Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: CBF-600 - Μεγάλο ύψος οδηγού;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panoskl
    Εγγραφή
    06/04/2008
    Μηνύματα
    245

    CBF-600 - Μεγάλο ύψος οδηγού;

    Καλησπέρα!

    Διαβάζω το forum πολύ καιρό αλλά δεν έχω ποστάρει τίποτα ακόμα.

    Έχω ένα πολύ συγκεκριμένο ερώτημα.

    Είμαι 1,96 και σκέφτομαι να πάρω το CBF600.

    Θα με βολέψει; Το έχει κάποιος άλλος ψηλός εδώ στο forum;

    Ευχαριστώ! Πολλά χιλιόμετρα σε όλους και πάντα όρθιοι.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/11/2009
    Μηνύματα
    128
    Φίλε καλησπέρα,



    Αν και έχω μικρή εμπειρία και αυτή μόνο από το χώρο των on-off θα σου πω τα εξής:

    1) Μην περιμένεις να βρεις μηχανάκι στο ύψος σου που να σε καλύπτει σε ταξίδια απόλυτα από τον άερα εκτός αν πάς σε 1200 gs adventure ή παρεμφερή θηρία άλλων εταιριών.

    2) Στο θέμα άνεσης ( θέση σώματος σε τιμόνι-μαρσπιέ) νομίζω ότι θα σε βολέψουν μόνο τα on-off και μάλιστα τα μεγάλα σε μέγεθος.

    3) Διευκρίνησε για ποια χρήση το θέλεις. Αν το θέλεις για ταξίδια με σχετικά υψηλές ταχύτητες >130 πας στη λύση 1.

    Είμαι 1.93 και 90kg και πρόσφατα πήρα μια f800gs. Στο πρώτο ταξιδάκι ~ 150 χλμ απλά επαλήθευσα αυτό που περίμενα, το σώμα κουμπώνει άψογα επάνω στο μηχανάκι αλλά δεν έχω καμιά προστασία από τον αέρα. Έχω οδηγήσει αρκετά on-off , την καλύτερη προστασία από τα μεσαία την παρέχει με διαφορά το v-strom με ψηλή ζελατίνα. Βέβαια δεν θα κουμπώσεις πάνω του πολύ καλά καθώς είναι για άτομα γύρω στο 1.80.

    Κάνε ένα test ride το cbf να δεις πως σου κάθεται, πιστεύω ότι θα σου φανεί ποδήλατο. Στο test ride μην περιμένεις να καταλάβεις πόσο σε προστατεύει από τον αέρα αυτό θα το δεις μόνο σε ταξίδι.

  3. #3
    καλησπέρα φιλαράκι.

    Εγώ είμαι 1.98 και 93 κιλά. Ο μόνος λόγος που έχω μετανιώσει για το cbf600 είναι το ξύλο που τρώω από τον αέρα σε ταξιδάκια. Πάντως έχω αλλάξει τη ζελατίνα και κάπως έχουν βελτιωθεί τα πράγματα(αν κ πλέον δεν μπορώ να σκύψω καθόλου στο μηχανάκι).

    Πάντως μέχρι τα 120km/h δεν καταλαβαίνω τίποτα. Μετά τα 140 τα πράγματα γίνονται κάπως κουραστικά. Επίσης μετά από καμιά ώρα οδήγηση χτυπάει λίγο η μέση, αλλά αυτό εξαρτάται από και απο άλλα πράγματα εκτός της σέλας.

    Για την πόλη αντιθέτως είναι η καλύτερη επιλογή που θα μπορούσα να εχω κάνει!! Ελαφρύ και άνετο.

    Και επίσης είναι πολύ άνετη για το συνεπιβάτη.


    Η αλήθεια είναι ότι για μένα το πιο άνετο μηχανάκι που έχω δοκιμάσει είναι ένα adventure και ένα vstrom (με after market, πιο ψηλό ανεμοθώρακα)

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panoskl
    Εγγραφή
    06/04/2008
    Μηνύματα
    245
    Ευχαριστώ για τις πραγματικά ψαγμένες απόψεις σας!

    Η κάλυψη από τον αέρα είναι ένα θέμα που δεν με απασχολεί και τόσο πολύ επειδή κινούμαι μέσα στην πόλη κατά κύριο λόγο.

    Είχα δύο on-off στο παρελθόν (Transalp και Versys) (σημ. ας μην πιάσουμε το γνωστό θέμα σε τί κατηγορία πέφτει το Versys...).

    Κάλυψη από τον αέρα 100% δεν είχα ούτε σε αυτά αλλά δεν με ενοχλούσε πολύ.

    Το Versys το έδωσα λόγω ενός συγκεκριμένου θέματος (εργονομικού+ποιότητας κατασκευής) που προσωπικά με ενοχλούσε πολύ. Για άλλους ίσως δεν έχει σημασία.

    Εκτός από αυτό ήταν πραγματικά πολύ καλό!

    Για το CBF-600 με ενδιαφέρει μόνο αν θα έχω προβλήματα όπως πολύ λυγισμένα γόνατα, διπλωμένη μέση κλπ κλπ επειδή είναι σχετικά χαμηλό.

    Σκοπεύω φυσικά να κάνω test ride αλλά δυστυχώς το μισάωρο ίσως δεν φτάνει για να φανούν πιθανά προβλήματα εργονομίας για τον σωματότυπό μου...

    To VStrom είναι κι αυτό μία σκέψη αλλά δεν μου αρέσει πολύ εμφανισιακά.

  5. #5
    Ενημερωτικά πάντως σε περίπτωση που δεν το ξέρεις, η σέλα του CBF ρυθμίζεται καθ'ύψος σε τρεις θέσεις με χαμηλότερη στα 770χιλιοστά και ψηλότερη στα 800 από το έδαφος (785 στη μεσαία), χωρίς να μου το έχει επιβεβαιώσει κάποιος θεωρώ ότι καλύπτει και τις ανάγκες ενός δίμετρου ανθρώπου όσο αναφορά το λύγισμα των γονάτων όταν βρίσκεται στην υψηλότερη θέση.

    Μια δοκιμή θα σε διαφωτίσει πολύ καλύτερα βέβαια..

Παρόμοια θέματα

  1. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 21:58
  2. CBF 600 Service Manual
    από quirky9 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 13:56
  3. Ψήλωμα θέσης οδηγού CBF-600
    από Pan_Londinium στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2007, 11:33
  4. Honda CBF-600S. Γνώμες;
    από Papasouzas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2004, 22:32
  5. cbf 600 04
    από wild_cat/anima στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF