Σελίδα 4 από 35 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 518

Θέμα: πρωτο enduraki.τι να παρω? (συγχώνευση σχετικών συζητήσεων)

  1. #46
    Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
    kalispera se olous.
    xtes odigisa ena gas-gas ec 250.
    meta apo mia toumpa prin patiso kala kala xoma(me prodose to apotomo mprostino freno)
    katafera k bika se flatadoura.mou fanike apisteyta ypervoliko to gazi tou alla kai poli grammiko.
    re paidia me to pragma apla XES..KA.mou kopikan ta xeria.
    125cc kai poli mou einai.to 250 me to 200 exoun megali diafora sto gazi tous?

    αντε καλορίζικος,

    το μηχανάκι που καβάλησες φυσικά και θα σου φαινόταν υπερβολικό,φαντάσου λοιπόν να το πήγαινες και καμμιά 40χλμ μονοπάτια.Από την κούραση και μόνο θα σούφευγε το χέρι και θα άνοιγε το γκάζι ή θα πάταγε το φρένο παραπάνω...με τα γνωστά αποτελέσματα.

    το 200 έχω αρχίσει μετά από αρκετά χλμ στο χώμα και το ελέγχο,φυσικά μιλάω με κούραση και σε δύσκολα σημεία.Το 250 που το έχουν και φίλοι αρκετά προπονημένοι,όταν καβαλάνε το 200άρι μου πετάνε και κατεβάζουν χρόνους.

    Γιά να καταλάβεις το 200άρι βγάζει 35άλογα και είναι 102πραγματικά κιλά και το 250 βγάζει 39άλογα και είναι 108πραγματικά κιλά.

    Να ξέρεις ότι τα 4 άλογα στο χώμα είναι πολλά,όπως επίσης και τα 6 κιλά.

    Μην πάρεις όμως 125 γιατί θέλει τρομερή τεχνική και αντοχές γιά να έχεις το γκάζι πάντα κλειδωμένο.


  2. #47
    Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis


    Μην πάρεις όμως 125 γιατί θέλει τρομερή τεχνική και αντοχές γιά να έχεις το γκάζι πάντα κλειδωμένο.

    Συμφωνω απολυτα το 125 ειναι πιο δυσκολο απο το 200 για καποιον οχι πολυ εμπειρο

  3. #48
    kalispera se olous....
    tin kiriaki pou mas perase pira volta sto vouno ena ktm exc 125 montelo 04`
    se poli vatous xomatodromous den ipirxe kanena provlima.itan ligo malako stis anartiseis tou alla ola itan ok.
    omos me to pou mpikame se monopataki (vato mono gia tous ipolipous) eniotha oti to mixanaki ithele treli akrivia sto deksi grip kai sto simplekti.
    mia pou tha anoige parapano kai tha epsaxna ta frena i mia pou tha exana to sumlekti kai tha kremage.
    opos kai na exei pantos katalava oti me opoiodipote mixanaki kai na eisai sto vouno pernas apla teleia


    sigxaritiria se osous simetixan sto tr gia ton aleko pragmatika siginithika me aytin sas tin kinisi kai as min etixe na gnoriso ton aleko.....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	traxelsm.jpg 
Προβολές:	864 
Μέγεθος:	23,0 KB 
ID:	117735

  4. #49
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/12/2004
    Μηνύματα
    310
    Αυτα που λετε ισχυουν και για απλο εκδρομικο εντουρο ή μονο για αυτους που εχουν αξιωσεις-απαιτησεις?
    Γιατι νομιζω πως ενα 250 θα ειναι πιο ευκολο για βολτα στο βουνο απο ενα 125.

    Επισης σκεφτομαι για διχρονο λογω της ευκολιας συντηρησης του (στην ουσια αναλωσιμα και οχι σερβις), αλλα φανταζομαι πως ενα τετραχρονο θα ειναι πιο ευκολο λογω γραμμικοτητας και μεγαλυτερου ευρους αποδοσης.

    Αν ομως τα τετραχρονα δε χρειαζονται αυστηρη συντηρηση τοτε αξιζει να τα σκεφτω...

  5. #50
    Μην βιάζεσαι να πάρεις 250 2τ γιατί εκτός του οτι σου χαρίζει λίγους παραπάνω πόντους στα χέρια είναι κ πολύ απόλυτο ειδικά πάνω στην ροπή του.αν σε ένα σαμαράκι σου γυρίσει καταλάθος λίγο το χέρι δεν θα σου χαρίσει διόρθωση αλλά απώλεια ελέγχου(αν οχι πτώση...).
    το 200 είναι πολύ πιο ομαλό...(το έχει μέχρι κι ο Πέτρος ).
    squirrel

  6. #51
    ΗΜΟΥΝΑ ΣΤΟ ISDE ΛΕΜΕ Το avatar του/της nantin
    Εγγραφή
    21/11/2006
    Μηνύματα
    466

    ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΑ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από spiros_1990
    kalispera se olous....
    tin kiriaki pou mas perase pira volta sto vouno ena ktm exc 125 montelo 04`
    se poli vatous xomatodromous den ipirxe kanena provlima.itan ligo malako stis anartiseis tou alla ola itan ok.
    omos me to pou mpikame se monopataki (vato mono gia tous ipolipous) eniotha oti to mixanaki ithele treli akrivia sto deksi grip kai sto simplekti.
    mia pou tha anoige parapano kai tha epsaxna ta frena i mia pou tha exana to sumlekti kai tha kremage.
    opos kai na exei pantos katalava oti me opoiodipote mixanaki kai na eisai sto vouno pernas apla teleia


    sigxaritiria se osous simetixan sto tr gia ton aleko pragmatika siginithika me aytin sas tin kinisi kai as min etixe na gnoriso ton aleko.....
    ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΥΡΑΖΕΙΣ ΠΟΛΥ .ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΤΡΑΒΑ ΠΑΡΕ ΕΝΑ 250 Η ΚΤΜ Η ΓΚΑΣ ΓΚΑΣ ΒΑΛΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΣΤΟ ΧΑΜΗΛΟ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ .ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΟΥΜΠΕΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΟΥΡΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΟΥΡΟ .ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ (ΜΗΝ ΤΣΙΓΚΟΥΝΕΥΤΕΙΣ) ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΒΗΜΑΤΑ .ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΥΡΑΣΕΙΣ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΒΙΑΣΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ . ΟΠΩΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΤΟ 125 ΘΑ ΣΑΙ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΟΔΗΓΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ .ΜΕ ΤΟ 250 ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ .ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΑ .ΣΚΕΨΟΥ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΤΟΥΡΑΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΑΤΙΑ ΓΡΗΓΟΡΑ (250) Η ΝΑ ΤΡΕΞΕΙΣ ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ (125) . ΟΤΑΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΒΑΛΕ ΚΑΜΜΜΙΑ ΦΩΤΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗ Ν ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΟΥΜΕ ΚΑΛΕΣ ΕΝΤΟΥΡΟΒΟΛΤΕΣ

    DOMINATOR 250 ΠΩΛΕΙΤΑΙ Η ΑΝΤΑΛΛΑΣΕΤΕ ΜΕ ΧR 250 Η ΤΤ-R 250

  7. #52

    Νεός ζητάει βοήθεια (για endourάδες)!!.. Επιλογή ΜΟΤΟ!..

    Είμαι 24 χρονών και έχω να καβαλήσω μηχανή κάπου στα 5-6 χρόνια (απο όταν τελείωσα το σχολείο).. Τελευταία μου αναβίωσε αυτή η κ@υλα και πήρα την απόφαση να εκμεταλετώ τα Σ/Κ μου αγοράζοντας ένα endourάκι και κάνοντας βόλτα στο βουνό. Στο ψάξιμο αυτό θέλω τη βοήθεια σας στην επιλογή μου..

    Για έναν άνθρωπο (εγώ είμαι αυτός :P) 1,85 και 95 κιλών (σε καλή φυσική κατάσταση, όχι λαπά :P) το ΕΧC 125 01-05 σαν μεταχειρησμένο αποτελλέι καλή λύση για να ασχοληθεί χομπιστικά με το enduro (Σ/Κ βολτούλα στο βουνό παρέα με άλλους endouraδες, όχι σε αγωνιστικό επίπεδο)? ή μήπως "του" πέφτω λίγο βαρύς ή το ζορίζω υπερβολικά (σαν κατηγορία η "125')?


    Είμαι φοιτητής και πρωταρχικό ρόλο στη επιλογή μου παίζουν κατά σειρά προτεραιότητας τα εξής:
    1) Χαμηλό κόστος κτήσης (Σχετικό αυτό.. Βασικά θέλω να έχει καλό Value for Money. Υπολογίστε διαθέσημο maximum τα 2000-3000 Ευρώ)
    2) Χαμηλό κόστος συντήρισης (service, ανταλλακτικά, μετά απο πτώσεις κτλ)
    3) η μηχανή που θα πάρω θέλω να είναι κάλο σχολείο για το χώμα χωρίς να έχει πολλές απαιτήσεις απο τον οδηγό ή να τον κουράζει/ταλαιπωρεί υπερβολικά και ΦΥΣΙΚΑ να είναι πρόθυμη και έυκολη στα παιχνίδια στο χώμα. :P
    4) Να μου αρέσει η εμφάνιση της

    Το ΚΤΜ το ανέφερα διότι πιστεύω οτι καλύπτει τα αποπάνω κριτήρια (αν εξαιρέσουμε το βάρος μου που δέν ξέρω αν θα το αντέξει αυτο και οποιδήποτε άλλο 125 :P). Σίγουρα τα δίχρονα δεν είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή γι αυτό που θέλω (κάτι μεταξύ βόλτας στο χώμα και play-toy), αλλά τα τετράχρονα έχουν υψηλό κόστος κτήσης και συντήρισης. Μεταξύ των μεταχειρησμένων δίχρονων σε αυτή τη κατηγορία κατέλληξα σε αυτό διότι -μπορεί και εσφαλμένα- πιστεύω οτι είναι το καλύτερο σε οτι ζητάω.
    Είμαι ανοιχτός σε οποιάδηποτε άλλη (τεκμιριωμένη βάση των παραπάνω κριτιρίων που δίνω) πρόταση!!..
    Οποιδήποτε άλλο μοντέλο θα άξιζε να δώ τεκμηριωμένα αναφέρετε μου!

    Είμαι σίγουρος οτι υπάρχουν αρκετά πιο έμπειροι endouraδες εδώ που θα με βοηθήσουν στη τελική επιλογή μου!

    Σας Ευχαριστώ προκαταβολικά παιδιά!!

  8. #53
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    KTM 200 EXC


    Καλωσήρθες!!!

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ARISPEED1
    Εγγραφή
    10/02/2008
    Μηνύματα
    530
    200 exc για μικρόσωμους αναβάτες ,400 exc για βουβαλάκια.......

  10. #55
    Με τα χρήματα που διαθέτεις θα βρεις ένα πολύ καλό και σχετικά φρέσκο 125. Το σίγουρο είναι ότι όταν θα χρειαστείς ροπή δέν θα την έχεις με το 125. Μήπως αυτό όμως σε βοηθήσει να γίνεις καλύτερος;. Εγώ αυτό σκεφτικά και πήρα το 125 (έχω όμως και 10κ λιγότερα από εσένα)

  11. #56
    MikeG: Φίλε μου η πρώτη μου σκέψη ήταν το KTM 200 EXC και ίσως είναι κ ιδανική.. Πιστεύω οτι θα είναι πιο εξίσου εύκολο στο χειρισμό -λόγο βάρους- με ένα 125cc και τα 75cc παραπάνω θα καλύψουν το φάσμα ροπής που χρειάζεται για να "τραβάει άνετα" τα κιλά μου.

    ARISPEED1: Για βουβαλάκια που είναι αρχάριοι??.. :P Το EXC 400 μου κάνει too much οδηγικά για 'μένα.. Πιστεύω οτι θα με κουράσει και ούτε θα έχω την εμπειρία να το "πάω" οπως πρέπει. Αν το ανέλυες λίγο θα με βοηθούσες.

    daddy78: Φίλε μου έχω την εντύπωση οτι στο μόνο που θα βοηθήσει είναι να "τρώω" πιο γρήγορα τους δίσκους απο το πολύ "πατινάρισμα" του συμπλέκτη σε δύσκολα σημεία που το μηχανάκι θα ζορίζεται με το βάρος μου.. :P Οπως προανέφερα με οδηγικά απο το μηχανάκι ζητάω.. : "..3) η μηχανή που θα πάρω θέλω να είναι κάλο σχολείο για το χώμα χωρίς να έχει πολλές απαιτήσεις απο τον οδηγό ή να τον κουράζει/ταλαιπωρεί υπερβολικά και ΦΥΣΙΚΑ να είναι πρόθυμη και έυκολη στα παιχνίδια στο χώμα. :P"..
    Δεν είναι τόσο μέλημα μου να βελτιωθώ μου οδηγικά ή αγωνιστικά (που μοιραία θα γίνει και αυτό με το καιρό με τον καιρό..) όσο είναι η οδηγική μου ευχαρίστηση τα Σ/Κ στο χώμα και να κάνω το κέφι μου (τουλάχιστον για αρχή)..

  12. #57
    KaTaNaS: Κατάλαβα φίλε μου οτι το 400αρι του arispeed1 μπορεί ειναι πιο γραμμικό και ξεκούραστο απο οποιοδήποτε δίχρονο.. :P
    Το θέμα όμως είναι οτι:

    1) Είναι τετράχρονο (μοντέλο '03- 5 χρόνων μηχανάκι) και σίγουρα αν μου βγάλει κάποιο πρόβλημα απο εδώ και μετά θα το μπορέσω να το επισκευάσω αρκετά πιο δύσκολα -λόγο κόστους επισκευής (μη ξεχνάς οτι είμαι φοιτητής)- απο οτι πρόβλημα είναι δυνατό να μου βγάλει αντίστοιχης χρονολογίας/χρήσης δίχρονο 200cc μοντέλο (ΚΤΜ ΕΧC 200).

    2) Πιστεύω οτι θα μου "πέσει" σχετικά βαρύ μηχανάκι και όντας αρχάριος θα δυσκολεύομαι να το controlάρω στο χώμα.

    Το ΚΤΜ ΕΧC 200 μου κάνει για πιο ιδανική επιλογή για 'μένα.. Τι λέτε? Θα μπορεί να κινηθεί άνετα στο χώμα με τα 95 κιλά μου πάνω του?.. :P

  13. #58
    αφου εχεις αποφασισει επι της ουσιας τι το ψαχνεις;

    ναι δεν εχει προβλημα με παραπανω κιλα το μηχανακι....

  14. #59
    Δεν έχω αποφασίσει επι της ουσίας.. Φτάνω στο να αποφασίσω όμως και με βοηθάτε με τις απόψεις εσείς οι πιό έμπειροι που έχετε καλύτερη εικόνα απο εμένα..
    Δε θέλω να κάνω κάποια επιλογή που να μην είναι στα μέτρα μου και να το μετανιώσω μετά.

  15. #60
    ...σε τρομαξα? Το avatar του/της mpou
    Εγγραφή
    11/09/2007
    Μηνύματα
    791
    Μη ξεχνας στο budget να υπολογισεις και τον εξοπλιμο σου.

Σελίδα 4 από 35 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τι να παρω;
    από adam_tsouk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2007, 20:43
  2. Τι να παρω ? GSXR 750 ή GSXR 1000
    από anco στο forum Suzuki GSXR's
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2006, 18:42
  3. Αγορά 250 - Τι να πάρω ρε παιδιά?
    από johnpan στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 20:54

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF