Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 58

Θέμα: ''κουρεμένο'' γρανάζι εκκεντροφόρου

  1. #16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από keyman
    sonic22
    παραμυθολογος-μηχανολογος...ας πουμε???
    Ναι κάτι τέτοιο παίζει........
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  2. #17
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    το δισκακι του εκεντροφορου ειναι για να υπαρχει αρκετο λαδι μεσα στον χωρο των βαλβιδων και να μην διαφευγει αυτο πισο προσ την μερια τησ καδενασ... και το ξερω γιατι το διαβασα σε τεχνικο βιβλιο του Haynes για το C50!

    αν ρυθμισεις τον εκεντροφωρο που εχω πανω στο dax μου στο Τ και στο Ο το μοτερ δεν παει ποντο. και δεν ειναι κανενασ σπανιοσ εκεντροφοροσ.απλοσ ειναι αγριοσ.

    και αν δεν κανω λαθοσ στο Τ και στο Ο οι βαλνιδες ειναι σε "φαση συμπιεσης" (εντελος κλειστες) και οχι σε "φαση εξαγωγης" ωστε να εχουμε overlap


    Στα σημεία Τ και Ο το έμβολο βρίσκεται στο ΑΝΣ του χρόνου συμπίεσης προς εκτόνοση επομένως οι βαλβίδες είναι κλειστές αλλά αν θέλεις να ρυθμίσεις εκκεντροφόρο χωρίς σημεία χρονισμού, βάζεις το έμβολο στο ΑΝΣ του χρόνου εξαγωγής προς εισαγωγή και τον εκκεντροφόρο στο μέγιστο της επικάληψης. Άν περιστρέψεις τον σφόνδυλο 360 μοίρες (δηλαδή τον εκκεντροφόρο 180) ΝΤΑΝΤΑΝΝΝΝΝ!!!!! ώς δια μαγείας είσαι ακριβώς πάνω στα σημάδια Τ και Ο!!!!!

    Επαναλαμβάνω: αυτό μόνο για κινητήρες με έναν εκκεντροφόρο που κινεί βαλβίδες εισαγωγής και εξαγωγής. Για 2 εκκεντροφόρους (εισαγωγής-εξαγωγής) σε άλλο μάθημα!


    PS αυτό με το δισκάκι δε θα το πούμε πουθενά έτσι; Ας μείνει μεταξύ μας.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2003
    Μηνύματα
    16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    ti montelo papi exeis? kai pias xronias..

    kai telika gia na katalavw...

    se mama papi xwris na exeis valei xeri kourepse to granazi tou ekentroforou???

    kai to mono pu exei pathei zimia einai to granazi??

    perierga pragmata pantos...
    Eιναι C-50 12V μοντ.89 μετατροπή σε 72. Η μετατροπή δεν ευθύνεται πάντως. Το βιβλίο του Hanes είναι καλό? Έχει εικόνες-εγχρωμο? Σου λέει πως να λύσεις διάφορα μέρη? Π.χ εγώ έχω λύσει κύλινδρο(πιστόνι), κεφαλή με βαλβίδες(χωρις εξολκέα...-με πολύγωνο) κτλ αλλά κάρτερ-συμπλέκτη-βολάν δεν εχω βάλει χέρι.Ούτε εχω αλλάξει αλυσίδα κίνησης ή καδένα.(Δεν εχω πχ κόφτη αλυσίδας). Το βιβλίο λέει μέσα για αλλαγή καδενας, τωρα που πρέπει να την κάνω?-αν και έχω δει σε μαστορα μια τεχνική με σύρμα που δενει την αλυσιδίτσα-. Πάντως δεν είναι τοσο περίεργο το ζήτημα-μάλλον η καδένα ήρθε η ώρα της μαζί με οτι παρασέρνει όπως επισήμαναν και τα άλλα παιδιά. Και βαλβίδα οff.:

  4. #19
    xxxristos πολλα μας τα λες και δεν τα λες και καλα...

    σε πολλους αγριους εκεντροφορους για παπια το Τ και το Ο δεν συμπιπτπει με τον σωστο χρονισμο του εκεντροφορου .-

    και οκ με το max overlap βρισκεις το σωστο χρονισμα...
    αλλα τι να το κανω αφου στο παπι η ρυθμιση ειναι απο δοντι σε δοντι??

    εσυ δεν μας ειπες τι δουλεια κανεις παλικαρι μου?

    για τον tedy τωρα...

    τα βιβλια του Haynes (αν κανω λαθος στο ονομα sorry) ειναι πολυ καλα σχετικα... αλλα ειναι ακριβουτσικα, ειναι ασπρομαυρα, ειναι στα αγγλικα, δεν σου λενε και πολλα για την λειτουργια της μοτοσηκλετας και των συστηματων της..

    αν θες απλα να κανεις επισκευη και ξερεις αγγλικα ειναι πολυ καλα και σε πανε βημα βημα... οποιος ξερει κανενα καλυτερο βιβλιο πιτετο να το μαθω και εγω...

    απλα μου εκανε εντυπωση που δεν ειχε γινει κοματια η αλησιδα ενω ειχε φαει τοσο πολυ τα γραναζια...

    οπωτε και μια βαλβιδα εκτος ε?

    λιγα πραγματα...



  5. #20
    Φούρναρης είμαι έχει σημασία;;;;;

    Σε παραπέμπω σε προηγούμενο (παλιό) post μου να δείς το Ζ50 μου με κυλινδροπίστονο από XL 185 μεγαλωμένο στα 250 που ο εκκεντροφόρος είναι ρυθμισμένος όπως σου λέω.

    Όταν μεγαλώσεις θα τα μάθεις και αυτά.....
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  6. #21
    Εγω πάντως (επαγγελματικα) ανηκω στο Σ.Δ.Π.Α.

  7. #22
    αφου εισαι φουρναρης συνχωρησε και γινετε κατανοητο το προβλημα σου...

    το οτι κατι δουλευει καπος δεν σημαινει πως ειναι και σωστο!
    αλλα για να το καταλαβεις αυτο πρεπει να το μαθεις οταν εισαι μικρος...



  8. #23
    Ευτυχώς υπάρχουν κάτι μάστορες σαν εσένα για να ζούμε κι εμείς......

    ΙΚΑ σου κολάνε??????


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  9. #24
    ευτηχος που υπαρχουν και ψωμαδες σαν εσενα και γελαμε με αυτα που νομιζουν οτι ξερουν...

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    καλα δεν θα επρεπε να κοιμασε τετοια ωρα για να βγαλεις το πρωι ψωμι? θα χασεις το ΙΚΑ σου βρε...

  10. #25
    Kαλά μίλα με τον κώλο μου
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2003
    Μηνύματα
    16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    xxxristos πολλα μας τα λες και δεν τα λες και καλα...

    σε πολλους αγριους εκεντροφορους για παπια το Τ και το Ο δεν συμπιπτπει με τον σωστο χρονισμο του εκεντροφορου .-

    και οκ με το max overlap βρισκεις το σωστο χρονισμα...
    αλλα τι να το κανω αφου στο παπι η ρυθμιση ειναι απο δοντι σε δοντι??

    εσυ δεν μας ειπες τι δουλεια κανεις παλικαρι μου?

    για τον tedy τωρα...

    τα βιβλια του Haynes (αν κανω λαθος στο ονομα sorry) ειναι πολυ καλα σχετικα... αλλα ειναι ακριβουτσικα, ειναι ασπρομαυρα, ειναι στα αγγλικα, δεν σου λενε και πολλα για την λειτουργια της μοτοσηκλετας και των συστηματων της..

    αν θες απλα να κανεις επισκευη και ξερεις αγγλικα ειναι πολυ καλα και σε πανε βημα βημα... οποιος ξερει κανενα καλυτερο βιβλιο πιτετο να το μαθω και εγω...

    απλα μου εκανε εντυπωση που δεν ειχε γινει κοματια η αλησιδα ενω ειχε φαει τοσο πολυ τα γραναζια...


    οπωτε και μια βαλβιδα εκτος ε?

    λιγα πραγματα...


    Τhank you man για τις πληροφορίες.Ισως να παω να το ψαξω το βιβλιο και αν δω οτι μπορει να βοηθήσει να το παρω-ξερω καποια αγγλικα-ξερεις η ορολογια στα τεχνικα θεματα και γενικα σε ενα ζητημα εχει συγκεκριμενες λεξεις-αν τις μαθεις επαναλαμβανονται και βγαζεις ακρη. Αυτοι οι κινητήρες λιφαν που κυκλοφορούν στο εμπόριο λένε τιποτα?-μου είπαν ότι κουμπώνουν στο παπι.

  12. #27
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    ρε χαλαρωστε λιγο και οι 2! θα πλακωνομαστε και ιντερνετικως τωρα?
    δεν μπηκαμε για τεστ γνωσεων εδω περα ουτε για να αποδειξουμε ποιοι ειμαστε στους αλλους..

    chill guys!

    αντε παμε για κανα μπυρονι παραλία!
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2005
    Μηνύματα
    165

    γραναζι εκκεντροφορου

    δεν καταλαβα τι μηχανη ειναι .πρωτη φορα ακουω για κουρεμενο αυτο το γραναζι.για μενα μη ψαχνεις σε δικασοτ λαθη .αστοχια υλικου.καποτε αλλαξα σε φιλο 2 φορες εκκεντροφορους κοκκορακια σε klr 250.και αλλα δεν την ηξεραν αυτη τη βλαβη
    wrench

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2005
    Μηνύματα
    165

    περι χρονισμου

    δεν νομιζω οτι ειναι ακριβως ετσι.κατ αρχας το εμβολο εχει μονο ενα ανσ.αν ειναισε συμπιεση η overlap εξαρταται απο τον εκκεντροφορο και αυτα ισχυοτν απο 1-102 κυλινρδρο μοτερ.αρκει να αναφερομαστε στον κυλινδρο αναφορας.σε 4 κιλ.συνηθως αρ.οπως καβαλαμε.σε 1 κιλινδρο γινεται εργο σε 2 περιστροφες του στροφαλου και σε 100 κυλινδρους παλι σε 2 περιστροφες του στροφαλου(720ο)
    wrench

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    08/03/2005
    Μηνύματα
    165

    μηχανολογια

    παντως κρις εχεισςγνωσεις ,οφειλω να το παραδεχθω,αλλα υπαρχει και μια λεξουλα που δεν τη γνωριζεις.μετριοφροσυνη.κανεις ευκολα εχθρους οσο καλα γνωριζεις τα τεχνικα.δεν μετρα μονο τι λες αλλα και πως τα λες.παντως γουσταρω τεχνικη ανδιπαραθεση οσο δεν φανταζεσαι.καπου θα σε πιασω αδιαβαστο ισως να με πιασεις εσυ,αλλα μη διωχνεις του συνομιλητες σου.ημουν 30 και ακουσα καποιον 12 χρονια μικροτερο να μου δινει συμβουλη και ειχε και δικιο.
    wrench

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF