Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 28 από 28

Θέμα: ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ

  1. #16
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659

    Re: Re: ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
    Μέτρησες την τάση στους πόλους της μπαταρίας με τον κινητήρα σε λειτουργία? Αν ναι, πόση είναι? Πρέπει να είναι γύρω στα 14-14,5 Volt για να φορτίζει η μπαταρία.
    Ανεξαρτήτως στροφών του κινητήρα, να υποθέσω ...???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #17
    γιατί δεν αλλάζεις ανορθωτή να τελειώνεις , αφού έτσι σου είπε και ο μηχανικός σου και ο άνθρωπος της οδικής ??

    βάλε aftermarket

    87?

    http://www.sxelectronics.gr/sx23g.htm

  3. #18
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Αν τα πηνία δίνανε σταθερά 14.4 Volts δεν θα χρειαζόμασταν σταθεροποιητή τάσης ...
    (αν είχαμε και γεννήτρια συνεχούς, δεν θα χρειαζόμασταν ούτε ανορθωτή..)

    Η δουλειά του ανορθωτή είναι:
    μετατροπή του εναλλασόμενου ρεύματος σε συνεχές (no more RMS:sinφcosiz)
    σταθεροποίηση της (ήδη ανορθωμένης) τάσης σε συγκεκριμένο επίπεδο (από 13.8 - 14.4 volts), γιατί η γεννήτρια έχει την κακή συνήθεια να ανεβάζει την παρεχόμενη τάση συγχρόνως με τις στροφές της
    (μπορείς να προτείνεις καμιά καλή πατεντούλα απεμπλοκής της γεννήτριας σε συγκεκριμένο αριθμό στροφών, μπας και ησυχάσουν οι κάτοχοι Africa από την υποχρεωτική παρουσία των ανορθωτών..)
    Oλα καλως,επεξηγησης σουπερ.Thanks!




    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

    (ήδη ανορθωμένης)
    τοιχο τοιχο λοιπον....

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Keep spamming!!!:a13:

  4. #19
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656

    Re: Re: Re: ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ

    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    Ανεξαρτήτως στροφών του κινητήρα, να υποθέσω ...???
    Στο ρελαντί 14,5 είναι καλά νομίζω. Όταν αυξάνονται οι στροφές η τάση θα πέσει λιγάκι (0,3-0,4 περίπου, τουλάχιστο έτσι λέει στο manual της δικιάς μου και έτσι γίνεται)

  5. #20
    Το πείρα το μηχανάκι, εξού και η βιασύνη για την απάντηση.

    Όπως μου είπε από κοντά η επιδιόρθωση αφορούσε φθαρμένα, για την ακρίβεια λιωμένα καλώδια,

    Δεν καταλαβαίνω την τροπή που πήρε το θέμα αφού τόνισα από την αρχή ότι βλάβη υπήρχε απλά δεν μπορώ και ήθελα να την προσδιορίσω.

    Το μηχανάκι μου έσβησε ακόμα και εν κίνηση με την κοπέλα μου πάνω, πράγμα άκρος επικίνδυνο και δεν υπήρχε περίπτωση να μην το πάω στο μηχανικό να το κοιτάξει. Δεν μιλάμε απλά για φρεσκάρισμα μπαταρίας δηλαδή σε καμία περίπτωση.

    Την ώρα που έπαιρνε τα λεφτά μου είπε με το κλασικό ύφος ελληνάρα μάστορα, "την επόμενη φορά πας για ανορθωτή".

    Αυτόν τον εμπαιγμό (να του πω και ευχαριστώ δηλαδή που την έβγαλα "μόνο" με 50 ευρώ χάρη σε αυτόν) δεν τον γουστάρω καθόλου. Τι διαφορά είχε αυτή η φορά δηλαδή από τις 2 προηγούμενες η από την επόμενη έτσι ώστε την άλλη φορά θα χρειαστεί ανορθωτής;

    Τέσπα, η υπόθεση έκλεισε, άκρη δεν έβγαλα, καλό θα ήταν να το συνενώσουμε το θέμα με κάποιο ήδη υπάρχον σχετικό για να μαζεύονται αυτές οι πληροφορίες.
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  6. #21
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι οι τελευταίας γενιάς ανορθωτες που τόποθετουνται στις μοτο (δεν θυμάμαι πως τους λένε) εχουν νέα τεχνολογια και δεν καίγονται όπως οι παλιοί;

    Θέλουν να αλλάξεις βέβαια τις φισες. Λένε...

    Σωστά διάβασα;

  7. #22
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι οι τελευταίας γενιάς ανορθωτες που τόποθετουνται στις μοτο (δεν θυμάμαι πως τους λένε) εχουν νέα τεχνολογια και δεν καίγονται όπως οι παλιοί;

    Θέλουν να αλλάξεις βέβαια τις φισες. Λένε...

    Σωστά διάβασα;
    Προσωπικά έχω ήδη τροποποιήσει τη μία φίσα -να 'ναι καλά ο sakisvolos- ώστε να στέλνει σωστή τάση στη μπαταρία και είμαι έτοιμος να καταργήσω και την άλλη με barrel connectors, έχω δει ένα πολύ ωραίο how to στο aprilia-bikers από τον powerphot. Τώρα δουλεύει ΟΚ, πριν είχα πρόβλημα, δεν φόρτιζε σωστά η μπαταρία (χαμηλή τάση φαινόταν να στέλνει ο ανορθωτής).

    Το λιώσιμο καλωδίων έχω την εντύπωση ότι είναι ένδειξη μεγάλης αντίστασής τους με συνέπεια την αύξηση της θερμοκρασίας τους (και το λιώσιμό του μονωτικού τους). Μέτρα την τάση στους πόλους της μπαταρίας με τον κινητήρα στο ρελαντί και αν είναι λίγο χαμηλότερες από τις "σωστές" δεν πας για ανορθωτή αλλά για δρομολόγηση νέων καλωδίων με προσωπική δουλίτσα και πολύ μικρό κόστος.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της T.R.E
    Εγγραφή
    03/02/2007
    Μηνύματα
    1.062
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SeNNinhA
    Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι οι τελευταίας γενιάς ανορθωτες που τόποθετουνται στις μοτο (δεν θυμάμαι πως τους λένε) εχουν νέα τεχνολογια και δεν καίγονται όπως οι παλιοί;

    Θέλουν να αλλάξεις βέβαια τις φισες. Λένε...

    Σωστά διάβασα;


    Καλά διάβασες,τους καινούριους από Yamaha,με μοσφετ...

  9. #24
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
    Το λιώσιμο καλωδίων έχω την εντύπωση ότι είναι ένδειξη μεγάλης αντίστασής τους με συνέπεια την αύξηση της θερμοκρασίας τους (και το λιώσιμό του μονωτικού τους).
    Σωστή σκέψη, αλλά ανεδαφική επί του προκειμένου...

    Η αντίσταση ενός καλώδίου αυξάνεται (στην περίπτωσή μας) μόνο με μείωση της διατομής του (κόψιμο ή τσάκισμα) και η υπερθέρμανση εντοπίζεται στο συγκεκριμένο σημείο...

    Μάλλον κάτι άλλο "τραβούσε" υπερβολικό ρεύμα ή είχε φαγωθεί η μόνωση και κάνανε "σώμα" (οπότε και αδειάζαν την μπαταρία στο πιτσς φυτίλι ..)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
    έχω δει ένα πολύ ωραίο how to στο aprilia-bikers από τον powerphot.
    Αυτόν να μην τον εμπιστεύεσαι γιατί έιναι παλιοχαρακτήρας ...!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #25
    Θα σας πω κάτι να γελάσετε. Χωρίς να έχει κάνει κιχ τόσα χρόνια, έγινε ακριβώς πάλι το ίδιο σκηνικό.
    Μένει η μηχανή, φωνάζω οδική και μου λέει μάλλον ανορθωτής γιατί το μηχανάκι δεν κρατάει ρεύμα.
    Το πάω στο μάστορα το μετράει και αντί για 14.5 που λέτε είχε 10.5 ρελαντί και μέχρι 11-11.5 με ανοιχτό το γκάζι στις 2000rpm.
    Του το άφησα και σήμερα με φώναξε, επισκευή ανορθωτή 50€ έλα πάρτο.
    Deja vu λέμε, ευτυχώς που υπάρχει και το moto.gr για log και με ένα search θυμήθηκα πότε είχε γίνει...

    By the way 80-90€ έχουν οι OEM κινέζικοι, της Suzuki έχει 180€
    "Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
    είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"


    iMix

  11. #26
    Καλημερα.Επειδη εχω και εγω προβλημα με τον ανορθωτη(vstrom 650 08)οι ΟΕΜ κινεζικοι ανορθωτες,που λετε,ειναι αξιοπιστοι?Να βαλω αφοβα?Ευχαριστω.

  12. #27
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosfp Προβολή μηνύματος
    Καλημερα.Επειδη εχω και εγω προβλημα με τον ανορθωτη(vstrom 650 08)οι ΟΕΜ κινεζικοι ανορθωτες,που λετε,ειναι αξιοπιστοι?Να βαλω αφοβα?Ευχαριστω.
    Δεν ξέρω τι εννοούσε ο Innersense όταν το έγραψε, αλλά OEM κινέζικοι ανορθωτές για Japan μηχανάκια δεν νομίζω να υπάρχουν.
    OEM σημαίνει Original equipment manufacturer.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  13. #28
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosfp Προβολή μηνύματος
    Καλημερα.Επειδη εχω και εγω προβλημα με τον ανορθωτη(vstrom 650 08)οι ΟΕΜ κινεζικοι ανορθωτες,που λετε,ειναι αξιοπιστοι?Να βαλω αφοβα?Ευχαριστω.
    εχει βγαλει ανακληση η suzuki για τον ανορθωτη. πριν πληρωσεις καινουριο τσεκαρε το, λογικα θα εισαι μεσα.

    πας σε εξουσιοδοτημενο suzuki με φωτοτυπια της αδειας κατοχης απο το μηχανακι. το τσεκαρει ο υπαλληλος με τον αριθμο πλαισιου.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ Dl 1000 K4
    από xanthosd στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2009, 11:21
  2. ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ Africa 97
    από geomyl στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 28/07/2008, 00:42
  3. ΚΑΜΜΕΝΟΣ ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ Transalp
    από sotiris68 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2006, 14:04
  4. ΑΝΟΡΘΩΤΗΣ gia KTM
    από lc8ergr1 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2005, 13:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF