Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Triumph Street Triple vs ΚTM Super Duke 2006

  1. #1

    Triumph Street Triple vs ΚTM Super Duke 2006

    Καλησπέρα ονομάζομαι Γιώργος και είμαι 22 χρονών. Είμαι νέος στην παρέα. Σε λίγους μήνες θα καβαλήσω μηχανή, τώρα έχω αυτοκίνητο και ένα παπί. Μου έχει μπει λοιπόν στο μυαλό το εξής δίλλειμα : Triumph Street Triple ή KTM Superduke 990 καινούρια. Είδα ότι βγήκε προσφορά κοντά στα 9.000 και σκοπεύω να την πάρω.

    Σχετικά με το Super Duke :
    Είναι αξιόπιστο μηχάνημα ; Ρωτάω γιατί κανένας γνωστός μου δεν έχει KTM. Τι παίζει με τα service και με τα ανταλλακτικά;
    Αξίζει να πάρω τώρα ένα μοντέλο του 2006 ή θεωρείται ξεπερασμένο;
    Κανένα ταξιδάκι μπορώ να πάω με ήπιες όσο μπορώ δηλαδή να κρατήσω το Super Duke σε ήπιες ταχύτητες;

    Προσωπικά εμφανισιακά μου αρέσει περισσότερο το Triumph αλλα το Super Duke μου βγάζει κάτι άλλο. Μου φαίνεται σαν ένα γεμάτο όπλο έτοιμο να πυροβολήσει κάθε φορά που ανοίγεις το γκάζι.

    Αλλά πάνω από όλα όπως είπα αρχικά με ενδιαφέρει η αξιοπιστία και θέλω εκεί να σταθείτε. Και μιας και είπα για αξιοπιστία, πόσα χρόνια εγγύηση δίνει η KTM?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    Το super duke ειναι λιγο απολυτο μηχανακι και νομιζω η συγκριση του με το μικρο triple ειναι λαθος.

    Το μικρο triple ειναι για μενα ενα απο τα πιο καλοστημενα γυμνα και ειναι ικανο να προσφερει μεγαλες συγκινησεις στον αναβατη του.

    Η ιδεα παντως του super duke για πρωτη μηχανη δεν με ενθουσιαζει και τοσο.

    Απο αξιοπιστια ας μιλησει καποιος που τα εχει (αν και στην ελλαδα εχουμε την συνηθεια οταν κατι το εχουμε αγορασει να προσπαθουμε να κρυψουμε τις αδυναμιες του)

  3. #3
    Δεν κάνω σύγκριση για το ποιο είναι καλύτερο, κάνω σύγκριση για το ποιο μου προτείνετε με τα δεδομένα που σας είπα. Ευχαριστώ για την απάντηση σου πάντως ήταν κατατοπιστική.

  4. #4
    Triple γιατί είναι πιο φιλικό από ένα δικύλινδρο γυμνό 1000άρι ΚΤΜ όπως και να το κάνουμε και δε θα σε τρομάζει τόσο...
    Fortis Fortuna Adiuvat

  5. #5
    Triple..


    γιατί είναι Triple
    "I feel like dining with hitchock every time that we fuck"

  6. #6
    Για την εμπειρία που έχεις και τα δύο όπλα ειναι. Πάρε αυτο που σου αρέσει.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #7
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αλλά ειλικρινά δεν έχω αποφασίσει ακόμα ποιο απο τα 2 να πάρω. Το triple μου αρέσει για την retro εμφανιση του και τον ξεχωριστο κινητηρα του, ενω το super duke (2006) μου αρέσει για τον απόλυτο χαρακτήρα του και την τρομακτική του ροπή.

    Με την τελευταία προσφορά της KTM και τα 2 έχουν την ίδια τιμή περίπου 300e πιο ακριβό το duke, του 2006 εννοείται.

    Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής : είναι αλήθεια ότι στο super duke απαγορεύεται συμπλέκτης και γκάζι κατά την εκκίνηση;
    Είναι αλήθεια ότι ακόμα και η μίζα θέλει τον τρόπο της αλλιώς χαλάει και βγάζει ένα δυνατό θόρυβο;
    Είναι αλήθεια ότι έχει πολύ μικρή αυτονομία το μοντέλο του 2006?
    Σε σχέση με το triumph καίει πολλά παραπάνω όσον αφορά την βενζίνη;

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Φίλε μου το ΚΤΜ έχει αρκουδόγκαζο και ακραίο στήσιμο, από την άλλη το τραίουμφ δεν είναι και το πλέον φιλικό μηχανάκι

    καλύτερα για μένα να κινηθείς τρικύλινδρα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από fouskoter
    Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής : είναι αλήθεια ότι στο super duke απαγορεύεται συμπλέκτης και γκάζι κατά την εκκίνηση;
    για εξήγα το καλύτερα αυτό

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Tι εμπειρία έχεις από μηχανές μεγάλου κυβισμού θα μας πεις, ή να θεωρήσουμε πως είναι μία λεπτομέρεια που (νομίζεις) δεν μας ενδιαφέρει?
    Με τη μοτοσικλέτα μπορεί να σκοτωθείς είναι αλήθεια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ζήσεις το χρόνο που σου έχει παραχωρηθεί

    Άντε γεια... Blog

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VALES
    Tι εμπειρία έχεις από μηχανές μεγάλου κυβισμού θα μας πεις, ή να θεωρήσουμε πως είναι μία λεπτομέρεια που (νομίζεις) δεν μας ενδιαφέρει?
    Είχα τα εξής μηχανάκια : Crypton R, Gillera 125 2T, Aprilia rs 250, και τώρα παπί όπως είπα Suzuki Shogun. Σε κάλυψα?

  11. #11
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fouskoter
    Σε κάλυψα?
    Πηγαινε και δοκιμασε τα.....Θα καταλαβεις οτι το SD ειναι πιο απολυτο ...

    Εξαλλου δεν συγκρινουμε 2 δικυλινδρα ...το 3κυλινδρο ειναι πιο "ηπιο" και 675 .Οχι 1000αρι

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
    Φίλε μου το ΚΤΜ έχει αρκουδόγκαζο και ακραίο στήσιμο, από την άλλη το τραίουμφ δεν είναι και το πλέον φιλικό μηχανάκι

    καλύτερα για μένα να κινηθείς τρικύλινδρα



    για εξήγα το καλύτερα αυτό
    Ναι φίλε, το διάβασα ακριβώς εδώ -> http://www.motocikleta.gr/distribution/post82499.html
    Και εγώ δεν το κατάλαβα.

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
    Πηγαινε και δοκιμασε τα.....Θα καταλαβεις οτι το SD ειναι πιο απολυτο ...

    Εξαλλου δεν συγκρινουμε 2 δικυλινδρα ...το 3κυλινδρο ειναι πιο "ηπιο" και 675 .Οχι 1000αρι
    Αυτό θα το κάνω κατά το τέλος Ιουνίου τώρα δυστυχώς δεν έχω καθόλου χρόνου. Εννοείται οτι θα τα οδηγήσω και τα 2 πριν τα αποφασίσω, αλλά δεν ξέρω καθόλου τι παίζει με ktm και ειδικά σε θέματα αξιοπιστίας, γι αυτό ρωτάω.

    Αν μπορείτε να απαντήσετε στα ερωτήματά μου. Ειδικά αν υπάρχει κάποιος κάτοχος SD. Είχα κατασταλάξει σε triumph, αλλά είδα την προσφορά της KTM και ζαλίστηκα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VALES
    Εγγραφή
    16/02/2009
    Μηνύματα
    1.059
    Αρχικά δημιουργήθηκε από fouskoter
    Είχα τα εξής μηχανάκια : Crypton R, Gillera 125 2T, Aprilia rs 250, και τώρα παπί όπως είπα Suzuki Shogun. Σε κάλυψα?





    Σου απάντησε ο SVX για ΄μένα.

    Αυτό με την μίζα ισχύει. Όταν πρόκειται να μιζάρεις, καλό θα είναι να το κάνεις με τον δείκτη. Μακριά το χέρι από το γκάζι, για να μην αλλάζεις μίζα 2-3 φορές το χρόνο.
    Με τη μοτοσικλέτα μπορεί να σκοτωθείς είναι αλήθεια, αλλά δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να ζήσεις το χρόνο που σου έχει παραχωρηθεί

    Άντε γεια... Blog

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    ψάξε και λίγο εδώ στον τομέα με τα ΚΤΜ...

    πολλοί κάτοχοι έχουν γράψει την άποψη τους

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Street Triple Vs Ducati Monster 696
    από loumex στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2008, 22:57
  2. MCN Triumph Street Triple vs Monster, Z, Hornet, GSR, FZ6
    από 618RR στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2007, 13:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF