Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: Πρώτες βοήθειες σε ατύχημα.

  1. #1
    Αρχικά δημιουργήθηκε από granazi
    σε αυτες τις περιπτωσεις ολα ειναι θεμα χρονου. το μελος πρεπει να παραμεινει τυλιγμενο σε μια πετσετα βρεγμενη και απο πανω παγο για να μην νεκρωθουν οι ιστοι και το δερμα. ποτε παγο απευθειας πανω στο μελος. αν υπαρχει μεγαλη αιμοραγια γινεται ισχαιμικη περιδεση. οσο ποιο γρηγορα μεταφερθει σε εξειδικευμενο νοσοκομειο αυξανονται οι πιθανοτητες να σωθει. μακαρι για τον φιλαρακο να πηγαν ολα καλα.

    *Η αντιμετωπιση ενος ακρωτηριασμενου μελους ειναι να το τυλιξουμε σε μια ή περισσοτερες σακουλες, ωστε να ειναι τελειως απομονωμενο απο τον ατμοσφαιρικο αερα, και υστερα να το τοποθετησουμε σε ενα δοχειο με παγο και νερο ( 0°C ).Σκοπος του παγου δεν ειναι η συντηρηση αλλα η αγγειοσυσπαση, ετσι ωστε να παραμεινει οσο το δυνατον περισσοτερο αιμα στο αρτηριακο και φλεβικο συμπλεγμα του μελους.Ουτως ή αλλως το ακρωτηριασμενο μελος εχει λιγα μολις λεπτα ''διαρκεια ζωης'' και οσο πιο μεγαλο ειναι σε μεγεθος τοσο χειροτερα και γι'αυτο και για τον τραυματια φυσικα.

    Η πετσετα που ανεφερες φιλε μου απλα ταμποναρει το αιμα και απορροφαει πολυ μεγαλη ποσοτητα αιματος.Η ισχαιμη περιδεση πρεπει να γινεται μονο απο γνωστες και ποτε προχειρα γιατι η λανθασμενη εφαρμογη της εγκυμονει νεους κινδυνους.


    Ευχομαι την καλυτερη αναρρωση στον ατυχο φιλο μας.
    Start doing what's necessary, then what's possible and suddenly doing the impossible. Just start.

  2. #2
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    +1000 στον κωνσταντινο και ευχομαι να ειναι περαστικα στο παιδι!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #3
    ayto με το τυλιγμα σε σακουλα το θυμαμαι κι εγω απο τα μαθηματα Πρωτων Βοηθειων.

    Περαστικά εύχομαι, να μην μας κανει εντυπωσει παντως παιδιά... δεν ειμαστε απο ατσαλι... και οι δυναμεις που αναπτυσονται ειναι τεραστιες σε ενα περιβαλλον γεματο απο σταθερα εμποδια και λεπίδες!

  4. #4
    Μακάρι να πάνε όλα καλά με το παλληκάρι...
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  5. #5
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Με αφορμή το γεγονός αυτό κατάλαβα ότι από πρώτες βοήθειες ξέρω πράγματα ελάχιστα. Σαν ιδέα το βάζω... μήπως οι γιατροί του φόρουμ αναλάμβαναν να φτιάξουν κάτι εμπεριστατωμένο και τεκμηριωμένο (να μη γράφει ο καθένας τη μαλακία του) έτσι ώστε να αποκτήσουμε όλοι γνώση του τι πρέπει να κάνουμε σε παρόμοιες περιπτώσεις. Προσωπικά θα ήθελα αν μου συνέβαινε το οτιδήποτε, εσείς η μοτοσυκλετιστική μου οικογένεια να κάνατε το σωστό και να μην περιμένατε αδρανείς το ασθενοφόρο. Αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα δεν ξέρω αλλά θα πρότεινα να υπάρξει ένα στικυ θρέντ γραμμένο επώνυμα από γιατρούς και να εμπλουτίζεται σιγά σιγά με αναφορές σε παραδείγματα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #6
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
    Με αφορμή το γεγονός αυτό κατάλαβα ότι από πρώτες βοήθειες ξέρω πράγματα ελάχιστα. Σαν ιδέα το βάζω... μήπως οι γιατροί του φόρουμ αναλάμβαναν να φτιάξουν κάτι εμπεριστατωμένο και τεκμηριωμένο (να μη γράφει ο καθένας τη μαλακία του) έτσι ώστε να αποκτήσουμε όλοι γνώση του τι πρέπει να κάνουμε σε παρόμοιες περιπτώσεις. Προσωπικά θα ήθελα αν μου συνέβαινε το οτιδήποτε, εσείς η μοτοσυκλετιστική μου οικογένεια να κάνατε το σωστό και να μην περιμένατε αδρανείς το ασθενοφόρο. Αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα δεν ξέρω αλλά θα πρότεινα να υπάρξει ένα στικυ θρέντ γραμμένο επώνυμα από γιατρούς και να εμπλουτίζεται σιγά σιγά με αναφορές σε παραδείγματα.
    Πολυ καλη ιδεα αλλα πως θα ξερουμε οτι αυτος που γραφει ειναι γιατρος??
    Και 2ο ξερουμε οτι σε πολλες περιπτωσεις και οι γιατροι δεν συμφωνουν απολυτα μεταξυ τους, οποτε αν υπαρξει καποια διαφωνια μεταξυ 2 γιατρων πως θα ξερεις να διαλεξεις την σωστη οταν παρουσιαστει ζητημα???
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
    Με αφορμή το γεγονός αυτό κατάλαβα ότι από πρώτες βοήθειες ξέρω πράγματα ελάχιστα. Σαν ιδέα το βάζω... μήπως οι γιατροί του φόρουμ αναλάμβαναν να φτιάξουν κάτι εμπεριστατωμένο και τεκμηριωμένο (να μη γράφει ο καθένας τη μαλακία του) έτσι ώστε να αποκτήσουμε όλοι γνώση του τι πρέπει να κάνουμε σε παρόμοιες περιπτώσεις. Προσωπικά θα ήθελα αν μου συνέβαινε το οτιδήποτε, εσείς η μοτοσυκλετιστική μου οικογένεια να κάνατε το σωστό και να μην περιμένατε αδρανείς το ασθενοφόρο. Αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα δεν ξέρω αλλά θα πρότεινα να υπάρξει ένα στικυ θρέντ γραμμένο επώνυμα από γιατρούς και να εμπλουτίζεται σιγά σιγά με αναφορές σε παραδείγματα.
    οταν ξερεις απο τιποτα εως ελαχιστα το καλυτερο ειναι να μην κανεις τιποτα...γιατι μπορει να προκαλεσεις μεγαλυτερη ζημια...αν θες οντως να βοηθησεις προσπαθησε να κανεις μαθηματα πρωτων βοηθειων...


  8. #8
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Αρχικά δημιουργήθηκε από peskandritsos
    Πολυ καλη ιδεα αλλα πως θα ξερουμε οτι αυτος που γραφει ειναι γιατρος??
    Και 2ο ξερουμε οτι σε πολλες περιπτωσεις και οι γιατροι δεν συμφωνουν απολυτα μεταξυ τους, οποτε αν υπαρξει καποια διαφωνια μεταξυ 2 γιατρων πως θα ξερεις να διαλεξεις την σωστη οταν παρουσιαστει ζητημα???
    Λογικό μου ακούγεται να μην ξέρουν όλοι όλους, αλλά ευτυχώς εδώ μέσα υπάρχουν παιδιά που γνωρίζονται μεταξύ τους, άλλωστε είναι πολύ εύκολο αν διαβάζεις τα γραφόμενα του καθενός μας στο moto να καταλάβεις τι δουλειά κάνει και σίγουρα θα υπάρχουν κάποιοι που θα το επιβεβαιώσουν. Δεν μιλάμε για κάτι που μόνο εξειδικευμένος γιατρός θα μπορέσει να κάνει αλλά για απλά πράγματα που ο καθένας μας μπορεί να κάνει αν ξέρει τι ακριβώς πρέπει να κάνει, για παράδειγμα βγαίνουμε παρέα για καφέ και κάποιος χάνει τις αισθήσεις του. Ένας από την παρέα πρέπει να του σηκώσει τα πόδια ψηλά. Δεν χρειάζονται ειδικές γνώσεις γι' αυτό, απλά αν το ξέρεις το κάνεις. Άλλωστε κυκλοφορούν κατά καιρούς από τους δήμους στα σχολεία, φυλλάδια με γενικούς κανόνες φροντίδας ατυχήματος. Αυτό λοιπόν που λέω εγώ είναι να υπάρχουν κάπου συγκεντρωμένα όλα αυτά τα θέματα για να μπορούμε εύκολα ν' ανατρέξουμε στο συγκεκριμένο θρεντ για συμβουλές. Επίσης είναι σημαντικό να είναι κλειδωμένο το θρεντ και ν' ανοίγει μόνο για να προστεθούν κομμάτια, γιατί αλλιώς θα γίνει χαμός από τις λαλακίες του κάθε "ειδικού".
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #9
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.261
    Αρχικά δημιουργήθηκε από konsttanttinos
    *Η αντιμετωπιση ενος ακρωτηριασμενου μελους ειναι να το τυλιξουμε σε μια ή περισσοτερες σακουλες, ωστε να ειναι τελειως απομονωμενο απο τον ατμοσφαιρικο αερα, και υστερα να το τοποθετησουμε σε ενα δοχειο με παγο και νερο ( 0°C ).Σκοπος του παγου δεν ειναι η συντηρηση αλλα η αγγειοσυσπαση, ετσι ωστε να παραμεινει οσο το δυνατον περισσοτερο αιμα στο αρτηριακο και φλεβικο συμπλεγμα του μελους.Ουτως ή αλλως το ακρωτηριασμενο μελος εχει λιγα μολις λεπτα ''διαρκεια ζωης'' και οσο πιο μεγαλο ειναι σε μεγεθος τοσο χειροτερα και γι'αυτο και για τον τραυματια φυσικα.

    Η πετσετα που ανεφερες φιλε μου απλα ταμποναρει το αιμα και απορροφαει πολυ μεγαλη ποσοτητα αιματος.Η ισχαιμη περιδεση πρεπει να γινεται μονο απο γνωστες και ποτε προχειρα γιατι η λανθασμενη εφαρμογη της εγκυμονει νεους κινδυνους.


    Ευχομαι την καλυτερη αναρρωση στον ατυχο φιλο μας.


    εχεις δικιο απολυτο για την πετσετα
    εγω τα εγραψα λαθος
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


  10. #10
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
    οταν ξερεις απο τιποτα εως ελαχιστα το καλυτερο ειναι να μην κανεις τιποτα...γιατι μπορει να προκαλεσεις μεγαλυτερη ζημια...αν θες οντως να βοηθησεις προσπαθησε να κανεις μαθηματα πρωτων βοηθειων...

    Είναι μιά καραμέλα που την πιπιλάμε και μένουμε αμέτοχοι όταν για παράδειγμα θα μπορούσαμε (αφού έτσι κι αλλιώς είμαστε παρόντες), να δώσουμε την ευκαιρία επανασυγκόλλησης ενός ανθρώπινου μέλους στον άτυχο που το έχασε. Όσο για μαθήματα που πολύ σωστά λες (όλοι μας θα έπρεπε να έχουμε κάνει) δυστυχώς ειδικά για εμένα ο χρόνος δεν περισσεύει. Αλλά από τη δουλειά μου μπορώ να μπαίνω στο μοτο και να μαθαίνω.

    Φιλικά πάντα
    Βασίλης
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #11
    Ντομινίκ Στρος Ταμίας Το avatar του/της peskandritsos
    Εγγραφή
    05/01/2008
    Μηνύματα
    1.719
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
    Είναι μιά καραμέλα που την πιπιλάμε και μένουμε αμέτοχοι όταν για παράδειγμα θα μπορούσαμε (αφού έτσι κι αλλιώς είμαστε παρόντες), να δώσουμε την ευκαιρία επανασυγκόλλησης ενός ανθρώπινου μέλους στον άτυχο που το έχασε. Όσο για μαθήματα που πολύ σωστά λες (όλοι μας θα έπρεπε να έχουμε κάνει) δυστυχώς ειδικά για εμένα ο χρόνος δεν περισσεύει. Αλλά από τη δουλειά μου μπορώ να μπαίνω στο μοτο και να μαθαίνω.

    Φιλικά πάντα
    Βασίλης
    +660
    Το να γερνάς είναι καλύτερο από την εναλλακτική λύση: δηλαδή να πεθαίνεις νέος!!!

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
    Είναι μιά καραμέλα που την πιπιλάμε και μένουμε αμέτοχοι όταν για παράδειγμα θα μπορούσαμε (αφού έτσι κι αλλιώς είμαστε παρόντες), να δώσουμε την ευκαιρία επανασυγκόλλησης ενός ανθρώπινου μέλους στον άτυχο που το έχασε. Όσο για μαθήματα που πολύ σωστά λες (όλοι μας θα έπρεπε να έχουμε κάνει) δυστυχώς ειδικά για εμένα ο χρόνος δεν περισσεύει. Αλλά από τη δουλειά μου μπορώ να μπαίνω στο μοτο και να μαθαίνω.

    Φιλικά πάντα
    Βασίλης
    ελπιζω να μην βρεθει κανενας μας ποτε σε κανα εκτακτο περιστατικο...αλλα αν γινει να ξερουμε οτι αν δεν εχουμε την καταλληλη εμπειρια και γνωση (και αυτο επιτυχανετε με το να ''προπονησε'' και να εκπαιδευεσε συνεχεια για να μην τονισω το θεμα ψυχραιμια και καθαρο μυαλο) σιγουρα δεν θα ξερουμε τι να πρωτοκανουμε η να κανουμε κατι λαθος...και αυτο μπορει να αποβει χειροτερο απο το να μην κανεις τιποτα...προσφατο περιστατικο με πολυ κοντινο μελος της οικογενιας μου οπου επαθε εγκεφαλικο και ενω θεωριτικα ''το ειχα καλα το θεμα στο τι κανουμε'' εκεινες τις στιγμες το μυαλο μου κολλησε...εκανα το 50% απο οτι επρεπε (απο το ΕΚΑΒ μου ειπαν οτι τα πηγα πολυ καλα) αλλα μετα που ηρεμησα ''καπως''θυμηθηκα το αλλο 50...και εχω παρακολουθησει μαθηματα πρωτων βοηθειων 2 φορες και καθε διμηνο κανω μια επαναληψη στο βιβλιο....

    και εγω μπαινω στο μοτο και διαβαζω για γυροσκοπικα...θεση σωματος....χειρισμο γκαζιου κλπ κλπ αλλα εξακολουθω να μην μπορω να παω σαν τον Rossi...



    υ.γ. αν σε τροχαιο πας να βοηθησεις χωρις καταλληλες γνωσεις και γινει το μοιραιο υπαρχει περιπτωση να σε κατηγορησουν....

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από vaska
    Είναι μιά καραμέλα που την πιπιλάμε και μένουμε αμέτοχοι όταν για παράδειγμα θα μπορούσαμε (αφού έτσι κι αλλιώς είμαστε παρόντες), να δώσουμε την ευκαιρία επανασυγκόλλησης ενός ανθρώπινου μέλους στον άτυχο που το έχασε. Όσο για μαθήματα που πολύ σωστά λες (όλοι μας θα έπρεπε να έχουμε κάνει) δυστυχώς ειδικά για εμένα ο χρόνος δεν περισσεύει. Αλλά από τη δουλειά μου μπορώ να μπαίνω στο μοτο και να μαθαίνω.

    Φιλικά πάντα
    Βασίλης
    Χρονος για να γραφεις στο μοτο περισσευει?
    αρα περισευει και για μαθηματα Α' Βοηθειων.
    δεν ειναι τιποτα το τραγικο.
    Υπαρχουν παρα πολλα βιβλια και εγχειριδια με θεμα τις Α' Βοηθειες, αλλα οσο και να διαβασεις οσο και να τα αποστηθίσεις δεν προκειται να τα κανεις σωστα χωρις πρακτικη ασκηση.
    Δεν θα προσφερε καμια βοηθεια ενα τετοιο θρεντ, ασε που μπορει να δημιουργήσει περισσοτερα προβληματα απο ατομα που την βλεπουν σουπερ-χιρο !!!
    Και βεβαια στο τελος υπαρχει και νομικο θεμα...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  14. #14
    +1 σε blackbusa και mctalas


    απευθυνθείτε σε παράρτημα του ερυθρού σταυρού της πόλης σας... κάνουν δωρεάν μαθήματα πρώτων βοηθειών

  15. #15
    ειδικα οι πατρινοι ειναι οι πιο τυχεροι
    γιατι εκει ειναι η κεντρικη διευθυνση των Σαμαρειτων.

    20 ωρες θα χρειαστειτε σε 2ωρα μαθηματα 2 φορες την εβδομαδα...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πρώτες βοήθειες
    από nihristo στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2009, 00:08
  2. Πρώτες βοήθειες .....
    από STOYBI στο forum Χωμάτινο τερέν
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2008, 16:16
  3. Πρώτες Βοήθειες (Πάρτ του)
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2006, 12:08
  4. Πρώτες Βοήθειες
    από Trans στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2006, 12:56
  5. πρωτες βοηθειες
    από asprogerakatos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/01/2005, 14:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF