Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: "Γραφειοκρατικά" για Ανατολική Ευρώπη

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504

    "Γραφειοκρατικά" για Ανατολική Ευρώπη

    Καλημέρα σε όλους,

    Προσπαθώντας να συλλέξω πληροφορίες για τη γραφειοκρατική προετοιμασία ενός ταξιδιού (visa, χαρτομάνι κλπ), διάβασα διάφορα αντικρουόμενα σχετικά με το τι χρειάζεται και τι όχι, με αποκορύφωμα την επικοινωνία με την ΕΛΠΑ όπου μου ζητήθηκε να εκδώσω ταυτόχρονα 2 διεθνή διπλώματα για 2 διαφορετικές χώρες (μονοετές για Τουρκία και τριετές για Μολδαβία) γιατί οι χώρες αυτές έχουν (λέει) διαφορετικές συμβάσεις

    Μπορεί κάποιος από προσωπική εμπειρία να μου πεί τι από τα παρακάτω ισχύει τυπικά, τι ουσιαστικά και τι βρίσκεται στη σφαίρα του ράδιο-αρβύλα;

    Μολδαβία - Διεθνής άδεια οδήγησης 3ετούς διάρκειας

    Τουρκία - Διεθνής άδεια οδήγησης 1ετούς διάρκειας

    Ουκρανία - Διεθνής άδεια οδήγησης 1ετούς ή 3ετούς διάρκειας ΚΑΙ άδεια οχήματος μεταφρασμένη στα ΡΩΣΙΚΑ

    Για να είμαι ειλικρινής, θεωρούσα ότι διεθνές δίπλωμα οδήγησης δε χρειάζεται σε Ευρωπαϊκούς προορισμούς, ακόμη και εκτός ΕΕ.

    Τα περί έκδοσης πράσινης κάρτας κλπ τα θεωρώ αυτονόητα γι'αυτό και δεν τα αναφέρω καν.

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Η διεθνής άδεια οδήγησης, τελικά είναι λίγο σάπια ιστορία. Τουλάχιστον για τις χώρες που αναφέρεις.

    Στο περσινό ταξίδι μας, όλοι είχαμε διεθνές δίπλωμα, (το κίτρινο τρίπτυχο), το οποίο όμως δεν το χρησιμοποιήσαμε πουθενά. Όπου και αν έχω πάει, όποτε το έχω δείξει μου λένε ότι αυτό δεν έχει καμία ισχύ και θέλουν να δουν το ορίτζιναλ το ροζ.

    Δεν ξέρω τι θα συμβεί αν τύχει κάτι, κάποιο ατύχημα ή κάποιο πρόβλημα με την τροχαία. Αυτό ίσως είναι άλλη ιστορία. Όταν έκανα την έκδοση, πριν τρία χρόνια, ήξερα μόνο για δύο διαφορετικά. Αμερικής, Ευρώπης.

    Ουκρανία έχω περάσει τα σύνορα συνολικά 5 φορές. πότε δεν είχα πρόβλημα με την άδεια ή το δίπλωμα. Η μετάφραση της άδειας θα βοηθήσει, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα πέρναγες τα σύνορα.

    Χαρακτηριστικά να σου πω, οτι τα σύνορα της Τουρκίας τα περνάς με απλή ταυτότητα. Όσο κινείσαι μέχρι την Πόλη, η καινούρια ταυτότητα είναι αρκετή. Πιστεύεις ότι θα θέλουν κάποιο έξτρα χαρτί για το δίπλωμά σου..;

    Αν και δεν νομίζω ότι δεν θα έχεις περάσει από δω, http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=83833 σε περίπτωση που στο μέλλον κάποιος ψάχνει ίνφο, το ποστάρω.


    Περιμένουμε νέα σου και φουλ ρεπόρτο!!!!!!



  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2009
    Μηνύματα
    1.502
    Διαβατηριο,πρασινη καρτα,αδεια οδηγησης,υπομονη για τα συνορα κι εφυγες
    J.T.R

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    167
    τουρκια περασα περσι και ηθελε διαβατηριο πρασινη καρτα και κανονικο διπλωμα

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Ευχαριστώ παιδιά

Παρόμοια θέματα

  1. Πληροφοριες για Βορειοδυτικη Ευρωπη
    από ktman710 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2013, 07:39
  2. Πληροφοριες για Ηπειρωτικη Ευρωπη
    από 700_Thespieis στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2011, 11:17
  3. Ανατολική Ευρώπη, Μάιος 2005.
    από PanVas στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 110
    Τελευταίο μήνυμα: 05/02/2010, 17:12
  4. Χωμάτινη πρόσκληση για Ανατολική Ροδόπη...
    από stavrouliasp στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2009, 22:11
  5. ΕΚΔΡΟΜΗ ΓΙΑ ΒΟΡΕΙΑ ΕΥΡΩΠΗ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ
    από Tsiplaki στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2006, 17:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF