Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Καλοκαιρι και υψηλες θερμοκρασιες

  1. #1

    Καλοκαιρι και υψηλες θερμοκρασιες

    Παιδια 2 ερωτηξεις να κανω.

    Το βεντιλατερ στο χορνετ μου ανοιγει στους 104 βαθμους και κλεινει μολις φθασει στους 100.

    1. Ειναι αληθεια οτι πρεπει πριν σβησουμε το μοτερ της μηχανης πρεπει να περιμενουμε ωστε να κλεισει το βεντιλατερ ?

    2. Ειναι φυσιολογικο τωρα με την ζεστη να μην φθανει ποτε στους 100 βαθμους (σε σταση) με αποτελεσμα να μην κλεινει το βεντιλατερ με τιποτα ? (εχει τυχει να περιμενω και 20 λεπτα αλλα... τιποτα).

  2. #2
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903

    Re: Καλοκαιρι και υψηλες θερμοκρασιες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Panopticon7
    Παιδια 2 ερωτηξεις να κανω.

    Το βεντιλατερ στο χορνετ μου ανοιγει στους 104 βαθμους και κλεινει μολις φθασει στους 100.

    1. Ειναι αληθεια οτι πρεπει πριν σβησουμε το μοτερ της μηχανης πρεπει να περιμενουμε ωστε να κλεισει το βεντιλατερ ?

    2. Ειναι φυσιολογικο τωρα με την ζεστη να μην φθανει ποτε στους 100 βαθμους (σε σταση) με αποτελεσμα να μην κλεινει το βεντιλατερ με τιποτα ? (εχει τυχει να περιμενω και 20 λεπτα αλλα... τιποτα).

    1. Όχι, δεν χρειάζεται να περιμένεις. Ούτως ή άλλως όποτε και να σβήσεις, η θερμοκρασία θα αυξηθεί αισθητά επειδή σταμάτησε η ροή του ψυκτικού, οπότε είτε σβήσεις στους 98 είτε τους 103, θα πάει +5 βαθμούς (or so) για λίγα λεπτά. Ακόμα κι αν σβήσεις στην απολύτως χειρότερη στιγμή (δλδ την ώρα που μόλις έφτασε τους 104 και με καύσωνα), το πολύ πολύ να βράσει λίγο παραπάνω και να χάσεις μικρή ποσότητα από το pressure cap. To ότι ελέγχουμε τακτικά τη στάθμη του ψυκτικού είναι αυτονόητο! (Όχι σαν κάτι εκλεκτούς συναδέλφους εχμμμχμ που το αφήνουν και μετά βρίσκουν ραγισμένη κεφαλή!!!)

    2. Καλύτερα να σου πει κάποιος με hornet που ξέρει τα τερτίπια του. Πάντως *δεν* είναι ανήκουστο. Μου έχει συμβεί με το 400 σε αθηναϊκές συνθήκες, και μου έχει συμβεί και με το 1300 στην εθνική οδηγώντας σταθερά με 120! (στον κάμπο με καύσωνα όμως)
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της super_toto
    Εγγραφή
    01/03/2006
    Μηνύματα
    349
    Και στο δικό μου το χορνετάκι, το βεντιλατέρ δουλευει μονίμως το καλοκαίρι στην κίνηση. Τώρα για το αν πρέπει να περιμένεις για να σβήσεις το μηχανάκι να σταματήσει πρώτα το βεντιλατέρ, δεν το έχω ξανακούσει.
    ....ξάπλωσε τ' ανάσκελα και χύθηκαν οι μυαλοί του στις πέτρες.

  4. #4
    το καλοκαιρι αναβει το βεντιλατερ συνεχεια σε κινηση...θα πρεπει να ξεκολησεις απο την κινηση να βρεις ανοιχτο δρομο να περασει αερας απο το ψυγειο για να πεσει η θερμοκρασια και να σταματησει το βεντιλατερ!!!

    την μηχανη την σβηνω αμεσως δεν περιμενω να πεσει η θερμοκρασια....αλλα απ'οσο ξερω οταν παμε να σβησουμε την μηχανη η θερμοκρασια ειναι μεσα στα ανεκτα ορια του κινητηρα και δεν ειναι αναγκη να περιμενουμε να πεσει.

    και κατι ακομα....το Hornet εχει κλειστο συστημα ψυγειου δεν χανει απο καπου υγρο εχει μονο το σωληνακι υπερχειλισης...βεβαια καλο ειναι να βλεπουμε την σταθμη μην εχουμε απωλειες απο καπου. Στα 3 χρονια που το εχω δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα με το ψυγειο ουτε στην πολη ουτε σε ταξιδι αλλα ουτε και στην πιστα!!!
    RIDE THE WIND...RIDE FREE !!!

  5. #5

    Re: Re: Καλοκαιρι και υψηλες θερμοκρασιες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
    Ακόμα κι αν σβήσεις στην απολύτως χειρότερη στιγμή (δλδ την ώρα που μόλις έφτασε τους 104 και με καύσωνα)

    Μεσα στην ζεστη πολλες φορες και με το βεντιλατερ (σταματημενο βεβαια το μηχανακι) φθανει και τους 107 στιγμιαια αλλα εχω δει και 108 νομιζω.

    Καποιος με χορνετ 08 να μου πει ποια ειναι η μεγαλυτερη θερμοκρασια που εχει δει ?

  6. #6
    ειδα πριν κατι μερες στο κεντρο της Αθηνας 108 βαθμους και εγω αλλα μολις βγηκα λιγο απο το στριμωξιδι επεσε κατευθειαν. Γενικως χρησιμοποιω το 2ο μοτορι για μετακινησεις οταν εχει κινηση, δεν θελω να γινεται φουρνος το χορνετ καθε φορα που πεφτω σε κινηση :P
    Triumph Tiger 800!

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαίρι και εποχιακά φαινόμενα Νο2...
    από Gandalf dr685sm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2008, 19:45
  2. Καλοκαίρι και ξύδια
    από zireous στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2007, 13:08
  3. Καλοκαιρι και... χταποδια?
    από reptile4 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 19:49
  4. Καλοκαίρι και μπουφάν
    από Alchimistis στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 13:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF