Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: shark rsi, shoei 1100 ή hjc carbon?

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mangalord
    Εγγραφή
    10/09/2008
    Μηνύματα
    115

    shark rsi, shoei 1100 ή hjc carbon?

    Έχω ένα gsr600 και πρέπει επιτέλους να αποχωριστώ το kbc (6 χρονια είναι αυτά). Τα παραπάνω τα έχω δοκιμάσει όλα και μου κάθονται καλά. Βασικά το μόνο κράνος που δε μου κάθεται καλά είναι το kbc (τραγικό???) και τα arai. Απο λεφτά δίνω μέχρι 340 που είναι και η τιμή του 1100 μονόχρωμο απο Ελλάδα. Φυσικά αν κάποιος έχει να προτείνει και κάτι άλλο δεκτόν!

  2. #2
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Shoei με κλειστα μάτια...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mangalord
    Εγγραφή
    10/09/2008
    Μηνύματα
    115
    Κι εγώ κατα κεί με κόβω αλλα περιμένω να ακούσω καιάλλες γνώμες και εντυπώσεις απο τα παιδιά. Απλά βρήκα το hjc σε προσφορά 240 και το rsi στα 290 με γραφικά και προβληματίζομαι γιατι για το shoei τα οικονομικά μου με βγάζουν μόνο για το μονόχρωμο. Φαντάζομαι εσυ shoei ε??

  4. #4
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mangalord
    Κι εγώ κατα κεί με κόβω αλλα περιμένω να ακούσω καιάλλες γνώμες και εντυπώσεις απο τα παιδιά. Απλά βρήκα το hjc σε προσφορά 240 και το rsi στα 290 με γραφικά και προβληματίζομαι γιατι για το shoei τα οικονομικά μου με βγάζουν μόνο για το μονόχρωμο. Φαντάζομαι εσυ shoei ε??
    ναι το 1000 όμως...

    Κοίταξε να δεις ,τα αλλά κράνη που λες δεν είναι άσχημα,μια χαρά κράνη είναι ,αλλά εδώ μιλάμε για κορυφαίες εταιρείες shoei και arai...ε και αφού είπες ότι τα δευτέρα δε σου αρέσουν ,τότε η αγορά είναι μονόδρομος ,έστω και μονόχρωμο...

  5. #5
    Saiyan Το avatar του/της Sephiroth5
    Εγγραφή
    02/07/2009
    Μηνύματα
    106
    S
    H
    O
    E
    I
    O μονος λογος να παρεις καποιο απο τα αλλα ειναι να σου αρεσει καποιο μοντελο περισοτερο εμφανησιακα.
    Αρα... σοέι φορ δε ουίν
    I find your lack of faith disturbing.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mangalord
    Εγγραφή
    10/09/2008
    Μηνύματα
    115
    Βασικά αυτό που μ αρεσει πολύ είναι αυτό το σύστημα που έχει στο μηχανισμό της ζελατίνας που όταν την κλείνεις η ζελατίνα τραβιέται πίσω και κολλαει πάνω στο κράνος για να μη μπαίνει καθόλου αέρας. Έχει πάρει το μάτι σας καμια προσφορά απο νετ καλύτερη απο 340? Αν όχι φτηνότερο με καμιά ζελατίνα δώρο. Το bikersbargains απ οτι είδα το έχει 300+30(μεταφορικά)=330 pounds δηλαδή 405 ευρώ και ναι μεν έχει δώρο ζελατίνα αλλα και πάλι δε συμφέρει.

  7. #7
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    έχω xr-1000 και ο αδερφός μου rsi . Τα φοράω και τα δύο κατά καιρούς . Πάρε το rsi με γραφικά , θα το χαρείς . Δεν έχει σε τίποτα να ζηλέψει σε θέματα αεροδυναμικής , είναι αρκετά πιο ήσυχο από το shoei και η διαφορά τους σε βάρος είναι δεν είναι +50g . Ένα + στα καλύτερα υλικά που χρησιμοποιεί η shoei αλλά και το shark μια χαρά τα πάει . Οι ζελατίνες τους βγαίνουν το ίδιο εύκολα .Το εσωτερικό τους το ίδιο . Πάντως σαν γενική ιδέα είναι ότι όποιο και να διαλέξεις δεν θα έχεις κάνει λάθος επιλογή ...
    My two cents...

  8. #8
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    Πρόσφατα μου έδωσαν και ένα hjc το is-16 ,μια χαρά και αυτό αλλά μια κλάσση κάτω ,όπως και η τιμή του (για το ακριβό το carbon δεν έχω ιδέα να σου πω , ίσως να πρόκειται για πολύ καλό κράνος κρίνοντας από την ποιότητα του κατά πολύ φτηνότερου is-16) .Λίγο πιο βαρύ , καλοζυγισμένο πάντως , την ζελατίνα του δεν έχω προλάβει να την δοκιμάσω μιας και οι καιρικές συνθήκες δεν μου το επέτρεψαν ...

  9. #9
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    η ποιότητα ενός κράνους δεν φαίνεται μόνο από το βάρος ,την αεροδυναμική και το πόσο γάντι μας έρχετε στο κεφάλι αλλά και κατά πόσο μετά από καιρό χρήσης θα είναι σαν καινούριο,που σημαίνει να δουλεύουν οι αεραγωγοί του,να μην ξεφτίζει το εσωτερικό καλυμα στο σβέρκο ,να μην κολλάει ο μηχανισμός της ζελατίνας,να μην χαλαρώνουν τα μαξιλάρακια γρήγορα...δυστυχώς από την εμπειρία μου με άλλες εταιρείες πλην shoei και arai ,βλέπω ότι οι διάφορες στα υλικα είναι τεράστιες.

    Αφότου η shoei τακτοποίησε το ζήτημα με το φουλ αποσπώμενο εσωτερικό του 1000 στο 1100,που ήταν το μόνο μειονέκτημα τους ,η διαφορά από τα αλλά έγινε χαοτική...

  10. #10
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    απο ποιότητα και αντοχη shoei μην υπερβαλεις... εχεις XR-1000 πρεπει να εχει ξεκολλήσει μια φορα τουλαχιστον η πισω αεροτομη .... αν εισαι τυχερος μονο αυτο... αν οχι μπορει να εχει ξεκολλήσει εσωτερικα το εμπρος μερος του eps στο σημειο μπροστα απο το σαγόνι και να εχει κολλήσει ο μπροστα αεραγωγος...(αυτα τα επαθε ΟΛΑ το xr-1000 της evi ) και εξακολουθεί να εχει την ζελατίνα που θαμπώνει για πλακα(δε γουσταρω απλα να εχω pinlock...ετσι γιατι το shark δε χρειάζεται τετοιο!!!)

    υγ. εχω shark rsi + xr(RF)-1100

    το μονο που εχει να ζηλεψει το shark απο το shoei ειναι οι αεραγωγοι του shoei.... πολυ καλυτεροι και πιο δροσερο κρανος. αλλα μεχρι εκει...

    MY 2 CENTS

  11. #11
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Θεωρώ το shoei καλύτερο από τα υπόλοιπα που αναφέρεις..
    Μήπως να έβλεπες και agv? Για ρίξε εδώ μια ματιά.


    Τρελοκοτσιδού..!!!!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mangalord
    Εγγραφή
    10/09/2008
    Μηνύματα
    115
    Τα AGV δε μου πολυαρέσουν και δε μου κάθονται και πολυ καλά. Σε ότι αφορά τα shark έχω ακούσει πολλά για την ποιότητα κατασκευής τους και απο κοντά που το είδα ειδικά οι αεραγωγοί του (εξωτερικά παντα) εδιναν την εντύπωση φτηνής κατασκευής. Για το hjc δεν έχει πεί κανένας τπτ ακομα!

  13. #13
    απ'αυτά που ανέφερες θα σου έλεγα σίγουρα το shoei..



    αλλα επειδή έχω ένα κόλλημα θα σου πω να δεις και τα suomy..
    είναι σίγουρα εξίσου καλά, και βρίσκεις σε τέτοια τιμή με Γ@*Ω τα γραφικά, αφού σε ενδιαφέρει αρκετά απ'ότι κατάλαβα..

    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mangalord
    Εγγραφή
    10/09/2008
    Μηνύματα
    115
    Lettas δεν έχω ακουσει τπτ για τα suomy. Δε ξερω. Δε θα το ρίσκαρα να δώσω 300+ ευρώ για suomy γιατι ταλαιπωρήθηκα πολύ απο το kbc ολα αυτα τα χρόνια και πλέον θέλω κάτι σίγουρο.

  15. #15
    Ανήσυχο πνεύμα.... Το avatar του/της latris mixanis
    Εγγραφή
    29/03/2005
    Μηνύματα
    4.051
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mangalord
    Lettas δεν έχω ακουσει τπτ για τα suomy. Δε ξερω. Δε θα το ρίσκαρα να δώσω 300+ ευρώ για suomy γιατι ταλαιπωρήθηκα πολύ απο το kbc ολα αυτα τα χρόνια και πλέον θέλω κάτι σίγουρο.
    Δεν κακά αλλά πάρε καλύτερα shoei

    Τρελοκοτσιδού..!!!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα νεου κρανους x-spirit,xr-1100 η shark RSI?
    από dimkin στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2010, 07:30
  2. Γνώμες για Shark RSI
    από chr1s_86 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2009, 13:12
  3. Shark Rsi
    από tombell στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2009, 12:40
  4. Shark RSI Prime vs AGV S4
    από los_re στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2009, 14:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF