Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Gsxr 600 K8 ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

  1. #1

    Gsxr 600 K8 ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

    Γεια σας εταιροι motoφιλοι.Γραφω πρωτη φορα σε forum γιατι εχω προβλημα με τη moto μου (gsxr 600 k8)και ειμαι σε ψιλοαδιεξωδο.3 στις 10 φορες που θα το βαλω μπρος ριχνει τις στροφες και σβηνει με αποτελεσμα να βγαζει FI ενδειξη στο καντραν και μετα να μην περνει.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    μπαταρια immobilizer στο κλειδι?

  3. #3
    Δε νομιζω γιατι οταν συμβαινει αυτο το βαζω μπρος με τη βια (ανοιγω το γριπ)και οταν πιασει περιπου 60 βαθμους ολα οκ.

  4. #4
    ρεμαλομελος Το avatar του/της ΝΙΚΟΣ1000R
    Εγγραφή
    06/01/2010
    Μηνύματα
    138
    καποιος αισθητηρας πρεπει να ειναι χωρις να ειμαι σιγουρος
    ενας φιλος με ιδια μηχανη ειχε καποιο προβλημα με FI
    θα τον ρωτησω αυριο και θα σου γραψω

  5. #5
    Θα το εκτιμουσα Νικο γιατι εχω αλλαξει το μηχανισμο ρελαντι κ δεν εγινε τιποτα

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της samoure
    Εγγραφή
    04/10/2006
    Μηνύματα
    145
    Τον κωδικο του σφαλματος τον ειδες να δουμε που αντιστοιχει?

  7. #7
    Δεν ξερω τι ειναι το FI αλλα ομηχανικος μου ειπε οτι κατι μπερδευει τι ρελαντι και οτι εχει σχεση με τη θερμοκρασια του ψυκτικου υγρου.Το ξερω οτι ειναι λιγο αοριστα ολα αυτα αλλα αν δεν κατεχεις ετσι ειναι.

  8. #8
    το ρελαντι στα συγκεκριμενα ρυθμιζεται απο μια βαλβιδα ρελαντι που λεγεται ISC (idle speed control) ,η οποια παιρνει δεδομενα απο τον αισθητηρα θερμοκρασιας ψυκτικου υγρου και καθοριζει την ποσοτητα αερα που θα περασει απο το κυκλωμα ρελαντι των σωματων ψεκασμου,διατηρωντας το σταθερο κατω απο ολες τις συνθηκες....

    προσωπικα δεν μου εχει τυχει ποτε χαλασμενος αισθητηρας θερμοκρασιας ψυκτικου υγρου...εν αντιθεσει μου χουν τυχει καμποσες βαλβιδες...αυτο θα ελεγχα πρωτα στην θεση του μηχανικου σου...

    C40 ειναι ο κωδικος βλαβης της βαλβιδας...

    C15 ειναι ο κωδικος βλαβης του αισθητηρα θερμοκρασιας ψυκτικου υγρου(ECT sensor)...

    για να ελεγχθουν οι κωδικοι δεν χρειαζεται διαγνωστικο...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister

    C40 ειναι ο κωδικος βλαβης της βαλβιδας...

    C15 ειναι ο κωδικος βλαβης του αισθητηρα θερμοκρασιας ψυκτικου υγρου(ECT sensor)...

    πως τους βγάζει τους κωδικούς ??

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από teneres
    πως τους βγάζει τους κωδικούς ??
    βραχυκυκλωνοντας μια φυσα...ειτε με ενα καλωδιο ειτε με το special tool (μη χεσω) της σουζουκι που αποτελειται απο ενα καλωδιο με διακοπτη...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    βραχυκυκλωνοντας μια φυσα...ειτε με ενα καλωδιο ειτε με το special tool (μη χεσω) της σουζουκι που αποτελειται απο ενα καλωδιο με διακοπτη...
    αααα ....alright κατάλαβα !!!

    βραχυκυκλώνοντας τη φύσσα ,
    βάζει την ecu να κάνει αυτοδιάγνωση ,
    ώστε να σου βγάλει στο καντράν το κωδικό σφάλματος
    για να κινηθείς αναλόγος.




  12. #12
    να πεις στον μηχανικο σου να βρει ακρη αντι να ανεβασει το ρελαντι στις 2.200...εκτος εαν εχει σκοπο να πληρωσει αυτος το σασμαν σου...αρχικα...γιατι μετα θα εχεις κι αλλα προβληματα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  13. #13
    Ενημερωτικα για οσους επικοινωνησαν (και τους ευχαριστω),μιλησαν απο το Σαρακακη(Αθηνα) με το μηχανικο μου (μετα απο δικο μου τηλ.),και πιστευουν οτι εχει σχεση με τη θερμοκρασια του περιβαλοντος.Αν εχουν πεσει μεσα το καλοκαιρι δεν θα εχω προβλημα και το χειμωνα θα κανουν τις αναλογες ρυθμισεις και σε συνδιασμο μετα λαδια (κατι ανεφερε οτι θα αλλαξουμε την πυκνοτητα,απο 15 σε 10)δεν θα υπαρχει προβλημα.Οποτε μεχρι τοτε το μηχανακι ειναι υπο παρακολουθηση.Thanks any way.

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΣΤΗ ΜΙΑ
    Ενημερωτικα για οσους επικοινωνησαν (και τους ευχαριστω),μιλησαν απο το Σαρακακη(Αθηνα) με το μηχανικο μου (μετα απο δικο μου τηλ.),και πιστευουν οτι εχει σχεση με τη θερμοκρασια του περιβαλοντος.Αν εχουν πεσει μεσα το καλοκαιρι δεν θα εχω προβλημα και το χειμωνα θα κανουν τις αναλογες ρυθμισεις και σε συνδιασμο μετα λαδια (κατι ανεφερε οτι θα αλλαξουμε την πυκνοτητα,απο 15 σε 10)δεν θα υπαρχει προβλημα.Οποτε μεχρι τοτε το μηχανακι ειναι υπο παρακολουθηση.Thanks any way.
    κριμα...ευχομαι να χει φιλοτιμο το μηχανακι σου και να φτιαχτει μονο του,γιατι με τα μαστορια που μπλεξες...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
    κριμα...ευχομαι να χει φιλοτιμο το μηχανακι σου και να φτιαχτει μονο του,γιατι με τα μαστορια που μπλεξες...
    Τα ποιά?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF