Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 58

Θέμα: ''κουρεμένο'' γρανάζι εκκεντροφόρου

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2003
    Μηνύματα
    16

    ''κουρεμένο'' γρανάζι εκκεντροφόρου

    Κατεβαίνω λιμάνι με το παπί και μενω στη μεση του δρομου.Υποψιαζομαι κατι.Ανοιγω το πλαινο καπακι της κεφαλής και ιδού: γραναζι εκεντροφόρου στρογγυλό-μόνο έλαχιστα δόντια υπάρχουν και αυτα μισά.Το γραναζι αυτό ειχε αλλαχτεί 3000χλμ πριν-ενω το πριν απαυτό είτε μεν φθαρμένο αλλά όχι και έτσι ενώ είχε πολλα χλμ πάνω του. Βάζω νέο γραναζι και αλλάζει συμπεριφορά το μοτερ. Ο ήχος είναι πιο γλυκός μεν αλλά εχει χάσει το ''μπαμ΄΄, οι ταχυτητες γεμίζουν πιο αργα, χρειάζεται όλο σχεδόν το γκάζι για να ξεκολήσει(με δεύτερο ατομο είναι πλέον χάλια) ένω πριν δούλευα με το μισό γκάζι. Η δε μανιβέλα παίρνει σχεδόν με την πρώτη και είναι μαλακή σε σχέση πρίν που ήταν πολύ σκληρή και για να πάρει ΄΄κλώτσαγε΄΄ 1-2 φορές πρώτα. Γενικα έχω πιο ομαλή αλλα νωθρή συμπεριφορά. Τελικά ολα αυτά εχουν να κάνουν με χρονισμό βαλβίδων? Δηλαδή πριν δεν εκανα καλή ρυθμιση(ευθυγραμιση των σταθερών σημείων του κινητήρα κτλ) και γιαυτο εφαγε το γραναζι και είχε αυτό το μπαμ? Τώρα που ίσως να εχω κανει καλύτερη δουλειά εχω αυτή τη συμπεριφορά-είναι φυσιολογικό να εχει αυτή τη νωθρή απόδοση? Μήπως φταιει η καδένα-παντως η καδένα είναι πολλά χρόνια-πως φαινεται ότι έχει φθαρεί-σαν την αλυσίδα κίνησης?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.844
    Θα έλεγα να αλλάξεις και την καδένα.
    Αν είναι χαλασμένη μπορεί να σου χαλάσει και το καινούργιο γρανάζι ,και ίσως σου χάλασε και το παλιό.
    Για να έχεις κάνει ένα δόντι λάθος στο χρονισμό εκκεντροφόρου χλωμό μου φαίνεται αλλά γίνεται σε συνδυασμό με πολύ χαλασμένη αλυσίδα.
    Πάντως η έλειψη συμπίεσης σε συνδιασμό με την βλάβη μπορεί να αφείλεται σε στράβωμα βαλβίδας, αν την πέτυχε το πιστόνι ανεβένοντας, η και σε τρύπιο πιστόνι απο την βαλβίδα.
    (αν και δεν θα έπαιρνε εύκολα).
    Μάλλον όλα οφείλονται στην αλυσίδα.
    Α μην αφήσεις το κάτω γρανάζι τ οίδιο αλαγή και αυτό.

  3. #3
    Για να ειναι σε αυτη την κατασταση το ενα γραναζι θα ειναι μαλλον και το αλλο καθως και η καδενα. Η καδενα σου ακουγοταν?

  4. #4
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    θα εχει αρπαξει και η βαλβιδουλα μαλλον

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2003
    Μηνύματα
    16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xtzanos
    Για να ειναι σε αυτη την κατασταση το ενα γραναζι θα ειναι μαλλον και το αλλο καθως και η καδενα. Η καδενα σου ακουγοταν?
    Nαι, ακουγόταν ένας μεταλλικός ήχος-ο κλασσικός όταν χτυπάει ή καδένα-αλλα πολυ περιορισμένος.Δεν ξέρω αν οφείλεται και στο κουρεμένο γρανάζι πιο πολύ.Αλλά καταλήγω ότι θέλω αλλαγή καδένας και γραναζιών.Και ιδωμεν

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2003
    Μηνύματα
    16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
    θα εχει αρπαξει και η βαλβιδουλα μαλλον
    Ίσως πολύ πιθανό.Θα πρέπει να λύσω την κεφαλή παλι Και σκόπευω Σ.Κ. για Αίγινα.Θα με βγαλει όμως πιστεύω

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2003
    Μηνύματα
    16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
    Θα έλεγα να αλλάξεις και την καδένα.
    Αν είναι χαλασμένη μπορεί να σου χαλάσει και το καινούργιο γρανάζι ,και ίσως σου χάλασε και το παλιό.
    Για να έχεις κάνει ένα δόντι λάθος στο χρονισμό εκκεντροφόρου χλωμό μου φαίνεται αλλά γίνεται σε συνδυασμό με πολύ χαλασμένη αλυσίδα.
    Πάντως η έλειψη συμπίεσης σε συνδιασμό με την βλάβη μπορεί να αφείλεται σε στράβωμα βαλβίδας, αν την πέτυχε το πιστόνι ανεβένοντας, η και σε τρύπιο πιστόνι απο την βαλβίδα.
    (αν και δεν θα έπαιρνε εύκολα).
    Μάλλον όλα οφείλονται στην αλυσίδα.
    Α μην αφήσεις το κάτω γρανάζι τ οίδιο αλαγή και αυτό.
    Thank you-πολύ χρήσιμα αυτά που λες-δεν ειχα σκεφτεί για το πίσω γραναζι.:smilea:

  8. #8
    τι πειραγματα εχεις κανει στο μοτερ?

    εχεις βαλει αγριο εκεντροφορο? συχνα οι αγριοι εκεντροφοροι για παπια εχουν αλλο σημειο χρονισμου (συνηθος ενα δοντι πανω απο το σημαδι)

    οταν το εδεσες ξανα το μηχανακι εβαλες καινουριες φλατζες? ιδιου παχους?

    το δισκακι του εκεντροφορου μην ξεχασεις να βαλεις πριν βηδωσεις τον εκεντροφορο... ειναι ΑΠΑΡΕΤΗΤΟ για να διατηρηθει η πιεση του λαδιου στην κεφαλη!

    μηπως δεν δουλευει και ο τανιστηρας της αλυσηδας ή εστω θελει ρυθμισμα???

    καλα κουρεψε γραναζι και η αλυσηδα δεν κοπικε???

    τα ρηνισματα απο τα κουρεμενα δωντια ειναι μεσα στο καρτερ σου και ειναι πιθανο να σου διμιουργισουν προβληματα...

    καλα λυσηματα!!


  9. #9
    sonic22 τι δουλεια τελικά κάνεις θα μας πείς?

  10. #10
    fititis mixanologos... as pume...


  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    τι πειραγματα εχεις κανει στο μοτερ?

    εχεις βαλει αγριο εκεντροφορο? συχνα οι αγριοι εκεντροφοροι για παπια εχουν αλλο σημειο χρονισμου (συνηθος ενα δοντι πανω απο το σημαδι)

    το δισκακι του εκεντροφορου μην ξεχασεις να βαλεις πριν βηδωσεις τον εκεντροφορο... ειναι ΑΠΑΡΕΤΗΤΟ για να διατηρηθει η πιεση του λαδιου στην κεφαλη!


    Όλοι οι εκκεντροφόροι που κινούν βαλβίδες εισαγωγής και εξαγωγής ταυτόχρονα έχουν το ίδιο σημείο χρονισμού: Το πιστόνι στο ΑΝΣ και ο εκκεντροφόρος στην μέση της επικάληψης (overlap). Και ΝΑΙ, πάντα τυχαίνει αυτό το σημείο να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το "Τ" στο βολάν και το "Ο" στον εκκεντροφόρο!!!!.............

    Το δισκάκι στον εκκεντροφόρο βρίσκεται εκεί για να κρατάει τα βιδάκια του να μη λασκάρουν και καμία σχέση δεν έχει με τη διατήρηση της πίεσης στην κεφαλή!!!
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    03/06/2003
    Μηνύματα
    16
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
    τι πειραγματα εχεις κανει στο μοτερ?

    εχεις βαλει αγριο εκεντροφορο? συχνα οι αγριοι εκεντροφοροι για παπια εχουν αλλο σημειο χρονισμου (συνηθος ενα δοντι πανω απο το σημαδι)

    οταν το εδεσες ξανα το μηχανακι εβαλες καινουριες φλατζες? ιδιου παχους?

    το δισκακι του εκεντροφορου μην ξεχασεις να βαλεις πριν βηδωσεις τον εκεντροφορο... ειναι ΑΠΑΡΕΤΗΤΟ για να διατηρηθει η πιεση του λαδιου στην κεφαλη!

    μηπως δεν δουλευει και ο τανιστηρας της αλυσηδας ή εστω θελει ρυθμισμα???

    καλα κουρεψε γραναζι και η αλυσηδα δεν κοπικε???

    τα ρηνισματα απο τα κουρεμενα δωντια ειναι μεσα στο καρτερ σου και ειναι πιθανο να σου διμιουργισουν προβληματα...

    καλα λυσηματα!!

    Δεν έχω αλλάξει εκκεντροφόρο είναι ο ίδιος-αλλα και φλάτζες δεν άλλαξα στο πλαινό καπάκι που ανοιξα και αλλαξα το γραναζάκι. Απλώς εβαλα λιγο φλατζόκολλα- τη χρησιμοποιώ τελευταία-έκανε καλή δουλεια σε μια διαρροή που είχα. Ο τανιστήρας της αλυσίδας νομίζω ότι είναι αυτόματος, χωρίς να είμαι και σίγουρος ότι δεν θέλει ρύθμιση.Θα το κοιταξω και αυτο το ενδεχόμενο-πρέπει να ξεβιδώνεις μια βιδα και γινεται ρυθμιση αυτόματα-αλλα η καδενα δεν κανει θορυβο-η ρυθμιση γινεται οταν η καδενα χτυπαει-αυτο νομίζω. Για το δισκακι δεν γνωριζω.όσο για τα ρινισματα...πιστευω με τις αλλαγές λαδιών να βγούνε σιγα σιγα....

  13. #13
    ti montelo papi exeis? kai pias xronias..

    kai telika gia na katalavw...

    se mama papi xwris na exeis valei xeri kourepse to granazi tou ekentroforou???

    kai to mono pu exei pathei zimia einai to granazi??

    perierga pragmata pantos...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xxxristos
    Όλοι οι εκκεντροφόροι που κινούν βαλβίδες εισαγωγής και εξαγωγής ταυτόχρονα έχουν το ίδιο σημείο χρονισμού: Το πιστόνι στο ΑΝΣ και ο εκκεντροφόρος στην μέση της επικάληψης (overlap). Και ΝΑΙ, πάντα τυχαίνει αυτό το σημείο να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το "Τ" στο βολάν και το "Ο" στον εκκεντροφόρο!!!!.............

    Το δισκάκι στον εκκεντροφόρο βρίσκεται εκεί για να κρατάει τα βιδάκια του να μη λασκάρουν και καμία σχέση δεν έχει με τη διατήρηση της πίεσης στην κεφαλή!!!
    το δισκακι του εκεντροφορου ειναι για να υπαρχει αρκετο λαδι μεσα στον χωρο των βαλβιδων και να μην διαφευγει αυτο πισο προσ την μερια τησ καδενασ... και το ξερω γιατι το διαβασα σε τεχνικο βιβλιο του Haynes για το C50!

    αν ρυθμισεις τον εκεντροφωρο που εχω πανω στο dax μου στο Τ και στο Ο το μοτερ δεν παει ποντο. και δεν ειναι κανενασ σπανιοσ εκεντροφοροσ.απλοσ ειναι αγριοσ.

    και αν δεν κανω λαθοσ στο Τ και στο Ο οι βαλνιδες ειναι σε "φαση συμπιεσης" (εντελος κλειστες) και οχι σε "φαση εξαγωγης" ωστε να εχουμε overlap

  15. #15
    sonic22
    παραμυθολογος-μηχανολογος...ας πουμε???

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF