Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: ελαστικα για lc4 640 adventure και Africa ?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    8

    ελαστικα για lc4 640 adventure και Africa ?

    Καλημέρα , εξαιτιας των βροχων τις τελευταιες μερες συνειδητοποιησα οτι χρειαζομαι επιγοντως λαστιχα...
    το μηχανάκι ειναι Κτμ 640 adventure και αυτη τη στιγμη φοραει τα metzeler sahara...εχουν νομιζω ακομα ψωμι, αλλα εχουν πετρωσει εντελως, οποτε δε θελω να το διακινδυνευσω...
    Διαβασα διαφορα εδω στο φορουμ και κατεληξα ή στα ίδια ή σε ΜΤ21 ...Σωστά?
    θα με ενδιεφερε η γνωμη σας , η χρηση ειναι κυριως ασφαλτο, αλλα πηγαινω κ λιγο χωμα (και με προοπτοκη να παω πιο συχνα ...)
    τι ελαστικα προτεινετε?ειναι η πρωτη φορα που θα τα αλλαξω, το μηχανακι το πηρα δευτερο χερι, και δν τα εχω αλλαξει...
    επισης επειδη θα παω μαζι με ενα φιλο για ελαστικα (αυτος εχει αφρικα) πειτε μου αν μπορειτε τι προτεινεται κ για αυτον (ιδια χρηση, πιο πολυ ασφαλτο, αλλα δε λεει και οχι σε καμια χωματοβολτα...)
    Αν θελετε πειτε μου ισως και καποιο μαγαζι με καλες τιμες (ειδα πολλοι απο σας ψωνιζετε απο ιντερνετ ακομα κ λαστιχα, αλλα δε νομιζω να μπω σε τετοια διαδικασια)
    Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
    aekara reee

  2. #2
    Καταρχήν όταν λες πηγαίνεις και λίγο χώμα τί ακριβώς εννοείς....?
    Αν εννοείς περάσματα από χωματόδρομους σε μια εκδρομική χρήση, τότε τα sahara μια χαρά σου κάνουν...Επίσης έχουν πολύ καλύτερο κράτημα στη βροχή και γενικά τα νερά από οποιοδήποτε λάστιχο με τακούνια...Τα sahara επίσης θα σου βγάλουν περισσότερα χιλιόμετρα...Tέλος είναι πιό ακριβα από τα mt21...

    Τα mt21 θέλουν προσοχή στο βρεγμένο οδόστρωμα....Έχουν μια αξιοπρεπή συμπεριφορά στη λασπουριά...Είναι πολύ πιο φθηνά...

    Μια άλλη λύση είνα τα michelin Τ63 τα οπoία έχουν πιό μαλακή γόμα από τα mt21 και κάπως καλύτερα κρατήματα στην βρεγμένη άσφαλτο(όχι όμως ότι δεν γλιστράνε)...Στην λάσπη έχουν χειρότερη απόδοση από τα mt21 και στομώνουν ευκολότερα...Έναι λίγο πιο ακριβά από τα mt 21...

    Τόσο τα mt21 όσο και τα Τ63 θα σου βγάλουν πάνω κάτω τα ίδια χιλιόμετρα και λιγότερα από τα sahara...
    Οι κάμποι θρέφουν τ'άλογα και τα βουνά λεβέντες...

  3. #3
    αράζω άρα ζω Το avatar του/της LOUKILOUK
    Εγγραφή
    10/01/2009
    Μηνύματα
    1.690
    Για άσφαλτο και λίγο χώμα χωρίς απαιτήσεις sahara metzeler... 3 ζευγάρια είχα αλλάξει και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος...

    υ.γ. αν σε παίρνει από θέμα ασφάλειας να τα κρατήσεις για το καλοκαίρι και να τα αλλάξεις το φθινόπωρο κάνετο ...θα γλιτώσεις το κάψιμο του ελαστικού από τον καλοκαιρινό ήλιο...
    μη ζητας μονο χρονια απο τη ζωη,δωσε ζωη στα χρονια

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2009
    Μηνύματα
    8
    Ευχαριστω πολυ παιδες για την αμεση απαντηση οντως λεγοντας χωμα εννοουσα χαλαρα περασματα σε εκδρομες χωματινες...
    Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να παω και μια εντουραδα κ ειναι ο μονος λογος που σκεφτομαι να βαλω κατι πιο τρακτεροτο...αλλα δε ξερω αν αξιζει για τις τοσες λιγες φορες που θα παω σε λασπες κτλ να θυσιασω την ασφαλεια σε βρεγμενο οδοστρωμα που σου δινουν τα σαχαρα, οπως ειπατε...
    Οσο για το ποτε θα τα αλλαξω ,ελεγα να το τρεναρω οσο μπορω, αλλα μετα τις τελευταιες βροχες, πραγματικα ανησυχισα, πατουσα φρενο κ εκανα το σταυρο μου ...
    οποτε δε πειραζει ,ας τα καψει κ λιγο ο ηλιος...
    aekara reee

  5. #5
    sahara και στα δυο.....εαν θελει ο φιλος σου 90% ασφαλτο και 10% χωμα για το αφρικα να βαλει τα michelen anake!

    κρατανε πιο πολυ και απο τα sahara!!

    18000-19000 εκανα εγω τελευταία...........μεχρι τα 15000 χλμ ήτανε γαματα!


    και με τα anake μπαινεις πολυ καλα σε χωματόδρομους κτλ.....ακομα και σε παραλία !
    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της konkost
    Εγγραφή
    08/05/2009
    Μηνύματα
    114
    Να πω και γω την γνωμη μου
    Ειχα για 7 χρονια (65000 χλμ) LC4 enduro. Sahara φοραγε απο μαμα Λοιπον τα λαστιχα αυτα τα θεωρω μαπα! Ειδικα το μπροστα το οποιο το ειχα "χασει" 2-3 φορες σε ασφαλτο Παλιοτερα sahara ειχα βαλει 2-3 φορες σε ΧΤ600 '84 και ΧΤ600 '89μοντ Θεωρω οτι δεν δουλευουν σχεδον πουθενα σωστα εκτος ισως απο καλα πατημενους χωματοδρομους και πολυ καλη ασφαλτο Για γιαλισμενη ασφαλτο ξεχασε τα Λασπες πετρες και λοιπα επισης ξεχασε τα!
    Τα ΜΤ21 τωρα
    Τα φοραγα για πολλες χιλιαδες χιλ τοσο στο ΚΤΜ οσο και στο transalp 650 που εχω τωρα
    Το λαστιχο μπορει να δειχνει χωματινο αλλα εχει απιστευτο κρατημα στην ΣΤΕΓΝΗ ασφαλτο! Μιλαμε για κλισεις που ουτε μπορεις να διανοηθεις με τα sahara Σε βρεγμενη ομως ειναι απλως επικινδυνα (φαντασου οτι οταν εβρεχε κυκλοφορουσα με το παπι που γλυστραγε λιγοτερο!) Στην εθνικη ταξιδευεις με εως 120-130 γιατι απο κει και πανω τα τακουνια σε αποχαιρετουν Στο χωμα ειναι αρκετα καλα Θα περασουν "ανετα" απο λασπες μια και δεν στομωνουν ευκολα Σε φυτευτες πετρες ομως δεν ειναι αυτο που θα περιμενε κανεις Αλλο μειονεκτημα τους ειναι οτι φθειρονται γρηγορα Αν καταφερεις να βγαλεις 5000 χλμ με το ΚΤΜ θα ειναι αθλος! Τοσα τουλαχιστον εβγαζα εγω με το transalp με περιπου 500-600 χλμ χωμα Εναι βεβαια σχετικα φτηνα

    Θα σου προτεινα να βαλεις στις επιλογες σου και τα continental ΤΚC 80 Πιο "πολιτισμενο" λαστιχο απο το ΜΤ21 Με αμελητεο θορυβο κυλησης σε σχεση με το ΜΤ21 και οπωσδηποτε πιο γρηγορη κορωνα απ'αυτο Δεν εχει το βεντουζαρισμα του ΜΤ21 στο στεγνο αλλα κραταει αρκετα καλα και στο βρεγμενο Ταξιδευεις χωρις κραδασμους απο τα λαστιχα και με ταχυτητες μεγαλυτερες απο οτι με τα ΜΤ21 Στο χωμα ειναι κοντα στα ΜΤ21 εκτος απο λασπες οπου θελουν προσοχη Σε πετρες ομως αν και δεν τους φαινεται ειναι αξιοπρεπεστατα! (καλυτερα αποτα ΜΤ21) Η τιμη τους ειναι μεγαλυτερη απο τα ΜΤ21 αλλα σιγουρα βγαζουν παραπανω χλμ Εχω κανει ηδη 6500 χλμ και φαινεται οτι αντεχουν ακομα 2000 χλμ Το μπροστα δε πολυ περισσοτερο και μαλλον δεν θα το αλλαξω αμεσα
    Ελπιζω να βοηθησα!

  7. #7
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Απο μπροστινο σαχαρα σε DR800 εχω πολυ καλη εμπειρια και σε στεγνο και σε βρεμμενο και στο χωμα (κροκαλα). Ειναι γενικα μαλακο λαστιχο και ιδανικο για μπρος. Πισινο δεν δοκιμασα ποτε, αλλα απ'οτι εχω ακουσει δεν ειναι ιδανικο για να βγαλει χιλιομετρα. Κοιτα και για συνδυασμο σαχαρα μπρος και πιρελλι σκορπιον πισω. Εχω τα πιρελλι μπρος πισω σε κτμ 950 και ειναι φοβερα λαστιχα με μονη εξαιρεση στο βρεγμενο που δεν ειναι για να τα πιεζεις. Εχουν κανει 3000χλμ ηδη και ειναι σα καινουργια. Στην αλλαγη μαλλον θα κρατησω το πιπιρελι πισω και θα βαλω σαχαρα εμπρος.

    Τα ΜΤ21 ειναι 'λιγα' για ασφαλτο ακομα και σε ενα drz400 που ειχα και θα τα συνιστουσα μονο για χωμα. Δεν αμφισβητω την εμπειρια του συναδελφου απο πανω, αλλα εμενα μου δημιουργουσαν αισθηση ανασφαλειας.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
    Απο μπροστινο σαχαρα σε DR800 εχω πολυ καλη εμπειρια και σε στεγνο και σε βρεμμενο και στο χωμα (κροκαλα). Ειναι γενικα μαλακο λαστιχο και ιδανικο για μπρος. Πισινο δεν δοκιμασα ποτε, αλλα απ'οτι εχω ακουσει δεν ειναι ιδανικο για να βγαλει χιλιομετρα. Κοιτα και για συνδυασμο σαχαρα μπρος και πιρελλι σκορπιον πισω. Εχω τα πιρελλι μπρος πισω σε κτμ 950 και ειναι φοβερα λαστιχα με μονη εξαιρεση στο βρεγμενο που δεν ειναι για να τα πιεζεις. Εχουν κανει 3000χλμ ηδη και ειναι σα καινουργια. Στην αλλαγη μαλλον θα κρατησω το πιπιρελι πισω και θα βαλω σαχαρα εμπρος.

    Τα ΜΤ21 ειναι 'λιγα' για ασφαλτο ακομα και σε ενα drz400 που ειχα και θα τα συνιστουσα μονο για χωμα. Δεν αμφισβητω την εμπειρια του συναδελφου απο πανω, αλλα εμενα μου δημιουργουσαν αισθηση ανασφαλειας.
    drbig τελικα εβαλες τα σκορπιον στο τερας ? αν θυμαμε καλα , ηθελες compo 19-17 η 17-17,
    και εγω σου ελεγα για σκορπιον , για πες μου εντυπωσεις τωρα, δεν εισαι ικανοποιημενος απο δαυτα?
    Οι αληθινοί παράδεισοι είναι οι παράδεισοι που έχουμε χάσει

  9. #9
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
    drbig τελικα εβαλες τα σκορπιον στο τερας ? αν θυμαμε καλα , ηθελες compo 19-17 η 17-17,
    και εγω σου ελεγα για σκορπιον , για πες μου εντυπωσεις τωρα, δεν εισαι ικανοποιημενος απο δαυτα?
    Ναι, σκεφτομανε για δευτερο ζευγαρι τροχων αλλα οχι πλεον. Εβαλα τα σκορπιον, συνηθισα το στησιμο της μηχανης και τα γλυστριματα και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #10
    ετσι μπραβο , το εντουραδικο setup 18/21, σε συνδιασμο με την μαλακη γομα των σκορπιον δινουν και γαμω τις συμπεριφορες ,αν θες το οδηγας τωρα και σαν σουπερμοτο ντιφταροντας,
    και πας και στο χωμα ειδικα τωρα που μπαινει καλοκαιρι σχεδον παντου με αξιοπρεπεια, και εισαι κουκλος, μονο που τα γαμηδια αν δουλευεις κουταλα φθιρονται σχετικα ευκολα , εγω τα αλλαζω περιπου στα 5.000 με 8,000χλμ ,
    Οι αληθινοί παράδεισοι είναι οι παράδεισοι που έχουμε χάσει

  11. #11
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αρχικά δημιουργήθηκε από el patron
    ετσι μπραβο , το εντουραδικο setup 18/21, σε συνδιασμο με την μαλακη γομα των σκορπιον δινουν και γαμω τις συμπεριφορες ,αν θες το οδηγας τωρα και σαν σουπερμοτο ντιφταροντας,
    και πας και στο χωμα ειδικα τωρα που μπαινει καλοκαιρι σχεδον παντου με αξιοπρεπεια, και εισαι κουκλος, μονο που τα γαμηδια αν δουλευεις κουταλα φθιρονται σχετικα ευκολα , εγω τα αλλαζω περιπου στα 5.000 με 8,000χλμ ,
    Το μονο που κανω στο χωμα ειναι τα κατεβασω στα 25psi και δουλευουνε μια χαρα. Παντως εχω ακουσει οτι το 2.5-140 που εχω εγω αντεχει πιο πολυ απο το 4.25-150 που εχεις εσυ (στο χωμα).
    Πολλοι με adv λενε οτι η ιδανικη διασταση πισω ζαντας ειναι η 3.5.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF