Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: αδεια οδηγησης και εισοδος σε χωρες ανατολικης ευρωπης

  1. #1

    αδεια οδηγησης και εισοδος σε χωρες ανατολικης ευρωπης

    παιδια καλημερα,λοιπον:
    μήνες τώρα κάνω προετοιμασία για ένα ταξίδι στην πολωνία μέσω σκοπιων γιουγκοσλαβιας ουγγαριας τσεχιας σλοβακιας.δυστυχως πριν απο ενα μηνα περιπου απωλεσα το πορτοφολι μου το οποιο ειχε μεσα την αδεια οδηγησης.Εχω κανει τις ενεργειες για επανεκδωση απο το υπουργειο μεταφορων (το παραρτημα στα καμινια) και περιμενω να βγει.Παρασκευη (δλδ αυριο) πρεπει να φυγω για το ταξιδι.Αν δεν εχει βγει ομως ακομα τι γινεται?Η σιγουρη απαντηση ειναι οτι δεν παω αλλα δεδομενης της προετοιμασιας που εκανα και της αδυναμιας ευρεσης αλλης ημερομηνιας (για αδεια) να επιχειρησω να περασω τα συνορα χωρις την αδεια οδηγησης?εχω μια φωτοτυπια της πριν χαθει,αν επιδειξω αυτη και πω οτι με κλεψανε?οσοι πηγατε σε ανατολικη ευρωπη τι ελεγχους σας εκαναν?

    ευχαριστω για το χρονο σας

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Εκτος του ΜΗ πας, το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι σε ΚΑΘΕ χωρα που θα περνας να σταματας στο 1ο μπλοκο που θα βρισκεις να κανεις "καταγγελια" κλοπης.

    Και καλα οτι σταματησες για ενα τσιγαρο και σταματησε ενα αυτοκινητο διπλα και στη κουβεντα πανω σου τσιμπησε το πορτοφολι που ειχε μονο λεφτα και το διπλωμα σου (μιας και ολα τα αλλα χαρτια θα τα εχεις).


    Μπορει να ακουγετε μαλακια, αλλα ΠΕΡΑΝ του ΜΗ ΠΑΣ δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο

  3. #3
    Σκέψου όμως, να πρέπει κάθε φορά να κουβαλιέται στο τμήμα αν χρειαζετε οπως εδω για να κανει δηλωσεις κτλπ. Το μονο σιγουρο ειναι ενα, οτι αμα το χρειαστεις, θα εχεις θεμα(χρονου)ποιο πολυ με το να τραβιεσαι σε τμημα για να πεις οτι στο κλεψανε(να κανεις φευτικες αναφορες) κτλπ. Ειναι ρισκο . Θα μπορουσες να ξεκινισεις ταξιδι και να ανακαλυψεις οτι το ξεχασες στο δρομο. Ετσι οταν στο ζητανε θα λες λυπούμε το ξεχασα. Στην χειρότερη να τρως ένα πρόστιμο,το οποίο θα σε καλύπτει οσο θα εισαι στην ιδια χωρα.
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  4. #4
    οχι φιλε μου καλο ακουγεται...απλα ελπιζω το ελληνικο δημοσιο να ξεπερασει τον εαυτο του και να το εχει ετοιμο αυριο...

  5. #5
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παιζει βεβαια να σε στειλουν και πισω ε?

    Χωρις να ξερω, αλλα δεν το αποκλειω κιολας


    Το θεμα ειναι πως θα περασεις τα Ελληνικα συνορα (αν και τελευταια φορα ζητησαν μονο ταυτοτητα) ουτε καν αδεια-διπλωμα-ασφαλεια.

    Αλλα μπαινοντα Τουρκια μου τα ζητησαν ΟΛΑ

  6. #6
    βασιζομαι λιγο στο οτι περναω απο πιο "χαβαλετζιδικες" χωρες ως προς το θεμα ελεγχων.Η εκτος αν παρω καραβι απο ιταλια που δε σε ελεγχουν και παω μεσω αυστριας και τσεχιας.και μετα γυρισω απο το αρχικο δρομολογιο λεγοντας οτι το εχασα σε καποια απο τις προηγουμενες χωρες...

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ανωνυμος
    βασιζομαι λιγο στο οτι περναω απο πιο "χαβαλετζιδικες" χωρες ως προς το θεμα ελεγχων.Η εκτος αν παρω καραβι απο ιταλια που δε σε ελεγχουν και παω μεσω αυστριας και τσεχιας.και μετα γυρισω απο το αρχικο δρομολογιο λεγοντας οτι το εχασα σε καποια απο τις προηγουμενες χωρες...
    Δεν νομιζω με την λογική να βγάλεις άκρη. Γιατί πάντα έχει τον άγνωστο παράγοντα. Η παίρνεις το ρίσκο και πας, η πας άλλη στιγμή. Πήγαινε σήμερα και κλαψου λίγο στο υπουργείο ποτέ δεν ξέρεις.Αλλά γίνε πιεστικός, δεν έχεις κάτι να χάσεις.Εδώ θα πάρεις διακόσιες γνώμες και θα σε μπερδέψουμε,ότι ίσχυσε σε κάποιον άλλο(δεν του ζήτησαν χαρτιά)δεν σημαίνει ότι θα συμβεί και σε σένα.
    Me gusta la moto, me gustas tu....

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mparmpanik
    Εγγραφή
    20/05/2009
    Μηνύματα
    171
    εχεις σκεφτει τι θα συμβει αν εχεις συμμετοχη σε καποιο ατυχημα και βρεθεις χωρις καποιο απο τα απαραιτητα εγγραφα?


    εχοντας ζησει καμμια δεκαρια χρονια στις χαβαλετζιδικες χωρες που λες, θα ηθελα να σε πληροφορησω οτι αν σε τσιμπησουν (και πιστεψε το, θα σε τσιμπησουν) χωρις τα απαιτουμενα εγγραφα, απλα θα σε σκισουν.

    και νομιζω οτι δεν θα ξερεις και την γλωσσα τους για να συννενοηθεις και να διαπραγματευθεις.
    γιατι αν νομιζεις οτι θα σου μιλησουν αγγλικα.. εισαι ολιγον εκτος πραγματικοτητας.

  9. #9
    δυστυχως φιλε μου σημερα το υπουργειο ειναι οφ....
    φιλε μου μπαρμπανικ προς θεου δε θελω να εμπαιξω τις χωρες αυτες για αυτο τις εβαλα σε "
    και ακιβως επειδη εδω μεσα υπαρχουν ατομα που ξερουν κατι παραπανω ρωταω για να μη φτασω σε αυτα που περιγραφεις.Τα απαραιτητα χαρτια τα εχω εκτος απο αυτο για το οποιο ρωταω.δλδ ετσι κι αλλιως αν ημουν σε καποια απο αυτες τις χωρες και εχανα το πορτοφολι τι θα εκανα?θα με εσκιζαν?

  10. #10
    Πανε στην ΕΛΠΑ και βγαλε ενα διεθνες διπλωμα,θα σου στοιχισει 85,00 ευρω.Στο δινουνε σε μια μερα.Παρε τηλ 210-6068800.Τα ιδια επαθα κι εγω περσι τον Σεπτεμβριο.
    All i want from my birthday is another birthday!

  11. #11
    το εχω σκεφτει ηδη αλλα στη σελιδα τους στο ιντερνετ αναφερει ρητα και κατηγορηματικα οτι θελει επιδειξη του πρωτοτυπου...

  12. #12
    τους πηρα τηλ...αλλα θελει πρωτοτυπο...αυτοι σημερα γιατι δουλευουν και το υπουργειο οχι?

  13. #13
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από koukos
    Πανε στην ΕΛΠΑ και βγαλε ενα διεθνες διπλωμα,θα σου στοιχισει 85,00 ευρω.Στο δινουνε σε μια μερα.Παρε τηλ 210-6068800.Τα ιδια επαθα κι εγω περσι τον Σεπτεμβριο.
    Ban...
    Έβγαλες διεθνές χωρίς το πρωτότυπο από το Ελληνικό κράτος..;

    Ας μην γίνει Βουλή το μοτο.γρ και να μην λέμε ανακρίβειες...
    Ο άλλος πάει ταξίδι σε δυο μέρες και εμείς του λέμε ότι μας έρθει στο κεφάλι;


    Παρασκευή πρωί στο υπουργείο.
    Με τον εξοπλισμό σου, το κράνος σου, τους χάρτες σου, τις κρατήσεις από ότι ξενοδοχεία έχεις κάνει.

    Πήγαινε από κισέ σε κισέ και παρακάλα τους.
    Άνθρωποι είναι και οι υπάλληλοι του δημοσίου. Όχι ζώα.
    Την διαδικασία έκδοσης κάποιος από εμάς την σχεδίασε.
    Εξήγησέ τους.
    Βάλε τα κλάματα αν χρειαστεί. Θα το καταφέρεις και θα το πάρεις.
    Πίστεψέ το και θα γίνει.

    Αν πάλι τίποτα, απέναντι και τριγύρω από το υπουργείο θα υπάρχουν καλοθελητές. Σχολές οδηγών, φωτογραφεία, διεκπεραιωτές... Αυτοί ξέρουν πως να ρίξουν λάδι στην μηχανή... Γιατί μερικές φορές, οι υπάλληλοι του δημοσίου είναι πολύ μεγάλα ζώα...



    Και μετά έλα να μας πει τι έγινε.
    Καλά χιλιόμετρα!


  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
    Ban...
    Έβγαλες διεθνές χωρίς το πρωτότυπο από το Ελληνικό κράτος..;

    Ας μην γίνει Βουλή το μοτο.γρ και να μην λέμε ανακρίβειες...
    Ο άλλος πάει ταξίδι σε δυο μέρες και εμείς του λέμε ότι μας έρθει στο κεφάλι;


    Παρασκευή πρωί στο υπουργείο.
    Με τον εξοπλισμό σου, το κράνος σου, τους χάρτες σου, τις κρατήσεις από ότι ξενοδοχεία έχεις κάνει.

    Πήγαινε από κισέ σε κισέ και παρακάλα τους.
    Άνθρωποι είναι και οι υπάλληλοι του δημοσίου. Όχι ζώα.
    Την διαδικασία έκδοσης κάποιος από εμάς την σχεδίασε.
    Εξήγησέ τους.
    Βάλε τα κλάματα αν χρειαστεί. Θα το καταφέρεις και θα το πάρεις.
    Πίστεψέ το και θα γίνει.

    Αν πάλι τίποτα, απέναντι και τριγύρω από το υπουργείο θα υπάρχουν καλοθελητές. Σχολές οδηγών, φωτογραφεία, διεκπεραιωτές... Αυτοί ξέρουν πως να ρίξουν λάδι στην μηχανή... Γιατί μερικές φορές, οι υπάλληλοι του δημοσίου είναι πολύ μεγάλα ζώα...



    Και μετά έλα να μας πει τι έγινε.
    Καλά χιλιόμετρα!

    Aπο την στιγμη που εκανε αιτηση για εκδοση καινουριου μπορει να ζητησει απο τη Διευθυνση Συγκοινωνιων βεβαιωση για το διπλωμα και να την καταθεσει στην ΕΛΠΑ.Προσωπικα περσι που επικοινωνησα με τα γραφεια της ΕΛΠΑ σε Αθηνα και Θεσσαλονικη μου ειπαν οτι στην περιπτωση της απωλειας με συνδυασμο του επειγοντος ταξιδιου στο εξωτερικο μπορουσαν να μου βγαλουν διεθνες διπλωμα.Τελικα δεν χρειαστηκε να βγαλω γιατι ακυρωθηκε το ταξιδι.Σε μια αλλη περιπτωση ταξιδιου στο εξωτερικο οπου ειχα ξεχασει να ανανεωσω το επαγγελματικο μου διπλωμα ''κλαφτηκα'' στον υπαλληλο στη Διευθυνση Συγκοινωνιων και το πηρα σε τρεις μερες.Βεβαια αλλο ανανεωση και αλλο εκδοση νεου διπλωματος λογω απωλειας-κλοπης.Αυτα μου συνεβησαν προσωπικα,δεν γραφω ο,τι μου κατεβει-δεν το συνηθιζω.Εαν χρειαζομαι Ban για το παραπανω ποστ.....Let it be......Φιλικα παντα..
    Υ.Γ:Δυσκολα να του δωσουν το νεο διπλωμα γιατι κατασκευαζεται οπως το διαβατηριο,με ολογραμματα κτλ.Δεν ειναι μονο στο δικο τους χερι η εκδοση.
    All i want from my birthday is another birthday!

  15. #15
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από koukos
    Αυτα μου συνεβησαν προσωπικα,δεν γραφω ο,τι μου κατεβει-δεν το συνηθιζω.Εαν χρειαζομαι Ban για το παραπανω ποστ.....Let it be......Φιλικα παντα..
    Μη ντο πέρνεις προσωπικά.
    Πλακίτσα κάνω για το μπαν. Ίσως υπερβολική...

    Απλά σαν κάτοχος του Διεθνές διπλώματος, αναφέρεται ρητά ότι δεν έχει καμία απολύτως ισχύ χωρίς την επίδειξη του κανονικού διπλώματος αλλά και στην πράξη, όπου το έχω δείξει έχουν γελάσει και μου το έχουν δώσει πίσω ζητώντας την ροζαλία.


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Άδεια οδήγησης
    από tati στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2006, 13:11
  2. γεια και χαρα σε ολους και ολες
    από as_pino στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2005, 22:04
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 11:15
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2004, 15:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF