέρω λίγο το θέμα...και να μοιραστώ μαζί σας τον προβληματισμό μου..ως παντελώς άσχετος με την οδήγηση στο χώμα (κάποιοι θα πουν ότι είμαι άσχετος με την οδήγηση γενικά )

    Ωραία, θέλω να ξεκινήσω δειλά δειλά τα πρώτα μου βήματα...(μπουσουλώντας μάλλον) Ο προϋπολογισμός είναι χαμηλός και φτάνει μέχρι τα 1500? (βαριά) για μηχανάκι...Εξοπλισμό έχω βρει και (σχεδόν) έχω πάρει...

    Είμαι μεταξύ crm250 και xr250 το καθένα για διαφορετικούς λόγους. Ισχύει αυτό που μου έχουν πει ότι το xr είναι πιο καλά στημένο από το crm ?? Τίθεται θέμα δύναμης (ή αδυναμίας) του xr επειδή είμαι 90 κιλά? (ψηλός 1,83, ξανθά μαλλιά,γαλανά μάτια, εχέμυθος κλπ,κλπ) ή επειδή δεν μπορώ καλά καλά να τσουλήσω στο ίσωμα χωρίς να πέσω δεν έχει σημασία...?

    Αν το crm έχει όντως τόσο μαλακές αναρτήσεις, θα παίξει ρόλο για μένα που οδηγικά είμαι πολύ πίσω? (για να το πω κομψά...)

    Σε αυτά τα λεφτά...να προτιμήσω μήπως κάτι άλλο...? Δηλώνω εκ των προτέρων (ξανά) παντελή ασχετοσύνη...
    Nα προτιμήσεις ένα αμιγώς χωμάτινο μηχανάκι (πχ XR ή και το ΚΤΜ της Τατι).
    Και να υπολογίζεις ότι θα πρέπει να μάθεις να ασχολείσαι με το μηχανάκι αλλιώς ότι και να πάρεις θα πεθάνει πολύ γρήγορα....

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  8. #83

    νέοπας number #2

    Καλησπέρακαι απο μένα ,

    Ψάχνω και εγώ για ένα μοτοκρόσι (για να με ζηλεύει και βαλεντίνος ρόσι ) . Μου έχει καρφωθεί κάτι σε δίχρονο . Είμαι φοιτητής (οχι και πολύ money) 1.84 , 80 κιλά περίπου . Εχω ένα παπάκι το οποίο χρησιμοποιώ καθημερινά για τις μετακινήσεις μου . Αλλά πλέον δεν μου δίνει την χαρά της οδήγησης που θέλω . Θα ήθελα να ρωτήσω περίπου τι τιμούλες παίζουνε . Δλδ περίπου 2500 Ε για απόκτηση της μηχανής , 500 Ε εξοπλισμός αναβάτη είναι καλά ? Αντε μέχρι 3000 max το budget . Επίσης για τα μεθεόρτια τι περίπου παίζει ? Ας πούμε για χρήση καθε Σ/Κ κάθε πότε θα χρειάζονται να επεμβαίνουν τα μαστόρια για service κτλ και τι λεφτά θα χρειάζονται ? Τι θα πρέπει να μάθω να κάνω μόνος μου (μηχανολογικά) ? Δεκτές όσες προτάσεις και απόψεις θέλεται με κύριο γνώμονα τα μπικικίνια .

  9. #84
    -Πάω με το λεωφορείο- Το avatar του/της Road67
    Εγγραφή
    20/06/2008
    Μηνύματα
    1.398
    XR250 BAJA
    Η μηχανη ειναι τροπος ζωης. Το αποδεικνυει ο αερας που αναπνεω, η ανεξαρτησια μου, η αισθηση πως μ' ''ακουει''...

    Honda Tact 50 1988, Honda C72 6V 1988, Honda MTX50R 1989, Suzuki GZ Marauder 125 2000, Kymco Hipster 125 2001, Yamaha XV250S Virago 1998, Honda CB400SF NC36, Yamaha FZ6 FI Fazer 2006, Yamaha Xmax250/YPR 2006, Honda VFR 800 Vtec, και τώρα...............................
    ----------------------> τίποτα!!
    σαν το λαλάκα πάω με το λεωφορείο

  10. #85
    Αρχαία Ολυμπία Το avatar του/της marios8
    Εγγραφή
    02/04/2005
    Μηνύματα
    2.079
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Road67
    XR250 BAJA

    Ούτε μότοκρος είναι ούτε 2χρονο
    Τον κάθε λαό τον κυβερνάει αυτός που του αξίζει.

  11. #86
    και τετράχρονο να`ναι δεν με χαλάει και τόσο (απλά ο καημός μου είναι ένα διχρονάκι) . Ούτως η άλλως θα ρίξω μια βόλτα απο τα motocrossadika να δω τι κινείται στην αγορά απλά θα ήθελα να μου απαντήσεται στις ερωτήσεις μου (περί απόκτησης , συντήρησης και best value) για να έχω μια ιδέα απο αυτά για να ξέρω αν αυτά που θα μου πουν στα μαγαζιά θα είναι η αλήθεια ή νόστιμα παραμυθάκια για να μου πιάσουν τον κ..ο .

  12. #87
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/01/2008
    Μηνύματα
    25

    πρωτο enduraki....τι να παρω?

    αφου αποφασισα να αφησω τα street προς το παρον τουλαχιστον και αποφασισα να το γυρισω σε χωμα τωρα εχω σοβαρο προβλημα στο τι μηχανακι να παρω....το σιγουρο ειναι οτι θα ειναι 250cc.2τ η 4τ?ktm,wr η suzuki rm?σιγουρα θα ειναι κατι απο αυτα μπορει και κανα cr...αν βρεθει κατι οχι πολυ τσιμπημενο....θα διαθεσω 3000ευρω περιπου!!!εχω κολησει με το ktm 250 exc αλλα ακοθω διαφορα περι αξιοπιστιας και δεν θελω να μπλεξω......παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας οσοι το εχουν....

  13. #88
    Καταρχήν θα πρέπει να καταλήξεις τί χρήση θέλεις να κάνεις... τα CR και RM πάντως που αναφέρεις δεν ειναι enduro αλλα motocross. Οι διαφορές ειναι σημαντικές. Ψαξε λίγο στο Χωμάτινο Τεραίν και θα βρείς πολλά σχετικα θέματα... για εντουράκι πάντως, το ΚΤΜ 200 EXC καλύπτει τις ανάγκες των περισσότερων αναβατών

    Καλωςήρθες!

  14. #89
    Όντως.
    Αλλά απο την άλλη μιλάμε και για γρήγορες βόλτες και όχι για αγώνες οπότε πιστεύω οτι θα του κάνει την δουλειά ότι και να πάρει.
    Ίσως και να κάνω λάθος όμως. Μερικοί ποιο ειδικευμένοι θα μπορούν να σου απαντήσουν με περισσότερα στοιχεία στην κατηγορία που σου προτείνει ο daddy78
    SVolution has began.... Perhaps...TOO much for your Guts?!

  15. #90

    Re: πρωτο enduraki....τι να παρω?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από zactri
    εχω κολησει με το ktm 250 exc αλλα ακοθω διαφορα περι αξιοπιστιας και δεν θελω να μπλεξω......
    ασπαστο... δεν παθαινει τιποτα...

    αποκλειεται να εχεις ακουσει κακα λογια περι αξιοπιστιας για οποιοδηποτε exc διχρονο ή τετραχρονο...

    η τελευταια γενια της εταιρειας που ειχε προβληματα ηταν τα 640...



    απλα το 2.5 ειναι πολυ δυνατο για αρχαριο... το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δοκιμασεις οσα περισσοτερα μηχανακια μπορεις...

    ποια ειναι η χρηση που θελεις να κανεις;

    καθαρο εντουρο;

    φλαταδουρια και εκδρομικες διασχισεις;

Σελίδα 6 από 35 ΠρώτοΠρώτο 123456789101116 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να παρω;
    από adam_tsouk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 20:43
  2. Τι να παρω ? GSXR 750 ή GSXR 1000
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 18:42
  3. Αγορά 250 - Τι να πάρω ρε παιδιά?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 20:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF