Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 54

Θέμα: Αθηνα-Καζαμπλανκα

  1. #1

    Αθηνα-Καζαμπλανκα

    Καλημέρα σας και καλό καλοκαίρι. Να έχουμε πολλά και καλά χιλιόμετρα.

    Φέτος ετοιμάζω, σαν μικρο παιδί και εγώ, ένα ταξίδι προς την Αφρική. Αν και μέσω πμ με κάποιους έχω μια επαφή και μαθαίνω διάφορες πληροφορίες, είπα να κάνω το παρόν thread
    ώστε στο μέλλον ότι πληροφορία συλλέξω να είναι διαθέσιμη για όλους μας.
    Σχετικά με το δικό μου ταξίδι στο Μαρόκο, θα ξεκινήσω κάπου γύρω στις 8 Ιουλίου και θα επιστρέψω περίπου στις 25 Ιουλίου. Δεν έχω ακόμα ορίσει ακριβώς της ημερομηνίες. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλω να βρίσκομαι στις 17 του μηνός Καζαμπλάνκα για τον γάμο ενός καλού μου φίλου. Τα χιλιόμετρα από την Αθήνα-Καζαμπλάνκα- Aθήνα είναι χοντρικά 6500Km. Αν εξαιρέσουμε το πέρασμα της Αδριατικής, οι μέρες που χρειάζονται ως την Καζαμπλάνκα είναι τέσσερις. Χρειάζονται 3 διανυκτερεύσεις και η 4 μέρα για την διάσχιση απο Γιβραλτάρ(tarifa)-Tanger-Καζαμπλάνκα. Τα χιλιόμετρα που θα διανύω ανά ημέρα υπολογίζονται στα 700 και οι διανυκτερεύσεις θα γίνουν σε Μασσαλία (η Νίκαια), Βαρκελώνη και Γιβραλτάρ. Διανυκτερεύσεις σε μικρά ξενοδοχεία κατά προτίμηση και περιφερειακά από τις πόλεις(camping επίσης το σκέφτομαι).Ταχύτητες απο 120 έως 140 και σε εθνικό δίκτυο ,γιατί είναι πολλά τα κμ και αλλιώς δεν βγαίνουν σε τόσες μέρες(για μένα).
    Όποιος έχει πληροφορίες για όλη την διαδρομή αλλά και κυρίως για το Μαρόκο αναμένω με μεγάλη χαρά. Επίσης όποιος θέλει και μπορεί, με πολύ μεγάλη χαρά μπορεί να ακολουθήσει. Υπάρχει δυνατότητα στις ημερομηνίες αρκεί 17 Ιουλίου να είμαστε Καζα. Με έναν προχειρο υπολογισμό που έκανα χρειάζονται 1500-2000 ευρώ το άτομο. Αυτά λοιπόν, θα επανέλθω με αναλυτικό πρόγραμμα για το ταξίδι.


    υγ:Είμαι γραφικός το ξέρω, αλλά θέλω και εγώ μια τετοια φωτο με το δικό μου μηχανάκι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bike_on_dune.jpg 
Προβολές:	651 
Μέγεθος:	96,3 KB 
ID:	197740
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Δεν είσαι γραφικός, πολλοί θέλουν μια τέτοια φωτό αλλά λίγοι το καταφέρνουν.
    Καλό ταξίδι!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Ο Τρισμέγιστος Το avatar του/της Julius
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/05/2002
    Μηνύματα
    3.302
    Kalo taksidi man,

    vale plirofories (kai foto gia na mas trexoune ta salia) kai tha to kratisoume mazemeno to post

    F**k Isaac Newton

    Διάβασε εδώ

  4. #4
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Δεν είσαι γραφικός, πολλοί θέλουν μια τέτοια φωτό αλλά λίγοι το καταφέρνουν.
    Καλό ταξίδι!

    Εγώ λέω να πάρεις το εργαλείο........... (στις τελιτσες συμπληρώνεις το μηχανάκι της αρεσκείας σου)και να έρθεις. Ε? Θα παίξουμε και μοτοquiz στο Μαρόκο με όλα τα προϊστορικά διχρονάκια
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
    Εγώ λέω να πάρεις το εργαλείο........... (στις τελιτσες συμπληρώνεις το μηχανάκι της αρεσκείας σου)και να έρθεις. Ε? Θα παίξουμε και μοτοquiz στο Μαρόκο με όλα τα προϊστορικά διχρονάκια
    Δυσκολο για μένα Δημήτρη, κάποτε ειχαμε ενα σχέδιο με ενα φίλο να κανουμε τον γύρο της Μεσογείου, τότε μπορούσα εγω και δεν μπορούσε αυτός μια κι εκανε παιδιά κλπ νωρίς.
    Τωρα δεν μπορώ ούτε εγω...
    Σε καμμια 10ριά χρόνια αμα μας παίρνει ακόμα, βλέπουμε. Αλλά τότε δεν θα μπορείς εσυ!

    Παντως για μένα το μηχανάκι για τέτοιες περιπέτειες θα ηταν αυτό εδω:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	bmwr100gs.jpg 
Προβολές:	637 
Μέγεθος:	53,9 KB 
ID:	197743
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Παντως για μένα το μηχανάκι για τέτοιες περιπέτειες θα ηταν αυτό εδω:
    +1000 για την επιλογή σου
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  7. #7
    Ωραίο ταξίδι (το είχα και εγώ στα σχέδια μου κάποτε - έχω πάει Μαρόκο λόγω δουλειάς πριν χρόνια και η καζαμπλάνκα είναι καθαρό διαμάντι σαν προορισμός... τρεις μέρες και με πολλή τρεχάλα δυστυχως που με έκαναν να θέλω να ξαναπάω αλλά δεν τα κατάφερα έκτοτε )



    μια πόλη με ιστορία με απίστευτες εικόνες σαν να είσαι σε ταινία είναι η Καζαμπλάνκα (βάλτε να δέιτε και το ομώνυμο νουάρ με τον "καπαρντίνα" πριν πάτε ) και ο κόσμος χαρούμενος να σε εξυπηρετήσει και να σε φιλέψει ότι έχει ...






    ... ζηλέυω απίστευτα μπράβο παιδιά , προσέχετε μόνο γιατί η ζέστη - υγρασία την εποχή που πάτε είναι φοβερή και θα σας κουράζει παραπάνω ...




  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    προσέχετε μόνο γιατί η ζέστη - υγρασία την εποχή που πάτε είναι φοβερή και θα σας κουράζει παραπάνω ...
    Με απασχολεί και μένα το θέμα. Η λύση πιστεύω είναι camel back και μετακινήσεις έως και τις 12 το μεσημέρι και μετά πάλι από τις 18:00...Το μηχανάκι μου βεβαία δεν ξέρω τι άποψη έχει για το θέμα αυτό :rotflmao: :rotflmao:
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  9. #9
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
    Με απασχολεί και μένα το θέμα. Η λύση πιστεύω είναι camel back και μετακινήσεις έως και τις 12 το μεσημέρι και μετά πάλι από τις 18:00...Το μηχανάκι μου βεβαία δεν ξέρω τι άποψη έχει για το θέμα αυτό :rotflmao: :rotflmao:
    έτσι κι αλλιώς αυτούς τους μήνες η πόλη είναι σε λήθαργο τις μεσημβρινές ώρες .... τα ταξίμια και τα μπακίρια "ξυπνούν" μετά το ηλιοβασίλεμα ...



    θα απορήσετε με το πόσο μπορεί να σας ξεδιψάσει το υπέροχο αρωματικό τσάι που σερβίρουν στα τοπικά μαγαζιά ...



    ρε π@υστη μου θέλω να πάω ...

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    έτσι κι αλλιώς αυτούς τους μήνες η πόλη είναι σε λήθαργο τις μεσημβρινές ώρες .... τα ταξίμια και τα μπακίρια "ξυπνούν" μετά το ηλιοβασίλεμα ...



    θα απορήσετε με το πόσο μπορεί να σας ξεδιψάσει το υπέροχο αρωματικό τσάι που σερβίρουν στα τοπικά μαγαζιά ...



    ρε π@υστη μου θέλω να πάω ...
    ετοίμαζε απο τώρα για του χρόνου, κάτσε να το σφυρίξουμε και στον Μικε

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    ρε π@υστη μου θέλω να πάω ...
    Δεν το έχεις τον Ιούλιο?


    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    ετοίμαζε απο τώρα για του χρόνου, κάτσε να το σφυρίξουμε και στον Μικε
    Φέτος είναι το καλό


    Me gusta la moto, me gustas tu....

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
    ετοίμαζε απο τώρα για του χρόνου, κάτσε να το σφυρίξουμε και στον Μικε
    Γιάννη , μη με βάζεις στη μπρίζα spare me please ....

    (επειδή είμαι ημίτρελος από κούνια -τέλειωσαν και οι "υποχρεωσεις" - δεν θέλω και πολύ πλέον )



    sorry για το spam στο νήμα ....

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
    Φέτος είναι το καλό
    για σένα! Με το καλό να πας και να μας μεταφέρεις τις εμπειρίες σου!



    Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
    Γιάννη , μη με βάζεις στη μπρίζα spare me please ....

    (επειδή είμαι ημίτρελος από κούνια -τέλειωσαν και οι "υποχρεωσεις" - δεν θέλω και πολύ πλέον )



    sorry για το spam στο νήμα ....
    Νο mercy bitch! σε μόνιμη ηλεκτρική παροχή θα σε βάλω


    το spam θα το καθαρίσω later

  14. #14
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Ενα εχω να πω εγω.

    Είστε όλοι παλιοκουφάλες.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Gallos
    Δεν το έχεις τον Ιούλιο?




    Φέτος είναι το καλό

    ευχαριστώ πολύ για την πρόσκληση ... είναι υπέροχο ταξίδι αλλά δεν το έχω με τίποτα ...


    λόγω της δουλειάς που κάνω οι full μήνες είναι αυτοί που τρέχουν τώρα ... πέραν τούτου εξασκώ ελέυθερο επαγγελμα με δικό μου μαγαζί εδώ και ένα χρόνο και το περσινό καλοκαίρι δεν το πρόλαβα να το τρέξω ... αν χάσω και το φετινό δεν θα αντέξω οικονομικα να το κρατήσω και είναι κάτι που αγαπάω ...


    επίσης ενα tip ....


    αν μπορέιτε κάντε το ταξίδι με το άλλο σας μισό - είναι πραγματικά υπέροχα μέρη που εγώ προσωπικά θέλω να μοιράζομαι με το ταίρι μου αντί να δέιχνω φωτογραφίες και βίντεο -αν και εφόσον είναι εφικτό σκεφτείτε το



Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επικίνδυνα σημεία*******φάκελος ΑΘΗΝΑ***μέρος Α΄΄
    από Gandalf dr685sm στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2005, 13:02
  2. Αθηνα - Κυθηρα Με Χτ 400????????
    από danaos75 στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 11/06/2004, 12:33
  3. Κοντινή εκδρομή : Αθήνα, Στενή Εύβοιας, Οξύλιθος Κύμης
    από Julius στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2004, 11:57
  4. Αθηνα πολη της βιας
    από filippos_hornet στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2004, 12:18
  5. Πόσα ταξί κυκλοφορούν στην Αθήνα ?
    από tifozif1 στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 20:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF