Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: 3ημερη βαλκανικη εξορμηση

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2009
    Μηνύματα
    1.502

    3ημερη βαλκανικη εξορμηση

    Πληρης εξοπλισμος.
    GPS,Δορυφορικο τηλ.,Lap top,ενα σετ εργαλειων(κατσαβιδια,λεβιεδες,μαχαιρι ζουγκλας),καμερα για να εχω τι να δειξω οταν γυρισω,χρυση πιστωτικη καρτα και... ομπρελα...
    Αυτο ηταν,δεν ανοιγε η ομπρελα γμτ!Αγχος αγωνια,να ακυρωσω το ταπεινο μου μικρο ταξιδακι για μια ομπρελα?
    Πεταχτηκα ιδρωμενος φωναζοντας''Ας ειναι και χρωματιστηηηη''
    Αει σιχτιρ εφιαλτης ηταν.
    Απο ολα τα παραπανω δεν πηρα τιποτις αλλο εξον απο ενα ρημαδοκινητο.Ετσι παρασκευη μεσημερι ο Roufianos με πριμενε στη γνωστη διασταυρωση με την Αφρικα του και ηρθε παρεα μεχρι τα Γρεβενα.Γεια σου φιλε!
    Κλασσικα διανυκτερευση στας Σερρας και την 5.30 πρωινη ετοιμος και ντυμενος ελαφρα(χωρις επενδυσεις) πηρα τη στρατα για τη Σοφια.
    Ερημια και κρυο.Σταση για βενζινη και μουρμουριζοντας ακαταληπτα διορθωσα την πρωινη κουταμαρα φορωντας κατι πιο ζεστο
    Ο γνωστος περιφερειακος της Σοφιας με την πολλη κινηση εκεινη την ωρα θυμιζε επαρχιακο δρομο.Ενα φορτηγο εδω ,ενα αμαξι παραπερα,μηχανη βεβαια ουτε για δειγμα.
    Ανταρα και υγρασια με σταση στο συνηθες σημειο για μενα.Λοξως αριστερα παει για το Ρουσε και λοξως δεξια για το Οριαχοβο(φερρυ)Εστειλα και μηνυμα στη γυναικα μου οτι ακολουθω τη σωστη διαδρομη και δεν την εκανα για αλλη γη αλλα μερη
    J.T.R

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2009
    Μηνύματα
    1.502
    Κατα τις 10.30 ημουν στο Οριαχοβο για το φερρυ-παντοφλα που περναει το Δουναβη και βγαινει στο Ρουμανικο Μπεκετ.Διαδικασια που για καλη μου τυχη κρατησε 40 λεπτα.
    Εχει τυχει να κατσω και 5 ωρες
    Απο το Μπεκετ μεχρι την Κραιοβα καλουτσικος ο δρομος.Επιασα τον περιφερειακο για το Ορεζου μεσω Μπαλτσεστι...Πως λεμε αουτομπαν? ε καμια σχεση.Εντουρο σε σπασμενη ασφαλτο με ψιλοαλματακια μου εφτιαξαν την ημερα
    Κατα τις 2.30 εφτασα στο Ορεζου και κατελυσα στην πανσιον Κασα Μαρτσεα.
    Κατι να τσιμπησω με δυο παγωμενες Ουρσους(ξανθια μπυρα,γλυκιζει) και βουρ για μια επισκεψη στο ομωνυμο μοναστηρι 3χλμ απο την πολη.Πραγματικο ησυχαστηριο με ελαχιστους επισκεπτες.Ηρεμια και κατανυξη...
    Κατα μηκος του δρομου προς το μοναστηρι υπαρχουν μαγαζακια με χειροποιητα πηλινα μιας και η περιοχη εχει παραδοση σ'αυτα.
    Πλησιαζε η νυχτα και περιπλανηθηκα στα σοκακια της πολης μεχρι που ποφασισα οτι επρεπε να καταρευσω στην πανσιον.
    Ελα ομως που στην ταβερνα απο κατω ειχαν γλεντι απο γαμο!Ντιρι ντιρι και δωσε παρε τα οργανα και
    Απο καθαρα πολιτιστικο ενδιαφερον κατεβηκα κι εγω
    Βρε καλως τον Ελληνα(που το ξερανε?)Κατσε φαε πιες
    Παντως θυμαμαι οτι νυχτα ηταν οταν πηγα να ξαπλωσω..
    Το ξυπνητηρι χτυπησε και κατα τις 8 προσπαθουσα να βαλω την αριστερη μποτα στο δεξι ποδι
    J.T.R

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2009
    Μηνύματα
    1.502
    Μισο λιτρο καφες και δυο ντεπον αργοτερα κινησα προς Ριμνκου Βουλτσεα και μια μικρη δυστυχως περιηγηση σε ενα εθνικο παρκο προς τα εκει.Μετα κατεβηκα νοτια προς Νταγκασανι και φτανοντας στη Σλατινα ειπα δεν γ@μιεται και ανεβηκα παλι προς τα επανω με κατευθυνση το Πιτεστι .Μονο που εκανα δεξια για Κοστεστι και βγηκα στην περιοχη του Τελεορμαν.
    Σαν να διακτινιστηκα στο χρονο.Ελαχιστα οχηματα,καρα,αλογα,γαιδουρακια,ανθρωποι να περπατανε στη μεση του δρομου,στα χωρια κυριουλες να καθονται σε παγκακια μπρος στα σπιτια τους και να με χαιρετανε Στην κυριλεξια δεκαδες πελαργοι εχουν φτιαξει τις φωλιες τους σε στυλους μεσα στα χωρια Μια ατμοσφαιρα κινηματο-γραφικη που αποφασισα να μην τη χαλασω κανοντας δεξια γιατο Τζουρτζιου,αλλα μετα την Αλεξανδρεια να κατβω προς τα παραδουναβια χωρια.Ζιμνιτσα και αριστερα,Τουρνου Μαγκουρελε,Κοραμπια.
    Παντως αναμεσα στα χαμηλα σπιτια των χωριων αυτων διασωζονται και πολλα παλια αρχοντικα.Τα περισσοτερα απο αυτα ανηκαν σε Ελληνες μεγαλεμπορους που στις αρχες του 20 αιωνα κανανε χρυσες δουλειες με το πλωτο εμποριο.Κριμα που πρεπει να φαινονται τοσο παρατημενα.
    J.T.R

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2009
    Μηνύματα
    1.502
    Νταμπουλενι και Μπεκετ και συνορα.Ξεμπερδεψα και πατησα το Βουλγαρικο κατα τις 16.30.Ενταξει γνωριμη η διαδρομη αλλα δεν τη βαριεμαι.Υπαρχει πρασινο,επαρχιακος δρομος και το πιο ενδιαφερον ειναι οταν πας ασ πουμε με 140- 150 και κοβεις στα 40 επειδη στην εισοδο του χωριου σε περιμενει ο νομος
    Πλησιαζοντας στη Σοφια η κινηση εγινε εντονοτερη με αποκορυφωμα στον περιφερειακο που γινοταν της κακομοιρας Αυτοι οι Βουλγαροι ρε παιδι μου λες και πανε ολοι για δοκιμες τελικης.
    Ωρα 21.00 εφτανα στα συνορα.Ποια συνορα?Δεν υπαρχουν.Κοινος συνοριακος ελεγχος Βουλγαρων και Ελληνων στο Ελληνικο μερος.Μηνυμα στη γυναικα μου οτι γυριζω πισω και οχι προς αλλη κατευθυνση και δρομο παιρνω δρομο αφηνω,Θεσσαλονικη ...Μαλγαρα και διοδια.ΟΚ
    Λεπτοκαρια και διοδια.ΟΚΤεμπη και διοδια.Χμ...Βενζινη με 1.528(Ρουμανια,Βουλγαρια1.10).Πιανω την ευθει για Λαρισα και ΔΙΟΔΙΑ. ΟΚ και αντε γεια και κατι αλλες παλιοκουβεντες ψελλισα και συνεχισα το δρομο μου...



















    J.T.R

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2009
    Μηνύματα
    1.502
    Κατα τις 1 τη νυχτα ανοιγα την πορτα του σπιτιου μου.Ομικρος κοιμοταν,αφηνοντας ομως σημειωμα να τον ξυπνησω οταν εφτανα.Ηγυναικα μου με περιμενε.Μια αγκαλια,συγκινηση.
    Με καταλαβαινει...ξερει γιατι φευγω ετσι...
    Γι αυτους που φυγανε εκει πανω...για το μεγαλο ταξιδι.
    The end.
    J.T.R

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2010
    Μηνύματα
    127
    και εις αλλα με υγεια
    screw the limits
    FREE 2 RIDE
    roadbook holders

  7. #7
    Να'σαι καλά να το ξανακάνεις φίλε.
    Βάλε καμιά φωτο να χαζέψουμε...
    Μετά την ετήσια 2008, γνωστός στην πιάτσα και ως "Το σαλιγκάρι που έτυχε σε άλλους..."

    XR
    XTR
    XJR

    There are old pilots and there are bold pilots, but there are no old bold pilots.

  8. #8
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Βαλε πολλες φωτο θα ελεγα.

    Αν και αποτι καταλαβα μαλλον δε εβγαλες φωτοΖ


  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της George20vt
    Εγγραφή
    08/09/2009
    Μηνύματα
    504
    Αρχικά δημιουργήθηκε από J.T.R
    Κατα τις 1 τη νυχτα ανοιγα την πορτα του σπιτιου μου.Ομικρος κοιμοταν,αφηνοντας ομως σημειωμα να τον ξυπνησω οταν εφτανα.Ηγυναικα μου με περιμενε.Μια αγκαλια,συγκινηση.
    Με καταλαβαινει...ξερει γιατι φευγω ετσι...
    Γι αυτους που φυγανε εκει πανω...για το μεγαλο ταξιδι.
    Τα σχόλια περιττεύουν...!!!

    Να είσαι πάντα καλά και όρθιος, κάποιοι από εκεί πάνω θα σε προσέχουν.


  10. #10
    Μέλος προς δωρεά Το avatar του/της Vagelis Gar
    Εγγραφή
    06/02/2010
    Μηνύματα
    1.389
    Δρόμοι ή μονοπάτια
    Ταξίδι ή βόλτα
    Παρέα ή μόνος
    Βροχή ή ήλιος

    όταν φοράμε το κράνος ταξιδιώτη όλα γίνονται δρόμος,στροφές,γκάζι,φρένο,εικόνες,μυρωδιές.
    Το ξέρεις,το ξέρω το ζεις,το ζω.

    Πάντα περιπλανώμενος και πάντα ονειροπόλος
    Το blog μου:
    http://northcape2010.blogspot.com/

    Βάση Δεδομένων:
    http://www.earthexplorer.weebly.com/

  11. #11
    όχι παλιός... Το avatar του/της PanVas
    Εγγραφή
    28/08/2006
    Μηνύματα
    2.395
    Ωραίος και ελεύθερος...

    Πάντα έτσι να την κάνεις με αυθορμητισμό!



  12. #12
    σψι φι ρθλεσ ;-) Το avatar του/της danaos75
    Εγγραφή
    02/04/2004
    Μηνύματα
    731
    μπραβο ρε φιλαρακι πρωι πρωι αν και ΧΩΡΙΣ ΦΩΤΟ , πολυ ωραιο ταξιδιωτικο, για να ανοιξει το ματι
    The MEDIATOR between the HEAD and the HANDS MUST be the heart.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116

    Να σε παντα καλα και να κανεις τετοιες εξορμησεις.
    Να πω την αληθεια εισαι ο μονος που γραφει ταξιδιωτικες ιστοριες και γουσταρω που δεν εχει φωτο τις περιοχες δεν τις γνωριζω αλλα η φαντασια χτυπαει κοκκινο.

    Παντα ορθιος
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2009
    Μηνύματα
    1.502
    Αρχικά δημιουργήθηκε από danaos75
    μπραβο ρε φιλαρακι πρωι πρωι αν και ΧΩΡΙΣ ΦΩΤΟ , πολυ ωραιο ταξιδιωτικο, για να ανοιξει το ματι
    Ναι με τις φωτογραφιες ειναι ενα θεμα προς εξηγηση.
    Απο τις αρχες του '90 μεχρι προσφατα εχω τραβηξει μερικες χιλιαδες φωτο.
    ΟΛΕΣ ειναι τραβηγμενες με αναλογικη μηχανη.Και εκτος του οτι ειναι ατακτα ριγμενες σε διαφορα σημεια του σπιτιου μου(υπαρχουν και μερικες θαμενες καπου στο Μαραμουρες,αλλα αυτο ειναι μια αμαρτωλη ιστορια),τον τελευταιο καιρο ΔΕΝ θελω να φωτογραφιζω.Δεν ξερω γιατι...Ετσι ανεξηγητα.
    Σας ευχαριστω παντως για τα καλα σας λογια
    J.T.R

  15. #15

    Re: 3ημερη βαλκανικη εξορμηση

    Αρχικά δημιουργήθηκε από J.T.R
    Πληρης εξοπλισμος.
    GPS,Δορυφορικο τηλ.,Lap top,ενα σετ εργαλειων(κατσαβιδια,λεβιεδες,μαχαιρι ζουγκλας),καμερα για να εχω τι να δειξω οταν γυρισω,χρυση πιστωτικη καρτα και... ομπρελα...
    Αει σιχτιρ εφιαλτης ηταν

    H πραγματικότητα είναι ακόμη πιό εφιαλτική!

    Διότι, άμα δεις τους ωνιομανείς μπατζανάκηδες των Μc Gregor & Boorman, με αχρήστως γοητευτικά τε και κενοβριθή ...βοηθήματα περιπέτειας,
    .
    .
    ...να ταξιδεύουν, με ύφος ζοχαδιασμένου ρέιντσερ στην ταβέρνα για λουκάνικο-παντσέτα, λύνοντας αλγορίθμους στα GPS,
    .
    .
    ...θα πάθεις ψυχολογικό στραμπούλιγμα!


    Ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν σπιλώνουμε ...





    Αυτά τα straight μοναχικά ταξίδια, χωρίς φωτό, μΕ φαίνεται ότι φαντάζουν πιό σπανιοφανή κι από την πικραγκουριά Νέας Ζίχνης Σερρών...





    Πάντα τέτοια!






Παρόμοια θέματα

  1. Πρεσπες - Αλεξ/πολη: Ψαχνω παρεα για 3ημερη εκδρομη.
    από Ταξιδευτής στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2007, 13:16
  2. Κυριακη 11-11 γενικη ΧΩΜΑΤΙΝΗ εξορμηση
    από KaTaNaS στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 192
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2007, 13:26
  3. ΧΩΜΑΤΙΝΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ
    από KamenosAfrican στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2006, 15:30
  4. ΕΞΟΡΜΗΣΗ
    από dresg στο forum BMW
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2006, 22:55
  5. Κάνατε καμιά εξόρμηση το ΣΚ??
    από Electra στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 11:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF