Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 34

Θέμα: ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ!

  1. #1

    Exclamation ΠΡΩΤΗ ΜΗΧΑΝΗ!

    Γεια σας!
    Ειμαι νεο μελος στο φορουμ και καλως σας βρηκα!
    Αν κι εχω διαβασει τους κανονες του θα παρακαλουσα την επιοικεια σας σε περιπτωση παραβιασης!
    θελω να αγορασω μια μηχανη λογω της οικονομικης κρισης ! (μεχρι τωρα οδηγαω αμαξι)
    το θεμα ειναι πως θα ειναι η πρωτη μου μηχανη και η εμπειρια μου σχεδον ανυπαρκτη.
    εχω οδηγησει βεβαια παπιες σκουτερια,ενα baja και ενα ax αλλα οπως προανεφερα ελαχιστα (μηχανες φιλων)
    σκεφτομαι να παρω ενα v strom 650 και θα ηθελα τη γνωμη σας!
    η χρηση που θα της κανω θα ειναι καθημερινη εντος αλλα ευελπιστω και αρκετα εκτος πολεως.
    επισης θα ηθελα να ακουσω και τυχων προτασεις!
    speeds!

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Καλωσήρθες .... Αν θελεις ενα μεσο μετακινησης ΣΠΙΤΙ-ΔΟΥΛΕΙΑ καλο ειναι το Vstrom ...

    Υπαρχει και το Versys...Το Νέο TRANSALP700 και YAMAHA Tenere 660..

    ΠΟΛυ καλη περιπτωση για αναβατη που "επιστρεφει" ειναι το MT-03 Στα 5300 ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ....φοβερη ευκολια χειρισμων οικονομικο και συγχωρει λαθη που αλλα πιο βαρια δεν προλαβαινουν....ΑΛΛΑ υστερει εκτος πολης...
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #3
    ευχαριστω για την αμεση απαντηση φιλε μου!
    το mt 03 δεν το ειχα υπ'οψην.
    το μονο που με προβληματιζει ειναι πως καποιοι με συμβουλευουν να παρω ενα εως 250cc για να μην φαω τα μουτρα μου οπως λενε!
    τι να το κανω το 250?θελω να παω να κανω κανα μπανιο το καλοκαιρι και να κανω κι ενα ταξιδακι αθηνα μετεωρα.
    speeds!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    και το 250 το κανει το ταξιδι

    εσυ το κανεις??

    καλως ηρθες!

    στο λενε για πολλους λογους

    βρισκεις πλεον φθηνα αρκετα,σε παει λιγο χωμα ανετα και δεν σου στοιχιζει ακριβα σε συντηρηση.αν πεσεις οπως πιθανον να γινει αν και δεν το ευχομαι,θα σου ερθει επισης φθηνα η ζημια

  5. #5
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    1ον! με 250 πηγα και ηρθα καρδιτσα! δεν με κουρασε αλλα μου την εσπασε που δεν μπορουσα να παω πανω απο 120!

    2ον ριξε μια ματια στο er-6 και στο diversion!! φοβερα μηχανακια!! ειδικα το er-6 ειναι το αγαπημενο των πρωταρηδων!

  6. #6
    παιδια σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες και τις συμβουλες σας!
    απλα να πω οτι η μεταβαση μου απο αυτοκινητο σε μηχανη ειναι ηδη οικονομικη κινηση,δεν θα εψαχνα να βρω πιο ειναι το πιο οικονομικο μηχανακι αλλα μαλλον αυτο που θα με εξυπηρετουσε οσο το δυνατον περισσοτερο!
    speeds!

  7. #7
    βουρ για το βουνο Το avatar του/της dond4le
    Εγγραφή
    16/05/2009
    Μηνύματα
    493
    Δες τα πμ σου.

    Συμφωνω με τους προλαλησαντες.

    Μην σε τρομαζουν τοσο τα κυβικα......το χερι σου αν μπορεις να συγκρατησεις δεν θα εχεις προβλημα.

    Αλλοι πηγανε απο townmate σε gsxr1000 και σε ενα χρονακο γραφανε χρονους στην πιστα......με 250cc ουτε οι σχολες οδηγων δεν κανουν μαθηματα!!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nobody
    Εγγραφή
    21/09/2008
    Μηνύματα
    527
    να λαβεις υποψη οτι ισως να μην ειναι τοσο οικονομικο οσο νομιζεις

    σε αρκετες μηχανες η καταναλωση ερχεται στα ιδια επιπεδα με αρκετα αυτοκινητα(δεν ξερω και τι αμαξι εχεις)

    επισης πιθανον να εχει πιο συχνη συντηρηση αποτι στο αυτοκινητο

    δεν λεω να παρεις ντε και καλα 250αρι

    μπορεις νανεβεις κυβικα αν θες δεν ειναι κακο

    πες μας αν θες ποσα διαθετεις περιπου(συμπεριλαμβανομενου και του απαραιτητου εξοπλισμου βεβαια)

  9. #9
    παρε το τρικυκλο piaggio mp3 με τις βοηθητικες ροδες ..........θα στριβεις σαν τον valentino rossi ........και δεν θελει διπλωμα μηχανης ....

  10. #10
    βουρ για το βουνο Το avatar του/της dond4le
    Εγγραφή
    16/05/2009
    Μηνύματα
    493
    Θελει διπλωμα ταχυπλοου!!!!!!!!!!!

  11. #11
    αν θελεις κατι οικονομικο γνωμη μου ειναι να μη παρεις μηχανη αλλα κατι μικροτερο ισως καποιο σκουτερ η παπι 125 κυβικων...εγω τα εχω και το δυο κ πιστεψε με δεν σε σωνει τιποτα...το tdm καιει σχεδον οσο το αμαξι(1400 κ.εκ.),θελει λαδια καθε 5000χλμ(το αμαξι καθε 10000) κ διαφορα αλλα...τωρα αν πραγματικα θελεις να παρεις μηχανηνωμιζω οτι τα παιδια με καλυψαν....με το καλο να ερθεις και στον δικο μας κοσμο....

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zisisx
    αν θελεις κατι οικονομικο γνωμη μου ειναι να μη παρεις μηχανη αλλα κατι μικροτερο ισως καποιο σκουτερ η παπι 125 κυβικων...
    +1000 ......μεχρι 300 κυβικικα ειναι καλα

  13. #13
    καλημερα και ευχαριστω για την αμεση και μαζικη συμετοχη των φιλων!
    διαβασα τα μηνυματα σας και διαπιστωσα οτι αρκετοι με συμβουλευεται να παρω ενα 250cc.
    το μονο μηχανακι που ξερω σε αυτα τα κυβικα και θα μου αρεσε ειναι το klx της kawasaki.η τιμη του ομως ειναι στα 5000 ευρω,δυο χιλιαδες λιγοτερο απο το v strom που θα μου αρεσε πραγματικα να παρω.ξερετε κατι πιο οικονομικο στα 250?
    το mp3 στιβει σαν τρενο αλλα (σορρυ απο τα παιδια που το εχουνε) μου θυμιζει το ποδηλατο του γαλατα!!!
    πριν ειχα ενα starlet glanza που μου επεινε το αιμα!και μολις ειδα αυτο με τη βενζινη?ακλαφτο το εστειλα!





























    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    speeds!

  14. #14
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Με το σκεπτικό οτι οδηγείς Ι.Χ. συνέχεια και ελάχιστα μηχανή (απο τα λόγια σου αυτό) θα συνιστούσα με κλειστά μάτια ΜΡ3....

    λόγοι:

    1. Δεν χρειάζεσαι να βγάλεις δίπλωμα μηχανής με την έκδοση LT.
    2. Έχει χώρους για σένα που έχεις μάθει να χρησιμοποιείς πορτ-μπαγκάζ. Μην γελάτε οι υπόλοιποι.. όταν έχεις μάθει σε Ι.Χ. , ο χώρος αποθήκευσης είναι πολύ καλό + για νέο οδηγό σε μηχανή.
    3. ΔΕΝ ΠΕΦΤΕΙΣ απο χάσιμο μπροστινού , εκτός και αν είσαι "κανίβαλλος". Το ΜΡ3 σου δίνει την σιγουριά αυτή και είναι σίγουρα μεγάλο πλεονέκτημα για σένα που θα οδηγείς μια μηχανή (έστω και ανάποδη τρίκυκλη) χωρίς να φοβάσαι αν μπορείς να το κρατήσεις αν σου γλιστρίσει κτλ... χώρια που δεν θα αλλάξεις τις συνήθειες φρεναρίσματος που έχεις.

    Μπορείς να πάρεις και ενα συνεπιβάτη χωρίς πρόβλημα.

    Αν πάντως θες να πάς σε μηχανή όπως το V-STROM καλή αγορά σου εύχομαι και πολύ προσοχή και εξοικείωση καθώς είναι τεράστια αλλαγή το 650 της SUZUKI με τα 70hp επισήμως , απο πάπιες, scooters, ΑΧ κτλ...

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  15. #15
    Εισπνοή.... εκπνοή....
    Εγγραφή
    09/06/2008
    Μηνύματα
    517
    (επειδή ανέφερες το στρομ... )
    πλέον θέλω ένα 30-35άρι κάθε βδομάδα για βενζίνα με χαλαρή καθημερινή χρήση για δουλειά και βόλτες...

    (επειδή ανέφερες και το "οικονομική κρίση")
    έχε υπόψη πως σε μια μηχανή θα θες λάστιχα (σχεδόν κάθε χρόνο - 230 γιούρια συν) + τα service + αλλαγές λαδιών κάθε όσα λέει ο κατασκευαστής + τυχών πεσίματα + τυχών προβλήματα...

    άρα...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 12:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 00:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF