Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Γυναικείο κράνος

  1. #1

    Γυναικείο κράνος

    θα πάρω αυτές τις μέρες ένα κρανάκι να το έχω κάτω από την σέλα για την κοπέλα μου
    Έπεσε στο μάτι μου αυτό το ΜΤ γιατί και όμορφο είναι και το μεγάλο συν ειναι η εσωτερική φιμέ ζελατίνα
    Πως το βλέπετε σαν πιο έμπειροι?
    ΜΤ Defender

  2. #2
    Δεν την λυπάσαι?
    Πάρε κανένα καλύτερο.Στα ίδια περίπου λεφτά παίζουν KBC από eBay.Με 100 και κάτι τα βρίσκεις στην Ελλάδα.


    Υ.Γ. Το ΜΤ συμαίνει Μή Τρακάρεις??????

  3. #3
    παρακαλώ όποιος απαντάει να απαντάει με επιχειρήματα και παραδείγματα συγκεκριμένα

  4. #4
    Αυτη την MT και εγω δεν την εχω ξανακουσει...

    Βρες καλυτερα καμμια γνωστη μαρκα, και βασικο ειναι να το δοκιμασει κιολας.

    Και καπου εδω ηταν αλλο ενα τοπικ "Γυναικειο Κρανος" με πολλες φωτο και ιδεες.
    Ριξε μια ματια.

    --Καλο MOTO-διαβασμα: www.ebike.gr--

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos1400
    Αυτη την MT και εγω δεν την εχω ξανακουσει...

    Βρες καλυτερα καμμια γνωστη μαρκα, και βασικο ειναι να το δοκιμασει κιολας.

    Και καπου εδω ηταν αλλο ενα τοπικ "Γυναικειο Κρανος" με πολλες φωτο και ιδεες.
    Ριξε μια ματια.
    thanks

  6. #6

    --Καλο MOTO-διαβασμα: www.ebike.gr--

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marioboni
    παρακαλώ όποιος απαντάει να απαντάει με επιχειρήματα και παραδείγματα συγκεκριμένα
    Τώρα σοβαρά μιλάς???
    Τι επιχειρήματα θες να χρησιμοποιήσω και τι παραδείγματα να σου φέρω για να μη βάλεις το κεφάλι σου σε αμφιβόλου ποιότητας κράνη, και πόσο μάλλον αν αυτό το κεφάλι δεν είναι καν δικό σου.Και τα "γυναικεία" κράνη δεν διαφέρουν σε τίποτα από τα "αντρικά" εκτός από το άτομο που τα φοράει.
    Δεν με νοιάζει αν οδηγάς σκούτερ 50cc ή bussa με 200 άλογα.Η άσφαλτος παντού η ίδια είναι και δεν κάνει διακρίσεις στο είδος ή την μάρκα της μηχανής εκτός και αν εσύ οδηγάς σε άλλο πλανήτη που εκεί η άσφαλτος είναι από βαμβάκι.Και κάτι άλλο ότι κράνος και να πάρεις μη το αποθηκεύεις κάτω από την σέλα.Η μεγάλη θερμοκρασία τώρα το καλοκαίρι θα το καταστρέψει.Εκεί το βάζεις για όσο είσαι σε κάποια καφετέρια ή για την μεταφορά του.
    Ελπίζω να πάρεις ένα καλό κράνος για την κοπέλα σου και αν και εσύ έχεις παρόμοιο κουβαδάκι να το αλλάξεις σύντομα.
    Καλές βόλτες

  8. #8
    ninjaki the dragon Το avatar του/της EVI
    Εγγραφή
    02/02/2006
    Μηνύματα
    2.504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από drspeed
    Τώρα σοβαρά μιλάς???
    Τι επιχειρήματα θες να χρησιμοποιήσω και τι παραδείγματα να σου φέρω για να μη βάλεις το κεφάλι σου σε αμφιβόλου ποιότητας κράνη, και πόσο μάλλον αν αυτό το κεφάλι δεν είναι καν δικό σου.Και τα "γυναικεία" κράνη δεν διαφέρουν σε τίποτα από τα "αντρικά" εκτός από το άτομο που τα φοράει.
    Δεν με νοιάζει αν οδηγάς σκούτερ 50cc ή bussa με 200 άλογα.Η άσφαλτος παντού η ίδια είναι και δεν κάνει διακρίσεις στο είδος ή την μάρκα της μηχανής εκτός και αν εσύ οδηγάς σε άλλο πλανήτη που εκεί η άσφαλτος είναι από βαμβάκι.Και κάτι άλλο ότι κράνος και να πάρεις μη το αποθηκεύεις κάτω από την σέλα.Η μεγάλη θερμοκρασία τώρα το καλοκαίρι θα το καταστρέψει.Εκεί το βάζεις για όσο είσαι σε κάποια καφετέρια ή για την μεταφορά του.
    Ελπίζω να πάρεις ένα καλό κράνος για την κοπέλα σου και αν κει εσύ έχεις παρόμοιο κουβαδάκι να το αλλάξεις σύντομα.
    Καλές βόλτες
    +750
    i am ninja you can't see me
    Revvin' up your engine ,Listen to her howlin' roar , Metal under tension ,Beggin' you to touch and go , Ride into the Danger Zone

  9. #9
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Από τα πιο φτηνά σοϊκά κράνη είναι το LZ6 της LAZER. Ηχομόνωση πρέπει να είναι άστα να πάνε, αεραγωγοί λίγοι, αεροδυναμική χάλια λογικά, αλλά σε λογικές ταχύτητες αμφιβάλλω ότι αυτά έχουν σημασία. Σημασία έχει η ασφάλεια και σε αυτόν τον τομέα είναι εντάξει και με το παραπάνω σύμφωνα με τα sharp test. Βγαίνει σε ένα κάρο χρωματάκια, όλο και κάποιο "γυναικείο" χρώμα θα υπάρχει.. γύρω στο 100ρικο Ελλάδα..

    ΥΓ. Τα παιδιά έχουν απόλυτο δίκιο, ίσως σου φάνηκαν "κάπως" οι απαντήσεις τους, αλλά μερικές φορές δεν μπορείς να εξηγήσεις το 1 + 1..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  10. #10
    drspeed με αερολογίες και όχι συγκεκριμένα πράγματα αν απαντάς καλύτερα μην απαντάς
    πες μου τι δεν σου άρεσε στο κράνος-αν το ξέρεις καταρχήν και όχι με το "μάτι"
    το κράνος θα είναι για συνεπιβάτη αν παίζει ρόλο αυτό(αεροδυναμική)

  11. #11
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marioboni
    drspeed με αερολογίες και όχι συγκεκριμένα πράγματα αν απαντάς καλύτερα μην απαντάς
    πες μου τι δεν σου άρεσε στο κράνος-αν το ξέρεις καταρχήν και όχι με το "μάτι"
    το κράνος θα είναι για συνεπιβάτη αν παίζει ρόλο αυτό(αεροδυναμική)
    Σου απάντησε ρε συ, το κράνος είναι no name.. και τα κράνη δεν είναι μπουρνουζοπετσέτες.. το LZ6 το κοίταξες? Σκέφτηκα ότι υπάρχουν και ορισμένα HJC οικονομικά..
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  12. #12
    κάνω copy-paste μια απάντηση ενός παιδιού σε άλλο φόρουμ για να καταλάβετε τι θέλω να πω και το πάτε συνέχεια αλλού

    "Μια στιγμή, παίδες. Πήρατε φόρα και δεν υπολογίζετε κάποια πραγματάκια.

    1. Αναφέρθηκαν και σε αυτό το θέμα οι δοκιμές από τη SHARP.
    Μάλιστα. Είστε σίγουροι για την εγκυρότητά τους;
    Εγώ δεν είμαι. Ούτε είμαι σίγουρος πως δεν είναι έγκυρες.
    Απλά, κρατώ μία επιφύλαξη.

    Ο φίλος μας θέλει ένα γυναικείο κράνος.
    Εάν μας έλεγε πως σκέφτεται να αγοράσει ένα Arai η ένα Shoei, θα τον αποτρέπαμε; Μάλλον όχι. Αντιθέτως, θα τον επαινούσαμε για την επιλογή του.
    Εάν μας έλεγε πως σκέφτεται να αγοράσει ένα Nitro, θα τον αποτρέπαμε; Μάλλον ναι. Θα τον προτρέπαμε να αγοράσει κάτι άλλο, πιο ποιοτικό.
    Προσέξτε τώρα: στις δοκιμές της SHARP, υπάρχουν Arai/Shoei που αξιολογούνται με 2 ή 3 αστεράκια και κράνη της Nitro που αξιολογούνται με 4 αστεράκια.
    Δε νομίζω πως υπάρχει έστω και ένας που θα προτιμούσε το Nitro από τα Arai/Shoei. Σωστά; Ε, τότε, γιατί αναφερόμαστε στις εν λόγω δοκιμές;
    Οπότε: εάν επικαλούμαστε τις δοκιμές της SHARP, καλό είναι να μην το κάνουμε επιλεκτικά.


    2. Πόσες μάρκες κρανών υπάρχουν; Γνωρίζει κάποιος;
    Πιστεύω πως είναι πάρα, μα πάρα πολλές.
    Προφανώς υπάρχουν ένας σωρός από "ψεύτικα" κράνη που δεν προσφέρουν ασφάλεια.
    Όμως, ό,τι είναι κινέζικο/ινδικό/ταϊβανέζικο (κλπ.) δεν είναι απαραίτητα και "μάπα".
    Είναι ελάχιστα τα κράνη που κατασκευάζονται στις χώρες που εδρεύουν οι εταιρείες.
    Όλα τα υπόλοιπα, από όλες τις γνωστές εταιρείες, κατασκευάζονται σε "τρίτες χώρες".
    Αυτό δε σημαίνει πως τα εργοστάσια στα οποία κατασκευάζονται τα κράνη ανήκουν στις γνωστές εταιρείες.
    Κατά κύριο λόγο, τα εργοστάσια ανήκουν στις "τρίτες χώρες" και έχουν κάνει συμβάσεις συνεργασίας με τις γνωστές εταιρείες.
    Είναι, δε, σχεδόν δεδομένο πως, τα εργοστάσια αυτά λειτουργούν επί 24ώρου βάσεως, παράγοντας τα ίδια κράνη (ίσως με μικροδιαφορές) για διαφορετικές εταιρείες (είτε γνωστές, είτε σχεδόν άγνωστες, είτε παντελώς άγνωστες σε εμάς).
    Το ίδιο κράνος με ένα "γνωστό" λογότυπο γιατί είναι καλύτερο από το ίδιο κράνος με ένα "άγνωστο" λογότυπο; Επειδή κοστίζει ακριβότερα; Πριτς!


    3. Έχετε προσέξει τις τιμές των κρανών;
    Πριν από 10 χρόνια, ένα καλό κράνος ήταν φθηνότερο ή ακριβότερο από ό,τι σήμερα; Ήταν ακριβότερο!
    Έχει πέσει το κόστος παραγωγής (φυσικά, όχι με "μαγικά", αλλά με σκληρή εκμετάλλευση της εργατικής δύναμης).
    Τώρα, με 300 ευρώ αγοράζεις ένα κράνος που είναι ανώτερο από ένα κράνος που αγόραζες με 200.000δρχ (600?) πριν από 10 χρόνια.
    Αναπόφευκτα, αυτό έχει αντίκτυπο και στα πιο φθηνά κράνη.
    Το 1995, τα κράνη που κόστιζαν 40-50.000 δρχ. ήταν επιεικώς μέτρια.
    Τώρα, με 150 ευρώ (51.000 δρχ), αγοράζεις μια χαρά κράνος.
    Και με 100 ευρώ μπορείς να αγοράσεις ένα αξιοπρεπές κράνος.
    Προσοχή: δε λέω πως όλα τα κράνη των 100 ευρώ είναι καλά ή το ίδιο καλά. Υπάρχουν διαφορές...


    Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα και ας μην ξεχνάμε: ένα αξιοπρεπές κράνος των 100 ευρώ είναι απείρως προτιμότερο από το καθόλου κράνος."

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marioboni
    κάνω copy-paste μια απάντηση ενός παιδιού σε άλλο φόρουμ για να καταλάβετε τι θέλω να πω και το πάτε συνέχεια αλλού

    "Μια στιγμή, παίδες. Πήρατε φόρα και δεν υπολογίζετε κάποια πραγματάκια.

    1. Αναφέρθηκαν και σε αυτό το θέμα οι δοκιμές από τη SHARP.
    Μάλιστα. Είστε σίγουροι για την εγκυρότητά τους;
    Εγώ δεν είμαι. Ούτε είμαι σίγουρος πως δεν είναι έγκυρες.
    Απλά, κρατώ μία επιφύλαξη.

    Ο φίλος μας θέλει ένα γυναικείο κράνος.
    Εάν μας έλεγε πως σκέφτεται να αγοράσει ένα Arai η ένα Shoei, θα τον αποτρέπαμε; Μάλλον όχι. Αντιθέτως, θα τον επαινούσαμε για την επιλογή του.
    Εάν μας έλεγε πως σκέφτεται να αγοράσει ένα Nitro, θα τον αποτρέπαμε; Μάλλον ναι. Θα τον προτρέπαμε να αγοράσει κάτι άλλο, πιο ποιοτικό.
    Προσέξτε τώρα: στις δοκιμές της SHARP, υπάρχουν Arai/Shoei που αξιολογούνται με 2 ή 3 αστεράκια και κράνη της Nitro που αξιολογούνται με 4 αστεράκια.
    Δε νομίζω πως υπάρχει έστω και ένας που θα προτιμούσε το Nitro από τα Arai/Shoei. Σωστά; Ε, τότε, γιατί αναφερόμαστε στις εν λόγω δοκιμές;
    Οπότε: εάν επικαλούμαστε τις δοκιμές της SHARP, καλό είναι να μην το κάνουμε επιλεκτικά.


    2. Πόσες μάρκες κρανών υπάρχουν; Γνωρίζει κάποιος;
    Πιστεύω πως είναι πάρα, μα πάρα πολλές.
    Προφανώς υπάρχουν ένας σωρός από "ψεύτικα" κράνη που δεν προσφέρουν ασφάλεια.
    Όμως, ό,τι είναι κινέζικο/ινδικό/ταϊβανέζικο (κλπ.) δεν είναι απαραίτητα και "μάπα".
    Είναι ελάχιστα τα κράνη που κατασκευάζονται στις χώρες που εδρεύουν οι εταιρείες.
    Όλα τα υπόλοιπα, από όλες τις γνωστές εταιρείες, κατασκευάζονται σε "τρίτες χώρες".
    Αυτό δε σημαίνει πως τα εργοστάσια στα οποία κατασκευάζονται τα κράνη ανήκουν στις γνωστές εταιρείες.
    Κατά κύριο λόγο, τα εργοστάσια ανήκουν στις "τρίτες χώρες" και έχουν κάνει συμβάσεις συνεργασίας με τις γνωστές εταιρείες.
    Είναι, δε, σχεδόν δεδομένο πως, τα εργοστάσια αυτά λειτουργούν επί 24ώρου βάσεως, παράγοντας τα ίδια κράνη (ίσως με μικροδιαφορές) για διαφορετικές εταιρείες (είτε γνωστές, είτε σχεδόν άγνωστες, είτε παντελώς άγνωστες σε εμάς).
    Το ίδιο κράνος με ένα "γνωστό" λογότυπο γιατί είναι καλύτερο από το ίδιο κράνος με ένα "άγνωστο" λογότυπο; Επειδή κοστίζει ακριβότερα; Πριτς!


    3. Έχετε προσέξει τις τιμές των κρανών;
    Πριν από 10 χρόνια, ένα καλό κράνος ήταν φθηνότερο ή ακριβότερο από ό,τι σήμερα; Ήταν ακριβότερο!
    Έχει πέσει το κόστος παραγωγής (φυσικά, όχι με "μαγικά", αλλά με σκληρή εκμετάλλευση της εργατικής δύναμης).
    Τώρα, με 300 ευρώ αγοράζεις ένα κράνος που είναι ανώτερο από ένα κράνος που αγόραζες με 200.000δρχ (600?) πριν από 10 χρόνια.
    Αναπόφευκτα, αυτό έχει αντίκτυπο και στα πιο φθηνά κράνη.
    Το 1995, τα κράνη που κόστιζαν 40-50.000 δρχ. ήταν επιεικώς μέτρια.
    Τώρα, με 150 ευρώ (51.000 δρχ), αγοράζεις μια χαρά κράνος.
    Και με 100 ευρώ μπορείς να αγοράσεις ένα αξιοπρεπές κράνος.
    Προσοχή: δε λέω πως όλα τα κράνη των 100 ευρώ είναι καλά ή το ίδιο καλά. Υπάρχουν διαφορές...


    Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα και ας μην ξεχνάμε: ένα αξιοπρεπές κράνος των 100 ευρώ είναι απείρως προτιμότερο από το καθόλου κράνος."

    Μπορεις να αγορασεις οτι θες αδερφε.Αφου κοστολογεις το κεφαλι της φιλης σου στα 80Ε τοτε οκ

    Αλλα να εισαι σιγουρος οτι η ARAI/SHOEI/HJC/SUOMI και λοιπες επωνυμες μαρκες εχουν πρωτυπα
    που ουδεμια σχεση εχουν με τα πρωτυπα κρανων τυπου ΜΤ.Παρε ενα ZEUS στην τελικη που πιο πολυ το εμπιστευομαι απο το ΜΤ.Αλλα ειπαμε,εσυ αποφασιζεις...

    Βαριεμαι περαιτερω αναλυση...

  14. #14
    Μανιβελάτο μέλος
    Εγγραφή
    28/09/2007
    Μηνύματα
    1.896
    Αρχικά δημιουργήθηκε από marioboni
    κάνω copy-paste μια απάντηση ενός παιδιού σε άλλο φόρουμ για να καταλάβετε τι θέλω να πω και το πάτε συνέχεια αλλού

    "Μια στιγμή, παίδες. Πήρατε φόρα και δεν υπολογίζετε κάποια πραγματάκια.

    1. Αναφέρθηκαν και σε αυτό το θέμα οι δοκιμές από τη SHARP.
    Μάλιστα. Είστε σίγουροι για την εγκυρότητά τους;
    Εγώ δεν είμαι. Ούτε είμαι σίγουρος πως δεν είναι έγκυρες.
    Απλά, κρατώ μία επιφύλαξη.

    Ο φίλος μας θέλει ένα γυναικείο κράνος.
    Εάν μας έλεγε πως σκέφτεται να αγοράσει ένα Arai η ένα Shoei, θα τον αποτρέπαμε; Μάλλον όχι. Αντιθέτως, θα τον επαινούσαμε για την επιλογή του.
    Εάν μας έλεγε πως σκέφτεται να αγοράσει ένα Nitro, θα τον αποτρέπαμε; Μάλλον ναι. Θα τον προτρέπαμε να αγοράσει κάτι άλλο, πιο ποιοτικό.
    Προσέξτε τώρα: στις δοκιμές της SHARP, υπάρχουν Arai/Shoei που αξιολογούνται με 2 ή 3 αστεράκια και κράνη της Nitro που αξιολογούνται με 4 αστεράκια.
    Δε νομίζω πως υπάρχει έστω και ένας που θα προτιμούσε το Nitro από τα Arai/Shoei. Σωστά; Ε, τότε, γιατί αναφερόμαστε στις εν λόγω δοκιμές;
    Οπότε: εάν επικαλούμαστε τις δοκιμές της SHARP, καλό είναι να μην το κάνουμε επιλεκτικά.


    2. Πόσες μάρκες κρανών υπάρχουν; Γνωρίζει κάποιος;
    Πιστεύω πως είναι πάρα, μα πάρα πολλές.
    Προφανώς υπάρχουν ένας σωρός από "ψεύτικα" κράνη που δεν προσφέρουν ασφάλεια.
    Όμως, ό,τι είναι κινέζικο/ινδικό/ταϊβανέζικο (κλπ.) δεν είναι απαραίτητα και "μάπα".
    Είναι ελάχιστα τα κράνη που κατασκευάζονται στις χώρες που εδρεύουν οι εταιρείες.
    Όλα τα υπόλοιπα, από όλες τις γνωστές εταιρείες, κατασκευάζονται σε "τρίτες χώρες".
    Αυτό δε σημαίνει πως τα εργοστάσια στα οποία κατασκευάζονται τα κράνη ανήκουν στις γνωστές εταιρείες.
    Κατά κύριο λόγο, τα εργοστάσια ανήκουν στις "τρίτες χώρες" και έχουν κάνει συμβάσεις συνεργασίας με τις γνωστές εταιρείες.
    Είναι, δε, σχεδόν δεδομένο πως, τα εργοστάσια αυτά λειτουργούν επί 24ώρου βάσεως, παράγοντας τα ίδια κράνη (ίσως με μικροδιαφορές) για διαφορετικές εταιρείες (είτε γνωστές, είτε σχεδόν άγνωστες, είτε παντελώς άγνωστες σε εμάς).
    Το ίδιο κράνος με ένα "γνωστό" λογότυπο γιατί είναι καλύτερο από το ίδιο κράνος με ένα "άγνωστο" λογότυπο; Επειδή κοστίζει ακριβότερα; Πριτς!


    3. Έχετε προσέξει τις τιμές των κρανών;
    Πριν από 10 χρόνια, ένα καλό κράνος ήταν φθηνότερο ή ακριβότερο από ό,τι σήμερα; Ήταν ακριβότερο!
    Έχει πέσει το κόστος παραγωγής (φυσικά, όχι με "μαγικά", αλλά με σκληρή εκμετάλλευση της εργατικής δύναμης).
    Τώρα, με 300 ευρώ αγοράζεις ένα κράνος που είναι ανώτερο από ένα κράνος που αγόραζες με 200.000δρχ (600?) πριν από 10 χρόνια.
    Αναπόφευκτα, αυτό έχει αντίκτυπο και στα πιο φθηνά κράνη.
    Το 1995, τα κράνη που κόστιζαν 40-50.000 δρχ. ήταν επιεικώς μέτρια.
    Τώρα, με 150 ευρώ (51.000 δρχ), αγοράζεις μια χαρά κράνος.
    Και με 100 ευρώ μπορείς να αγοράσεις ένα αξιοπρεπές κράνος.
    Προσοχή: δε λέω πως όλα τα κράνη των 100 ευρώ είναι καλά ή το ίδιο καλά. Υπάρχουν διαφορές...


    Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα και ας μην ξεχνάμε: ένα αξιοπρεπές κράνος των 100 ευρώ είναι απείρως προτιμότερο από το καθόλου κράνος."
    Φυσικά για τις συνθήκες κάτω από τις οποίες διεξάγωνται τα sharp μπορούμε να συζητάμε ώρες.. και φυσικά αν το κράνος Α είναι πιο ασφαλές από το κράνος Β υπό τις χ συνθήκες δεν σημαίνει ότι εξακολουθεί να είναι για ένα ατύχημα με ψ συνθήκες. Από εκεί και πέρα σου προτείναμε 2-3 κράνη. Στο παρελθόν είχα κράνος των 80 ευρώ, τώρα έχω ένα καλό Shark κράνος και έχω δει αρκετά άλλα πριν επιλέξω και μπορώ να καταλάβω την διαφορά. Ρώτησες και 6-7 άτομα σου λέμε τα ίδια πράγματα, πιστεύεις ότι είμαστε στο pay roll των "ακριβών" και "αναγνωρίσιμων" εταιριών? Μπορεί το ΤΜ να αποδειχτεί καλό, που αχρείαστο να ναι.. το γνωρίζεις όμως? Θες να κάνεις πειράματα με το κεφάλι της κοπελιάς σου? Και αν δεν αποδειχτεί καλό??

    Anyway, τελευταία πρόταση και τελειώνω εδώ σε αυτό το thread είναι το Shark S650 της Shark που πήρα στην κοπελιά μου. Πολύ καλό κράνος, αφαιρούμενο εσωτερικό (νομίζω μερικώς), αντιχαρακτική, καλοί αεραγωγοί και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Τιμή εδώ νομίζω περί τα 180 ευρώ, έξω μπορεί να το βρεις και με 80-100 αν είσαι καλός στο ψάξιμο. Προσωπικά το βρήκα σε πολύ καλή προσφορά, στα περσινά γραφικά και το πήρα 59.

    ΥΓ Αν αφήνεις συστηματικά το κράνος σου κάτω από την σέλα στον ήλιο τότε υπογράφεις απευθείάς συμβόλαιο ότι σε ένα χτύπημα θα ανοίξει σαν καρπούζι αφού θα έχει χάσει την ελαστικότητα του το κέλυφος.

    Αυτά τα ολίγα, καλή τύχη ότι και να διαλέξεις.
    “Programming today is a race between software engineers striving to build bigger and better idiot-proof programs, and the Universe trying to produce bigger and better idiots. So far, the Universe is winning.” - Rich Cook

  15. #15
    Bell M1 πηρα στην κοπελα μου προσφατα με 160 απο το μοτομαρκετ στην Καλιροης-αρκετα καλο και ομορφο κρανος...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γυναικείο κράνος
    από stavros_athens στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2014, 00:53
  2. Πρόταση για full-face γυναικείο κράνος
    από Slane στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2011, 19:01
  3. Γυναικείο Κράνος
    από MikeG στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2006, 10:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF