Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Shoei Hornet Ds

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2009
    Μηνύματα
    128

    Shoei Hornet Ds

    Ψήνομαι να αγοράσω το εν λόγω κράνος πείτε κανένα σχόλιο όσοι το έχετε, είστε ικανοποιημένοι? Από θόρυβο μέχρι ποια ταχύτητα παλεύεται?

    Ευχαριστώ.

  2. #2

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2009
    Μηνύματα
    128
    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    http://www.moto.gr/forums/showthread...t=shoei+hornet
    Τα έχω διαβάσει αυτά αλλά δεν έχω σχηματίσει σαφή είκόνα. Επίσης όσο να το κάνεις από τότε που έπαιζε το συγκεκριμένο θρέντ έχει περάσει καιρός σίγουρα οι ιδιοκτήτες θα έχουν πιο ολοκληρωμένη άποψη.

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
    Τα έχω διαβάσει αυτά αλλά δεν έχω σχηματίσει σαφή είκόνα. Επίσης όσο να το κάνεις από τότε που έπαιζε το συγκεκριμένο θρέντ έχει περάσει καιρός σίγουρα οι ιδιοκτήτες θα έχουν πιο ολοκληρωμένη άποψη.
    για πια μηχανη το θελεις?

    εγω το εχω ενα χρόνο και τωρα....μια χαρά ειναι το κρανακι!
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2009
    Μηνύματα
    128
    Το θέλω για Bmw f800gs (είμαι σε φάση αγοράς μοτοσικλέτας-κράνους εντός των ημερών).

    Υπ'όψην ότι είμαι 1.93 και δεν με καλύπτει καμία ζελατίνα. Ταξίδι στην εθνική δεν με ενδιαφέρει πάνω από 120-130.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
    Το θέλω για Bmw f800gs (είμαι σε φάση αγοράς μοτοσικλέτας-κράνους εντός των ημερών).

    Υπ'όψην ότι είμαι 1.93 και δεν με καλύπτει καμία ζελατίνα. Ταξίδι στην εθνική δεν με ενδιαφέρει πάνω από 120-130.
    αμα θελεις κρανος για εθνικη να παρης ενα καλο κρανακι για ασφαλτο και δρομο!

    έγινε μόδα να φοραμε ENDURO κρανος επειδη καβαλάμε enduro μηχανακι......και με το υψος σου θα εχεις πρόβλημα(με την ζελατηνα απο το bmw)....και καλα ειναι να δοκιμάσεις ενα πριν το παρης!

    εγω εχω το hornet και ενα της fox,,,,,κατα 95% φοράω πλεον το fox γιατι ειναι 1000 γρ και αερίζεται τέλεια!
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2009
    Μηνύματα
    128
    Αρχικά δημιουργήθηκε από LARISEOS
    αμα θελεις κρανος για εθνικη να παρης ενα καλο κρανακι για ασφαλτο και δρομο!

    έγινε μόδα να φοραμε ENDURO κρανος επειδη καβαλάμε enduro μηχανακι......και με το υψος σου θα εχεις πρόβλημα(με την ζελατηνα απο το bmw)....και καλα ειναι να δοκιμάσεις ενα πριν το παρης!

    εγω εχω το hornet και ενα της fox,,,,,κατα 95% φοράω πλεον το fox γιατι ειναι 1000 γρ και αερίζεται τέλεια!
    Ρε Λαρισαίε μαζί σου σε γενικές γραμμές αλλά δεν θέλω το κράνος για να οδηγώ στην εθνική. Με τη μοτοσικλέτα θα κάνω μεικτή χρήση σε χώμα άσφαλτο άρα την ίδια θα κάνω και στο κράνος. Στο χώμα φαντάζομαι ότι μπορεί να ανταπεξέλθει γι'αυτό και δεν ρωτάω. Οι όποιες αναστολές μου αφορούν την οδήγηση στην εθνική καθώς και εκεί θα βγαίνω αρκετά.

    Θεωρώ ότι ειδικά τώρα το καλοκαίρι επειδή είναι ψευδοεντούρο θα είναι πιο δροσερό από ένα fullface. Ισχυεί?
    To χειμώνα αν βάλω το υποσιάγονο θε την παλεύω ή θα με κόψει το κρύο?
    Όταν οδηγώ εθνική θα την παλεύω ή θα θέλω ωτοασπίδες?

    Το κράνος θα το φοράω συνέχεια αφού δεν έχω άλλο. Έχω δοκιμάσει και είμαι ανάμεσα στο medium και στο large. Με το medium νιώθω μια πολύ μικρή πίεση στο μέτωπο αλλά στα υπόλοιπα σημεία είναι όσο σφιχτό χρειάζεται και μάλλον αυτό θα πάρω.

  8. #8
    Κατα την γνωμη μου μην το παρεις ,γιατι αυτου του τυπου τα κρανη ειναι σαν τις ον-οφ,
    τα κανουν ολα μετρια, ασε που ειναι και βαρυ θα σε κουραζει στο χωμα , παρε ενα φθηνο σχετικα εντουραδικο, και ενα δρομου , να βαζεις το πρωτο σε διαδρομες σχετικα κοντινες
    ασχετα αν ειναι ασφαλτος η χωμα , και αν παιζει εθνικη η κρυο το ασφαλτινο, τουλαχιστον
    εγω αυτο κανω και εχω φτασει σε σημειο να φοραω το δρομου ελαχιστα
    Οι αληθινοί παράδεισοι είναι οι παράδεισοι που έχουμε χάσει

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2009
    Μηνύματα
    128
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
    Κατα την γνωμη μου μην το παρεις ,γιατι αυτου του τυπου τα κρανη ειναι σαν τις ον-οφ,
    τα κανουν ολα μετρια, ασε που ειναι και βαρυ θα σε κουραζει στο χωμα , παρε ενα φθηνο σχετικα εντουραδικο, και ενα δρομου , να βαζεις το πρωτο σε διαδρομες σχετικα κοντινες
    ασχετα αν ειναι ασφαλτος η χωμα , και αν παιζει εθνικη η κρυο το ασφαλτινο, τουλαχιστον
    εγω αυτο κανω και εχω φτασει σε σημειο να φοραω του δρομου ελαχιστα
    Φίλε el patron αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω να οδηγώ κατά κύριο λόγο με ένα φθηνό και άρα μάλλον αναξιόπιστο κράνος. Πιστεύω είναι λάθος τακτική και ίσως επικύνδινη. Έχεις εμπειρία από το συγκεριμένο κράνος ή αναφέρεσαι γενικά λόγω κατηγορίας?
    Σκέφτομαι μήπως λόγω ποιότητας της συγκεκριμένης εταιρίας η κατάσταση σώζεται σε κάποιο βαθμό και δεν παρουσιάζει τα μειονεκτήματα της κατηγορίας σε τόσο μεγάλο βαθμό...

  10. #10
    το κρανος δεν κανει θορυβο μια χαρα την παλεύεις....αυτο φυσικα εχει να κανει κ με την ζελατίνα!!!

    εγω άνετα εχω ταξιδέψει μεχρι στιγμής!

    αλλα το κράνος ειναι βαρύ για χώμα.........εγω πλεον το εχω μονο για κανενα πιο μεγαλο ταξίδι!

    νομηζω οτι η καλυτερη λυση ειναι ενα enduro καρνος για χωμα........και ενα μηχανης για δρομο!

    με το fox εχω κανει κ ταξιδακι.....150-200 χλμ ...δεν εχεις προβλημα αμα εχεις καλη ζελατηνα!


    ο αερισμός στο enduro δεν εχει καμια σχεση με τα αλλα κράνη.....μπάζει αερα απο παντού!!! βεβαια κανει κ περισσότερο θόρυβο!


    απο που εισαι ,,,αμα εισαι κοντα λαρισα ελα να δωκημασεις το δικο μου....ειναι large!
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από S.Nikos
    Φίλε el patron αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω να οδηγώ κατά κύριο λόγο με ένα φθηνό και άρα μάλλον αναξιόπιστο κράνος. Πιστεύω είναι λάθος τακτική και ίσως επικύνδινη. Έχεις εμπειρία από το συγκεριμένο κράνος ή αναφέρεσαι γενικά λόγω κατηγορίας?
    Σκέφτομαι μήπως λόγω ποιότητας της συγκεκριμένης εταιρίας η κατάσταση σώζεται σε κάποιο βαθμό και δεν παρουσιάζει τα μειονεκτήματα της κατηγορίας σε τόσο μεγάλο βαθμό...
    κανεις λαθος ,τα εντουρο κρανη ειναι πιο φθηνα απο τα δρομου και με 200 ευρω παιρνεις κρανος σχεδον κορυφαιο , δεν κανεις καμμια παραχωρηση σε θεμα προστασιας, και αν ψαξεις
    και σε μεταχειρισμενο θα βρεις πολυ καλες τιμες σε τετοια κρανη.
    Οι αληθινοί παράδεισοι είναι οι παράδεισοι που έχουμε χάσει

  12. #12
    Ο κολλητος μου εχει hornet ds , και σε πολυωρη οδηγηση σε χωμα ποναγε υπερβολικα ο αυχενας του .
    Οι αληθινοί παράδεισοι είναι οι παράδεισοι που έχουμε χάσει

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2009
    Μηνύματα
    128
    Παιδιά το απόγευμα πάω για αγορά , τελικά να το κάψω το shoei? Κάποια άλλη πρόταση?

Παρόμοια θέματα

  1. Shoei Hornet DS
    από MikeG στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2014, 22:35
  2. Πείτε μου καλορίζικα! (Shoei Hornet DS)
    από McGyver στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 27/10/2009, 09:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF