Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Ζηταω συμβουλες για καινουργια μηχανη

  1. #1

    Ζηταω συμβουλες για αγορα μηχανης

    Καλησπέρα σε όλους.

    Θα προσπαθήσω να δώσω όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται για να μπορέσετε να με βοηθήσετε.Καταρχάς πριν γράψω καινούργιο "άρθρο" διάβασα σχεδόν όλα τα υπόλοιπα για να πάρω όσο το δυνατόν περισσότερες απόψεις,αλλά όσο να ναι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

    Θα αναφέρω κάποια χρήσιμα στοιχεία.Είμαι 23 και σχετικά ψηλός(1,86),δεν έχω δίπλωμα μηχανής(έχω όμως αμαξιου) αλλα σκοπεύω να βγάλω άμεσα και να πάρω την μηχανή(όποια πάρω) το πολύ σε κάνα 2μηνο.Έχω οδηγήσει μόνο 2 φορές το παπί ενός φίλου,οπότε δεν έχω ιδέα από οδήγηση μηχανής.Γενικά πάντα μου άρεσαν οι μηχανές απλά δεν μου έπαιρναν οι γονείς μου("είναι σκοτώστρες κτλ κτλ"...) αλλά από αύριο ξεκινάω δουλειά οπότε θα πάρω προφανώς χωρίς να τους ρωτήσω.

    Τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω είναι το πολυ πολυ 4500 αν και θα προτιμούσα να δώσω και αρκετα λιγότερα γιατί θα χρειαστώ και για εξοπλισμό.Πάνω κάτω,περίπου πόσα χρειάζονται για ένα καλό κράνος,γάντια και μπουφάν?Μια σημαντική λεπτομέρεια είναι ότι δεν έχω λεφτά στην άκρη,δλδ αυτά τα λεφτα που ανέφερα μπορώ να τα δίνω σε δόσεις μέσα σε έναν χρόνο(δλδ περιπου350 τον μηνα),οποτε έτσι αναγκαστικά η πρέπει να πάρω καινούργια ή να πάρω μεταχειρισμένη απο μαγαζι.Απο οσο ξερω κανεις ιδιώτης δεν πουλάει με δόσεις έτσι;

    Και πάμε στο ψητό: Γενικά θέλω μια μηχανή να πηγαίνω τις βόλτες μου,στη σχολή μου εδώ στην Αθήνα αλλά να μπορώ να πηγαίνω και τα ταξίδια μου στην εθνική.Επίσης γενικά δεν είμαι ο τύπος που σκέφτεται πως θα κάνει σούζες κτλ.Είμαι ρεαλιστής και ώριμος και πιστεύω ότι το να πάρω για πρώτη μηχανή π.χ. μια μεταχειρισμένη 600αρα είναι λίγο ρίσκο γιατί μπορεί να φάω τα μούτρα μου.Από την άλλη θέλω να μπορώ να κάνω και κάνα ταξίδι στην εθνική , άρα σκέφτομαι ότι ίσως καλύτερα να πάρω μια 250.Με 125cc δεν γίνεται να πας εθνική,έτσι δεν είναι ρε παιδια? Μου αρεσει δλδ το R-125 και το Cbr125 (ακομα και το cbf 125 δεν μου φαινεται ασχημο) αλλα δεν πιστευω οτι βγαινεις ανετα εθνικη με αυτα.Γενικά ομως απο συντομο ψαξιμο που έκανα δεν βρήκα και πολλές μηχανές 250cc και στα λεφτά που θέλω.Δεν κρύβω ότι μου αρεσουν κυριως οι super-sport(π.χ. cbr,ninja,R6 κτλ).Αποκλειω τις on-off γιατί δεν μου αρέσουν καθόλου (οσο κολλημένο κ απόλυτο ακούγεται αυτό).Μου αρέσουν σε γενικές γραμμές και κάποιες enduro αλλά δεν είναι πολύ για ταξίδια αυτές από ότι έχω ακούσει.Γενικά δεν θέλω οπωσδήποτε να πάρω καινούργια απλά αν πάρω μεταχειρισμένη θέλω να είναι σε πολύ καλή κατάσταση(και δεν μπορώ να πάρω από ιδιώτη για τον λόγο που είπα πριν).Πιο συγκεκριμένα, δεν κρύβω ότι η ninja 250 σχεδιαστικα με τρελαίνει.Αλλά καινούργια σε χρήματα είναι οριακά σε αυτά που μπορώ να δώσω...Σε μαγαζί μεταχειρισμένη πόσο θα την βρω περίπου?Αξίζει για πρώτη μηχανή και γενικά μπορεί να βγει εθνική? Γενικά όμως πέρα από την ninja(που αν την παρω το κοβω για μεταχειρισμενη), είμαι ανοιχτός σε προτάσεις γιατί οσο να ναι εσεις εδώ είστε πιο έμπειροι και ξέρετε καλύτερα.Δηλαδη άλλα μοντέλα super sport η street στα 250 δεν υπάρχουν ? Έστω και μεταχειρισμένες?

    Συγγνώμη αν σας κούρασα.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο που θα σπαταλήσετε για να μου γράψετε μια συμβουλή/άποψη.

  2. #2
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    Καλησπερα φιλε καλως ηρθες

    Καταρχην να εχεις ευροπουλα στην ακρη για τα εξης ..

    ασφαλεια (πχ η ιντεραμερικαν εχει 130 το 6μηνο με οδικη και μπορει να φτασει τα 200 με ασφαλεια κλοπης)
    κρανος 100 - με οσα αγαπας κοιτα καποια φτηνα σχετικα shark, hjc Κτλ.
    μποτες απο 70 ?
    γαντακια καλοκαιρινά απο 35 - 40
    μπουφανακι απο 100 και αυτο νομιζω
    κλειδαριες τις μηχανης ενα απλο λουκετο δισκοφρενου ξεκιναει απο 15 - 20 ευρο φτανει 80+
    και η μεγαλη κλειδαρια που περνας στην ροδα απο 25 και αυτη φτανει τα 170 +

    Επισης αμα ειναι μεταχειρισμενη πιθανον να χρειαστεί λαστιχα απο 350 + σε street μοντελα
    μπορει και μπαταρια βαλε μια 70αρα για uyasa τουλαχιστον.

    τι ξεχασα ? α ναι την μηχανη ! κοιτα σε honda την σειρα CB τι σε 400 τι σε 500 θες ? 600? και 600 εχουμε. αν θες κοιτα και σε Motard xt660x που παει και ταξιδακια και φτηνα τα παντα ολα ! 600 μην το φοβασαι αν πιστευεις αυτο που λες
    ρεαλιστής και ώριμος και πιστεύω ότι το να πάρω για πρώτη μηχανή π.χ. μια μεταχειρισμένη 600αρα είναι λίγο ρίσκο γιατί μπορεί να φάω τα μούτρα μου
    α και η μεταβίβαση αν ειναι απο μαγαζι καμιά 80 - 90 ευροπουλα


    Κατα τους αλλους..

    Ευθειακιας, εποχιακος, coolatza, κρυφοκουτακιας!

  3. #3

    ..

    Ευχαριστώ φίλε μου για τις πληροφορίες σου..

    Άρα , χρειάζομαι χοντρικά 500 ευρώ τουλάχιστον για ασφάλεια και εξοπλισμό , οπότε τα λέφτα που θέλω να δώσω για μηχανή πέφτουν περίπου στις 4000+ το πολύ.

    Το ΧΤ660 που μου είπες , να σου πω την αλήθεια , μου αρέσει και πιστεύω(παρότι σχετικά άσχετος) ότι είναι καλή μηχανή γι'αυτό έχει πουλήσει και τόσο αλλά δεν μου αρέσει αρκετά για να το αγοράσω. Τώρα τα cb που μου είπες δεν ξέρω αν δεν κατάλαβα καλά εγώ,αλλά απ ότι έψαξα είδα ότι είναι πολυ παλιά μοντέλα και αν πάρω τελικά μεταχειρισμένη θέλω να μην είναι τόσο παλιά.

    Επίσης μου λές να μην φοβάμαι τα 600 αν είμαι ώριμος..Αν ισχύει αυτό γενικά(κ δεν είναι δική σου υποκειμενική άποψη) τότε διευρύνονται πολύ οι επιλογές μου , γιατί υπάρχουν αρκετές super sport μεταχειρισμένες μέχρι 4000 ευρώ..Περιμένω προτάσεις.

  4. #4
    Νέο μέλος Το avatar του/της vivad
    Εγγραφή
    20/05/2010
    Μηνύματα
    21
    Καλησπερα σε ολους καλως σας βρηκα !!!

    Θα ηθελα να απαντησω στον φιλο μας και να σου πω τα παρακατω -- Προσωπικη αποψη Παντα
    Το πρωτο που θα πρεπει να ξερεις ειναι η χρηση της μοτοσυκλετας της οποιας θα θελεις να αγορασεις ασχετα με καινουργια ή μεταχειρ. δηλαδη αν για παραδειγμα θα την οδηγεις περισσοτερο στην πολη και κανενα Σ/Κ στην Εθνικη για εκδρομουλα.
    Καταλαβαινω οτι ισως θελεις και τα δυο --- Γι αυτο θα σου προτεινα ενα σκουτερ μεσαιου κυβισμου αυτοματο δηλ ωστε να μην εχεις και προβληματα στην αρχη της μοτο εμπειριας σου με συμπλεκτες ταχυτητες κλπ.
    Παραδειγμα Honda SH 150 ή Piaggio X9 250, δες και Gillera nexus 250 (το nexus ειναι και πιο sportive και εχει και αλογακια παραπανω για εθνικη!!!) Πιστευω οτι σε μεταχειρω στα παραπανω θα διαθεσεις μεσο ορο περιπου 3.000 ευρω και θα μπορεις να παρεις και εξοπλισμο (κρανος - ρουχισμο κλπ).
    Σιγουρα ολα τα αυτοματα σκουτερ θα σου ειναι στην αρχη ευκολοτερα στην οδηγηση.

    Βγαλε πρωτα το διπλωματακι σου και σου ευχομαι καλες βολτες με οτι και αν επιλεξεις
    Ride your bike & bike will ride u

  5. #5

    ...

    Δεν το ανέφερα πιο πριν (κακως) αλλά τα σκούτερ δεν μου αρέσουν καθόλου.Δεν τα "σνομπάρω" απλά για μένα δεν είναι αυτό που λέμε "μηχανή" ... Ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου.

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της vivad
    Εγγραφή
    20/05/2010
    Μηνύματα
    21
    Οκ Καταλαβαινω...

    Απλα οπως ειπες δεν το απεκλεισες απο την αρχη... και θεωρησα οτι ειναι και αυτα μεσα στις επιλογες σου.

    Τοτε αυτο που θα σου ελεγα ειναι πανε για ενα CBF 250 Honda κλασικο μηχανακι απροβληματιστο και με πολυ καλη οδηγικη συμεριφορα εντος αλλα και εκτος πολης....

    Εχω την εντυπωση οτι σε παιρνει (οικονομικα ) και για καινουργιο!!!
    Ride your bike & bike will ride u

  7. #7
    Καθαρα στον οικονομικο τομεα αυτο που σου προτεινω ειναι οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βγαλεις δανειο μονος σου κ να παρεις μηχανη απο ιδιωτη!Θα ειναι πολυ καλυτερα απο το να πας να σου βγαλουν σε μαγαζι!Αυτο εκανα εγω!
    Πωλουνται προστατευτικα καγκελα κινητηρα!

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101820

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
    Καθαρα στον οικονομικο τομεα αυτο που σου προτεινω ειναι οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βγαλεις δανειο μονος σου κ να παρεις μηχανη απο ιδιωτη!Θα ειναι πολυ καλυτερα απο το να πας να σου βγαλουν σε μαγαζι!Αυτο εκανα εγω!
    Νομιζω πως με ενα xt η cb η κανα bandit 650 θα σε ικανοποιησει πληρως!Δε χρειαζεται να ξεκινησεις με παπι η σκουτερ αν δε σ'αρεσει!
    Πωλουνται προστατευτικα καγκελα κινητηρα!

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=101820

  9. #9
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.760
    Αν το πάρεις από κάποιο μαγαζί αυτό που θα γίνει είναι να σου βγάλει δάνειο με όποια τράπεζα συνεργάζεται και εσύ να πληρώνεις το δάνειο. Αυτό μπορείς να το κάνεις και μόνος σου όμως και να πάρεις την μηχανή από όποιον σου αρέσει (και από ιδιώτη). Έτσι όμως θα χρειαστείς εγγυητή. Εγγυητή ίσως να χρειαστείς και στην πρώτη περίπτωση. Για δες το λίγο αυτό.
    Sent from me using a computer.

  10. #10

    ..

    Ναι,θα το κοιτάξω αυτό με τα δάνεια, αλλά πιο πολύ με ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση να κατασταλάξω περίπου ποια μηχανή θα πάρω και μετά τις λεπτομέρεις αυτές.

    Το cbf 250 της Honda και εγώ νομίζω ότι είναι μια καλή επιλογή.Το bandit για τα λεφτά που δίνω πρέπει να πάρω πολύ παλιο μοντέλο και θέλω στη "χειρότερη" να είναι απο 2000 και μετά όποια μηχανή πάρω.Δεν μου είπε κανείς τη γνώμη του για to ninja 250 ή για καμια μεταχειρισμενη R6 (και γενικά αν είναι λίγο "ρίσκο" να πάρω κατευθείαν 600αρα,εκτος απο τον dennis).

  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της vivad
    Εγγραφή
    20/05/2010
    Μηνύματα
    21
    Δες εδω για ninja 250

    www.car.gr/classifieds/bikes/view/735354/

    νομιζω οτι ειναι καλη προσφορα....
    Ride your bike & bike will ride u

  12. #12
    Μοτοσυκλετιστής Το avatar του/της dimr1
    Εγγραφή
    19/08/2009
    Μηνύματα
    161
    Σου κάνουν ninja 250, honda cbf 250 και Yamaha ybr250. Δεν βάζουν φωτιά στην άσφαλτο, μπορούν να σε μπάσουν τίμια, απροβλημάτιστα και σωστά στον κόσμο της μοτοσυκλέτας ωστόσο κι αυτό είναι το σημαντικότερο.

  13. #13
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    505
    Φιλε μαλλον το εγραψα εγω λαθος οταν σου προτεινα αυτα τα μοντελα στα 600 cc να ξερεις οτι το 600 XT δεν εχει καμμια σχεση με R6 οταν πας σε SS αλλαζουν τα αλογα και παίζει μεγαλο ρολο. Να ξεκαθαρισω την θεση μου δεν προτείνω SS αλλα κατι σαν το ΧΤ που ειναι φιλικο. cb ειχα στο μυαλο μου κατι σαν και αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/695896/ 2002 δεν ειναι τοσο παλιο νομιζω.. τωρα ειναι στο χερι σου

    Κατα τους αλλους..

    Ευθειακιας, εποχιακος, coolatza, κρυφοκουτακιας!

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Εγω ψηφίζω υπέρ στο ninja-κι, το χω οδηγήσει και με άφησε άφωνο με το τι μπορεί να κάνει μια σταλιά μηχανάκι. Είναι και κουκλί!Οικονομικό (στην κατανάλωση) , χαμηλό, ευκολο στα σερβισακια του (αν πιάνουν τα χέρια σου) φθηνά αναλώσιμα και γενικότερα πάρα πολύ καλή επιλογή για αρχάριο αλλά και για έμπειρο που ξέρει όμως τι ζητάει.

    Το φαιρινγκάκι του είναι πολύ μπάνικο, αλλά αμα πέσει και σπάσει κοστίζει η αντικατάσταση.

    Σε μεταχειρισμένα θα το βρείς περί τα 3 με 3.5 χιλιάρικα αναλόγως της κατάστασης. Πρότιμησε να δώσεις κάτι παραπάνω στην αρχή για ένα μηχανάκι όμως που θα είναι εντελώς μαμά, ούτε τάπες στις βαλβίδες να μην έχει αλλάξει(που λεει ο λόγος)

    Κι αυτό γιατί είναι μηχανάκι της "πιτσιρικαρίας" επέτρεψέ μου την έκφραση, το οποίο γίνεται πολλές φορές αντικείμενο κανιβαλισμού.

    Ψάξε στο moto για οδηγός αγορας για να δείς κάμποσα πράματα που μπορείς να τσεκάρεις και μόνος σου πριν την αγορά.Εγώ δεν εμπιστεύομαι μάστορα ούτε της αντιπροσωπείας, εκτός και αν είναι πραγματικά κολλητός μου.Καλύτερα κάποιος που έχει το ίδιο μηχανάκι, ή γενικότερα κάποια εμπειρία παραπάνω να σου δώσει το τελικό ΟΚ και κάποιες συμβουλές.

    Για εξοπλισμό δεν είναι ανάγκη να αγοράσεις καινούργιο (εκτός απο το κρανάκι) οπότε μπορείς να επιτύχεις μια συμπίεση του κόστους χωρίς συμβιβασμούς στην ασφαλεια σου.

    Πάντως κατέληξε σε ένα μηχανάκι και ψάξτο το θέμα, διάβασε , τι λενε οι ιδιοκτήτες, τι βλάβες βγάζει, πόσο κοστίζουν τα σέρβις κλπ.

    Στα λεφτά που διαθέτεις σίγουρα αγοράζεις κάτι μεγαλυτερο παλαιότερης χρονολογίας. Αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα μπορέσεις να υποστηρίξεις έπειτα την αγορά σου σε αναλώσιμα.

    Γιατί ωραία τα χιλιάρια, αλλά τα κόστη τους είναι λίγο πιασοκωλέ, για παραδειγμα, τακάκια εμπρός 80-100?, λάστιχα απο 300?(τουριστας) έως και 450?(πίστα), αλυσιδογράναζα καμιά 200?. Κι όλα αυτά αναλώσιμα, για να μη μιλήσουμε για το κόστος επισκευής πτώσης όπου το φαιρινγκ και μόνο θέλει σκάρτα 2.000?. Και φυσικά με το κόστος της βενζίνης θέλεις 10-20? την βόλτα(την χαλαρή, κατεβαίνω σούνιο πχ)

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από typhoon
    +1

    Δες και το ER6 αν σου αρεσει.
    Καβαλάς όσα κυβικά σου λείπουν...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές για βόλτες
    από hornet στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2014, 15:48
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2008, 11:22
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2005, 13:11
  4. Συμβουλές για ολόσωμη/διαιρούμενη φόρμα
    από stako στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2004, 10:11
  5. Συμβουλές για καμάκι
    από adam_tsouk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2004, 18:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF