Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Βελτίωση CBF-600S

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/07/2009
    Μηνύματα
    25

    βελτιωση cbf600s

    παιδια θα θελα να ρωτησω τι παιζει με το θεμα της βελτιωσης. μπορω να αυξησω την ιπποδυναμη???να αλλαξω προγραμμα χαρτογραφιση??? αξιζει???πως γινεται???
    εχω ακουσει οτι το cbf ειχε τον ιδιο κινητηρα με το cbr 600 αρα θεωρητικα δεν μπορει να βγαλει την ιδια αποδοση αμα αλλαξουμε χαρτογραφιση??? αξιζει να αλλαξω εξατμιση???

  2. #2
    Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν θες περισσότερη δύναμη, άλλαξε μοτό και πάρε hornet 600 ή cbr 600.:smilea:

  3. #3
    Χωρίς να σημαίνει ότι προτείνω κάτι, ρίξε μια ματιά σ'αυτή τη συζήτηση (αν και παλιά)


  4. #4
    Και όμως γυρίζει! Το avatar του/της arazw.ara.zw
    Εγγραφή
    04/05/2010
    Μηνύματα
    125
    Φίλε invi το να βελτιώσεις λίγο τις επιδόσεις του κινητήρα δεν είναι κάτι δύσκολο.Εγώ έχω το τελευταίο cbf με τον ψεκασμο. Έχω βάλει ένα φίλτρο και ένα τελικό εξάτμισης και έχω δει διαφορά στο μηχανάκι.εντάξει δεν έγινε ξαφνικά cbr αλλά έχει ζωηρέψει παντού.Έχει κερδίσει και ψηλά και χαμηλά χωρίς να έχω μεγαλύτερη κατανάλωση όπως είδε ο συντοπίτης συντεκνος μάκης. Το μηχανάκι μας βασίζεται στον κινητήρα του cbr αλλά με αρκετές αλλαγές.συμπίεση,εκκεντροφόροι.ΔEN μπορεί να βγάλει την ιπποδύναμη του cbr ή για να τη βγάλει θα σου κοστίσει 2 τέτοια.νομίζω πάντως οτι με το φίλτρο και το τελικό Θα ξυπνήσει το μηχανάκι αφού θα φύγει και ο καταλύτης (δεν είναι και πολύ οικολογικό αλλά...).Εγώ πάντως βλέπω διαφορά στη ροπή παντού,και στο κοντέρ έχω δει και 230 (το τερμάτισε το κοντέρ και πήγε και παρακάτω και αισθανόμουν οτι σε κατηφόρα θα είχε λίγο ακόμα!)Όλα αυτα για το ψεκαστό που έχει και αισθητήρα λ και ελέγχει το μίγμα.προς το παρόν δεν νομίζω οτι χρειάζεται ούτε power commander ούτε άλλη ρύθμιση.αν τώρα αλλάξεις και λαιμούς τότε αλλάζει....φλυαρώ όμως και είναι και 12:15 το βράδυ!πάντα όρθιοι!!!

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/07/2009
    Μηνύματα
    25
    wraia loipon me ti kritirio allazw exatmish kai filtro???kamia idea???poso pane ayta klp??

  6. #6
    Και όμως γυρίζει! Το avatar του/της arazw.ara.zw
    Εγγραφή
    04/05/2010
    Μηνύματα
    125
    Φίλτρο μπορείς να βρεις από οποιαδήποτε εταιρία π.χ k&n ,bmc με κόστος 60 με 80 ευρώ αλλά δεν το ξαναλλάζεις γιατί καθαρίζεται.τώρα για εξάτμιση ψάχνεις πάλι από επώνυμες εταιρίες.οι περισσότερες προτείνουν κάποιο μοντέλο εξάτμισης για το cbf.Μπορείς να βρεις και με καταλύτη και χωρίς.εγώ φοράω την arrow racetec.είναι ακριβούτσικη (περίπου 700 εύρα αν την Πάρεις από ελλάδα αλλά με ψάξιμο στο νετ θα βρεις καλύτερες τιμές.)προτάσεις για τη μηχανή μας είναι π.χ remus hexacone,mivv ,leo vince,scorpion devil και άλλες.η τιμή πάντως εξαρτάται και από το υλικό.φθηνότερες οι ανοξείδωτες ή οι αλουμίνενιες ακριβότερες οι από τιτάνιο και καρμπον.η τελική απόφαση είναι δίκη σου ανάλογα με το τι σου αρέσει και πόσα λεφτά δίνεις!
    Κατά τη γνώμη μου πάντως η remus hexacone σε τιτάνιο είναι και όμορφη και σε σχετικά καλή τιμή και ταιριάζει και στο μηχανάκι!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/07/2009
    Μηνύματα
    25
    και τι παραπανω δινουν αυτα στο μηχανακι??εννοω, θα δωσουν ευστροφια???αλογα??προφανως καλυτερο ηχο, και μια απορια οταν λεμε ευστροφια δηλαδη μιλαμε για 0-100 πιο ανετα η συζηταμε οτι πχ θα βελτιωθει η ρεπριζ κλπ??

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από invi69
    και τι παραπανω δινουν αυτα στο μηχανακι??εννοω, θα δωσουν ευστροφια???αλογα??προφανως καλυτερο ηχο, και μια απορια οταν λεμε ευστροφια δηλαδη μιλαμε για 0-100 πιο ανετα η συζηταμε οτι πχ θα βελτιωθει η ρεπριζ κλπ??

    Απλα θα κανει πιο ωραιο ηχο και θα νομιζεις οτι πετας... Σε επιδοσεις πιστευω οτι το μονο ουσιαστικο με φιλτρα και τετοια ειναι να ανεβασεις ελαφρως τη καταναλωση αλλα οχι με το αναλογο αντιτιμο σε αμεσο γκαζι.

    Αλλα ο ηχος....


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2019
    Μηνύματα
    1
    Καλησπέρα! Έβαλα τελικό (arrow)χωρίς φίλτρο και έχασε πολλά από χαμηλά! Ωστόσο το φίλτρο θα μπει μιας και παρήγγειλα το DNA ! Εσύ είχες διαφορά στις χαμηλές rpm ??

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikomarios Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα! Έβαλα τελικό (arrow)χωρίς φίλτρο και έχασε πολλά από χαμηλά! Ωστόσο το φίλτρο θα μπει μιας και παρήγγειλα το DNA ! Εσύ είχες διαφορά στις χαμηλές rpm ??
    Αλλάζωντας το τελικό, ΑΝ κανει κάτι - εκτος απο θόρυβο, θα ειναι να κερδίσεις στα ψηλά και ΠΑΝΤΑ να χάσει στα χαμηλα

    Εκτος αν πας να αλλάξεις και χαρτογράφηση ωστε να στρώσει λιγο στα χαμηλα κλπ κλπ

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikomarios Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα! Έβαλα τελικό (arrow)χωρίς φίλτρο και έχασε πολλά από χαμηλά! Ωστόσο το φίλτρο θα μπει μιας και παρήγγειλα το DNA ! Εσύ είχες διαφορά στις χαμηλές rpm ??
    Αν παρατηρήσεις τις ημερομηνίες των προηγούμενων ποστ θα δείς οτι ξέθαψες πολύ παλιό θέμα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Παρόμοια θέματα

  1. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 21:58
  2. CBF-600 & βελτίωση κινητήρα
    από ortho στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο μήνυμα: 16/07/2008, 20:36
  3. CBF 600 Service Manual
    από quirky9 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 13:56
  4. Honda CBF-600S. Γνώμες;
    από Papasouzas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2004, 22:32
  5. cbf 600 04
    από wild_cat/anima στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF