Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Εντυπώσεις από το καινούργιο μου κράνος... (Schuberth S1 PRO)

  1. #1

    Εντυπώσεις από το καινούργιο μου κράνος...

    Σήμερα ξηλώθηκα κανονικά....

    http://www.helmetcity.co.uk/Schubert..._0_0_18MUF.jpg


    Εντυπώσεις:

    Αν και σε SHOEI το μεσαίο μέγεθος που φοράω είναι large στο schuberth φοράω medium..

    Είναι τέλειο ....Πολύ καλή εφαρμογή
    Αθόρυβο(ως τα 170 το μόνο πού ακούς είναι η εξάτμιση...)
    Δεν σου κουνάει το κεφάλι ο αέρας...
    Πολύ καλή η δεύτερη ζελατίνα που καταργεί τα γυαλιά ηλίου...
    Πολύ καλός εξαερισμός....Ειλικρινα νιώθεις τον αέρα να σου δροσίζει το κεφάλι...(αν θές εσωτερικά μετατοπίζεις τα μαξιλαράκια και κλείνεις τους αεραγωγούς...
    Πολύ καλή ορατότητα....


    Πολύ καλή η προσφορά της schuberth που αν εχεις ατύχημα και χτυπηθεί το κράνος σου δίνει το ίδιο στο 1/3 της τιμής....


    Ως τώρα ζήλευα το shoei της γυναίκας μου....Από τώρα θα ζηλεύει αυτή...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    και σε carbon είναι

    με γραφικά το πήρες?

    αχρείαστο κι αγρατζούνιστο να είναι

  3. #3
    όπως το βλέπεις στην φωτό το πήρα.....


    ευχαριστώ για τα καλορίζικα...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Με γεια!
    Και μενα μου αρεσε σαν κρανος. Απλα με ανησυχουν λιγο τα 2/5 αστερια που εχει στο sharp test.

    Και για να μην αρχισουμε παλι οτι το sharp test δεν ειναι εγκυρο κλπ να επισημανω οτι.
    Αν ενα κρανος εχει 5/5 αστερια , ειναι ασφαλες.
    Αν εχει λιγα αστερια, μπορει ακομα να είναι καλο κρανος και απλα να επεσε η βαθμολογια του λογω των περιεργων σημειων που το τεσταρουν. Αλλα εισαι πιο σιγουρος πιστευω αν διαλεξεις απευθειας καποιο με υψηλη βαθμολογια.

    Α επισης η τιμη που το πηρες ειναι πολυ καλη!

  5. #5
    The Cortexiphan Junkie Το avatar του/της manhunter
    Εγγραφή
    28/03/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
    Με γεια!
    Και μενα μου αρεσε σαν κρανος. Απλα με ανησυχουν λιγο τα 2/5 αστερια που εχει στο sharp test.

    Και για να μην αρχισουμε παλι οτι το sharp test δεν ειναι εγκυρο κλπ να επισημανω οτι.
    Αν ενα κρανος εχει 5/5 αστερια , ειναι ασφαλες.
    Αν εχει λιγα αστερια, μπορει ακομα να είναι καλο κρανος και απλα να επεσε η βαθμολογια του λογω των περιεργων σημειων που το τεσταρουν. Αλλα εισαι πιο σιγουρος πιστευω αν διαλεξεις απευθειας καποιο με υψηλη βαθμολογια.

    Α επισης η τιμη που το πηρες ειναι πολυ καλη!


    Στο συγκεκριμμένο τεστ, όλα τα γνωστά κράνη των κορυφαίων εταιρειών, είχαν πατώσει.
    Μπορεί όντως να τα τέσταραν...μπορεί και όχι...
    Από ασφάλεια νομιζω ότι ένα πιστοποιημένο κράνος, αρκεί. Με ~150? έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    Από εκει και πέρα πληρώνεις άνεση, εφαρμογή, αεροδυναμική, θόρυβο,εξαερισμό, ποιότητα ζελατίνας κλπ..



  6. #6
    Hasta la Victoria Siempre Το avatar του/της blueangel
    Εγγραφή
    19/01/2006
    Μηνύματα
    827
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
    Με γεια!
    Και μενα μου αρεσε σαν κρανος. Απλα με ανησυχουν λιγο τα 2/5 αστερια που εχει στο sharp test.

    Φίλε μην ψαρώνεις με αυτές τις μαλακίες ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ αλλά προσωπικά όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος!!!Εχω το συγκεκριμένο κράνος και σαν μοντέλο αλλά και σαν τύπο γραφικών εδώ και ένα χρόνο και είμαι υπερευχαριστημένος!Η συγκεκριμένη μάρκα θεωρείται από τις κορυφαίες στον κόσμο σε όλα ασφάλεια,αεροδυναμική,ακουστική και ειδικά στο τελευταίο προκαλώ τον οποιοδήποτε να μου βγάλει μια 100άρα χιλιόμετρα με ARAI που τα θεωρούν όλοι simply the best να σας δώ μετά πώς θα την παλεύετε!!!
    Στο προκείμενο τώρα επειδή τα Shuberth τα φοράω καμιά πενταετία και...έχω σπίτι μου (σαν σουβενίρ πια) το παλιό S1 όχι το Pro που αν το δεί κανείς με ένα εγκάρσιο χτύπημα 10 εκατοστών με βάθος γύρω στα 3 εκατοστά από στούκα με 140+ θα απορεί πώς βγήκα ζωντανός χωρίς ΟΥΤΕ ΜΙΑ γρατζουνιά!!!
    Και μιλάμε πάντα για το απλό S1,το Pro διαθέτει ακόμα πιο κορυφαία στάνταρς αεροδυναμικής και ασφάλειας...Αυτά και πάντα φιλικά
    Hay personas que nos hablan y ni las escuchamos...., Hay personas que nos hieren y no dejan ni cicatrizes...., Pero hay personas que simplemente aparecen en nuestra vida y nos marcan para siempre....., No hagas nada por obligacion ni por compromiso .....,Si no por amor !!!
    Cuando una puerta se cierra,otra se abre...
    NO CUENTES LOS ANOS, CUENTA LOS RECUERDOS!!!


  7. #7
    πανέμορφο κι αχρείαστο.
    Η ζωή μου όλη

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Μην τρελενεστε, δεν ειπα οτι αυτα με την χαμηλη βαθμολογια δεν ειναι καλα!
    Απλα ειπα οτι οσα εχουν υψηλη ειναι σιγουρα καλα.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από dmf
    ...
    να επισημανω οτι.
    Αν ενα κρανος εχει 5/5 αστερια , ειναι ασφαλες.
    Αν εχει λιγα αστερια, μπορει ακομα να είναι καλο κρανος και απλα να επεσε η βαθμολογια του λογω των περιεργων σημειων που το τεσταρουν...


  9. #9
    όμορφο όμορφο!
    καλοφόρετο και αχρείαστο
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  10. #10
    Πήρα το ίδιο σε λευκό από δημοπρασία στο EBAY Γερμανίας καινούργιο 280 ?
    πολύ καλό κράνος μόνο λίγο με ζορίζει το σύστημα που δένει το λουρί(δεν έχει κλιπ)

  11. #11
    Καλοφόρετο κι αχρείαστο φίλος !!
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Albatros
    Πήρα το ίδιο σε λευκό από δημοπρασία στο EBAY Γερμανίας καινούργιο 280 ?
    πολύ καλό κράνος μόνο λίγο με ζορίζει το σύστημα που δένει το λουρί(δεν έχει κλιπ)
    Μολις το συνηθισεις θα σου φαινεται πανευκολο...

    Αν ειναι τοσο ησυχο οσο λενε θα το παρω και εγω μαλλον...


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  13. #13
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019

    Re: Εντυπώσεις από το καινούργιο μου κράνος...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40

    Αν και σε SHOEI το μεσαίο μέγεθος που φοράω είναι large στο schuberth φοράω medium..
    Και τα Schuberth όπως και τα UVEX (κράνη και ρούχα) σαν Γερμανικά έχουν μεγάλες φόρμες και πάντα πας ενα νούμερο κάτω από αυτό που φοράς.


    Αρχικά δημιουργήθηκε από JZER40

    Πολύ καλή η προσφορά της schuberth που αν εχεις ατύχημα και χτυπηθεί το κράνος σου δίνει το ίδιο στο 1/3 της τιμής....
    Αυτό είναι κάτι ΦΟΒΕΡΟ και ΑΨΟΓΗ σαν κίνηση από πλευράς εταιρείας. Μακάρι να ακολουθήσουν και οι υπόλοιπες το παράδειγμα. Και μόνο αυτό είναι ενας βασικός παράγοντας για την επιλογή του.

  14. #14
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    εμφανισιακα πολυ καλο,αυτο που μου αρεσε απο τα λεγωμενα σας ειναι οτι δεν κανει θορυβο κατι που για μενα ειναι βασικο μια και το laser που εχω μου εχει παρει τα αυτια και λογω παλαιοτητας το εχω στο προγραμμα να το αλλαξω,οποτε αν η τιμη του ειναι λογικη το το βρισκω καλη προταση .

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2009
    Μηνύματα
    10
    Επειδη αυτη την στιγμη δεν εχω την δυνατοτητα να το δοκιμασω, να ρωτήσω αν υπάρχει επαρκής χώρος στα αυτιά για να ακουστικά ενδοεπικοινωνίας?
    Και αν γνωριζει καποιος σε σχεση με το XR1100 ποιο απο τα δυο ειναι ποιο ευρυχωρο στα αυτια?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 11:42
  2. απο το ιστορικο μου αρχειο.......
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 22/03/2004, 08:04
  3. Εντυπώσεις απο το VTR 1000 Firestorm
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2003, 11:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF