Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 28

Θέμα: ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ

  1. #1

    ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ

    Γεια χαρά

    Έκανα ένα γρήγορο search και δεν βρήκα αυτό που ήθελα ακριβώς, γι αυτό ανοίγω νέο θέμα και αν κάποιος Mod πιστεύει ότι πρέπει να γίνει merge ας το κάνει.

    Ένα από τα ελάχιστα προβλήματα που αντιμετωπίζω με το V-Strom μου είναι αυτό του πακέτου μπαταρίας- ανορθωτή.

    Στα 4 χρόνια που το έχω, έχω αλλάξει μπαταρία 3 φορές, μια από ακινησία και 2 από "στέγνωμα", λόγω αδυναμίας φόρτισης. Παρόλα αυτά, δεν έχει χρειαστεί ακόμα αλλαγή ανορθωτή, το κόστος του οποίου απ ότι είδα είναι αρκετά υψηλό, 180-200 Euro.

    Η ερώτηση μου είναι η εξής: για ποιους λόγους συμβαίνει η αδυναμία φόρτισης;

    Την Κυριακή μου συνέβηκε για 4 φορά, απότομα και ενώ η μηχανή χρησιμοποιείται καθημερινά και είναι σε άριστη κατάσταση. Ξεκίνησα για βόλτα (εκκίνηση οκ) σταμάτησα για βενζίνη (εκκίνηση οκ) άφιξη στον προορισμό οκ, προσπάθεια για εκκίνηση: sudden death! Δεν γύρναγε καν η μίζα, έρχεται οδική, την βάζουμε μπροστά και μου λέει ο άνθρωπος ότι δε φορτίζει (αφήστα που επαθα μια νήλα στην επιστροφή και μου έσβησε στο δρόμο και αναγκάστηκα να τσουλίσω την χοντρή για αρκετά τετράγωνα).

    Την πάω σήμερα στο μηχανικό μου και μόλις λίγο που μιλήσαμε μου λέει επακριβώς: "την μπαταρία την σώσαμε, η επισκευή είναι 50 Ευρω, αλλά την επόμενη φορά θα χρειαστεί να αλλάξεις και ανορθωτή".

    Η ερώτηση μου λοιπόν είναι: τι είναι αυτό που παρουσιάζει πρόβλημα σχεδόν μια φορά το χρόνο και δεν φορτίζει η μηχανή με αποτέλεσμα να μου έχει στεγνώσει 2 μπαταρίες στο παρελθόν και να με αφήσει τις προάλλες;
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  2. #2
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659

    Re: ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
    Έκανα ένα γρήγορο search και δεν βρήκα αυτό που ήθελα ακριβώς, γι αυτό ανοίγω νέο θέμα και αν κάποιος Mod πιστεύει ότι πρέπει να γίνει merge ας το κάνει.;

    Με κοιτάς που σε κοιτάω ..???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  3. #3
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659

    Re: ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
    "την μπαταρία την σώσαμε, η επισκευή είναι 50 Ευρω
    Ξεκίνα από την αλλαγή του μηχανικού ...!!!

    (ή σώθηκε η μπαταρία χωρίς "μία" σε χρέωση ή τάφτυσε και πάει για αλλαγή ..)


    Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
    τι είναι αυτό που παρουσιάζει πρόβλημα σχεδόν μια φορά το χρόνο και δεν φορτίζει η μηχανή με αποτέλεσμα να μου έχει στεγνώσει 2 μπαταρίες στο παρελθόν και να με αφήσει τις προάλλες;
    Πολλά και διάφορα...

    Από την εγγενή αδυναμία παροχής ικανοποιητικού ρεύματος φόρτισης από την γενήτρια μέχρι την αυξημένη (μη προβλεπόμενη) χωρητικότητα της ίδιας της μπαταρίας, συμπεριλαμβανομένων των απαιτήσεων κατανάλωσης όλων των υπολοίπων κυκλωμάτων (electric starter included..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  4. #4
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Μαζι με αυτα που ειπε ο Oldman (κυριως για την αλλαγη του μηχανικου...τον συμφερει να εχει σταθερα 50αρικα ) ,υπαρχει και η περιπτωση υπερφορτισης απο τον ανορθωτη και να "καιει" στην κυριολεξια τις μπαταριες γι αυτο και μενεις μπαμ και κατω χωρις ουτε μιζια.

    Αν υπερφορτιζονται απο τον ανορθωτη οι απλες μπαταριες με υγρα (απο οσο εχω δει ο ιδιος απο το σκουτερ ) στεγνωνουν απο το βρασιμο εντελως και εχουν το ιδιο αποτελεσμα με το δικο σου ...δηλαδη γιοκ μιζια. (το αστειο ειναι οτι εβαζα υγρα και γινοταν τσακμακι χωρις καν φορτιση

    )

    Τωρα στις μπαταριες κλειστου τυπου χωρις υγρα δεν γνωριζω τι παιζεται σε φαση υπερφορτισης γι αυτο ειπα πιο πανω οτι ισως να εχει "καει" η μπαταρια.
    Keep spamming!!!:a13:

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    ,υπαρχει και η περιπτωση υπερφορτισης απο τον ανορθωτη και να "καιει" στην κυριολεξια τις μπαταριες
    Ψυχραιμία ...

    Ο ανορθωτής (που είναι και σταθεροποιητής τάσης, αλλά βαριόμαστε να το λέμε..) ΔΕΝ λειτυργεί σαν περιοριστής ρεύματος, δηλ. όσο ρεύμα του δώσεις - τόσο θα δώσει (αρκεί να του ζητηθεί ευγενικά).

    Αν υπάρχει "πολύ" ρεύμα στην έξοδο του ανορθωτή σίγουρα δεν είναι αυτός υπεύθυνος και θα πρέπει να αναζητήσουμε τους ενόχους μεταξύ του "ανάγωγου" όσο και απαιτητικού φορτίου και της "ξεδιάντροπης" όσο και ασύστολης παροχής ρεύματος από την γεννήτρια...

    (υπό τη απαραίτητη προϋπόθεση, βεβαίως - βεβαίως, ότι σταθεροποιεί την τάση στο επιθυμητό επίπεδο..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Εξηγείτα πάντως αν είναι ετσι το V strom.
    :rotflmao:

    Aκου ανάγωγο το φορτίο....


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	vstrom_mad.jpg 
Προβολές:	1077 
Μέγεθος:	69,2 KB 
ID:	199269
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Ψυχραιμία ...

    Ο ανορθωτής (που είναι και σταθεροποιητής τάσης, αλλά βαριόμαστε να το λέμε..) ΔΕΝ λειτυργεί σαν περιοριστής ρεύματος, δηλ. όσο ρεύμα του δώσεις - τόσο θα δώσει (αρκεί να του ζητηθεί ευγενικά).

    Αν υπάρχει "πολύ" ρεύμα στην έξοδο του ανορθωτή σίγουρα δεν είναι αυτός υπεύθυνος και θα πρέπει να αναζητήσουμε τους ενόχους μεταξύ του "ανάγωγου" όσο και απαιτητικού φορτίου και της "ξεδιάντροπης" όσο και ασύστολης παροχής ρεύματος από την γεννήτρια...

    (υπό τη απαραίτητη προϋπόθεση, βεβαίως - βεβαίως, ότι σταθεροποιεί την τάση στο επιθυμητό επίπεδο..)
    Μιλας με γριφους γεροντα......στην κυριολεξια....

    Βασικα απο την αλλαγη του ανορθωτη και μετα κανενα προβλημα με την μπαταρια και τα υγρα αυτης κανονικα καθε φορα που την ελεγχω.Οποτε υπεθεσα οτι ητο αυτο.

    Αν υποθεσουμε οτι τα πηνια δινουν υπερβολικο ρευμα ο ανορθωτης δεν ειναι αυτος που σταθεροποιει την ταση στα προκαθορισμενα βολτ να γεμιζει την μπαταρια και μετα ν σταματαει την παροχη ρευματος?

    Η απλα τα πηνια δινουν συγκεκριμενα 14.4v (νομιζω τοσο δεν ειναι? ) σταθερα και ο ανορθωτης απλα σταματαει την παροχη τΩν οταν ο συσσωρευτης γεμισει?
    Keep spamming!!!:a13:

  8. #8
    OldMan ζητώ συγνώμη, έψαξα και με keyword "ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ" και "ανορθωτής" και δεν βρήκα κάποια ικανοποιητική απάντηση.

    Για την ακρίβεια ούτε τις απαντήσεις που δώσατε τις θεωρώ ικανοποιητικές και αποσαφηνίστηκες (προς θεού δεν πρόκειται για προσωπική επίθεση, άλλα για σχόλιο επί της πολυπλοκότητας του αντικειμένου, που κατά προέκταση δίνει "βήμα" στον μάστορα να ζητάει ότι θέλει).

    Το θέμα μου δεν είναι αν και γιατί σώθηκε η μπαταρία (να την φορτίσω ξέρω και μόνος μου, εννοείται ότι δεν πήγα γι αυτό στο μηχανικό), αλλά πια είναι η "επισκευή" που έκανε ώστε να φορτίζεται κατά την διάρκεια της λειτουργίας της μοτοσυκλέτας και κατά προέκταση ποια η σχέση αυτής της επισκευής με τον ανορθωτή για να έρθουμε και στο θέμα του post. Δυστυχώς όπως προείπα, άμεση απάντηση δεν υπάρχει και αν θλίβομαι για κάτι είναι η ημιμάθεια μου που δεν μου επιτρέπει να μπορώ να τσεκάρω μερικά πράγματα παραπάνω στο μηχανάκι μου για να καταλαβαίνω ακριβώς τι φταίει.

    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, ζητώ και πάλι συγνώμη για την κουραστική επανάληψη του θέματος.

    υγ: βλέποντας τα επόμενα post να σημειώσω ότι το μηχανάκι δεν έχει καν συναγερμό, από το άγχος που είχα πάντα με τα ηλεκτρολογικά, να όμως που την πατάω.
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    ΜΑν υποθεσουμε οτι τα πηνια δινουν υπερβολικο ρευμα ο ανορθωτης δεν ειναι αυτος που σταθεροποιει την ταση στα προκαθορισμενα βολτ να γεμιζει την μπαταρια και μετα ν σταματαει την παροχη ρευματος?

    Η απλα τα πηνια δινουν συγκεκριμενα 14.4v (νομιζω τοσο δεν ειναι? ) σταθερα και ο ανορθωτης απλα σταματαει την παροχη τΩν οταν ο συσσωρευτης γεμισει?
    Ομολόγησέ το ...
    (κάνεις παρέα με τον sonic22...)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Ομολόγησέ το ...
    (κάνεις παρέα με τον sonic22...)

    Ομολογω πως οχι....
    Keep spamming!!!:a13:

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
    ..............................
    Αν και προσωπικά σε βρίσκω εκνευριστικά ευγενικό ....

    Η μόνη - κατά την γνώμη μου - επισκευή που μπορεί να έκανε ο μηχανικός στο κύκλωμα φόρτισης, αξίας 50?, είναι να αντικατέστησε κάποιο φθαρμένο καλώδιο ή να επανέφερε κάποια χαλαρή σύνδεση...
    (στο οποίο μπορεί και να οφειλόταν η πλημελής φορτιση της μπαταρίας..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  12. #12
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.169
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Αν και προσωπικά σε βρίσκω εκνευριστικά ευγενικό ....

    Η μόνη - κατά την γνώμη μου - επισκευή που μπορεί να έκανε ο μηχανικός στο κύκλωμα φόρτισης, αξίας 50?, είναι να αντικατέστησε κάποιο φθαρμένο καλώδιο ή να επανέφερε κάποια χαλαρή σύνδεση...
    (στο οποίο μπορεί και να οφειλόταν η πλημελής φορτιση της μπαταρίας..)
    Εγω πάλι νομιζω οτι δεν έκανε τίποτα απολύτως, απλώς του φόρτισε την μπαταρία.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #13
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656

    Re: ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
    Γεια χαρά

    ...
    Γεια σου Innersense! Μέτρησες την τάση στους πόλους της μπαταρίας με τον κινητήρα σε λειτουργία? Αν ναι, πόση είναι? Πρέπει να είναι γύρω στα 14-14,5 Volt για να φορτίζει η μπαταρία.

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
    Ομολογω πως οχι....
    Εσύ χάνεις ...

    Αν τα πηνία δίνανε σταθερά 14.4 Volts δεν θα χρειαζόμασταν σταθεροποιητή τάσης ...
    (αν είχαμε και γεννήτρια συνεχούς, δεν θα χρειαζόμασταν ούτε ανορθωτή..)

    Η δουλειά του ανορθωτή είναι:
    μετατροπή του εναλλασόμενου ρεύματος σε συνεχές (no more RMS:sinφcosiz)
    σταθεροποίηση της (ήδη ανορθωμένης) τάσης σε συγκεκριμένο επίπεδο (από 13.8 - 14.4 volts), γιατί η γεννήτρια έχει την κακή συνήθεια να ανεβάζει την παρεχόμενη τάση συγχρόνως με τις στροφές της
    (μπορείς να προτείνεις καμιά καλή πατεντούλα απεμπλοκής της γεννήτριας σε συγκεκριμένο αριθμό στροφών, μπας και ησυχάσουν οι κάτοχοι Africa από την υποχρεωτική παρουσία των ανορθωτών..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
    Εγω πάλι νομιζω οτι δεν έκανε τίποτα απολύτως, απλώς του φόρτισε την μπαταρία.
    Είπαμε να μην τον πούμε κλέφτη με την μία ...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ Dl 1000 K4
    από xanthosd στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2009, 11:21
  2. ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ Africa 97
    από geomyl στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2008, 00:42
  3. ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ Transalp
    από sotiris68 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2006, 14:04
  4. ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ gia KTM
    από lc8ergr1 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2005, 13:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF