Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: HONDA CB 400 Super Four Version S

  1. #16
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan

    Παρακαλώ όποιον έχει ιδέα να βοηθήσει τη κατάσταση γιατί ... τα νεύρα μου... δε θέλω να πάω μόνιμα με 160-180 για να μή μπερδεύει...

    Με το SF και μόνιμα με 160-180 νομίζω είναι τουλάχιστον υπερβολή. Που ακούστηκε ταξίδι με τελική?

    Σχετικά με τις ρεπρίζ, μη ξεχνάς ότι μιλάμε για ένα βαρύ μηχανάκι, 50 άλογα στις 11-12 χιλιάδες, και 400 κυβικούλια. Μη περιμένεις επιδόσεις, πόσο μάλλον όταν πηγαίνεις με πολλά.

    Προσωπικά δεν έχω ούτε είχα ποτέ παράπονο από το SF (του `93), ακόμα και με (ελαφρύ) επιβάτη. Και έχω κάνει 50.000χλμ, τα περισσότερα σε βόλτες-ταξίδια. 'Κενό' στις υψηλές στροφές δε βρίσκω. Το περίφημο κενό στις χαμηλές (που όλοι λένε), παλι δε με προβληματίζει. Ακόμα και κάτω από τις 5krpm κινείσαι μια χαρά σβέλτα στην πόλη.

    Στα 130-150 με 4η (ή και με 5η), περισσότερο ρόλο παίζει ο αέρας και η κλίση του δρόμου. Στις μεγάλες ταχύτητες φαίνεται αισθητά η ιπποδύναμη. Αυτό που βλέπεις για 'τρύπα' είναι απλά το ότι θες να πάρεις από το μηχανάκι κάτι που δεν έχει
    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  2. #17
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
    ..........
    Επίσης το μηχανάκι φοράει εξάτμιση aftermarket DRAGON το οποίο μπορεί να παίζει ρόλο στις ρυθμίσεις των καρμπυρατέρ και εκτός αυτού το Version S έχει το PGM[αν λέγεται έτσι] στα καρμπυρατέρ (που νομίζω πως ρυθμίζει το μίγμα)...

    .......

    Σιγουρα δεν σου μπερδεύει παντού απλά δεν το καταλαβαίνεις;

    PGM σε καμία περίπτωση δεν έχει το SF αφού έχεις καρμυρατέρ (PGM-FI είναι το σύστημα Injection της Honda). Από εκεί και πέρα, είναι πιθανό να σου μπερδεύει λόγω εξάτμισης και να θες ρύθμισμα στα καρμπς....
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #18
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    Τα version R και version S εχουν μια ηλεκτρονικη (PGM-IG)που ρυθμιζε τα μειγματα σε συναρτηση γκαζιου γιαυτο και στα καρμπς των συγκεκριμενων μοντελων στα δεξια αν θυμαμαι καλα υπαρχει το γνωστο καπακακι που ειχε μεσα το σενσορα που επαιρνε δειγματοληψια !!

    Παρτε και ενα λινκακι

    http://www.honda.co.jp/factbook/moto...50300/003.html

  4. #19
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
    Στα 130-150 με 4η (ή και με 5η), περισσότερο ρόλο παίζει ο αέρας και η κλίση του δρόμου. Στις μεγάλες ταχύτητες φαίνεται αισθητά η ιπποδύναμη. Αυτό που βλέπεις για 'τρύπα' είναι απλά το ότι θες να πάρεις από το μηχανάκι κάτι που δεν έχει [/B]
    Μακάρι να ήταν έτσι φίλε SF , αλλα το μιχανάκι δεν είναι οτι ανοίγει αργά (δηλαδή δεν έχει δύναμη) αλλα κλωτσάει σε αυτά τα χλιόμετρα σα παλιάλογο στις συγκεκριμένες στροφές...

    Ο Hornet έχει δίκιο αυτό είναι που έλεγα για PGM το έχει στη φωτό απο το λίνκ που έχει βάλει πάνω δεξιά ένα μαύρο καπάκι πάνω στο καρμπυρατέρ...

    Η εξάτμιση μπορεί να φταίει...
    Πάντως τα έβαλαν πάνω σε μηχάνημα τα καρμυρατέρ για ρύθμιση και χειροτέρεψαν τα πράγματα αντί να φτιάξουν...
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  5. #20
    Το μηχανάκι 1η, 2α ,3η ανοίγει πολύ καλά απ'ότι δείχνει...
    ή ίσως αυτές οι σχέσεις να έχουν δύναμη και να μήν τη δείχνει τη τρύπα...

    Δε ξέρω παίδες plz HELP!!!!!
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  6. #21
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    τωρα στο θεμα μας ...οι περισσοτεροι που σου απαντησαν εχουν project big1 το παλιο δηλαδη...

    Συνεπως δεν εχουν το προβλημα σου...!!!

    Το προβλημα σου ειναι οτι βαζοντας αυτην την εξατμιση που προφανως ειναι και ποιο ανοιχτη εχεις αδειασει την χαρτογραφηση της ηλεκτρονικης σου ....το συγκεκριμενο συστημα μετραει καποιες παραμετρους αλλα δεν μετραει την εξοδο δηλαδη ειναι open loop κοινως αλλαζοντας εξατμιση εμφανισες τρυπες...τωρα το ποσο ευκολα κλεινουν ειναι κομματακι δυσκολο να το βρεις

    Το χα και εγω με μια παλιοεξατμιση ωσπου εβαλα remus κλειστη και συνηλθε

  7. #22
    Τι άλλο να σου πούν εδώ τα παιδιά, ένα σωστό μηχανικό χρειάζεσαι...

  8. #23
    Trip master Το avatar του/της hornet
    Moderator
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    2.039
    http://www.honda.co.jp/factbook/motor/index.html

    εαν πας στο version S και παρατηρησεις τα σχεδια θα δεις οτι οι τζαπωνεζοι κατι εκαναν στην εξατμιση της μηχανης σου και γεμισαν μια τρυπα που ειχε τα παλιο!!!

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/07/2005
    Μηνύματα
    19
    Καλhσπερα απο τον καινουριο...
    Εφαγα τον κοσμο πριν παρω το cb μου.Eχω μαθει το πάντα!
    Πρωτον το Bigproject1 δεν ειναι 1000αρι!
    ΕΙναι 400 47 αλογα και βγηκε μετα το Bros.
    To version R ειναι 53 αλογα και εχει πιο σκληρες αναρτησεις και καλυτερες επιταχυνσεις και βγηκε μετα το big1.
    Τελος version S βγηκε τελευταιο και εχει ιδια αλογα και αναρτησεις με το R αλλα εχει κατι μερικα δεκατα καλυτερη επιταχυνση απο R.

  10. #25
    Παίδες Καλημέρα δεν μπορώ ακόμα να βρώ λύση...
    Η καινούρια μαμίσια απο Ιαπωνία έρχεται σχεδόν ακριβότερη απο μία καλη aftermarket...
    Στο συνεργείο μου ζητάνε 500€ για μια aftermarket εξάτμιση και ένα φίλτρο μαζί με τοποθέτιση...
    Η μόνη λύση είναι να ψατώ με βελόνες και ζιγκλέρια...
    Ξέρει κανένας κανένα καλό μάστορα εγγύηση που να μπορεί να φτιάξει το πρόβλημά μου?

    Δεν αντέχω άλλο τα νεύρα μου 500€ προίκα δεν τ'αξίζει αυτό το μηχανάκι...

    Υ.Γ. Μου είπαν οτι παίρνει τελικό aftermarket απο GSXR 600 με μία μόντα και ένα φίλτρο και Μαμάει και δέρνει... αλλα πάλι 500€ είναι πολλά...
    Δεν υπάρχει οικονομική άνεση...
    PLZ HELP!!!!
    TELL YOUR CAT I SAID PSPSPSPSPSPS

    BMW R25/3 1955 Restoration

  11. #26
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της SF
    Εγγραφή
    14/05/2002
    Μηνύματα
    2.903
    Συνάδελφε,

    Το πόσα € αξίζει ένα μηχανάκι σε προίκα, φροντίδα και στοργή... είναι προσωπική υπόθεση. Αν δε σου κάνει το γκάζι μιας μηχανής όπως το CB, ίσως θα πρέπει να σκεφτείς να πάρεις ένα 600άρι.

    Αν όχι, όπως είπαν και παραπάνω, πρέπει να βρεις έναν καλό κι έμπιστο μηχανικό. Προσωπικά είμαι κατά του πολύ aftermarket, και κυρίως εξατμίσεων και πάσης φύσεως θεωρητικών "βελτιώσεων επιδόσεων". Τώρα αν για μια απλή εξάτμιση σου ζητάνε €500, μάλλον πρέπει να ψάξεις κι αλλού. Μια μεταχείρα δική του ίσως?

    Λίγα ακόμα σχόλια για το μηχανάκι έχω εδώ.

    ---
    Προσέχουμε για να τρέχουμε

  12. #27
    to cb to version s pou eixa egw ta3ideyei aneta me thn telikh tou....
    forage ena teliko micron mono kai to eixa dynamometrhsei 55 aloga se dynojet 250...exei omws kofth sta 180xm an kai bgenei paneykola an 8eleis.. egw ton eixa bgalei monos mou kai to mhxanaki epiane 205 xm metrhmena me polla mhxanakia..eixa kanei polla ta3idia a8hna salonika terma gazi kai apla to mhxanaki den katalabainei xristo...to mperdema den to dikeologw omws pou sou kani logiko einai h trypa h mikrh gyrw stis 4800rpm apo kei kai pera anebazei polu dynata(gia 400) mexri tis 13500..koita3e to se kapoio mhxanika mporei na einai apo filtro aera h brwmika karmpyrater...sta 120000 emena pantws den xreiasthke pote ry8misma tetoiou eidous...oti alles apories an exeis steile mou...
    --IF U -R UNDER CONTROL.....U R NOT GOING FAST ENOUGH!!!

  13. #28
    Το ειχε φιλος,του πιναμε το αιμα καθημερινα και μετα απο 30-40000 χλμ εβγαλε στο δυναμομετρο 50 αλογατα.Μια εξατμιση και ενα φιλτρο και εκανε Ελευσινα-Τριπολη συνεχωμενα 170-185 και δεν εκανε κιχ.Πηγαινε στον Παππαγιαννη στον Πειραια,με λιγα λεφτα θα σου φτιαξει ενα αξιολογω,για μενα,τελικο
    Never say...never

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF