Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Μεγάλη πίκρα..

  1. #1
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608

    Μεγάλη πίκρα..

    Το ειχαμε κανονισει καιρο τωρα να ανεβούμε στις ειδικές του acropolis. Eίχαμε ψάξει χάρτες, δρομους, φτιαξαμε λιστα με το τι να παρουμε μαζί, έιχαμε σκεφτει τα πάντα με την παρέα.. Οι μηχανές διπλοτσεκαρισμένες, το μονο που περιμέναμε ήταν να έρθει το ξημέρωμα της Παρασκευής για να ξεκινήσουμε.. Εγω θα εφευγα νωριτερα παρεα με ένα φίλο και οι αλλοι θα ερχοντουσαν να μας βρουν κάπου στο Ρεγγινι..

    8.30 ειμαστε 10 περιπου χιλιομετρα έξω απο την Λιβαδεια. Μπροστά μας μια εκτεταμένη ανηφόρα. Τσιτώνω το γκάζι, χαμηλώνω λίγο[..] και βλέπω το κοντερ να ανεβαινει τα 140.. για ανηφόρα είναι αρκετά για το 250αρι KLX.. H ανηφορα μενει πίσω και το γκάζι τσιτα οταν καποια στιγμή... Γκραααπ..
    Κοιτάω προς τα κάτω στο μοτέρ και βλέπω λάδια να έχουν πέσει στο αρίστερο μου πόδι και να έχουν κάνει το παπουτσι μαυρο.. [Τραγική ειρωνεια που τις προαλλες ειχα ποσταρει για αξεσουαρ για το λεβιέ ταχυτητων ωστε να μη χαλάει τα παπουτσια..]

    Πατάω συμπλέκτη με την μία αφου ο θόρυβος συνεχιζόταν και σταματάω το μηχανάκι..
    Βλέπω το αριστερό καπάκι του μοτερ με μια τεραστια ρωγμή και λάδια να εξακολουθουν να στάζουν..

    Ευτύχως ο κολλητος δεν έφαγε γλυστρα με τα λαδια που εφυγαν στο δρόμο και ευτυχως δεν ετυχε να συμβει πανω σε καποια στροφη η δε ξερω εγω τι..

    Κάθομαι και το κοιτάω απορημενος και στεφτομαι τι εφταιξε.. Μετα απο ενα τεταρτο αποφασίζω να πάω σε ένα εστιατοριο που μολις είχαμε περάσει μήπως και βρω καποιο τηλεφωνο απο μηχανικό στη λιβαδεια.. Ο μαγαζάτορας [να 'ναι καλά] με βλεπει πως ημουν, μου λεει να μην στεναχωριεμαι και διατιθεται να με παει σε εναν ανηψιο του μηχανικό στην λιβαδεια με το φορτηγακι του.. Δε το περιμένα..

    Απολογισμός: Σπασμένο καπάκι κινητηρα, Χαλασμένο πηνιο, σπασμένος στρόφαλος.. 'Oλα αυτα απο χαλαρωμα του βολάν συμφωνα με τον μηχανικό..

    Φτανουν και τα υπολοιπα παιδια στη Λιβαδεια. Αφου το κουβεντιαζουμε λίγο τους λεω να φυγουν μη χάσουν και την 2η ειδική που είχαμε κανονισει να δουμε.. Εγω την έβγαλα στις "κρυες πηγές" να βλέπω τη πανοραμική θεα της λιβαδειας..

    Γυρισα με το van του μηχανικου. Με εφερε εξω απο το σπιτι μου και μου είπε οτι δε θα μου επερνε καθολου χρηματα αν δεν υποχρεωνε αλλο ενα van να κατέβει στη μαντρα της suzuki για να μεταφερουν απο εκει ενα sv650s, μια haya και ενα bergman 650. Toυ εδωσα 50?. Toυλαχιστον ευχαριστηθηκα ενα 2ωρο "test drive" με το sv, τη haya και τα απιστευτα σκασιματα της yoshimura του bergman..

    Τωρα που γυρισα σπιτι δεν ξερω τι να κάνω.. Το μηχανακι βρισκεται παρκαρισμένο στο γκαράζ.. Να ψάξω για μτχ ανταλλακτικά, μτχ ολοκληρο μοτερ, η να το δωσω για καμια ανταλλαγη..?

    Πρωτη φορα τετοια νίλα..
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  2. #2
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885
    Τυχερός μέσα στην ατυχία σου, φιλε μου

  3. #3
    πριν 2 χρονια μου βγικε η αλυσηδα απο το DT μου την μαζεπσε μπροστα και κομπλαρε πανω στο λεβιε των ταχιτιτων ο οποιος ιποχωρισε απο την πιεση και εσπασε ενα μικρο (αλλα απαρετητο) κοματι του καρτερ!! τελικα και τα 2Τ εχουν πολυ λαδι μεσα στα καρτερ!!

    περιση ειχα φερει το ιδιο μηχανακι στην αθηνα και μου ξεβηδωθικε ολοκληρη η καμπανα στον Κηφυσο καπου κοντα στο περιστερι το επισκευασα στα γρηγορα σε τοπικο μαστορα(50Ε κερατιατικα αλλα μου το εφτιαξε αμεσος).
    2 μερες μετα ξαναξεβιδωθικε ανεβαινοντας την Συγκρου σαββατο απογευμα...(130 Ε και πολλα νεβρα...)

    ενα δραμα...

    και φετος ειχε ξεβιδωθικε στο Dax το βολαν και ειχε αρχισει να χανει χρονισμο και κοντεβα να τρελαθω μεχρι να βρω τι ειναι και το μοτορι δεν πηγενε ποντο...

    γνωμη μου... πουλα το για ανταλακτικα και βρες αλλον κινητηρα ή μηχανακι... (υπαρχει πιθανοτητα να σου εχει στραβωσει τον αξωνα του στροφαλου)


  4. #4
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    πω ρε φιλε τι τραβηξες και συ..

    ποσο να πιασει για ανταλλακτικα?
    τσαμπα θα παει και μετα ο θεος βοηθός για να ξεχρεωσω το καινουριο.. [φοιτητης..]
    εκει που ελεγα να περασω κανα μαθημα θα πρεπει να ξαναρχισω δουλεια..

    δε μπορω χωρις enduro..
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  5. #5
    poso to pulas to moter?

    psaxnw ena 250 monokilindro gia na to valw sto daxaki mou...

    xwris plaka...


  6. #6
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    αν δε βρω μτχ στροφαλο θα σου πω ρε sonic..
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  7. #7
    Eίσαι άτυχος ρε Νικο
    Πάντος όταν συναντηθήκαμε στο village το μοτερ σου ακουγόταν σαν να χτύπαγε η καδένα.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  8. #8
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    ειναι συνηθες το φαινομενο της καδενας στα περισσοτερα klx. δεν αποτελει προβλημα.. ετσι ξερω τουλαχιστον..

    τι να κανουμε.. καθε εμποδιο για καλό..
    αν δε βρω στροφαλοπουλο τη δευτερα, με βλεπω για καινουριο μοτορι με ανταλλαγη..

    &ας ξαναπλακωθω στις δουλειες για να ξεχρεωσω..

    ισως το klx να ηταν λάθος κινηση αλλα δε το μετανοιωνω..

    καλα να ειμαστε ρεεεεε!

    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  9. #9
    Μου αρέσει που είσαι θετικός άνθρωπος.
    Όλα θα πάνε καλα και θα αλωνίζεις και παλι τους δρόμους.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  10. #10
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    To σκεφτηκα το θέμα και κόλλησα με αυτό: http://www.ymh.gr/newsdetails.cfm?ID=150
    Το πρωτο πράγμα το πρωινο της Δευτέρας ειναι τηλ. στη Υamaha για περισσοτερες πληροφορίες..
    Αν δεχτουν ανταλλαγη κατα 80% είμαι μέσα
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  11. #11
    kai tha su apantisoune...

    "Do you want some fries with that??"


    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



    einai pola ta leuta n1k3man
    stamatiste mwre!!! oxi allo karbouno!!

  12. #12
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    polla ta lefta gia poio pragma re? gia ti moto i gia tis 3 symmetoxes??
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  13. #13
    "Αν δεχτουν ανταλλαγη κατα 80% είμαι μέσα "

    kai an katalaba kala to eleges san plaka... e?



  14. #14
    Ανήσυχο Μέλος...
    Εγγραφή
    10/01/2003
    Μηνύματα
    608
    nai! alla 8a itan kali fasi an dexontousan!
    "Whatever you do, don't forget to RECYCLE! Ride your bike again & again!"

  15. #15
    ΦΙΛΕ ΜΗ ΞΕΝΕΡΩΝΕΙΣ!!!!!

    KAWA FOR EVER!!!!!

    ΤΑ KLX ΕΙΝΑΙ ΚΑΥΛΑ!!!!!!

    Εγώ θα το έφτιαχνα με το εξής κοστολόγιο:

    Κόληση στο καπάκι (ακόμα και αν λείπει κομμάτι μπαλώνεται! Ας είναι καλά το TIG!) - 15 ευρώ

    Καινούργια περιέληξη (ο πυρίνας δε πιστεύω να γαμήθηκε ανεπανόρθωτα) - 50 ευρώ

    Τόρα δε κατάλαβα τον όρο "σπασμένος στρόφαλος" αλλά δε μπορώ να συλλάβω με το λιγοστό μου μυαλό οτι κόπηκε ο άξονας του στροφάλου από τη μεριά του βολάν αλλά ακόμα και άν είναι έτσι βρίσκεις μεταχειρισμένο με 100-150 ευρώ.

    Τσέκαρε την φωλιά του αριστερού ρουλεμάν του στροφάλου για τυχών ρογμές. Είναι ευαίσθητη σε τέτοιου είδους στραβές!.

    Άν θέλεις να το φτιάξεις και δυσκολεύεσαι, πές μου να σε βοηθήσω με μηχανουργεία και μαγαζιά μεταχειρισμένων ανταλλακτικών KAWA!
    NO BOOTS,
    NO JACKETS,
    NO HELMETS,
    JUST BALLS.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF