Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Ιδανική σχέση συμπίεσης σε αναρτήσεις πιρουνιού και ψαλιδιού...

  1. #1
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328

    Ιδανική σχέση συμπίεσης σε αναρτήσεις πιρουνιού και ψαλιδιού...

    Κατόπιν πειραματισμών στη γνωστή πίστα του πορτο γερμενο..

    βρήκα οτι οταν σε μια μηχανή μειώσουμε την προφόρτιση στο μπροστινό "το μαλακώσουμε"
    η μηχανή μπαίνει και κατεβαίνει στη στροφή πιο ευκολα υπακούει χωρίς να διμηουργεί το αίσθημα της ασάφειας.
    Την ιδέα μου την έδωσαν οι Κυριάκος και Νίκος που τους ευχαριστώ για την βοήθεια.

    Το αξιοπερίεργο τώρα..
    Το μπροστινο λάστιχο κατέβηκε περισσότερο απο το πίσω..

    σκέφτομαι λοιπόν με το χαζό μυαλό μου ενα απλό συμπέρασμα.
    Αν σε συγκεκριμένη στάνταρ διαδρομή κάνοντας δοκιμές , ξεκινώντας απο μαλακότερη ρύθμιση στη συμπίεση του πηρουνιού αρχίσεις να αυξάνεις σταδιακά , έως να πετύχεις το ιδιο κατέβασμα και στα δύο λάστιχα μπρός και πίσω .
    έχεις πετύχει την ιδανική ρύθμιση στίς αναρτησεις ???


    ή πρέπει οντως το μπροστινό λάστιχο αν ψάχνεις να κατεβάσεις την μηχανή σου στη στροφή να πατάει πιο πολύ??

    Επίσης με συγκριτική την αίσθηση στη συμπίεση της εμπρός και πίσω ανάρτησης
    θα πρέπει η πίσω να είναι σκληρότερη απο την μπροστά??
    η κατανομή βάρους σε κάθε μηχανή πάιζει ρόλο και φυσικά σε στρήτ είναι μπροστόβαρο..
    και η ζωή συνεχίζεται...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stratospr
    Εγγραφή
    14/11/2003
    Μηνύματα
    193
    Καλημέρα

    Ξεκίνησες πολύ μεγάλο θέμα

    Δες και στα παρακάτω link, ένα καλό οδηγό ρύθμισης:

    http://www.sportrider.com/tech/146_0006_susp/

    και

    http://www.sportrider.com/bikes/146_susp_settings/

    Επίσης βρες αν μπορείς και ένα βιβλιαράκι που έδινε το Powerbikes νομίζω, με οδηγίες ρύθμισης αναρτήσεων
    Μην φοράτε κράνος αν δεν έχετε να προστατέψετε κάτι! (16η Π.Σ.Μ.)

  3. #3
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Το να μαλακώσεις την προφόρτιση ή ότι άλλη ρύθμιση δεν λειτουργεί το ίδιο καλά σε όλες τις μηχανές και σε όλες τις αναρτήσεις. Κάποιες είναι ήδη ρυθμισμένες αρκετά καλά από μαμά και ότι άλλο τις χαλάει παρά τις φτιάχνει. Άλλες θέλουν χαλάρωμα η προφόρτιση του μπροστινού όπως το δικό μου TUONO πχ, αλλες θέλει σφίξιμο η προφόρτιση γιατί είναι πολύ μαλακό κλπ. Αν αλλάξεις την προφόρτιση κανονικά πρέπει να αλλάξεις και το set-up των αποσβέσεων. Σε μερικές μηχανές αν αλλάξεις κάτι μπροστά πρέπει να ρυθμίσεις αντίστοιχα και το πίσω.

    Γενικά είναι μια πολυ εξειδικευμένη εργασία καί θέλει πολύ προσοχή. Διάβαζα στα περιοδικά ότι ασ πούμε το νέο CBR600RR είναι πολύ καλά στημένο από μαμά. Και αν πειράξεις τις ρυθμίσεις, μπορεί να το κάνεις μεν καλύτερο σε ενα τομέα, θα το χειροτερέψεις όμως αρκετά σε άλλο. Η όλη διαδικασία θέλει τεστ. Δοκιμάζω τεστάρω και αποφασίζω. Αλλά είναι πολύ δύσκολο σε εναν οχι πολύ έμπειρο οδηγό να καταλάβει και να αξιολογήσει όλες τις πληροφορίες από τις αναρτήσεις του ακόμη και σε διαδρομή που την ξέρει ή ακόμη και στην πίστα.

    Προσέχετε πάρα πολύ με τις ρυθμίσεις γιατί η ανάρτηση είναι το 50% της συμπεριφοράς της μηχανής και είναι επικίνδυνο να παίζετε με αυτή χωρίς να ξέρετε. Εγώ γενικά χρησιμοποιώ ρυθμίσεις προτεινόμενες από ειδικους και το πολύ πολύ να παίξω με 1/4 της στροφής παραπάνω ή παρακάτω αν νομίζω.

  4. #4
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655

    Re: Ιδανική σχέση συμπίεσης σε αναρτήσεις πιρουνιού και ψαλιδιού...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider


    ..οταν σε μια μηχανή μειώσουμε την προφόρτιση στο μπροστινό "το μαλακώσουμε".....

    Το μπροστινο λάστιχο κατέβηκε περισσότερο απο το πίσω..




    Το ξέρω ότι έχεις βαλθεί να μου σπάσεις τα νεύρα, αλλά είναι Παρασκευή και ΔΕΝ θα σου περάσει...!!!

    Θα το ξαναπώ για 1.895.463η φορά...!!!


    Η προφόρτιση του ελατηρίου ΔΕΝ σκληραίνει ή μαλακώνει ΤΙΠΟΤΕ !!!

    Χρησιμοποιείται ΜΟΝΟ για να φέρεις την μηχανή στο επιθυμητό ύψος (με τον αναβάτη επάνω).

    Παίζοντας με την προφόρτιση μπροστά - πίσω μπορείς να μεταβάλεις τα γεωμετρικά στοιχεία της μηχανής (ίχνος, κάστερ κ.λ.π.) και να της δώσεις μια πιο "αργή" ή "γρήγορη" συμπεριφορά (πάντα από πλευράς γεωμετρίας)!!!

    Ρυθμίζοντας τις αποσβέσεις συμπίεσης και επαναφοράς, μπορείς να δώσεις αντίστοιχα στην μηχανή "αργή" ή "γρήγορη" συμπεριφορά από πλευράς απόκρισης (βροντάει, χοροπηδάει, γλιστράει, κλωτσάει κ.λ.π.)

    Μην με αναγκάσεις να γράφω πάλι για "συμπτώματα" και "αντιμετώπιση" προβλημάτων σχετιζόμενων με την ανάρτηση, γιατί βαριέμαι......!!!!



    Υ.Γ.

    Τι ακριβώς σημαίνει το : "το μπροστινό λάστιχο κατέβηκε περισσότερο από το πίσω" ???
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #5
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165

    Re: Re: Ιδανική σχέση συμπίεσης σε αναρτήσεις πιρουνιού και ψαλιδιού...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
    :


    Τι ακριβώς σημαίνει το : "το μπροστινό λάστιχο κατέβηκε περισσότερο από το πίσω" ???

    εννοει το ποσο παταει το ελαστικο ...αλλα και παλι σχετικο ειναι αναλογα με την γεωμετρια αφου σε αλλα τελειωνει το μπροστα και πισω εχει ακομα (βλεπε μονστερ , μπρουταλ) και σε αλλα το αντιθετο

    υγ ελπιζω να ενοουσε αυτο...γιατι αλλα μπηνελικια για το μηχανακι που οδηγω ...δεν τα σηκωνω :rotflmao:

    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  6. #6
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Καλέ μου oldman ... (γλύφω mode -> για να μην βαρεθείς και δεν μου απαντησεις...)
    να κάμω και εγ'ω μιαν ερώτηξην???
    αν ο "κώλος" (το πίσω μέρος , ο πίσω τροχός) χοροπηδαει αλλά το αμορτισέρ μου έχει μόνο μια ρύθμιση (SV650S) υπάρχει περίπτωση να το λύσω? (την αγορά νεου ή την συντήρηση του αμορτισερ σαν λύση την γνωρίζω...)
    απο ότι καταλαβα όχι γιατί δεν έχω ρυθμίσεις επαναφορας κλπ... ετσι?

  7. #7
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885

    Re: Re: Re: Re: Ιδανική σχέση συμπίεσης σε αναρτήσεις πιρουνιού και ψαλιδιού...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


    Δεν αντελήφθην την ετυμολογική σύνδεση των ανωτέρω, κύριε...
    Αν και δεν το έχω επεξεργαστεί στο μυαλό μου πλήρως, ώστε να εκφραστεί σωστά και επειδή είχα διαβάσει και το σχετικό ποστ, που είχες κάνει σε άλλο τοπικ (και σε έντυπα μέσα για ρύθμιση αναρτήσεων που έχω διαβάσει )
    Η σκληρότητα του ελατήριου, είναι γεγονός ότι είναι δεδομένη από τα τεχνικά χαρακτηριστικά που του έχει δώσει ο κατασκευαστής του
    Και όλα αυτά που γράφεις πριν και παρέλειψα στην παράθεση, είναι σωστά
    Όμως όταν προ φορτίζουμε (η μετά φορτίζουμε καλύτερα ) το ελατήριο, στην πράξη είναι ένα τρυκ σκλήρυνσης, το οποίο και αποκομίζει ο αναβάτης σαν αίσθηση αλλα και σαν αποτελεσμα

    Η ανάρτηση επειδή ακριβώς θέλει περισσότερη δύναμη για να συμπιεστεί, δίνει την αίσθηση του <<σκληρού>>

    Αλλά αν το σκεφτούμε λίγο διαφορετικά

    Έχουμε ένα δεδομένο sag από ένα σκληρό ελατήριο, σε μια δεδομένη μοτοσυκλετα
    Το ίδιο sag μπορούμε να το πετύχουμε με ένα ποιο μαλακό ελατήριο και περισσότερη μετα(προ)φόρτιση
    Δηλαδή του δίνουμε χαρακτηριστικά του σκληρού ελατήριου

  8. #8
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    ρε παλικάρια,

    γιατι σας βλέπω και αρπάζεστε..???

    εγω εκανα μια σημαντική παρατήρηση..
    εμπειρικά τελείως σας λέω και οποιος θέλει απόδειξη πάμε για καφέ στο πορτο..

    οτι το μπροστινό κατέβηκε και έχει σχεδόν πόντο για να τελειώσει...

    ε με σκληρό μπροστινο δηλ με τις βίδες στην πάνω μερία της προφόρτισης ελατηρίου στα καλάμια πολυ εξω μικρή συμπίεση βρήκα την υγιά μου...

    το ιδιο έκανα και στο r1
    ξεβίδωσα τις βίδες της προφόρτισης ελατήρίου στο κάθε καλάμι και τώρα έχω πέντε γραμμές έξω...και 9 κλίκ στις βίδες
    ε...άλαξε η μηχανή...
    τοι r1 έγινε πιο μαλάκο στο μπάσιμο κατεβαίνει πιο εύκολα και πιο σίγουρα...


    πάρτε διαζύγιο απο τα σκληρά μπροστινά...λέμε..
    και η ζωή συνεχίζεται...

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655

    Re: Re: Re: Re: Re: Ιδανική σχέση συμπίεσης σε αναρτήσεις πιρουνιού και ψαλιδιού...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
    ..Η ανάρτηση επειδή ακριβώς θέλει περισσότερη δύναμη για να συμπιεστεί, δίνει την αίσθηση του <<σκληρού>>


    Έχουμε ένα δεδομένο sag από ένα σκληρό ελατήριο, σε μια δεδομένη μοτοσυκλετα
    Το ίδιο sag μπορούμε να το πετύχουμε με ένα ποιο μαλακό ελατήριο και περισσότερη μετα(προ)φόρτιση
    Δηλαδή του δίνουμε χαρακτηριστικά του σκληρού ελατήριου


    Two faults, my friend...

    1. Η ανάρτηση ΔΕΝ θέλει περισσότερη δύναμη για να συμπιεστεί, αλλά για να ΑΡΧΙΣΕΙ να συμπιέζεται.

    Μόλις αρχίσει η συμπίεση του ελατηρίου, αυτό ακολουθεί την ίδια καμπύλη συμπίεσης (γραμμικότητα, κλίση, κ.λ.π.) με το αν ήταν ασυμπίεστο.

    Η ΜΟΝΗ διαφορά στις καμπύλες συμπίεσης ενός ελατηρίου με προφόρτιση και μη είναι στο offset της κάθε καμπύλης (αρχική δύναμη που απαιτείται για να ΑΡΧΙΣΕΙ να συμπιέζεται).


    2. Όντως μπορούμε να πετύχουμε το ίδιο sag με διαφορετικά ελατήρια και προφορτίσεις, αλλά το "σκληρό" ελατήριο παραμένει σκληρό και σε αίσθηση και σε συμπεριφορά !!!

    Εξάλλου, εξαιρουμένων των ακραίων αγωνιστικών συνθηκών, είναι προτιμότερο ένα σκληρότερο ελατήριο με ελάχιστη ή καθόλου προφόρτιση από ένα μαλακότερο με πολύ προφόρτιση.

    Η προφόρτιση, εκτός των άλλων, "τρώει" πολύτιμη διαδρομή από την ανάρτηση.


    Υ.Γ.

    Καλές υδρίες (με το επιθυμητό περιεχόμενο) !!!


    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    suzuki street fighter rulezzzzzzzzzz





    εικόνα007.jpg
    και η ζωή συνεχίζεται...

  11. #11
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    ακριβώς ολντμανάκο...

    και τα ελατήρια που έχει το αργαλείο των δοκιμών είναι wp απο fzr600....

    χεχεχεεε

    είχα λοιπόν την ηλίθια έμπνευση εδω και καιρό να έχω αρκετά σφιχτές τις βίδες της προφόρτισης τις πάνω..
    ελα ντε που έχανα σε διαδρομή ..
    έβαλα ταιρ απ και τώρα εκμεταλεύομαι ολη την διαδρομή...

    και η ζωή συνεχίζεται...

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
    ..αν ο "κώλος" (το πίσω μέρος , ο πίσω τροχός) χοροπηδαει αλλά το αμορτισέρ μου έχει μόνο μια ρύθμιση (SV650S) υπάρχει περίπτωση να το λύσω?
    απο ότι καταλαβα όχι γιατί δεν έχω ρυθμίσεις επαναφορας κλπ... ετσι?


    Καλέ μου Tropea, εξαρτάται από το είδος της ρύθμισης που έχεις.

    Αν εννοείς ΜΟΝΟ προφόρτιση ελατηρίου, μάλλον δεν γίνεται τίποτε...

    Αν έχεις και απόσβεση επαναφοράς (συνήθως αυτήν έχουν τα "φθηνά" αμορτισέρ) κάτι μπορεί να γίνει σε συνδυασμό με (πιθανή) αλλαγή ελατηρίου...

    Υ.Γ.
    Δεν επεκτείνομαι παραπάνω, γιατί το "χοροπηδάει" κ.λ.π. ΔΕΝ λέει τίποτε.
    Πρέπει να εντοπίσεις που και πως γίνεται για να καταλάβεις πιο είδος ρύθμισης αφορά (συνήθως είναι συνδυασμός).
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Ελαιόψυκτο Μέλος Το avatar του/της free rider
    Εγγραφή
    26/08/2004
    Μηνύματα
    2.328
    εαν χοροπηδάει το πίσω μέρος μου θυμίζει την περίπτωση thundercat ...

    το πίσω βλαμένο αμορτισέρ παααρα πολύ σκληρό ποτε δεν με άφησε να γείρω σωστά...


    πάρτε το είδηση ..

    η ανάρτηση στην κατάσταη λειτουργίας πρεέι να είναι στη μέση της διαδρομής ..

    είναι θέμα σκληρότητας ..εκτος και έχει αμπούλα με αέρα που εκεί είναι το πρόβλημα.δηλ.παραφουσκωμένο..
    και η ζωή συνεχίζεται...

  14. #14
    Παγανιστικόν μέλος Το avatar του/της Κανένας
    Εγγραφή
    24/01/2003
    Μηνύματα
    885

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ιδανική σχέση συμπίεσης σε αναρτήσεις πιρουνιού και ψαλιδιού.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


    Two faults, my friend...

    1. Η ανάρτηση ΔΕΝ θέλει περισσότερη δύναμη για να συμπιεστεί, αλλά για να ΑΡΧΙΣΕΙ να συμπιέζεται.

    Μόλις αρχίσει η συμπίεση του ελατηρίου, αυτό ακολουθεί την ίδια καμπύλη συμπίεσης (γραμμικότητα, κλίση, κ.λ.π.) με το αν ήταν ασυμπίεστο.

    Η ΜΟΝΗ διαφορά στις καμπύλες συμπίεσης ενός ελατηρίου με προφόρτιση και μη είναι στο offset της κάθε καμπύλης (αρχική δύναμη που απαιτείται για να ΑΡΧΙΣΕΙ να συμπιέζεται).


    2. Όντως μπορούμε να πετύχουμε το ίδιο sag με διαφορετικά ελατήρια και προφορτίσεις, αλλά το "σκληρό" ελατήριο παραμένει σκληρό και σε αίσθηση και σε συμπεριφορά !!!

    Εξάλλου, εξαιρουμένων των ακραίων αγωνιστικών συνθηκών, είναι προτιμότερο ένα σκληρότερο ελατήριο με ελάχιστη ή καθόλου προφόρτιση από ένα μαλακότερο με πολύ προφόρτιση.

    Η προφόρτιση, εκτός των άλλων, "τρώει" πολύτιμη διαδρομή από την ανάρτηση.


    Υ.Γ.

    Καλές υδρίες (με το επιθυμητό περιεχόμενο) !!!


    Δεν είμαι μηχανολόγος ούτε ελατηριολογος ούτε και γλωσσολόγος
    Για αυτό και έγραψα πριν - γλωσσολογικά(σαν έννοια που κατανοεί ο εγκέφαλος και περιγράφει ) και αποτελεσματικά(σαν αποτέλεσμα), έχεις άδικο (σχετικό αυτό)
    Χρήσιμο θα είναι να υπενθυμίσω ότι ο σχετικός σύνδεσμος είναι εδώ

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=8011
    όπου αν έχεις κανένα γράφημα, καλό θα ήταν να εμπλούτιζες το ποστ

    Τα Faults δεν είναι τόσο Faults όσο ασάφειες τεχνικής ορολογίας και γνώσης
    Το αποτέλεσμα είναι ότι στην πραγματικότητα με την μετά(προ)φόρτιση δίνουμε στην ανάρτηση χαρακτηριστικά, σκληρότερου ελατήριου έστω κατά την αρχική δύναμη συμπίεσης

    Εδώ έχω μια απορία
    Σύμφωνα με τα γραφομενα σου (και οτι καταλαβα,περι offset) ένα ελατήριο που θέλει 75 κιλά για να αρχίσει και να συνεχίσει να συμπιέζεται, αν το προφορτισουμε στα 100 kg για να αρχίσει να συμπιέζεται, μετά θα θέλει 75 κιλά για να συνεχίσει να συμπιέζεται ?
    Αν σταματήσει την διαδρομή του για λίγο συμπιεσμένο(εκτος αρχικου offset), θα θέλει 75 κιλά για να συνεχίσει να συμπιέζεται και οχι 100
    σωστα?

    2 πως το προφορτισμενο ελατήριο τρωει διαδρομή στην ανάρτηση (αν είναι στο σωστό μήκος -σκληροτητα) και όταν έχουμε πλήρη διαδρομή της ανάρτησης δεν ενώνει τα ελατήρια του, ώστε να εμποδίσει την πλήρη εκμετάλλευση της διαδρομής?


    υγ1
    ευχαριστω για τους κυρηκες


    υγ2 μην ξεχνας οτι αυτοι που σε διαβαζουν δεν ειναι μηχανολογοι

  15. #15
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.655

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ιδανική σχέση συμπίεσης σε αναρτήσεις πιρουνιού και ψαλιδιού.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
    ...Εδώ έχω μια απορία
    Σύμφωνα με τα γραφομενα σου (και οτι καταλαβα,περι offset) ένα ελατήριο που θέλει 75 κιλά για να αρχίσει και να συνεχίσει να συμπιέζεται, αν το προφορτισουμε στα 100 kg για να αρχίσει να συμπιέζεται, μετά θα θέλει 75 κιλά για να συνεχίσει να συμπιέζεται ?
    Αν σταματήσει την διαδρομή του για λίγο συμπιεσμένο(εκτος αρχικου offset), θα θέλει 75 κιλά για να συνεχίσει να συμπιέζεται και οχι 100
    σωστα?

    2 πως το προφορτισμενο ελατήριο τρωει διαδρομή στην ανάρτηση (αν είναι στο σωστό μήκος -σκληροτητα) και όταν έχουμε πλήρη διαδρομή της ανάρτησης δεν ενώνει τα ελατήρια του, ώστε να εμποδίσει την πλήρη εκμετάλλευση της διαδρομής?





    Τώρα ποιος από τους δυο μας "χάνει" ??

    Μιλάς για ΜΙΑ απορία και διατυπώνεις ΔΥΟ ...!!!

    1. ΔΕΝ κατάλαβα ακριβώς ΤΙ ρωτάς, αλλά τα πράγματα έχουν ως εξής:
    Αν σε ένα (αφόρτιστο) ελατήριο (σταθερής σκληρότητας), εφαρμόζοντας μια δύναμη 100 Nt έχουμε μια υποχώρηση (συμπίεση) 5 cm, αν εφαρμόσουμε 200 Nt θα έχουμε συμπίεση 10 cm κ.ο.κ.
    Αν τώρα έχουμε ήδη εφαρμόσει δύναμη 100 Nt (μέσω προφόρτισης), το ελατήριο έχει ήδη συμπιεστεί κατά 5 cm, οπότε εφαρμόζοντας εμείς δύναμη 100 Nt (βάρος αναβάτη) το ελατήριο ΔΕΝ θα υποχωρήσει καθόλου.
    Αν ο αναβάτης ζυγίζει 200 Nt (*) τότε το ελατήριο θα υποχωρήσει κατά 5 cm.
    (*) Το NT δεν είναι μονάδα βάρους, αλλά το αφήνω έτσι για απλοποίηση.

    Εν ολίγοις, προφορτίζοντας το ελατήριο, αποφεύγουμε το "κάθισμα" της moto (ολικά ή μερικά) που θα γινόταν όταν ανεβαίναμε επάνω.



    2. Σε προφορτισμένο ελατήριο, μειώνεται η απόσταση μεταξύ των σπειρών του, με αποτέλεσμα (αν το "παρακάνουμε" στην προφόρτιση) η ανάρτηση να τερματίζει όχι από εξάντληση της ωφέλιμης διαδρομής της αλλά από "κλείδωμα"(*) των σπειρών του ελατηρίου (βρίσκουν οι σπείρες μεταξύ τους).

    (*) Πρακτικά ΔΕΝ χρειάζεται να "βρουν" οι σπείρες μεταξύ τους για να τερματίσει η ανάρτηση. Φτάνοντας στο 12-15% της αρχικής τους απόστασης (βήματος), σταματούν να συμπεριφέρονται σύμφωνα με τα αρχικά τους χαρακτηριστικά ελαστικότητας.
    ("Κλείδωμα" ανάρτησης)
    Εξ ου και η ανάγκη για ελατήρια μεταβλητής σκληρότητας, τα οποία στο μόνο που διαφέρουν από τα "συμβατικά" είναι στο μεταβλητό βήμα (διαφορετική απόσταση σπειρών).

    Υ.Γ.
    Περισσότερη εκλαϊκευση δεν νομίζω να γίνεται....


    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF